homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Menstruatia si biserica


#1 2010-01-20 18:05:40

aissa_kiss
Full member
De la: peste tot
Inregistrat: 2008-03-09
Mesaje: 592

menstruatia si biserica

am si eu o nelamurire.....ii pacat sa intru in biserica cand sunt la mentruatie?
am gasit pe net ca unii zic ca ii pacat iar altii ca nu ii pacat....as dorii sa stiu care ii adevarul...stie cineva?

Ultima oara a fost editat de aissa_kiss (2010-01-20 18:06:01)


Atunci când m-am asteptat mai putin ... viata m-a surprins !
Atunci când eram sigura de ceva ... viata m-a dezamagit !

Offline

 



#2 2010-01-20 18:15:09

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: menstruatia si biserica

eu am intrebat un preot si  zis ca asta era pe timpuri. acum sunt tampoane, ob-uri , deci nu mai este murdara femeia. acum este numai un motiv pt a nu merge la biserica.

Offline

 

#3 2010-01-20 18:21:21

December
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-09
Mesaje: 2439
Site

Re: menstruatia si biserica

Eu, sincera sa fiu, n-am priceput niciodata  nustiu  cum vine asta cu "femeia murdara"  supa

Doar e ceva normal si fiziologic... Si chiar din punctul de vedere al bisericii: nu asa a lasat Dumnezeu sa fie femeia? atunci de ce e "murdara"???


Dacă tu crezi că poți, sau dacă crezi că nu poți, oricum ai dreptate. (Henry Ford)

Offline

 

#4 2010-01-20 18:28:38

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: menstruatia si biserica

aissa_kiss a scris:

am si eu o nelamurire.....ii pacat sa intru in biserica cand sunt la mentruatie?
am gasit pe net ca unii zic ca ii pacat iar altii ca nu ii pacat....as dorii sa stiu care ii adevarul...stie cineva?

tocmai ce am citit d curand un articol cum k nu este voie
articolul suna cam asa: "pt k in biserica nu e permis sa curga sange.si nu e vb doar de femeile in acea situatie ci de oricine altcineva care ar putea sangera dintr.un motiv sau altul "


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#5 2010-01-20 18:33:27

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: menstruatia si biserica

eu am auzit de la o calugarita ca poti intra in biserica, dar sa nu te inchini si sa nu saruti icoanele. eu am intrat, si nu doar la usa bisericii, am fost pana in fata altarului. in general nu merg la biserica, dar daca trebuie si sunt la menstruatie, merg....


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-01-20 18:47:50

rogvaiv
Full member
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-08-04
Mesaje: 213

Re: menstruatia si biserica

Pt mine adevarul e la mijloc, adica in functie de cum imi convine mie  chicot
Daca ar trebui sa ma duc la vreo slujba, ceva plictisitor si care dureaza 6 ore nu merg ca's pe stop, desi de cele mai multe ori mint. Daca e vreo nunta/inmormantare intru fara rusine, doar nu ma controleaza nimeni.
p.s. Rog religiosii sa nu arunce cu rosii.


qed

Offline

 

#7 2010-01-20 19:03:59

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: menstruatia si biserica

cred k asta cu menstra si biserica tine d fiecare preot si d tine unu zice ceva altu altceva niciodata nu cad d acord cu ceva


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#8 2010-01-20 19:09:06

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: menstruatia si biserica

adina15 a scris:

aissa_kiss a scris:

am si eu o nelamurire.....ii pacat sa intru in biserica cand sunt la mentruatie?
am gasit pe net ca unii zic ca ii pacat iar altii ca nu ii pacat....as dorii sa stiu care ii adevarul...stie cineva?

tocmai ce am citit d curand un articol cum k nu este voie
articolul suna cam asa: "pt k in biserica nu e permis sa curga sange.si nu e vb doar de femeile in acea situatie ci de oricine altcineva care ar putea sangera dintr.un motiv sau altul "

deci daca inainte sa mergem la biserica ne taiem la deget...nu mai mergem? lol
mie mi se pare absurd....


