homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Microgynon??


#1 2005-08-23 14:53:50

laura80a
New member
Inregistrat: 2005-08-23
Mesaje: 18

microgynon??

am fost la medic si mi-a prescris microgynon. am tot citit pe net pe diferite forumuri despre aceste anticonceptoanale si nu stiu ce sa cred. sunt bune? nu sunt bune? la ce sa ma astept?

Offline

 



#2 2005-09-01 15:20:37

ARICELU
New member
Inregistrat: 2005-08-03
Mesaje: 8

Re: microgynon??

sunt aricelu am luat timp de patru ani microgynon luna trecuta am incetat sa mai iau  exita posibilitatea sa intirzie urmatorul ciclu

Offline

 

#3 2005-11-03 19:28:18

cristi22na
Full member
Inregistrat: 2005-10-23
Mesaje: 169

Re: microgynon??

microgynon este cel mai utilizat anticonceptional.uitate pe www.schering.ro si vei citi prospectul

Offline

 

#4 2006-03-04 16:48:20

ARMINA
New member
Inregistrat: 2006-03-03
Mesaje: 44

Re: microgynon??

Eu am luat Microgynon in urma cu citiva ani si m-am simtit perfect,nu m-am ingrasat deloc si nu s-a intimplat nimic.De cind ai postat mesajul ,cred ca le-ai incercat deja.Spune-mi te rog .ce parere ai,pentru ca si eu vreau sa incep din nou sa le iau.

Offline

 

#5 2006-03-06 13:53:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: microgynon??

microgynon este unul dintre cele mai echilibrate contraceptive orale combinate care exista
e drept ca nu-i de ultima generatie dar eu am o parere foarte buna despre el


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-03-07 11:22:37

ARMINA
New member
Inregistrat: 2006-03-03
Mesaje: 44

Re: microgynon??

Eu ma gindeam sa nu fie cumva prea puternic.Am inceput deja sa-l iau si e foarte bine.Ca si cum nu as lua nimic.

Offline

 

#7 2006-03-07 11:46:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: microgynon??

te rog sa ma crezi ARMINA....termenul de prea puternic atunci cind vine vorba de contraceptive nu prea exista


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2006-03-09 19:01:54

ARMINA
New member
Inregistrat: 2006-03-03
Mesaje: 44

Re: microgynon??

Abia acum am vazut mesajul.Multumesc frumos.
Contraceptivele au in compozitia lor,doze mai mari sau mai mici de hormoni precum si diverse tipuri de hormoni implicati.La asta ma gindesc eu,cind ma refer la contraceptive puternice sau mai putin puternice.Spre exemplu,daca microgynonul contine 0,03 mg estrogen(etinilestradiol),logest,novynete,marvelon si altele contin doar 0,02 estrogen.Iar Diane -0,035,deci si mai mult.
Totusi lumea se simte in general bine cu microgynon,desi contine ceva mai mult estrogen.Logic ar fi,cred ,ca cele de tipul logest sa fie mai bine tolerate.
Din cite am inteles,cantitatea de estrogen e cea importanta.Va rog sa ma corectati,daca gresesc.Atunci de ce sunt prescrise in continuare si contraceptive de tipul celor cu 0,03 sau 0,035 ,n-ar fi mai indicata doza cea mai mica?
Sper sa nu devin prea plictisitoare cu dilemele mele.

Offline

 

#9 2006-03-10 13:03:14

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: microgynon??

pai in primul rind ca marvelon contine tot 0,03
mai apoi ca folosirea lui diane-35 ca anticonceptional este o uriasa greseala
si in cele din urma este minunat ca exista si contraceptive cu doza mai mica decit 0,03(si anume cu 0,02)dar ele nu sunt potrivite pentru toata lumea....asa ca e ok ca exista si variante de-alea si de-alelalte
nu stiu de unde ai inteles ca doza de estrogeni e cea mai importanta....important este echilibrul realizat intre cele doua componente ale pastilei.in ceea ce priveste efectele secundare unele se datoreaza estrogenului,altele se datoreaza progesteronului iar altele se datoreaza amindurora


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2006-03-11 19:25:51

ARMINA
New member
Inregistrat: 2006-03-03
Mesaje: 44

Re: microgynon??

