homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cheaguri de sange negre


#1 2009-09-22 21:10:59

gabriellllla
New member
Inregistrat: 2009-08-23
Mesaje: 18

Cheaguri de sange negre

As vrea sa stiu si eu va rog mult daca sunt insarcinata ..sau ce am .. de ce imi curg cheaguri de sange inchise la culoare ...uneori chiar spre negru .. mi`a venit ciclu normal .. iau anticonceptionale [marvelon 21] nu am intarziat niciodata cu ele .. nu am luat antibiotice ..decat ca am avut o cadere de calciu si am fost la spital de mi`a facut calciu in vene si mi`a dat niste vitamine "Magneziu forte " sau ceva de genu ... Menstruatia insa .. e mai usoara ca de obicei .. adik nu`mi curge asa din abundenta .. am citit cateva articole pe net k asta inseamna k esti gravida .. si ti`a venit peste sarcina , menstruatia , iar o prietena mi`a zis k e mizeria care se scurge si toxinele [ ea fol tot marvelon 21 si tot asa i se intampla ] pe cine sa cred ???grater( va rog mult ajutati`ma grater((


p.s tin sa mentionez k inainte sa`mi vina menstruatia am avut toate simtomele [ sanii ma dureau .. mijlocul .. eram isterica rau .. imi venea sa plang si toate parca erau in capu meu - asa mi se int mereu inainte sa`mi vina ]

Offline

 



#2 2009-09-22 21:13:19

Fiametta
Full member
Inregistrat: 2008-12-29
Mesaje: 719

Re: Cheaguri de sange negre

Pai daca stii ca ai luat pastilele corect, e ok, n-ai de ce sa-ti faci griji. Si mie mi se mai intampla sa fie menstra mai inchisa la culoare, mai inchegata...

Offline

 

#3 2009-09-22 21:16:51

gabriellllla
New member
Inregistrat: 2009-08-23
Mesaje: 18

Re: Cheaguri de sange negre

multumesc muuult puss ..dar totusi e posibil sa`ti vina peste sarcina chiar daca folosesti anticonceptionale ? eu am mai intarziat cu pastilele .. dar nu mai mult de o ora [ si fac sex neprotejat de fiecare data sad ]

Offline

 

#4 2009-09-22 21:25:36

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Cheaguri de sange negre

menstra peste sarcina apare foarte rar si nici nu e menstra propriu zisa, e o sangerare care difera cantitativ si calitativ de o menstra obisnuita
in privinta cheagurilor nu ai de ce sa-ti faci griji, e vorba de endometru necrozat care se elimina in mod normal la menstra
iar daca iei pastilele corect esti protejata deci nu poti spune ca faci sex neprotejat tongue

Offline

 

#5 2009-09-22 21:29:03

gabriellllla
New member
Inregistrat: 2009-08-23
Mesaje: 18

Re: Cheaguri de sange negre

iti multumesc din toata inima . sincer pot si eu sa dorm linistita in noaptea asta k si`asa sunt f obosita .. msss muuuult mullttt va poop puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-09-23 00:37:54

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Cheaguri de sange negre

nu ai pentru ce tongue
noapte buna! puss

Offline

 

#7 2009-12-28 08:27:36

kamelia83
New member
Inregistrat: 2009-02-28
Mesaje: 18

Re: Cheaguri de sange negre

santa fetele eu am intrebat doctorul iar aceste tipuri de chiaguri mari si negre ar fi avort spontan adica s-ar fi prins bebele dar l=am eliminat. eu am facut tratament sase dezvolte foliculii si am avut un foarte mare succes apoi am facut o inseminare si in urma acestei inseminari am avut ocaziia sa am chiaguri de sange pe care nu le=am mai avut pana acum, imediat am sunat doctorul si el mi=a spus despre ce este vorba, asta este se mai imtampla bafta celor care vor un bebe

Ultima oara a fost editat de kamelia83 (2009-12-28 08:29:07)

Offline

 

#8 2011-03-27 14:13:05

Little Bubu
Membru
Inregistrat: 2010-09-09
Mesaje: 2

Re: Cheaguri de sange negre

Bună!Aș vrea să vă ?ntreb și eu ceva..tot legat de cheagurile astea..negre..am fost la ginecolog și mi-a zis că am un ovar micropolichistic și mi-a dat un tratament cu anticoncepționale, pentru 3 luni de zile...am ?nceput folia a doua de o săpt. și jumate, mentruația mi-a venit cum trebuia ?n cele 7 zile de pauză...dar de vreo două zile am niște cheaguri negre și destul de abundente..Credeți că e normal?de c?nd am inceput a doua folie am uitat de 2 ori sa iau pastila..arr putea fi și asta o cauză?

