homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Microgynon


#1 2007-08-30 20:03:44

th3_curs3d_p3arl
Full member
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 104

Microgynon

MICROGYNON

Contraindicatii:
Microgynon 21 sau 28 nu va fi administrat în cazul unei sarcini, în tulburari grave hepatice, în antecedente de tromboza venoasa sau arteriala sau o simptomatologie ce presupune o astfel de patologie tromboembolica, în cancer mamar si uterin (chiar tratat), hipertensiune arteriala, tulburari metabolice, diabet zaharat grav, otoscleroza si altele. Femeile ce utilizeaza medicamentul, în special dupa 30 de ani vor evita fumatul. Administrarea produsului va fi întrerupta în caz de aparitie a cefaleei, a unor tulburari de vedere, de auz sau a unei simptomatologii care indica fenomene patologice vasculare inflamatorii sau trombotice, si altele.

Reactii adverse:
Uneori, tensiune mamara, tulburari gastrice si altele. Pentru detalii referitoare la contraindicatii, reactii secundare etc, se vor consulta suplimentar materialul de prezentare ce însoteste produsul si brosurile de informare stiintifica referitoare la Microgynon 21, -28.

Compozitie:
Folia pentru un ciclu de administrare cuprinde 21 drajeuri, fiecare din acestea continând ca substanta activa câte 0,15 mg levonorgestrel si 0,03 mg etinilestradiol. 28 drajeuri pe lânga cele 21 de drajeuri cuprinzând fiecare 0,15 mg levonorgestrel si 0,03 mg etinilestradiol, folia mai contine 7 drajeuri lipsite de substanta activa.

Actiune:
Administrarea de Microgynon 21, -28, conform instructiunilor, ofera protectie fata de instalarea unei sarcini prin mai multe modalitati si anume: ovulele capabile sa fie fecundate nu mai ajung la maturatie, iar mucusul cervical este modificat în sensul ca nu mai permite ascensiunea spermatozoizilor.

Administrare:
Înaintea administrarii contraceptivului se va efectua un control medical riguros inclusiv ginecologic pentru a exclude posibilitatea unei sarcini. În cursul administrarii produsului vor fi efectuate controale periodice la interval de circa 6 luni. Administrarea de Microgynon 21 trebuie începuta în prima zi a unei menstre, chiar si atunci când înainte de aceasta s-a utilizat un alt preparat contraceptiv. Se începe cu extragerea unui drajeu ce corespunde zilei înscrise pe partea cealalta a foliei. Drajeul se înghite fara a fi mestecat. În continuare, zilnic si la aceeasi ora se administreaza câte un drajeu extras din câmpurile urmatoare ale foliei în sensul indicat de sageata. Dupa terminarea tuturor drajeurilor, urmeaza o pauza de 7 zile în cursul careia se instaleaza o sângerare corespunzatoare menstrei. Dupa aceste 7 zile de pauza se începe cu administrarea drajeurilor dintr-o noua folie de Microgynon - indiferent daca sângerarea s-a terminat sau înca mai continua. Protectia contraceptiva începe din prima zi de administrare si se mentine si în cursul celor 7 zile de pauza. Daca administrarea unui drajeu a fost uitata la ora stabilita, acesta va trebui totusi luat în cursul urmatoarelor 12 ore de la ora respectiva. Dupa depasirea acestei perioade de 12 ore, siguranta contraceptiva în ciclul respectiv se reduce, ceea ce necesita metode suplimentare nehormonale de asigurare a contraceptiei. Cu toate acestea, se va continua cu administrarea celorlalte drajeuri din folia începuta pentru a se evita aparitia prematura a unei sângerari. De notat ca drajeul sau drajeurile uitate nu se vor mai administra. Durata administrarii: Daca în mod exceptional, în decursul perioadei celor 7 zile de pauza nu a aparut sângerarea asteptata nu se mai reîncepe un alt ciclu de administrare si se va consulta un medic. În cazul Microgynon 28, se va administra 1 drajeu pe zi începând de asemenea din prima zi a ciclului, dar timp de 28 zile, dupa care (fara nici o perioada de pauza) se reîncepe administrarea dintr-o noua folie de 28 de drajeuri.


