homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pete rosii pe corp si mancarimi puternice


#1 2009-12-25 10:36:21

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

pete rosii pe corp si mancarimi puternice

Nu stiu daca e cineva pe aici sa-mi raspunda si mie dar am nevoie de o parere.
Marti au inceput sa-mi apara pe piept niste pete rosii, impreuna cu mancarimi. Febra nu se simtea in exterior dar eu simteam ca imi frig ochii si aveam o stare proasta.
Miercuri m-a durut foarte tare capul, am avut greturi, iar seara am vomat (nu am mai facut asta de vreo 15 ani, chiar daca am mai avut greturi uneori) si s-a mentinut acea caldura interioara.
Apoi raul mi-a trecut, insa petele s-au raspandit pe tot corpul (si au facut mici bubite umplute cu lichid care se vindeca sigure dupa un timp si se formeaza coaja), inclusiv in cap si ma mananca ingrozitor (azi-noapte nu am dormit mai deloc, nici hainele nu le mai suport pe mine) dar nu m-am scarpinat sa nu raman cu pete.

Ce credeti ca este? Vreo alergie( desi nu am avut probleme in viata mea cu alergiile) sau varicela ?


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 



#2 2009-12-25 14:09:15

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: pete rosii pe corp si mancarimi puternice

pufu, sa nu fie varicela...
incearca cumva sa ajungi la medic!
multa sanatate!

Offline

 

#3 2009-12-25 14:28:32

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: pete rosii pe corp si mancarimi puternice

da, seamana a varicela. mergi la doctor si incerca sa eviti contactul cu ceilalti pana afli diagnosticul

Offline

 

#4 2009-12-25 17:03:43

ally18
Insomniac member
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 8941

Re: pete rosii pe corp si mancarimi puternice

mergi la medic pufu..astea sunt simptome de varicela 100%


Love.  Live. Laugh.

Offline

 

#5 2009-12-25 21:49:01

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: pete rosii pe corp si mancarimi puternice

varicela 100%
alergie nu e sigur ca am avut si eu, deci cunosc simptomele


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-12-26 00:46:00

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: pete rosii pe corp si mancarimi puternice

Dureri musculare ai avut?

As opta si eu pentru o posibila infectie cu virusul varicelo-zosterian, dar desigur ca nu se poate pune un diagnostic pe forum. Ar fi bine sa mergi la o camera de garda, cel mai bine in cadrul unui spital de boli infectioase, exista un tratament specific pe care il poti primi si anumite recomandari. Tratamentul prescris de regula este Aciclovir, plus o solutie pentru combaterea mancarimilor. Trebuie avut grija cu scarpinatul, bubitele lasa semne.

Totusi, atata timp cat nu stii nimic sigur, nu poti actiona in nici un fel, asa ca incearca sa vezi un medic. Poate fi vorba despre o simpla toxi-infectie alimentara sau orice altceva.

Multa sanatate!

ps. Daca e varicela, este foarte contagioasa in perioada de debut, astfel ca incearca sa nu mergi in locuri prea aglomerate, sa nu faci cadouri nedorite altor persoane smile

Ultima oara a fost editat de moksha (2009-12-26 00:46:22)

Offline

 

#7 2009-12-28 10:13:23

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: pete rosii pe corp si mancarimi puternice

Multumesc pentru raspuns fetelor. Aveti dreptate, este varicela. Nu am fost la spital dar m-a vazut bunica prietenului meu care este asistenta. De mancarimi am scapat sambata, bubite nu au mai aparut iar cele vechi au inceput sa se usuce. Partea mai neplacuta este k m-am ales si cu o raceala serioasa cred....de sambata tusesc si am facut si febra si frisoane...acum nu stiu daca febra e de la varicela sau de la raceala...mi-am facut si eu coldrex pliculete si mi-a mai trecut...acum stau in casa...la serviciu nu ma duc...o sa plec doar de revelion la iuby dar vine si ma ia cu masina si nu o sa stau in frig (cei cu care facem revelionul au avut toti varicela asa ca nu le fac rau). Sper sa nu fi dat cuiva de la serviciu pentru k marti si miercuri cand au aparut petele am fost acolo...

