homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rosaturi de la pantofi :(


#1 2010-02-15 13:59:32

December
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-09
Mesaje: 2439
Site

Rosaturi de la pantofi :(

Stie cineva cu ce se trateaza mai eficient si mai repede rosaturile de pantofi? Adica in stadiul in care s-a facut basica si apoi s-a rupt si e carne vie grater

La concursul de ieri am purtat niste pantofi de dans pe care i-am incaltat prima data si care mi-au facut aceasta "bucurie"... in prima instanta basica, si cand a trebuit sa-i incalt din nou pentru finala au trecut la etapa urmatoare (ruperea basicii etc) Aveam leucoplast la mine dar n-am avut suficient timp intre runde aproape nici sa termin sa ma imbrac darmite sa pun plasturi...

... si am nevoie sa se vindece cat mai repede ca sambata alt concurs dar aceiasi pantofi.... sad

Multumesc


Dacă tu crezi că poți, sau dacă crezi că nu poți, oricum ai dreptate. (Henry Ford)

Offline

 



#2 2010-02-15 14:03:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Rosaturi de la pantofi :(

of sad. nu stiu un leac care sa functioneze repede. eu pun alifie de galbenele si am observat ca trece mai repede daca nu pun plasture.

Offline

 

#3 2010-02-15 14:08:28

December
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-09
Mesaje: 2439
Site

Re: Rosaturi de la pantofi :(

Multumesc... din pacate cand plec de acasa nu am cum sa nu pun plasture, se freaca ciorapii, cizmele si toate... si e basica jupuita, carne vie, usturrrraaa grater Dar cat stau prin casa doar in papuci pot sa-mi dau, ca am unguent cu galbenele in casa wink multumesc pentru ajutor par


Dacă tu crezi că poți, sau dacă crezi că nu poți, oricum ai dreptate. (Henry Ford)

Offline

 

#4 2010-02-15 14:24:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Rosaturi de la pantofi :(

din pacate nici nu trec repede ranile astea sad. am observat ca daca pun plasture se preseaza mai mult de ghete si doare, iar rana se vindeca ft greu. poarta niste incaltari mai largi cand tb sa iesi afara, iar in casa incearca sa stai doar cu sosete sau in papuci care sa nu te bata acolo. si dat cu alifie de galbenele cat mai des. bafta, sa iti treaca pana sambata! kram

Ultima oara a fost editat de anca90 (2010-02-15 15:55:39)

Offline

 

#5 2010-02-15 14:33:09

AwesomeAngel
Diamond member
Inregistrat: 2008-11-18
Mesaje: 27313

Re: Rosaturi de la pantofi :(

o sa te urci putin pe pereti, insa acolo unde spui ca ai carne vie, pune apa oxigenata si dupa ce forfoteste bine, maseaza cu crema de galbenele sau spirulina ...
am auzit ca sunt foarte bune si pansamentele pentru basici de la Urgo ...


"I may not be perfect, but all parts of me are pretty awesome!" angel

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-02-15 15:11:32

December
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-09
Mesaje: 2439
Site

Re: Rosaturi de la pantofi :(

chestia cu urcatul pe pereti nu prea ma incanta dar acum ca mi-ai zis asta mi-am amintit ca si sprayul propolis cicatrizeaza f.bine numai ca are aceleasi proprietati de... alpinism rotfl2

stiam doar de plasturi pt bataturi de la urgo nu stiam ca exista si pt basici... dar o sa intreb la farmacie

multumesc pt sfaturi


Dacă tu crezi că poți, sau dacă crezi că nu poți, oricum ai dreptate. (Henry Ford)

Offline

 

#7 2010-02-16 09:34:12

AwesomeAngel
Diamond member
Inregistrat: 2008-11-18
Mesaje: 27313

Re: Rosaturi de la pantofi :(

Cu placere!
Sper sa te ajute! smile


"I may not be perfect, but all parts of me are pretty awesome!" angel

Offline

 

#8 2013-05-20 14:34:49

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Rosaturi de la pantofi :(

sunt atat de nenorocita la picioare de la niste sandale ca nici prin casa nu mai pot merge ... nu credeam ca poti face basicute in talpa ... in talpa ... am numarat 8 basicute pe un picior . nu s-au spart, sunt acolo umflate ..

ce le faaaac ? grater

Offline

 

#9 2013-05-20 14:48:40

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Rosaturi de la pantofi :(

eu le fac asa : sterilizezi un ac, ii pui ata si treci ata prin basica de la un capat la celalalt (suna urat, dar nu doare, pielea aia e moarta), apesi cu o compresa sterila sa iasa lichidul si lasi ata acolo (o bucatica din ea) macar o zi-doua pana se usuca de tot basica
mi se pare cea mai rapida si mai curata metoda de vindecare, altfel lichidul se reface sau daca le spargi se infecteaza sau te dor oricum

Offline

 

#10 2013-05-20 16:02:21

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Rosaturi de la pantofi :(

waw, asta cu ata nu o stiam ... yikes si las o bucatica de ata in besicutza? nu se infecteaza nu ?

Offline

 

#11 2013-05-21 11:42:53

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Rosaturi de la pantofi :(

brr, eu nu as lasa ata acolo. cine stie cum ti se agata de ceva si iti jupoaie pielita aceea de urli de durere.
eu cu basicutele nesparte procedez astfel (oarecum asemanator): iei un ac si intepi usor, la suprafata, basicuta. cand s-a facut gaura, lichidul iese in exterior. presezi bine sa iasa tot lichidul si pielita de deasupra o apesi usor pe rana, sa se lipeasca. eu mai dadeam si cu alifie de galbenele deasupra, nu stiu cat/daca ajuta. desi e piele moarta, se lipeste bine de rana si o protejeaza. cand se vindeca rana (creste piele sanatoasa dedesubt), pielita moarta de deasupra se cojeste, o poti taia. daca lasi ata inauntru, nu cred ca se mai lipeste bine pielea "moarta" de rana. mie mi se vindeca ft repede bataturile astfel. asta in cazul fericit in care basicuta nu e sparta si pielita de deasupra sfasiata.
acum, tu alegi ce varianta preferi.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2013-05-21 11:44:11)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.