deci asta e prospectu luat de pe http://medicamente.romedic.ro ...am cautat pe internet informatii despre aceste pastilute si in afara de acest prospect am gasit niste chestii in legatura cu care as vrea sa aud si parerile voastre smile
1. eficient in tratamentul acneei usoare si moderate. Este adevarat?ca eu stiam ca numai Diane 35 e bun pt asa ceva.. A si daca e bun pt acnee, e bun si pt parul in exces de pe corp?
2.prima alegere pentru domnisoare. De ce? tuturor prietenelor mele lea dat asta cand sau dus la planning(multora doar duap un consult verbal si luat tensiunea da unora nu lea priit)de ce doctorii inclina sa le dea virginelor?
3.tratreaza si chisturile ovariene. Cat sunt de eficiente in privinta asta? eu am observat o usoara imbunatatire a starii la menstruatie (am ovare micropolichistice si la planning mi sa dat Microgynon in timp ce la ginecolog mi sa spus Diane 35...eu am mers pe mana celui de la plannig k nea zis l sc k acolo trebuie sa mergem pt ac)Am sanse sa mi se reduca definitiv durerile menstruale?
4.am citit pe un forum ca o femeie ar fi ramas gravida desi lea luat corect fara antibiotice...este posibil?
5. cand uiti o pastiluta ce trebuie facut?e obligatoriu sa iei 2 in ziua urmatoare sau poti sa no mai iei si doar s te protejezi suplimentar 7 zile?

astept raspnsuri si pareri de la toate care ati mai folosit smile momentan ma simt bin cu ele doar ca eu de obicei sunt mai paranoica in legatura cu ce bag in mine si nu am liniste pana nu caut pe net si pana nu intreb pe toata lumea despre respectivul medicament smile


music

Offline

 



#2 2007-08-30 20:11:53

Ank-Su-Namun
Sr. member
De la: Londra
Inregistrat: 2006-12-09
Mesaje: 1830

Re: Microgynon

Eu am luat Microgynon 30 timp de 3 luni (am renuntat la ele din motive personale)...
1. depinde mult de organism,cum reactioneaza el la noi medicamente,poate fi bun pt. acnee sau poate nu.asta ramane sa vezi tu..
2.nu stiu ce sa zic.poate a fost doar asa,nu cred ca are vreo importanta daca fetele sunt virgine sau nu.
3. nu stiu sa raspund,nu am avut probleme de astea.
4.orice anti-bebe pe care le i-a o femeie corect nu are sanse sa ramana insarcinata
5. daca uiti sa ie-i o pastila mai mult de 12 ore de la ora cand o ie-i deobicei,timp de 7 zile iti trebuie protectie suplimentare,de exemplu...prezervativul.

p.s. oricare dintre anti-bebe au reactiile lor adverse si numai luandu-le iti poti da seama (in timp) daca sunt bune pentru tine sau nu..

Ultima oara a fost editat de Ank-Su-Namun (2007-08-30 20:13:15)


....Thought I never fall in love again...but ur out a perfect gentleman... hjarta

Offline

 

#3 2007-08-30 23:57:48

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Microgynon

1. la mine da. aveam mereu niste punctulete rosii pe fata, se simteau la pipait ca grisul. au disparut. dar cu parul de pe corp n-am rezolvat nimic.
2. cu astea am inceput in 2002 dar nu eram virgina. mi le-a dat pentru ca zicea ca la acel moment erau cele cu concentratia cea mai mica si am cerut sa nici nu fie cava prea scump.
3. da. le-am primit de la planning la recomandarea ginecologului care a constatat la mine sindromul ovarelor polichistice. Durerile menstruale nu s-au redus la 0, dar fata de cum eram inante nici nu mai simteam ca sint la menstruatie. Inainte luam cu pumnul calmante si abia stateam pe picioare. de cand iau AC a doua si a treia zi sint putin afectata, dar trece cu jumatate de nurofen.
4. AC au eficienta 99,99%. Daca sint luate corect si se tine cont de reguli nu apare sarcina.
5. scrie in prospect. la unele am vazut ca difera putin, mai ales daca sint mono sau tri-fazice, acolo sint reguli diferite.

Am luat Microgynon la inceput, timp de 2,5 ani. Am renuntat la ele pentru ca m-am ingrasat 15 kg si n-am putut sa slabesc.

