homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum ati scapat de burta dupa cezariana?


#1 2010-02-15 15:29:14

cucubau188
New member
Inregistrat: 2009-09-23
Mesaje: 30

cum ati scapat de burta dupa cezariana?

Sunt curioasa cum ati scapat de burta dupa cezariana.
Eu termin luna a 6-a si deja am pus vreo 7 kg pe mine....burta nu e foarte mare.
Sunt disperata ca nu o sa-mi revin la greutatea initiala. Vroiam sa stiu la cat timp dupa cezariana v-ati apucat sa faceti exercitii fizice / masaj.

Offline

 



#2 2010-02-15 18:36:56

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: cum ati scapat de burta dupa cezariana?

La talia initiala nu vom mai ajunge niciodata  wink  dar putem slabi. Tinand cont ca timp de pana la 6 luni nu avem voie sport ci doar ceva care sa semene a sport (plimbari), iar la diete avem interdictie pt ca alaptam... o sa fie cam greu. Alimentatie controlata, plimbari si pt burtica e indicata o centura (nu are mare efect dar e ok mai mult pt psihic) In plus, e ok sa folosim si cerme anticelulitice, masaj


Hai capul sus pt ca bebelusii nostri sunt mult mai importanti pt noi si dupa ce il vei tine in brate  toate vor pali

Eu am 83 kg (asta dupa ce am lasat la maternitate cam 6-7 kg)si as vrea sa ajung la 70 macar pana la nunta/botez  rugaciune


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#3 2010-02-16 09:06:37

cucubau188
New member
Inregistrat: 2009-09-23
Mesaje: 30

Re: cum ati scapat de burta dupa cezariana?

Offff......e drept ca cel care conteaza e copilul.....dar trebuie sa ne revenim, ca altfel....eu sincer nu-l vad pe sotul meu stand prea mult timp pe langa mine daca nu slabesc la un moment dat....si asta e un stres in plus....
Ei or sa arate bine si la 40-50+ de ani, abia atunci arata a barbati....pe cand noi nu. Ar trebui sa 'tragem tare' macar acum si sa facem tot posibilul sa fim ca inainte...
Indiferent in ce fel alegi sa nasti, ai de suferit....nu e corect :-)))))))))))

Ultima oara a fost editat de cucubau188 (2010-02-16 09:13:25)

Offline

 

#4 2010-02-16 09:30:34

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: cum ati scapat de burta dupa cezariana?

cucubau , eu nu am copil dar vizavi de partea cu sotul tau care nu va sta mult pe langa tine...mi s-ar parea foarte urat . Prietenul meu imi spune ca ma va iubi si cand voi avea 200 de kg pentru ca pana la urma sunt mama copiilor lui si sunt frumoasa indiferent cum as fi . Eu zic ca lucrurile astea trebuiau clarificate inainte de a ramane insarcinata  . Pup si sarcina usoara

Offline

 

#5 2010-02-16 10:02:47

cucubau188
New member
Inregistrat: 2009-09-23
Mesaje: 30

Re: cum ati scapat de burta dupa cezariana?

Nu e vorba de lamurit lucrurile, ca nu poti sa spui "auzi....daca de la 55 de kg ajung la 90 si raman acolo tu o sa te simti mereu atras de mine pentru ca ma iubesti, nu e asa?"....si el  "da iubita mea, e ok, poti sa te faci dubla ca tot frumoasa esti"....
La nivel declarativ e ok, poti spune orice.... Dar daca o iei logic, nu prea e asa. Treaba aia cu frumusetea interioara e 50% adevarata.
Iar atractia aia de la inceput, din primii ani....sa fim sincere, nu ramane la fel, se mai duce si ea cu anii. Daca peste asta o sa aratam si ca naiba, atunci.... (si reciproca e perfect valabila)
Nici eu poate nu m-as simti ok daca l-as vedea pe el ca se ingrasa 20 de kg si nu face tot posibilul sa-si revina.