Probabil o sa-mi spuneti ca tot ar trebui sa ma duc la medic insa la mine in oras medicul de familie e departe si ar trebui sa ma duc pe jos prin frig si nu cred k mi-ar face bine...plus ca as sta acolo cateva ore sa-mi vina randul ca asa se intampla mereu....iar sa ma duc la urgente la spitalul judetean iar e aiurea pt k e la 10 Km de orasul meu si ar trebui sa plec cu microbuzul...asa ca mai bine stau in casa, oricum bubele au inceput sa se usuce, deci acum mai ramane sa tratez febra daca mai apare si tusea.O trimit pe mama sa imi cumpere ceva de la farmacie....

Ultima oara a fost editat de pufu (2009-12-28 10:15:06)


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#8 2009-12-28 10:23:38

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: pete rosii pe corp si mancarimi puternice

offf, saraca de tine! te-ai ales tocmai acum cu varicela...
nu trebuie sa te duci la medic neaparat pt oricum nu are ce sa-ti faca...
probabil k te vei duce sa-ti elibereze certificat de concediu medical.
sa te faci bine! puss
si in privinta revelionului stai linistita, varicel e contagioasa numai primele 3 zile, cand apar bubitele.


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#9 2009-12-28 13:41:53

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: pete rosii pe corp si mancarimi puternice

pufu a scris:

Multumesc pentru raspuns fetelor. Aveti dreptate, este varicela. Nu am fost la spital dar m-a vazut bunica prietenului meu care este asistenta. De mancarimi am scapat sambata, bubite nu au mai aparut iar cele vechi au inceput sa se usuce. Partea mai neplacuta este k m-am ales si cu o raceala serioasa cred....de sambata tusesc si am facut si febra si frisoane...acum nu stiu daca febra e de la varicela sau de la raceala...mi-am facut si eu coldrex pliculete si mi-a mai trecut...acum stau in casa...la serviciu nu ma duc...o sa plec doar de revelion la iuby dar vine si ma ia cu masina si nu o sa stau in frig (cei cu care facem revelionul au avut toti varicela asa ca nu le fac rau). Sper sa nu fi dat cuiva de la serviciu pentru k marti si miercuri cand au aparut petele am fost acolo...

Probabil o sa-mi spuneti ca tot ar trebui sa ma duc la medic insa la mine in oras medicul de familie e departe si ar trebui sa ma duc pe jos prin frig si nu cred k mi-ar face bine...plus ca as sta acolo cateva ore sa-mi vina randul ca asa se intampla mereu....iar sa ma duc la urgente la spitalul judetean iar e aiurea pt k e la 10 Km de orasul meu si ar trebui sa plec cu microbuzul...asa ca mai bine stau in casa, oricum bubele au inceput sa se usuce, deci acum mai ramane sa tratez febra daca mai apare si tusea.O trimit pe mama sa imi cumpere ceva de la farmacie....

Eu cred ca ar trebui totusi sa mergi la un medic, chiar daca iti e un pic mai greu.
Este probabil si posibil ca febra sa fie de la varicela, nu prea cred ca este de glumit. In general formele pe care le facem cand suntem adulti sunt un pic mai nesuferite - si eu am patit sa fac varicela la 20 de ani. De aceea si din alte surse smile stiu ca totusi e indicat tratamentul cu Aciclovir, atat pe cale orala, cat si local, cu crema. Febra e normal sa faci, doar e vorba de o infectie, dar tusea ar putea fi un inceput de pneumonie in cadrul varicelei, cu care nu cred ca trebuie sa iti zic eu ca nu te joci.

Nu vreau in nici un caz sa te sperii, dar parerea mea ramane ca ar trebui sa vezi un medic, chiar daca zici ca la medicul de familie trebuie sa astepti. Nu o sa te lase nimeni sa astepti cu bubitele pe tine, pretinde ca nu stii ce sunt, e suficient sa zici ca ai eruptia asta si nu stii ce e si te vor lasa in fata imi inchipui smile

Intre timp nu mai lua toate medicamentele pe care le gasesti, de exemplu aspirina este total contraindicata (mai ales la copiii cu varicela, dar nu e cazul sa risti smile - in general peste 20 de ani nu este contraindicata, dar nu stiu exact ce varsta ai tu ). Si ai grija sa nu te scarpini rau, semnele chiar raman.

Multa sanatate.

PS. iti las aici un link unde sa citesti mai bine. http://www.sfatulmedicului.ro/Varicela- … gioasa_649

PS1. Daca totusi nu vrei sa mergi la medic nici dupa ce citesti aici - unde scrie ca tusea persistenta e un motiv sa mergi la medic smile - roag-o pe mama ta sa intrebe la farmacie, mi se pare ca aciclovir (zovirax) se da fara reteta, astfel ca ai putea beneficia de un tratament adecvat.