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#9 2010-01-20 19:10:15

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: menstruatia si biserica

pai va taiati de pacatoase ce sunteti lol
ma scuzati

Offline

 

#10 2010-01-20 19:13:07

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: menstruatia si biserica

de indragostite ce suntem...k ne e capu in nori...si cutitu o ia razna rotfl2


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#11 2010-01-20 19:16:45

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: menstruatia si biserica

YoHanna a scris:

adina15 a scris:

aissa_kiss a scris:

am si eu o nelamurire.....ii pacat sa intru in biserica cand sunt la mentruatie?
am gasit pe net ca unii zic ca ii pacat iar altii ca nu ii pacat....as dorii sa stiu care ii adevarul...stie cineva?

tocmai ce am citit d curand un articol cum k nu este voie
articolul suna cam asa: "pt k in biserica nu e permis sa curga sange.si nu e vb doar de femeile in acea situatie ci de oricine altcineva care ar putea sangera dintr.un motiv sau altul "

deci daca inainte sa mergem la biserica ne taiem la deget...nu mai mergem? lol
mie mi se pare absurd....

asa era articolul lol nu l.am scris eu big_smile
reporterul intreaba dc sa nu curga sange iar preotul raspunde"pt k inainte d crestinism p knd lumea se inchina idolilor in temple ridicate in cinstea acestoraa se faceau sacrifii animale curgea sange .sacrificiul lui hristos consta in paine si vin"


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#12 2010-01-20 19:22:30

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: menstruatia si biserica

stiu k nu tu ai zis...dar eu imi exprimam parerea in legatura cu ce ai scris si cu ce se aude prin stanga si dreapta... wink
eu totusi nu inteleg de ce se contrazic preotii...
daca ar fi asa pacat...n-ar trebui sa primim acelasi sfat din partea lor?sau alegem varianta care ne convine noua? lol


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#13 2010-01-20 19:34:01

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: menstruatia si biserica

explicatia e ca inainte femeile nu aveau absorbante si puteau pata podeaua bisericii


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#14 2010-01-20 19:36:33

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: menstruatia si biserica

pai da, asa era inainte, acum e o prostie


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#15 2010-01-20 20:56:19

4art
Full member
Inregistrat: 2009-05-14
Mesaje: 626

Re: menstruatia si biserica

maryahs a scris:

eu am auzit de la o calugarita ca poti intra in biserica, dar sa nu te inchini si sa nu saruti icoanele. eu am intrat, si nu doar la usa bisericii, am fost pana in fata altarului. in general nu merg la biserica, dar daca trebuie si sunt la menstruatie, merg....

eu o sustin pe maryahs si va spun de ce
si eu aveam in cap chestia asta ca n-ai voie la mestruatie insa
prietena mea cea mai buna are un frate preot-calugar,un om extraordinar printre altele si el spune asa...ai voie sa mergi cand esti la menstruatie la biserica doar sa nu saruti icoanele
pe de alta parte asa cum zicea si alta fata de aici...e o scuza lucrul acesta pentru a nu merge
adica lumea a evoluat ...
wink


,, ... iubeste sa fi iubit...iarta sa fii fericit..."

Offline

 

#16 2010-01-20 21:06:57

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: menstruatia si biserica

eu m-am impartasit cand eram la ciclu. smile
preotul meu e un om cu mult har, un preot adevarat, un om care nu citeaza din carti si atat, un preot care chiar intelege ce predica. sigur ca nu este un pacat. deloc. e normal e ceva ce nu tine de vointa ta, asa ti-a fost dat. pacat ca nu sunt toti preotii la fel neutral

Offline

 

#17 2010-01-21 09:39:15

little_bunny
Hero member
De la: pamant la cer...te iubesc!
Inregistrat: 2007-04-13
Mesaje: 2807

Re: menstruatia si biserica

Eu stiu ca pe timpuri femeile nu aveau voie in biserica deoarece nu existau tampoane, absorbante..etc. Acum am inteles ca e voie. Cred ca in ziua de azi acesta e doar un alt pretext pentru nu a nu merge la biserica.

Offline

 

#18 2010-01-21 12:34:23

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: menstruatia si biserica

De de sa nu saruti icoanele? Ca doar nu iti curbe sange pe gura. Mi se par doar traditii aberante.

Offline

 

#19 2010-01-21 19:29:34

mary_micutzadiva
Full member
Inregistrat: 2008-09-02
Mesaje: 170

Re: menstruatia si biserica

PillBlast a scris:

De de sa nu saruti icoanele? Ca doar nu iti curbe sange pe gura. Mi se par doar traditii aberante.

Nu e vorba ca iti curge sange dar in religia ortodoxa ,nu este permis asa ceva,e o regula,care zic eu ca trebuie respectata...daca e foarte mare urgenta ceri voie de la preot s ate dezlege si dupa intri, daca nu stai pe hol(pridvor) sau in spate cel mult!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.