homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pastila de a doua zi


#1 2009-11-24 09:59:08

miha3l@
Membru
Inregistrat: 2009-11-24
Mesaje: 3

pastila de a doua zi

Buna ziua! Am si eu mai multe nelamuriri, sper ca ma puteti ajuta. Menstruatia mi-a venit pe 10 noiembrie si am avut contact sexual neprotejat pe 22 noiembrie. El a dat drumul afara dar pentru siguranta am luat escapelle. Modifica ovulatia? este posibil ca pe 29 noiembrie sa mai fie riscuri, sa fiu inca in perioada fertila? Influenteaza rezultatul hemoleucogramei si a transaminazelor pastila de a doua zi? adica am luat-o luni si joi merg la analize. Si inca ceva. Mie mi-a fost prescris de endocrinolog Diane 35 pentru acnee pe care le-am luat timp de 2 ani. Acum vreau sa reincep dar am citit multe pareri despre Diane 35 si vreau un consult poate le pot schimba. Ma adresez endocrinologului sau ginecologului? Acneea nu mai este ca inainte. Multumesc frumos

Offline

 



#2 2009-11-24 10:02:06

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pastila de a doua zi

O data ce ai luat pastila de a doua zi, in urmatoarele 2-3 luni uita de metoda calendarului, fiindca deregleaza ciclul si poate provoca ovulatii multiple si sa ramai insarcinata usor... deci NUMAI prezervativ
Nu influenteaza analizele de care zici tu
Mergi la un ginecolog si intreaba-l mai bine, ma gandesc ca poti face si o ecografie sa vezi daca ai ovare polichistice ca sa iei Diane, daca nu poti lua alte AC cu mai putini hormoni

Offline

 

#3 2009-11-24 10:02:14

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: pastila de a doua zi

Pastila de a doua zi poate produce dereglari ale ciclului menstrual. Nu influenteaza insa nici hemoleucograma si nici transaminazele.

Pentru prescrierea de anticonceptionale mergi la un cabinet de planning familial. E locul cel mai indicat.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#4 2009-11-24 10:55:28

hlln88
Full member
De la: heaven
Inregistrat: 2009-09-19
Mesaje: 103

Re: pastila de a doua zi

miha3l@ a scris:

Buna ziua! Am si eu mai multe nelamuriri, sper ca ma puteti ajuta. Menstruatia mi-a venit pe 10 noiembrie si am avut contact sexual neprotejat pe 22 noiembrie. El a dat drumul afara dar pentru siguranta am luat escapelle. Modifica ovulatia? este posibil ca pe 29 noiembrie sa mai fie riscuri, sa fiu inca in perioada fertila? Influenteaza rezultatul hemoleucogramei si a transaminazelor pastila de a doua zi? adica am luat-o luni si joi merg la analize. Si inca ceva. Mie mi-a fost prescris de endocrinolog Diane 35 pentru acnee pe care le-am luat timp de 2 ani. Acum vreau sa reincep dar am citit multe pareri despre Diane 35 si vreau un consult poate le pot schimba. Ma adresez endocrinologului sau ginecologului? Acneea nu mai este ca inainte. Multumesc frumos

si eu am luat postinor,mi-a intarziat 3 saptamani si am mers la medic,iar dupa o ecografie mi-a dat utrogestan,si dupa 5 zile mi-a venit....mai bine mergi si tu la doctor sa nu stai stresata pana iti vine.


Senzatia de autenticitate rezulta paradoxal....inventand amanute

Offline

 

#5 2010-01-12 14:51:44

blonda28
New member
Inregistrat: 2010-01-12
Mesaje: 36

Re: pastila de a doua zi

Buna, va scriu in speranta ca ma vezi lamuri intr-o problema legata de pastila de a doua zi. Am avut menstruatie incepand cu data de 25 dec pana pe 30.Dar inainte de asta, la fel ca si in celelalte luni, de cand am incetat sa mai iau anticonceptionale, am cam timp de 3 zile o scurgere maronie inaintea zilelor de menstruatie.Menstruatia este cam redusa cantitativ din cauza faptului ca am luat anticonceptionale foarte mult timp fara pauza. Pe data de 6 ianuarie am avut un contact sexual, partenerul nu a ejaculat in mine, dar la al doilea contact, fara sa se spele a intrat din nou.Ca siguranta am luat Postinor, prima pastila la aproximativ 8 ore de la ceea ce s-a intamplat. De cand am luat pastilele ma doare partea inferioara a abdomenului, ca si cand mi-ar veni menstruatia.Am citit pe forum cum ca ar aparea o sangerare.La mine nu a aparut pana acum.Este ceva grav ca nu a aparut?Cat de eficiente au fost pastilele in cazul meu?Si la ce sa ma astept pe viitor?Cum si cand ar trebui sa imi vina menstruatia?Pana acum a fost regulata cu diferente de o zi sau doua de la data lunii anterioare.E cazul sa-mi fac probleme?
Multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-01-12 15:10:47

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pastila de a doua zi

pai dupa pastila de a 2 zi, ti se deregleaza menstruatia. Nu e obligatoriu sa iti apara acea sangerare.. Nu cred ca trebuie sa iti faci probleme, daca ai luat corect postinor-ul .


