homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardenella la gravide


#1 2008-07-29 19:54:23

maria9791
New member
Inregistrat: 2008-06-20
Mesaje: 9

Gardenella la gravide

Metronidazolul ovule este recomandat sau nu celor gravidutze in primele luni? Si daca nu, cu ce se poate inlocui acest antibiotic?

Offline

 



#2 2008-07-29 22:24:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Gardenella la gravide

cu nimic
stai linistita ca te tratezi dupa ce nasti nu ai nimic ce nu poate astepta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2009-12-26 11:12:49

Sandrutz
Full member
De la: Romania - Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-25
Mesaje: 329

Re: Gardenella la gravide

Doctoressa, spune-mi si mie ... cat de grava este gardnerella in primele spatamani de sarcina? Cat de grava este per ansamblu? Se poate pierde sarcina din cauza gardnerellei? Se poate trata? Mai poate astepta?


Membra a aliantei PriCo gravida MyGaEl gravida  gravida  gravida Bl gravida  PaLaTtAmAl gravida NeDa gravida Za

Offline

 

#4 2009-12-26 13:10:30

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Gardenella la gravide

gardnerella, ca si candida, este rezultatul unei dereglari de flora vaginala... chestie care se intampla frecvent in sarcina.

nu este grava si se trateaza, nu duce la pierderea sarcinii sau alte prostii. se trateaza cu antibiotice, fapt pt care, de obicei, se asteapta pana dupa primul trimestru de sarcina (uneori flora se reechilibreaza de la sine si trece de la sine). si tot de aia tratamentul se ia, ca orice alt tratament in sarcina, numai cu prescriptie medicala.

sarcina usoara!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#5 2009-12-26 21:16:11

Sandrutz
Full member
De la: Romania - Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-25
Mesaje: 329

Re: Gardenella la gravide

Multumesc mult Katamy!


Membra a aliantei PriCo gravida MyGaEl gravida  gravida  gravida Bl gravida  PaLaTtAmAl gravida NeDa gravida Za

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-12-26 22:14:53

Sandrutz
Full member
De la: Romania - Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-25
Mesaje: 329

Re: Gardenella la gravide

Spuneti-mi si mie, cat de importanta vi se pare pauza ? Trebuie facuta ? Nu trebuie facuta ? Cine ce stie ? In prospectul de la Yasmine scrie ca nu trebuie sa faci pauza, decat sa ai un ciclu normal si apoi, daca analizele sunt okay, te poti apuca de treaba ... doctorita mea la fel mi-a spus, sa stau o luna si apoi sa ma apuc de treaba, ca sunt tanara si nu am de ce sa imi fac probleme ...
Astept parerile voastre ... cu mult interes.


Membra a aliantei PriCo gravida MyGaEl gravida  gravida  gravida Bl gravida  PaLaTtAmAl gravida NeDa gravida Za

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.