homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale yasmin


#1 2006-03-04 13:11:50

tomitza
Membru
Inregistrat: 2006-03-04
Mesaje: 1

anticonceptionale yasmin

Buna,
Am si eu o nelamurire in legatura cu aceste anticonceptionale.Le iau de cateva luni si am luat in greutate foarte mult(7kg) mi-e foarte greu, tin cura, nu manac dulciuri si totusi am pus foarte mult pe mine.Si am doar 24 de ani.Am mai luat inante aticonceptionale(Mercilon)dar am luat si de la ele in greutate aprox 10 kg.Mi-e greu sa continuu tratamentul, dar trebuie deoarece mi s-a descoperit un chist si asta e tratamentul pentru a scapa de el.Nu stiu ce sa mai fac, la toti doctorii le-am spus ca iau in greutate, sa-mi dea ceva care sa nu ma ingrase foarte tare, dar se pare ca ori nu ii intereseaza si imi prescriu anticonceptionale doar de dragul de a prescrie ceva, ori e ceva in neregula cu mine.Apropo nu mi s-a facut niciodata test pentru a se vedea care anticonceptional e cel mai potrivit pentru mine.Chiar trebuie sa fac eu totul, sa le spun doctorilor ce trebuie sa faca???????Va rog ajutati-ma, am nevoie de o parare profesionista...Desorelle sunt bune?Eu asa am auzit...

Offline

 



#2 2006-03-04 16:38:21

ARMINA
New member
Inregistrat: 2006-03-03
Mesaje: 44

Re: anticonceptionale yasmin

Toata lumea spune despre Yasmin ca ajuta in mod destul de evident la eliminarea apei din organism si deci implicit la pierderea in greutate.Vreau sa spun ca nu am auzit de cazuri de ingrasare de la Yasmin ci dimpotriva,chiar de slabire.Ma batea chiar un gind sa le incerc si eu,avind in vedere ca in ultimii ani m-am ingrasat cu vreo 8kg (insa fara sa iau anticonceptionale).Acum vreau sa iau din nou Microgynon pentru ca l-am luat in urma cu ceva ani si  m-am simtit minunat,fara sa adaug vreun kilogram.Daca vrei ,poti sa incerci,sa vezi cum te simti..Daca e ok ,dupa 3 luni de administrare,atunci poti sa-l folosesti in continuare.Fara analize temeinice la endocrinologie,medicii le recomanda cam dupa ureche,dupa cit sunt de noi ,de scumpe...zic eu si de aceea ,de cele mai multe ori nu se impaca la fel cu fiecare organism.Nu tot ce e nou si scump e si la fel de bun pentru fiecare.

Offline

 

#3 2006-03-05 12:19:35

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: anticonceptionale yasmin

apropo de chestia asta cu ingrasatul brusc si faptul ca majoritatea fetelor dau vina pe anticonceptionale...ar fii cazul ca toate sa mergem la un endocrinolog deoarece putem sa suferim de alta afectiune...una foarte raspandita la femei..si anume afectiuni ale tiroidei

mie cel putin mi-a spus doctorul ginecolog ca ar trebui sa merg la un endocrionolg ca nu stiu ce a observat el la mine...si dupa ce am citit pe net ...multe femei au si nu-si dau seama.

ce am citit la simptome pe acest site http://www.endonet.ro/tiroida.html imi dau seama ca indeplinesc vreo 6 simptome...coatele si genunchi mai aspri ,uscati....probleme cu greutatea,tulburari de atentie de concetrare,oboseala etc

acum vreau sa o intreb pe doctoreasa cat de important este sa ne ocupam de acest aspect..si daca suferim de astfel de afectiuni si nu le tratam la timp care sunt consecintele ce vor aparea dupa ani si ani

Ultima oara a fost editat de cristina_i (2006-03-05 12:20:03)


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#4 2006-03-06 13:49:04

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionale yasmin

in primul rind simptomele de insuficienta tiroidiana din pacate,astea pe care ti le-ai descoperit tu,nu sunt specifice acestei afectiuni
mai departe,un control medical pe an e absolut recomandat
sigur ca daca exista semne de disfunctie hormonala,daca tiroida se vede marita,merita facute dozari hormonalede regula disfunctiile hormonale presupun tratament cronic toata viata....adica varianta ca iei acum citeva zile niste buline si gata trece nu prea e realista
orice afectiune netratata se agraveaza de regula....extrem de rare sunt cazurile in care trece de la sine


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2006-03-08 00:20:02

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: anticonceptionale yasmin

pai doctorul meu ginecologic cand am fost prima oara la el..mi-a examinat gusa..si m-a pus sa inghit...eu am ras si am zis "mda..stiu ca m-am ingrasat"..si el zis ca nu e de la ingrasat si sa ma duc la un endocrionolog

ba da sunt specifice acestei afectiuni doar am citit despre asta...