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#7 2010-01-12 15:13:27

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: pastila de a doua zi

blonda ai luat corect postinorul deci nu ai de ce sa iti faci griji....aceste pastile pot da unele dereglari, depinde de la organism la organism...nu este obligatoriu sa apara o sangerare...la menstruatie pot sa apara unele dereglari legate de perioada, cantitate etc etc, de aceea nu iti pot spune data exacta...

oricum parerea mea e ca atata timp cat le-ai luat corect nu ai de ce sa iti faci griji...multa sanatate!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#8 2010-01-13 14:42:52

blonda28
New member
Inregistrat: 2010-01-12
Mesaje: 36

Re: pastila de a doua zi

da, l-am luat corect...adica eu asa zic, prima pastila la aproximativ 8 ore de la contac si cea de-a doua la 12 ore dupa prima
Va mai deranjez cu inca o intrebare, se tot spune pe diferite forumuri ca 10 zile inainte si 10 zile dupa menstruatie sunt sansele minime de a ramane insarcinata.Am mai citit ca 10 zile dupa dar impreuna cu cele de menstruatie.Pana la urma care ar fi varianta corecta?Si daca ar fi sa ai menstruatie peste sarcina, cum se manifesta?
Va multumesc foarte mult pentru raspuns in legatura cu pastila si anticipat pentru celelalte intrebari

Offline

 

#9 2010-01-13 15:32:43

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pastila de a doua zi

este o metoda de contraceptie care da gres, nu este 100% sigura, si eu nu m-as baza pe acele zile. Iar cu menstruatia pentru sarcina, ea se manifesta mai rar, si este vorba de o scurgere, si difera cantitativ si calitativ de cea normala.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#10 2010-01-14 08:33:10

blonda28
New member
Inregistrat: 2010-01-12
Mesaje: 36

Re: pastila de a doua zi

Intrebarea cu acele 10 zile nu se referea strict la cazul meu ci asa in general, stiu ca nu e o metoda 100% sigura dar e adevarat ca in acea perioada nu se produce ovulatia.Va multumesc

Offline

 

#11 2010-01-14 08:45:36

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: pastila de a doua zi

nu e adevarata ideea cu 10 zile inainte sau dupa...
de asemenea, trebuie luat in calcul faptul ca spermatozoizii traiesc in mediul vaginal cateva zile.
deci, mai bine folositi prezervativul daca nu iei ac

Offline

 

#12 2010-01-14 08:45:39

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: pastila de a doua zi

Aceasta perioada sigura, cum spui tu, depinde de lungimea ciclului menstrual. Nu e o regula sa fie 10 zile.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#13 2010-01-15 11:21:31

blonda28
New member
Inregistrat: 2010-01-12
Mesaje: 36

Re: pastila de a doua zi

durerile de ovare, tensiunea sanilor....simptome asemanatoare cu cele premenstruale se datoreaza pastilelor sau chiar sunt semne ca trebuie sa apara menstruatia?
Acea sangerare despre care spun unele fete ca la ele a aparut, la mine inca nu si-a facut prezenta.E adevarat ca daca nu sangerezi e posibil ca pastilele sa nu-si fi facut efectul?
Multumesc

Offline

 

#14 2010-01-15 11:22:45

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: pastila de a doua zi

stai linistita k isi face efectul si daca nu apare sangerarea.
iar acele simptome...da...pot fi si de la pilula.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#15 2010-01-15 11:22:50

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pastila de a doua zi

pot fi si din cauza pastilelor, si simptome premenstruale
cat despre sangerare, nu e adevarat ...e un efect secundar care poate sa apara sau nu, nu inseamna nimic

Offline

 

#16 2010-01-15 12:06:03

blonda28
New member
Inregistrat: 2010-01-12
Mesaje: 36

Re: pastila de a doua zi

durerile sunt de a doua zi de cand am luat pastilele de a doua zi, adica mai exact de pe data de 7 si inca persista....acum....nu am altceva de facut decat sa sper ca e totul in regula si sa-mi vina menstruatia. Dupa cate zile intarziere ar trebui sa-mi fac probleme?

Offline

 

#17 2010-01-15 12:06:48

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pastila de a doua zi

nu stiu ce sa zic, mie nu mi-a venit menstruatia 2 luni dupa ce am luat Postinor...

Offline

 

#18 2010-01-15 12:19:17

blonda28
New member
Inregistrat: 2010-01-12
Mesaje: 36

Re: pastila de a doua zi

dar ai mers intre timp la medic sa vezi daca totul e in regula?din ce am scris eu mai sus, cum s-a intamplat la mine crezi ca am procedat corect si nue cazul sa-mi fac probleme?

Offline

 

#19 2010-01-15 12:23:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: pastila de a doua zi

da, ai procedat corect
am mers la medic, m-a certat ca am luat Postinor si mi-a zis sa astept, ca astea sunt efectele lui

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.