Offline

 

#9 2011-03-27 18:18:22

daenarys
Vizitator

Re: Cheaguri de sange negre

da,sangerezi de la pastilele uitate smile

 

#10 2011-03-27 21:24:57

Little Bubu
Membru
Inregistrat: 2010-09-09
Mesaje: 2

Re: Cheaguri de sange negre

Mc mult pentru raspuns!puss

Offline

 

#11 2011-11-16 23:41:40

elena roxana
Membru
Inregistrat: 2011-07-29
Mesaje: 4

Re: Cheaguri de sange negre

buna,va rog sa ma scuzati daca s-a mai scris despre asta.am fost acum 2 luni la ginecolog,am facut o ecografie si mi-au fost prescrise antibiotice pentru o secretie mai ciudatica si anticonceptionale pentru un chist care parea un fel de inceput de fibrom din cate mi s-a explicat si trebuie tinut sub observatie.dupa ce am terminat tratamentu(bineinteles ca doamna doctor nu mi-a spus k antibioticele miscoreaza efectul anticonceptionalelor si eu am facut sex neprotejat) am fost la alt medic acum 1 luna pentru o alta parere sa fiu sigura,si mi s-au prescris iar antibiotice din cauza k infectia aceea(vaginita sau cva de genu) nu disparuse,si nu am mai repetat ecografia pentru ca doamna mi-ar fi spus ca nu mai este nevoie,cu anticonceptionalele acelea ar trebui sa treaca de la sine.problema e ca mi-a venit ciclul la 28 de zile normal,dar nu e ciclu,eu n-am avut in viata mea asa cva. . sunt numai cheaguri rare(1 o data la 2 ore),spre negru,fara lichid,doar ca o gelatina ,aprope nici nu e nevoie sa port absorbant ci doar protejslip pentru ca sunt atat de inchegate incat aprope nu murdaresc chilotul.unii spun ca e raceala puternica,altii ca e un avort spontan(mentionez k am facut ecografii pentru toate organele sapt trecuta asa de rutina si nu a vazut nici un fat in uter),nu stiu ce sa mai cred,doamna doctor nu-mi raspunde la tel ca nu e saptamana ei,deci nu stiu ce sa mai fac,sa ma duc la o camera de garda pentru o parere,sa iau toti ginecologii din oras la rand?e depresiv pur si simplu cand ti se spune k nu e nevoie,k esti bine,si apoi sa vezi ca ti se intampla ceva ciudat.daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema va rog sa ma ajutati cu o parere,multumesc.

Offline

 

#12 2011-11-17 17:01:04

Vx2
Full member
Inregistrat: 2011-10-02
Mesaje: 191

Re: Cheaguri de sange negre

Din ce ai scris tu acolo eu am inteles ca ai luat anticonceptionale si antibiotice in acelasi timp. Este adevarat ca anticonceptionalele interactioneaza cu antibioticele, deci esti neprotejata. Daca spui ca "menstra" ti-a venit la 28 de zile, ceea ce este normal, cum spui chiar tu, eu zic ca totul e in regula, si ai avut noroc de data asta. Fa un test de sarcina, pentru orice eventualitate si asteapta pana cand medicul tau se intoarce la cabinet, si discuta cu ea. Chiagurile acelea sunt endometru, iar sangele sau chiar chiagurile in sine, sunt inchise la culoare pentru ca stationeaza mai mult prin anumite zone si oxideaza. Oricum, un control nu strica, incearca sa te informezi atent despre lucrurile de genul, ca sa poti sa stai linistita. Cele mai bune sfaturi despre protectie le gasesti la cabinetele de planning (nu spun ca la ginecolog nu aic e sa intrebi sau sa ti se explice, dar cabinetele de planning familial au doctori specializati pe partea de contraceptie care iti pot explica ceea ce iti este neclar).
Oricum, ai mare grija, mai citeste pe forum, gasesti nenumarate topicuri in care poti afla despre anticonceptionale si utlizarea lor corecta, dar doar asa, ca sa stii, anticonceptionalele nu te mai protejeaza cand:
-iei antibiotice (cele cu aplicare cutanata nu interactioneaza, ci doar cele ingerate)
-consumi sunatoare sau  grapefruit 
-intarzii cu o pastila mai mult de 12 ore
-ai varsaturi sau scaune moi la mai putin de patru ore dupa administrarea pastilei

Succes!


" Some women choose to follow men, and some women choose to follow their dreams. If you're wondering which way to go, remember that your career will never wake up and tell you that it doesn't love you anymore."

Offline

 

#13 2018-01-11 16:17:18

LaviniaRo
Membru
Inregistrat: 2018-01-11
Mesaje: 0

Re: Cheaguri de sange negre

Mi-a venit menstruația vineri, iar sânbătă seara a cura abudentă adică trebuia să mă schimb la o jumătate de oră sau chiar o oră și câteva minute. Duminică și luni nu a curs,însă miercuri a curs iar și cu cheaguri închise la culoare(trebuie să mă schimb la 3-4 ore) joi tot la fel curge, nu știu dacă se termină mâine.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.