Ultima oara a fost editat de vdaiana (2007-08-30 23:58:05)


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#4 2007-08-31 16:17:59

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Microgynon

1. e adevarat. Diane-35 e recomandat in acneea severa, testosteronica. Tot Diane-35 trateaza si pilozitatea excesiva
2. e chestie de reclama. Nu stiu mecanismele gindirii altor medici
3. la fel de eficiente ca oricare contraceptiv...marea majoritate a chisturilor ovariene sunt functionale, contraceptivele pun ovarul in repaus deci nu mai functioneaza...nu mai are chisturi. Durerile menstruale se datoreaza congestiei pelvine ce insoteste descoamarea endometrului necrozat...e dupa cum iti e norocul daca dispar de tot sau nu
4. nu...nu o fi luat antibiotice dar o fi uitat sa mentioneze tratamentul antidepresiv...
5. regulilile sunt aceleasi la tote pastilele...poti si sa nu o mai iei doar atit ca iti maresti riscul de singerare intermenstruala, asadar eu insist ca e mult mai bine sa o iei

...iau Microgynon de 15 ani(cu o pauza de 1 an cind am facut copilul, acum 10 ani)....ma inteleg minunat cu el


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-08-31 21:05:23

th3_curs3d_p3arl
Full member
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 104

Re: Microgynon

multumesc muuuult de tot smile :-* daca mai aveti alta pareri... smile nu ezitati sa le scrieti smile

Ultima oara a fost editat de th3_curs3d_p3arl (2007-08-31 21:06:08)


music

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-09-03 21:11:50

raluca 17
New member
Inregistrat: 2007-08-17
Mesaje: 33

Re: Microgynon

si eu iau Microgynon d vreo 3 luni d cand mi-am inceput si viata sexuala.Pana acum nu am avut decat stari d greata dar foarte rar nici nu stiu daca era de la pastilute sau nu.Ma inteleg bine cu el si cred ca o sa iau in continuare puss

Offline

 

#7 2007-12-04 22:11:30

roxanikuta
Hero member
Inregistrat: 2007-09-18
Mesaje: 3933

Re: Microgynon

daca ai luat pastilutele corect,adica la timp,n ai de sa ti faci griji...


I LOVE YOU is 8 letters....so is BULLSHIT... big_smile

Offline

 

#8 2007-12-04 22:38:17

roxanikuta
Hero member
Inregistrat: 2007-09-18
Mesaje: 3933

Re: Microgynon

poti sa intarzii cel mult 12 ore...si daca sunt luate corect esti protejata tot timpul....


I LOVE YOU is 8 letters....so is BULLSHIT... big_smile

Offline

 

#9 2007-12-12 17:35:46

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Microgynon

nu interactioneaza...doar ca o sa fie probleme daca o sa ti provoace mai mult de 4 scaune moi pe zi...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#10 2007-12-12 21:05:07

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Microgynon

da .mereu tb sa faci pauza de 7 zile.Dc ai luat azi ultima pastila activa,urmatoarea folie o incepi joia viitoare.


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#11 2007-12-12 21:26:26

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Microgynon

trebuie facute analizele atunci la un an ,sa fii sigura ca sunt cele bune..
vezi dc gasesti ceva: http://forum.anticonceptionale.ro/viewtopic.php?id=1742


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#12 2007-12-12 21:35:20

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: Microgynon

nu ramai insarcinata, toate au aceleasi efect contraceptiv. dar daca nu sunt bune pt tine pot provoca dereglari hormonale.


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#13 2007-12-12 21:37:09

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Microgynon

nu se fac analize hormonale...doar daca apar probleme...se fac analizele anuale care trebuie sa contina si timpul quick si cele pt ficat...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#14 2007-12-12 21:38:02

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Microgynon

nuuu ,nu ramai stai linistita
Doar ca ar trebui facute analize la un an,teoretic,sa vezi dc iti fac bine...
http://forum.anticonceptionale.ro/viewt … p?id=11318


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#15 2007-12-12 21:48:08

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Microgynon

poti sa mai incepi o folie normal,nu e bai,important e sa te duci ,nu tb fix la 1 an smile Stai lin k nu o sa ai bebe dc le iei corect puss


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#16 2007-12-18 21:44:05

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Microgynon

nu este adevarat.esti protejata tot timpul dc le iei corect
nu e risc,stai linistita

Ultima oara a fost editat de cosmina07 (2007-12-18 21:44:21)


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#17 2007-12-18 21:46:56

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Microgynon

Dupa fiecare folie faci pauza 7 zile in care iti vine menstruatia.
In perioada de pauza esti protejata la fel ca si pe parcursul foliei.
Nu trebuie sa astepti la inceputul fiecarei folii pana inghiti 7 pastilute.
Pana acum cum le-ai luat?


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#18 2007-12-25 23:03:27

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Microgynon

nu...pt ca au efect local...deci nu ti fa griji...Craciun Fericit si tie smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#19 2007-12-26 00:34:32

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Microgynon

cu placere...mersi la fel smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.