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-03-08 10:14:55

eakarina
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-12
Mesaje: 789

Re: anticonceptionale yasmin

si eu cand am fost la planning am fost consultata la fel,si mi s-a parut ciudata faza cu gatu,dupa care mi-a explicat-o.


A gandi e cea mai dificila munca, probabil de aceea o fac atat de putini.

Offline

 

#7 2006-03-08 10:36:14

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: anticonceptionale yasmin

si ce s-a intamplat?...ti-a gasit ceva sau doar te-a examinat?


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#8 2006-03-08 11:00:04

eakarina
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-12
Mesaje: 789

Re: anticonceptionale yasmin

doar m-a examinat,dar nu mi-a gasit nimic aiurea.am fost insa surprinsa de faza cu gatu'.


A gandi e cea mai dificila munca, probabil de aceea o fac atat de putini.

Offline

 

#9 2006-03-08 13:21:43

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionale yasmin

uite cum e cristina....poti sa ai coatele aspre si ingrosate pentru ca lucrezi la birou si le freci mult de masa fara sa ai disfunctie de tiroida
poti fi mai neatenta si te poti concentra mai greu fiindca esti foarte obosita sau fiindca esti deprimata fara sa ai disfunctie tiroidiana

poti sa ai senzatie de oboseala accentuata pentru ca ai un program foarte incarcat si nu reusesti sa te odihnesti suficient sau poti sa ai aceeasi senzatie de oboseala accentuata pentru ca ai hepatita fara sa ai o disfunctie tiroidiana
asadar nu sunt specifice......
faptul ca tiroida e marita de volum e alta discutie si asta e un motiv sa mergi la endocrinolog


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2006-03-09 13:28:41

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: anticonceptionale yasmin

nu lucrez la birou....le am asa de mica...si nu stau cu genunchi pe birou big_smile
nu am un program foarte incarcat  chiar daca vara asta imi dau licenta big_smile

mda...sunt o multime de motive pt simptomele mele..dar din moment ce ma gandesc la ce mi-a zis ginecologul poate sunt legate de tiroida...in fine...
o sa ma duc la un endocrionolog si gata ca sa stau linistita si sa ma gandesc la alta boala big_smile


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#11 2006-03-09 14:27:55

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionale yasmin

asa e cel mai bine


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2007-06-14 21:55:36

mihaelus
New member
Inregistrat: 2007-06-01
Mesaje: 15

Re: anticonceptionale yasmin

am nevoie de ajutor...mi-e mi-a venit ciclul in timp ce iau pastilele...cum fac?mai continuu?va rg ajutati-ma

Offline

 

#13 2007-06-15 09:33:45

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: anticonceptionale yasmin

mihaelus de cat timp iei AC? daca le iei de mai putin de 3 luni..e normal, va trece..daca le iei de mai mult timp trebuiesc schimbate probabil

Offline

 

#14 2007-06-15 11:48:36

Annita
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 157

Re: anticonceptionale yasmin

Multumesc mult Nashirei pt rasp de ieri si imi cer mii de scuze.poate cineva sa imi raspunda dak yasmin interactioneaza cu alcoolul, cu sucul de grapefruit sau cu laptele?mersi mult!

Offline

 

#15 2007-06-15 11:52:04

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionale yasmin

cu sucul de grapefruit se pare....
oricum, "a interactiona"inseamna a se conditiona reciproc.....pe tine te intereseaza orice tip de interactiune sau doar daca vreuna din bauturile enumerate mai sus scad efectul contraceptivelor?????


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2007-06-15 11:57:26

Annita
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 157

Re: anticonceptionale yasmin

Ma intereseaza dak scad efectul anticon.si daca am baut suc de grapefruit intr-o zi am nevoie de protectie suplimentara.mersi doctoressa!

Offline

 

#17 2007-06-15 11:58:43

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionale yasmin

daca a fost suc stors din fruct si in cantitati maricele(catre 1 litru sau peste) ai nevoie...daca a fost suc de la cutie sau din sticla...poti sa bei si o tona....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#18 2007-06-15 12:04:59

Annita
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 157

Re: anticonceptionale yasmin

Mersi mult! Cred k mam speriat degeaba pt k am baut niste cappy de gref dar nu cred k e suc stors chiar din fruct,nu?

Offline

 

#19 2007-06-15 12:05:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionale yasmin

ba dimpotriva....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.