In fine...viata mi se pare cam nedreapta cu noi, femeile.

Mie una mi-e foarte greu sa ma hotarasc daca vreau sa nasc natural sau prin cezariana.
Mi-e frica de amandoua ca de nu stiu ce... Nu-mi dau seama ce e mai nasol....epiziotomia sau taietura din bikini care oricum se duce in timp. Am auzit ca la cezariana nu se taie muschiul, ceea ce inseamna ca odata ce se vindeca taietura, putem face abdomene. (sau poate doar ma imbat eu cu apa rece)

http://old.csid.ro/articol/health_famil … Pid/3.html

Ultima oara a fost editat de cucubau188 (2010-02-16 10:13:53)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-02-16 10:08:01

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: cum ati scapat de burta dupa cezariana?

eu sunt sigura ca iti taie muschiul, prietena mea care tocmai a nascut a facut inainte niste cursuri Lamanze si acolo le-a zis ca la cezariana se taie 7 straturi...asa ca e imposibil sa nu -ti taie muschii, iar abdomne stiu ca poti face dupa cateva luni bune

acum fiecare opteaza pt ce crede ca poate duce mai usor: durerea din timpul nasterii, sau durerea dupa cezariana ....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#7 2010-02-16 10:16:40

cucubau188
New member
Inregistrat: 2009-09-23
Mesaje: 30

Re: cum ati scapat de burta dupa cezariana?

Muschiul nu se taie....taie pielea si ce-o mai fi pe-acolo (pe orizontala), dupa care taie pe verticala membrana care tine muschii abdominali uniti, muschii fiind dati la o parte   :-) ....dupa aia coase membrana si 'pieile'.
I general muschii nu se prea taie la operatii...decat in cazuri extreme.

Offline

 

#8 2010-02-16 10:19:38

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: cum ati scapat de burta dupa cezariana?

neatza.
ca tot veni vorba de centuri fetele, ce recomandati?
eu o sa nasc vara, asa ca as prefera ceva sa nu fie prea gros.
am gasit la sana sau asa ceva, insa mi s-a parut infernal de groasa.
mi-au spus ca cele care se baga pe cap ar fi mai subtirele.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#9 2010-02-16 10:19:42

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: cum ati scapat de burta dupa cezariana?

intr-o vreme si eu vroiam cezariana ( pentru cand ma voi hotari si eu sa fac un bebe ) dar dupa ce mi-a povestit sefa mea prin ce chinuri groaznice a trecut si ca daca ar fi sa o ia de la capat nu ar mai face asa ceva mi-am bagat mintile in cap plus ca sunt fete care nu isi simt abdomenul dupa 1 an si jumatate...mai bine nu pot sa stau in fund o luna si gata , Dumnezeu a lasat lucrurile intr-un fel pe pamant asa ca cezariana va fi doar daca nu va dori bebele sa iasa natural

Ultima oara a fost editat de sleeping_beauty (2010-09-20 21:59:17)

Offline

 

#10 2010-02-16 10:24:05

cucubau188
New member
Inregistrat: 2009-09-23
Mesaje: 30

Re: cum ati scapat de burta dupa cezariana?

Centuri fetale? adica se poarta dupa nastere sau cand?

Offline

 

#11 2010-02-16 10:30:44

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: cum ati scapat de burta dupa cezariana?

se numesc burtiere. dar eu vreau una subtirica de vara.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#12 2010-02-16 10:39:45

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: cum ati scapat de burta dupa cezariana?

carra_verona a scris:

se numesc burtiere. dar eu vreau una subtirica de vara.
puss

cucubau,ai intrat la topicul "viata dupa cezariana"?Poate te lamuresc fetele acolo.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#13 2010-02-16 20:40:36

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ati scapat de burta dupa cezariana?