Multumesc frumos,m-am mai luminat.Eu auzisem de controale la 6 luni de la administrare,unde ,printre altele medicul iti palpeaza cu atentie sinii ,cit si axilele sa vada daca nu au aparut intre timp noduli,care (unii dintre ei),nedepistati la timp ,peste ani,pot duce la cancer mamar.Si unii medici au spus ca de vina pentru lucrul asta ,ar fi mai cu seama estrogenii.Asta mi-a ramas mie in minte.

Offline

 

#11 2006-03-11 22:15:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: microgynon??

sunt de dorit vizitele la medic la fiecare 6 luni, e foarte adevarat
e de asemenea adevarat ca in mare majoritate cancerele de sin sunt estrogeno-dependente dar te rog sa nu uiti nici o clipa ca ovarul tau secreta estrogen


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2006-03-14 12:49:08

Tgmuresildi
Membru
Inregistrat: 2006-03-14
Mesaje: 3

Re: microgynon??

Buna!
ce se intampla dupa renuntarea la aceste pilule? Am luat 5 ani si acum de cateva zile am renuntat. Cam peste cat timp este recomandat sa raman insarcinata?

Nu am avut probleme mari legate de aceste pilule, celulita este singura pe care am constatat-o.

Va doresc numai bine.

Offline

 

#13 2006-03-14 13:12:41

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: microgynon??

nu este nici un pericol daca ramii imediat insarcinata
exista insa posibilitatea sa nu ramii citeva luni....nu te sparia,nu e vorba de sterilitate,vei ramine in cele din urma


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2006-03-14 13:23:18

Tgmuresildi
Membru
Inregistrat: 2006-03-14
Mesaje: 3

Re: microgynon??

Multumesc pentru promptitudine.
Sper ca organismul meu sa isi revina (sa se dezmeticeasca ) in perioada urmatoare. oricum ne-am propus sa fim prevazatori in urmatoarele 4-6 luni, imi faceam probleme in caz ca s-ar intampla sa raman insarcinata in aceasta perioada si sa nu fie probleme pentru copil.

Offline

 

#15 2006-03-14 13:43:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: microgynon??

nu exista risc,poti sta linistita


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2006-03-14 18:02:15

Darkvenus
New member
Inregistrat: 2006-03-14
Mesaje: 18

Re: microgynon??

Salutare tuturor! Am si eu cateva nelamuriri legate de anticonceptionale..am luat timp de un an diane 35 si in afara de kilogramele in plus pot sa spun ca m am inteles relativ bine cu ele, am citit insa despre yasmine care am vazut ca au un hormon Drospirenone care te ajuta sa nu retii apa in organism...facute tot de schering..insa vad ca lumea nu se prea impaca cu ele. O alta nelamurire...in urma unei conversatii cu farmacista aceasta mi a spus ca e bine ca o data la vreo 2 ani cel mult sa fac o pauza din a lua anticonceptionalele deoarce exista riscul sa nu ma iramai insarcinata..voi ce stiti despre asta?

Offline

 

#17 2006-03-14 19:20:51

ARMINA
New member
Inregistrat: 2006-03-03
Mesaje: 44

Re: microgynon??

Eu stiu pe cineva care a luat contraceptive vreo 3 ani dupa care le-a oprit si in aceeasi luna a ramas insarcinata.Poate nu ramai insarcinata in prima ,a doua luna dar organismul in general isi revine repede la functiile lui naturale.Desi cum ti-am spus, eu mai curind stiu ca poti ramane insarcinata imediat ce le opresti.In acelasi timp,nu duc la sterilitate chiar de sunt luate mai multi ani.Eu,personal,am incredere in firma Shering,in general.Acum mai ramine sa se si impace organismul tau cu contracept. ales.

Offline

 

#18 2006-03-14 20:15:23

Darkvenus
New member
Inregistrat: 2006-03-14
Mesaje: 18

Re: microgynon??

Ms mult ARMINA! Eu pe net n am citit nici eu despre asa ceva dar..na daca "sfatuitoru" asa zice e bine sa ma documentez mai in amanunt big_smile si eu am incredere in firma schering ...

Offline

 

#19 2006-03-14 21:52:57

ARMINA
New member
Inregistrat: 2006-03-03
Mesaje: 44

Re: microgynon??

Mai vroiam sa-ti spun ceva.Si eu ma gindeam la yasmin.Dar desi e de ultima generatie,totusi asta nu inseamna ca se potriveste la toata lumea.Si mi-am zis ca daca eu ma impac perfect cu microgynon-ul ,de ce ma mai agit ,poate inutil?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.