homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Uter cazut...:((


#1 2007-08-07 09:38:57

disguise
Full member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 591

uter cazut...:((

fetelor bunica mea are o problema, i-a cazut uterul.nu stiu cum se spune in termeni medicali dar cert e ca uterul s-a desprins si a cazut.
mama mea e cam speriata. doctorii zic ca se trateaza cu operatie.
poate sa-mi explice si mie cineva in ce consta aceasta problema , de la ce a aparut (ea a zis ca a facut un efort si a simtit ca i-a cazut),daca numaio cu operatie se trateaza , daca da atunci operatia e dureroasa ,se face anestezie totala sau locala.
bunica mea are 69 de ani o varsta destul de inaintata pot exista complicatii la operatie???
va rog frumos un sfat.


Life is like a box of chocolates, you never know what you're gonna get

Offline

 



#2 2007-08-07 11:14:14

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: uter cazut...:((

disguise. bunica mea a avut aceeasi problema cu vreo 3 ani in urma, cam la acceasi varsta cu bunica ta. e de la tara si a muncit mult. din cauza efortului i s-a desprins uterul. s-a operat, nu a fost complicat, nu au aparut probleme. nu pot sa iti dau foarte multe detalii legate de cum s-a desfasurat operatia (anestezie locala sau totala, nu stiu..). o perioada nu are voie sa faca efort deloc iar in continuare, foarte putin. acum se simte bine, nu a mai avut probleme de atunci (ea are saraca alt blestem acum - osteoporoza sad) .mergeti la medic, bineinteles si veti afla tot ce vreti sa stiti, dar oricum tot va trebui operata. multa sanatate bunicii tale !!

Offline

 

#3 2007-08-07 18:09:43

disguise
Full member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 591

Re: uter cazut...:((

a fost la doctor i-a zis ca nu poate sa o opereze pt ca are o varsta inaintata sisufera cu inima, astfel putand aparea complicatii.i-a zis ca trebuie sa nu mai munceasca atata.ce sa zic ea la fel ca si bunica ta adina84 e d la tara si munceste mult.din  cauza asta cred ca nu o sa se astampere si n-o sa se odihneasca.


Life is like a box of chocolates, you never know what you're gonna get

Offline

 

#4 2007-08-07 18:13:04

unik
Full member
De la: Litoral..
Inregistrat: 2006-10-08
Mesaje: 906

Re: uter cazut...:((

nu o poate opera la 69 de ani? eu stiu femei care au stat pe masa de operatie la 74 de ani, insa nu sunt sigura daca aveau probleme cu inima..

Offline

 

#5 2007-08-07 18:24:36

disguise
Full member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 591

Re: uter cazut...:((

bine de operatie a zis ca nu e ff grav si ca nu trebuie neaparat operata, ca daca ar fi cu 10 ani mai tanara si daca nu suferea cu inima se punea altfel problema.(poate ma exprim eu cam aiurea si imi cer scuze daca nu se intelege)
ps: dar totusi uterul de ce cade??adica la varste inaintate trebuie sa ne pregatim sa ne cada uterul.e din cauza varstei ...a efortului,si daca e a efortului ce inseamna efort ..nu mai trebuie sa caram nimic:D..nu stiu zic si eu ..poate stie cineva sa ne zica si cum sa ne ferim.ca sincer cred ca e ff neplacut sa simti ca nu e totul cum trebuie in tine.


Life is like a box of chocolates, you never know what you're gonna get

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.