homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

TROMPE INFUNDATE,SPERMOGRAMA-3


#39 2009-11-30 20:56:07

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: TROMPE INFUNDATE,SPERMOGRAMA

s-a deschis un nou capitol
aici: http://forum.anticonceptionale.ro/t2823 … ca-13.html
chiar ma intrebam dc nu ai mai intrat smile

Offline

 



#40 2009-12-03 09:49:03

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: TROMPE INFUNDATE,SPERMOGRAMA

neata.pentru instilatii :penicilina g,ser fiziologic si xilina.experienta aceasta nu as mai repetao niciodata.exista riscul sa faci rana pe col  si nici de cum ca ar fi eficienta.


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#41 2009-12-03 10:04:52

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: TROMPE INFUNDATE,SPERMOGRAMA

mi am luat o parte din rezultatele  analizelor colesterol 278 (150 mg/dL valori normale) si trigliceride 335 (35 - 170 mg/dL).am inceput un regim alimentar pana ajung la dr.


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#42 2009-12-04 02:48:27

gabriela-claudia
Membru
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 4

Re: TROMPE INFUNDATE,SPERMOGRAMA

Buna,fetelor.Am 37 de ani si am o problema.
Anul trecut am fost operata de sarcina extrauterina,care spre norocul meu am depistat-o la timp si nu a fost nevoie sa-mi scoata trompa.Dupa operatie am constatat ca sangerarea continua si devine din ce in ce mai abundenta,iar la 3 zile dupa,am facut o hemoragie si a trbuit sa ma chiureteze ca sa opreasca sangerarea.Dupa aproape o luna de sangerare,s-a oprit si totul intrase in normal,dar am inceput sa am usosre dureri pe partea unde fusesem operata.Nu am luat in seama deoarece durerile nu erau puternice.Saptamana trecuta am fost la un control iar la ecografia vaginala s-a constatat ca sunt suspecta de hidrosalpinx iar medicul mi-a spus ca trebuie sa ma operez de urgenta,pentru ca acest lichid se poate infecta si pot face peritonita.Doresc sa stiu daca este necesara aceasta interventie chirurgicala tinand cont ca eu nu mai doresc sa fac copii.Cat de periculos este daca nu scot trompa afectata.

Offline

 

#43 2009-12-04 10:00:08

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: TROMPE INFUNDATE,SPERMOGRAMA

pai e periculos pt ce ti-a zis medicul, poti face complicatii.
eu zic sa-l asculti, chiar daca nu mai vrei copii, sanatatea ta este importanta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-12-04 12:53:12

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: TROMPE INFUNDATE,SPERMOGRAMA

sigur ca este necesara.... ideea de peritonita nu suna suficient de ingrijorator pt tine? Fugi ca scapi repede ... mai ales ca nu mai doresti copii...

Offline

 

#45 2009-12-04 19:36:02

gabriela-claudia
Membru
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 4

Re: TROMPE INFUNDATE,SPERMOGRAMA

va multumesc pentru sfat.ma gandeam ca se poate face un tratament cu antibiotice si in felul asta scapam de operatie

Offline

 

#46 2009-12-05 17:10:36

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: TROMPE INFUNDATE,SPERMOGRAMA

gabriela si eu ma acest diagnostic:hidrosalpings bilateral.in cazul meu imi doresc enorm un bebe.acest diagnostic inseamna ca trompele trebuiesc sigilate ptr lichidul acela omoara  embrionii.la tine urgent trebuie operatie.


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#47 2009-12-05 17:28:28

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: TROMPE INFUNDATE,SPERMOGRAMA

gabriela ,am citit mai cu atentie ce a i scris tu. dar la ecografia transvaginala nu se vad trompele.acest diagnostic se pune  cand faci hsg sau laparoscopie.eu am facut hsg si atunci mi a pus acest diagnostic..pana sa fac hsg am facut cateva ec.transvaginale si nu mi a dat nimeni de inteles ca as avea  o trompa plina cu lichid.


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#48 2009-12-12 20:06:13

gabriela-claudia
Membru
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 4

Re: TROMPE INFUNDATE,SPERMOGRAMA

buna seara,tuturor,,,,,am fost la un alt medic sa-mi spuna exact de ce am dureri in partea dreapta,acolo unde am fost operata de extrauterina,si ce credeti....primul medic mi-a spus ca am hidrosalpinx iar cel la care am fost zilele trecute.mi-a spus ca nu am nimic decat infectia cu ureaplasma...mi-a dat tratament cu doxiciclina si pt mine si pt sot,iar acum se pare ca voi face o candida...am luat o doza de gynofort si sa vedem urmarile...nu mai stiu ce sa zic...am 7 zile de tratament cu doxiciclina si tot simt dureri la fel ca inainte de a merge la medic...ultimul medic la care am fos,mi-a spus ca nu am hidrosalpinx...nu mai inteleg nimic si nu stiu ce sa fac...

Offline

 

#49 2009-12-12 20:34:37

gabriela-claudia
Membru
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 4

Re: TROMPE INFUNDATE,SPERMOGRAMA

georgeta,chiar nu stiu ce sa zic...amandoi medicii mi-au facut eco transvaginala....cel la care am fost ultima data mi-a facut ecovaginala si mi-a spus ca nu se vede lichid in tropma,si ca durerea in partea dreapta este de la infectia cu ureaplasma...mi-a dat pe langa doxiciclina si gynofort crema vaginala...asta ca sa previna candida ...eu cred ca am facut-o deja pentru ca am inceput sa simt disconfort si o usoara usturime in vagin...trebuie sa merg marti la control si sa vedem ce va mai spune...

Offline

 

#50 2009-12-19 12:30:25

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: TROMPE INFUNDATE,SPERMOGRAMA

gabriela claudia sustin  si ma reped trompele nu se vad la eco transvaginal.  se vad la hsg si laparascopic. iti spun din propie experienta .de a lungul anilor am intalnit medici care imi spuneau ca sunt ok cu trompele la eco transvaginal si de fapt eu aveam sactosalpix bilateral.
    in ianuarie merg sa repet hsg ul  sa vedem ce se intapla
    hsg ul pe care il am este din 2008 si la alt medi c si el renumit ..dr la care sunt acum a tinut cont de diagnosticul pus pe hsg ,dar dansa doreste sa il repet deoarece la mine situatia s a cam coplicat .sotul OATS severa+varicocel
     tu , ai face bine sa cauti un medic bun care stie ce inseamna  Histerosalpingografie(hsg) si sa te indrume corect sa stie clar ce diagnostic ai.
     sunt drumuri de facut la medic aiurea daca dansul in urma unei eco transvaginale ti a pus acest diagnostic
      crede ma vorbesc din propie experienta , nu din auzite . scimba medicul .


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#51 2009-12-19 12:45:59

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: TROMPE INFUNDATE,SPERMOGRAMA

tu cumva ai facur instilatii???sunt o prostie.un medic care este specializai pe infertilitate nu face aceste instilatii. eu am facut ,am avut incredere in d na dr la care eram si am ramas cu dureri.(dansa este ok ca medic  , draguta dar laparoscopic si hsg nu face) il consider medic de probleme minore (anexita,  etc) nu de probleme majore. pe mine nu a avut cine sa ma invete si sa nu recurg la aceasta prostie INSTILATII. dupa  2 ani cand am auzit ca in afara de instilatii dr nu stie sa faca nimic mai clar am schimbat dr . sunt 2 ani pierduti din viata .sa ma iei ca exemplu.


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.