homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Streptococ beta hemolitic in urina


#1 2009-11-27 15:11:21

kittycat2
New member
Inregistrat: 2008-11-13
Mesaje: 11

streptococ beta hemolitic in urina

buna! de curand mi s a depistat streptococul beta hemolitic in urina! mentionez ca acum ceva timp a fost depistat si in analiza de secretie vaginala, dar la cel din urina s a facut antibiograma si din pacate e sensibil doar la doua antibiotice foarte tari: AMIKACIN şi IMIPENEM. mai am si gardnerella pe care mi au depistat o in secretiea vaginala si pe care am tratat o fara succes cu metronidazol. dna doctor, fetelor ce parere aveti? credeti ca e cazul sa risc si sa apelez la unul din cele 2 antibiotice f tari? pe net scrie ca imipinemul ( TIENAM) e eficace si in tratamentul gardnerellei. plus ca am auzit ca aceste antibiotice se fac numai in spital...astept raspuns..

Offline

 



#2 2009-11-29 08:54:07

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: streptococ beta hemolitic in urina

Las link doctoressei. Iti va raspunde dansa cand va intra.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2009-11-29 10:14:46

kittycat2
New member
Inregistrat: 2008-11-13
Mesaje: 11

Re: streptococ beta hemolitic in urina

multumesc frumos ! astept raspunsul

Offline

 

#4 2009-11-29 20:15:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: streptococ beta hemolitic in urina

kittycat2 a scris:

buna! de curand mi s a depistat streptococul beta hemolitic in urina! mentionez ca acum ceva timp a fost depistat si in analiza de secretie vaginala, dar la cel din urina s a facut antibiograma si din pacate e sensibil doar la doua antibiotice foarte tari: AMIKACIN şi IMIPENEM. mai am si gardnerella pe care mi au depistat o in secretiea vaginala si pe care am tratat o fara succes cu metronidazol. dna doctor, fetelor ce parere aveti? credeti ca e cazul sa risc si sa apelez la unul din cele 2 antibiotice f tari? pe net scrie ca imipinemul ( TIENAM) e eficace si in tratamentul gardnerellei. plus ca am auzit ca aceste antibiotice se fac numai in spital...astept raspuns..

pai daca vrei sa scapi de streptococul respectiv evident ca solutia e sa faci tratament cu unul dintre cele 2 antibiotice la care e sensibil


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2009-11-30 10:32:50

kittycat2
New member
Inregistrat: 2008-11-13
Mesaje: 11

Re: streptococ beta hemolitic in urina

multumesc mult doctoressa! credeti ca streptococul asta si gardnerella dau simptome de urinare deasa si usturimi? (la urocultura doctorita a scris ca sunt aprox 20 000 UFC/ml), si ca n ar fi infectie, dar totusi mi a facut antibiograma ca a zis ca la unele persoane poate fi patogen chiar daca e sub 100 000. in cazul gardnerellei sa mai repet o data tratamentul cu metronidazol chiar daca prima data n a dat rezultate? multumesc anticipat!

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.