homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Alaptarea-4


#58 2009-08-24 17:34:23

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Alaptarea

la mine, laptele  s-a oprit de la sine in cateva zile dupa ce n-am mai pus fata la san


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 



#59 2009-08-25 10:20:39

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Alaptarea

Eu mai scoteam cate 20 de ml... acum vreo 3 zile...
De atunci nu m-am mai muls... si nici nu simt ca ma dor sanii sau asa ceva.
Cred ca se opreste de la sine.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#60 2009-08-29 16:26:29

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: Alaptarea

eu nu cred ca as putea sa stau nici macar o zi fara sa ma mulg ptr ca mi se umple sanii f tare iar pe vremea lu mama stiu ca erau niste prefuri si se statea stransa si cu comprese la sani si se facea si temperatura iar cine se apuca sa dea sa suga stiu ca dadeau pana nu mai aveau lapte tocmai ca sa evite reactiile astea.

tu alegi acum

Offline

 

#61 2009-10-22 13:06:42

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Alaptarea

Cum stiu eu cand copilul a supt tot laptele si mai ales pe cel de la sfarsit?
Sunt tare nedumirita.....Cat dureaza sa suga laptele de inceput, cand apare cel mai consistent?
Al meu suge de la un singur san, la o masa, apoi il pun la celalat la urmatoarea masa. Dar mai mereu ma mulg la sanul pe care nu l-a luat.
Nici macar nu-mi dau seama cat suge si daca suge laptele cel bun.....
Din biberon a supt o data 85 ml si nu-l agreaza.....azi dimineata m-am chinuit sa-i dau medicamentul.....daca-i dadeam biberonul nu vroia, daca-l puneam la san vroia..


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#62 2010-02-10 20:17:10

alina 28
Full member
Inregistrat: 2008-09-14
Mesaje: 105

Re: Alaptarea

buna seara mamici .se pare ca am facut o pauza cam mare decand nu am mai vb dar Albert imi ocupa mai tot timpul si nu prea mai am nici macar pt mine.Totusi daca tot am prins o fereastra mica de ragaz vreau sa va intreb pe cele care mai alaptati cam de cate ori pe zi si daca mai alaptati si noaptea pt ca noi avem 9 luni aproape si nu prea mai vrem titi ,adica ma cam musca dc suge putin dimineata si seara iar apoi noaptea de vreo 2,3 ori dar fff putin mai mult strica somnul. la voi cum e?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2011-02-01 18:56:31

bubulinnaa
Membru
Inregistrat: 2011-02-01
Mesaje: 1

Re: Alaptarea

Buna fetelor:
am si eu o intrebare...dar mai intai sa va zic situatia mea...
am o fetita de 11 luni. Am alaptat-o pana acum, dar acu o luna a inceput sa muste. Musca rau de tot. Cand mi-a dat sangele am hotarat sa opresc sa-i mai dau dzidzi si am inceput sa ii introduc lapte praf si mai nou lapte de vaca. M-am tinut tare si cam 2 saptamani nu i-am dat dzidzi. dar...plange mereu si ma dezbraca ca vrea dzidzi. se trezeste noaptea plangand mama dzidzi...si...i-am dat...dar nu stiu daca am facut bine...Mai e bun laptele? Cum stiu? E clar ca vrea dzi dzi pentru comfort, siguranta, nu pt mancare. Ce sa ma fac?

Offline

 

#64 2011-02-03 13:59:07

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Alaptarea

calitatea laptelui nu e influentata de pauzele dintre alaptare .Personal am avut multe perioade in care nu l-am alaptat pe r. din motive medicale, raceli, infectii urinare, etc pauze care au tinut intre 1 saptamana si 2 saptamnani , timp in care r. era hranit cu lapte de tip formula si eu foloseam pompa pentru a nu pierde laptele .... Iar cand a fost vorba sa intrerup alaptatul , tot asa pentru ca r. nu vroia sa renunte i-am spus ca tzitzi e bolnav si nu mai e bun laptele ... si pt ca nu m-a crezut mi-am pus pe sani banda adeziva de culoare inchisa , iar R. a inteles ca nu se mai poate .

Offline

 

#65 2012-02-23 12:24:23

Ioanadk
New member
De la: Denmark
Inregistrat: 2012-02-23
Mesaje: 5

Re: Alaptarea

Am o fetita de 2 ani si o luna.Am alaptat-o 2 ani si 2 saptamani.Inca mai vrea saracuta sa pape tziti insa era cazul sa incetez cu alaptarea ca altfel ii dadeam pana la inceperea gradinitei poate si terminarea ei.Vreau sa spun ca imi era foarte teama sa incetez in a o alapta,ma gandeam ca mi se vor umfla sanii,etc etc.Insa nu am nimic,sanii sunt la fel de fermi, lapte mai am in ei insa sper sa se reduca lactatia cu timpul.In aceste 2 saptamani sanii au fost ok si nu am avut probleme.Alaptati copilasii cat puteti.


Iubeste-ma cand merit mai putin , pentru ca atunci am cea mai mare nevoie...

Mamica de fetita : angel hjartahjarta

Offline

 

#66 2014-06-23 13:23:36

RinaTina
Banat
Inregistrat: 2012-05-29
Mesaje: 16

Re: Alaptarea

Buna fetelor! Stiu ca poate e o intrebare cam jenanta, dar sunt si eu o proaspat mamica, asa ca sunt intotdeauna in cautare de sfaturi. Voi ce folositi pentru igiena sanului inainte de alaptare? Am inceput sa alaptez de curand si stiu ca trebuie sa folosim servetele inainte si dupa alaptare, sa prevenim inmultirea microbilor. Eu folosesc servetelele Chicco si ?mi plac ca nu ?mi irita pielea, mai ales ca nu contin coloranti, parfum si nici alcool. N-am avut probleme pana acum. Voi ce servetele mai folositi?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.