cucubau, daca tie gandesti la refacere rapida, ia in considerare nasterea naturala... ruptura perineala sau epiziotomia (depinde ce ai, poate niciuna big_smile) se vindeca ff usor... eu am 5 sapt de la nastere azi si de vreo 2 sapt fac kegel fara pb.... deci muschii is ok in zona wink

iar abdomenul poti sa-l contracti din prima zi wink

tu n-ai luat mult, vei da jos repede, iei maxim 15 pana la sfarsit wink eu am luat 15, la o luna de la nastere am ramas cu 2 smile (din care cam unul e pe sani). iar burta aproape s-a retras de tot... mai am putin, dar se va duce si aia wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#14 2010-02-18 21:28:33

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: cum ati scapat de burta dupa cezariana?

Eu am facut cezaraiana si nu am ramas cu burta deloc, sunt chiar mai slaba decat inainte.
Ma gandeam iniante de nastere la centura dar nu am avut nevoie, nu mi-a atarnat nici o burta nici o sunca.
Era o burta normala ca si cum as fi mancat si chiar imi statea bine ca imi veneau si mie in sfarsit pantalonii ca lumea, dar dupa aceea in nici 2 luni nu am mai avut nimic si iar imi cad pantalonii de pe mine..... sad


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#15 2010-02-18 23:54:40

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ati scapat de burta dupa cezariana?

juli, tu NU intri in schema.... rotfl

pup lui razvan


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#16 2010-02-20 19:57:59

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: cum ati scapat de burta dupa cezariana?

rotfl
Si noi va pupam

Cucubau nu te mai stresa cu burta. Important e sa fie totul bine cu bebe si cu tine dupa nastere, burta scapi tu de ea.  smile


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#17 2010-02-21 22:37:09

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: cum ati scapat de burta dupa cezariana?

Pai, daca vezi ca te ingrasi excesiv, intreaba-ti medicul ce anume poti manca pentru a nu trece limita de 15kg. Mentalitatea conform careia trebuie sa "mananci pentru doi" este cat se poate de gresita si daunatoare. Tu trebuie sa ai un organism sanatos, si vasele de sange nu trebuiesc acoperite cu grasime, pentru ca asa se hraneste copilul, nu?
Dupa cezariana trebuie sa astepti cam 3-4 luni, depinde de tine cat de repede te vindeci, pentru a face abdomene. Dar sunt si exercitii  mai usoare cu care poti incepe. Si imediat dupa nastere iti recomand sa porti burtiera. O cumperi de la farmacie. Eu am avut una special pentru dupa nastere cu arici si mi-a prins foarte bine.
Eu am un an si doua luni de la nastere si am 64 ( big_smile ) in talie. Inainte sa incep abdomenele eram super speriata ca voi ramane cu toata pielea in exces pe mine. Acum ca se contureaza muschii a prins si alt aspect pielea, sta mult mai intinsa pe burta mea.
Dar totusi cel mai bine iti intrebi si medicul.


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#18 2014-03-03 10:33:52

iepurica89
Membru
Inregistrat: 2014-03-03
Mesaje: 1

Re: cum ati scapat de burta dupa cezariana?

Buna!pe timpul sarcinii am luat in geutate 27 de kg,de la 53 am ajuns la 80!eram foarte speriata k nu o sa slabesc insa dupa aproximativ o luna de la nastere am slabit 18 kg fara nici un efort si mancand destul de bine pentru ca alaptez!au trecut 2 luni abia si acum am 60 de kg!sunt multumita de cum arat,la burta trebuie sa mai lucrez k nu mai e ferma k inainte si nu imi place cum arata,dar asta dupa ce trec sase luni pt k am nascut prin cezariana si nu am voie la efort mare inca!sunt o norocoasa pot spune,m-a ajutat mult metabolismul zic eu si cel mic in mare parte!are colici si noptile sunt albe,deci cred k si oboseala a avut aportul ei in slabirea mea!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.