homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Bebe calca stramb


#1 2009-11-17 18:03:57

sabina 79
Membru
Inregistrat: 2009-11-06
Mesaje: 4

Bebe calca stramb

Buna ziua!
Am o fetita de 10 luni care nu merge inca singura in picioare.
Merge doar tinuta de catre noi de maini. Ceea ce am observat la ea, si ne cam ingrijoreaza, e faptul ca, cu piciorul stang calca foarte bine, drept, in schimb cu piciorul drept calca cu varful foarte mult in exterior,cu laba piciorului perpendicular cu corpul. Deci, cum ar veni, cu partea interioara a glesnei inainte. Picioarele par a fi dezvoltate simetric si au aceiasi lungime.
Se ridica singura fara probleme daca se agata de ceva. Merge singura pe langa pat. Merge dea busilea de la 8 luni si jumatate.
E posibil sa isi revina de la sine sau e nevoie de tratament?
Care credeti ca ar fi cauza acestui mers?
Trebuie sa facem anumite investigatii in acest sens?
Multumesc

Offline

 



#2 2009-11-17 18:22:39

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Bebe calca stramb

cutele le are la acelasi nivel( simetrice si de acelasi numar)?
poate un doctor sa te indrume..daca va considera necesar o sa faca o radiografie. la bebelusii mai mici  se face ecografie.

Offline

 

#3 2009-11-17 20:55:40

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Bebe calca stramb

cutele se masoara cand e bebe mic. la varsta asta nu prea te mai ghideaza spre un diagnostic.

mergeti cu ea la pediatrul la care e inscrisa si va va spune ce sa faceti mai departe. la controalele anterioare nu s-a uitat nimeni la picioarele ei? sau nu se observa?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#4 2009-11-17 21:12:36

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Bebe calca stramb

Eu l-am dus in iunie (11luni) la ortoped ..ultima consultatie unde s-a dat verdictul sigur ca nu are luxatie congenitala de sold si s-a uitat la cute...+ radiografie!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.