Offline

 

#10 2009-12-29 09:32:19

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: pete rosii pe corp si mancarimi puternice

Multumesc pentru sfaturi moksa
Intr-adevar ai dreptate ca nu este de glumit cu tusea. Sincer si eu ma cam speriasem duminica din cauza febrei si a tusei, insa ieri m-am mai linistit cand am vazut k m-am simtit mult mai bine. Adica febra nu am mai facut deloc, am tusit fde 2-3 ori  de dimineata si atat. In rest a disparut si starea de disconfort, bubitele au inceput sa se usuce si pot sa spun k intr-o saptamana de cand le am nu m-am scarpinat deloc si nu m-am atins de ele in nici un fel pentru ca nu vreau sa raman cu pete.
Facand comparatie cu starea pe care o aveam saptamana trecuta si cum am fost ieri eu cred k am inceput sa ma vindec. Am mai ramas doar cu nasul care imi curge si stranut, dar astea clar sunt de la o mica raceala.

Moksa acum daca am inceput sa ma vindec mai este nevoie sa iau aciclovir?

PS. Am 22 de ani si  8 luni big_smile


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#11 2009-12-29 12:57:21

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: pete rosii pe corp si mancarimi puternice

pufu a scris:

Multumesc pentru sfaturi moksa
Intr-adevar ai dreptate ca nu este de glumit cu tusea. Sincer si eu ma cam speriasem duminica din cauza febrei si a tusei, insa ieri m-am mai linistit cand am vazut k m-am simtit mult mai bine. Adica febra nu am mai facut deloc, am tusit fde 2-3 ori  de dimineata si atat. In rest a disparut si starea de disconfort, bubitele au inceput sa se usuce si pot sa spun k intr-o saptamana de cand le am nu m-am scarpinat deloc si nu m-am atins de ele in nici un fel pentru ca nu vreau sa raman cu pete.
Facand comparatie cu starea pe care o aveam saptamana trecuta si cum am fost ieri eu cred k am inceput sa ma vindec. Am mai ramas doar cu nasul care imi curge si stranut, dar astea clar sunt de la o mica raceala.

Moksa acum daca am inceput sa ma vindec mai este nevoie sa iau aciclovir?

PS. Am 22 de ani si  8 luni big_smile

Din ce imi spui, nu cred ca mai este cazul. Majoritatea formelor de boala sunt usoare, dar exista si exceptii.

Tot ce poti sa faci acum e sa ai grija de tine si sa astepti sa iti treaca bubitele. Nu cred ca mai exista un risc mare, dar la orice semn de posibila agravare sa fii atenta. Intre timp sa te odihnesti, sa te hidratezi bine si sa mananci cat mai sanatos.

PS. Parca am citit ca o sa pleci de revelion cu niste prieteni, ceea ce e foarte bine, ca te relaxezi, dar daca ei au in contact copii mici sa aiba grija sa ii vaccineze.

Acestea fiind scrise, imi ramane doar sa iti urez insanatosire grabnica si fara semne (eu nu am reusit sa stau asa cuminte, m-am scarpinat si am cam ramas pe alocuri cu mici semne) si sarbatori fericite in continuare.

Offline

 

#12 2009-12-29 14:52:38

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: pete rosii pe corp si mancarimi puternice

Multumesc mult moksha  puss
De revelion o sa plec la iuby...o sa fim in familie si au avut toti varicela deci pot sa stau linistita ca nu mai imbolnavesc pe nimeni. O sa ma ia cu masina din fata blocului, deci nu umblu nici prin frig.....O sa ies si eu la 12 afara ca doar nu o fi o neneorocire daca ies 15 minute.....Mai greu va fi sa rezist in casa cand toti vor fi afara in jurul gratarului...dar vad eu cum fac...
Sarbatori fericite si tie  kram


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#13 2009-12-29 14:58:54

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: pete rosii pe corp si mancarimi puternice

Poti sa iesi linistita afara, nu e o problema daca te imbraci corespunzator. Se recomanda asa, la carte, minim 2 saptamani sa stai in casa, dar eu una am 'bolit' doar o saptamana, e drept ca am luat tratament cu aciclovir. Depinde de la persoana la persoana.

Plus ca acum mi-am dat seama ca daca bubitele au inceput sa se usuce, chiar nu mai esti contagioasa si poti sta linistita.

Distractie placuta!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.