homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Facultate de tehnica dentara


#1 2009-03-10 14:07:45

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

facultate de tehnica dentara

Fetelor sper sa ma ajutati cumva...caut de ceva timp pe net informatii..dar cred ca tot aici am sa gsesc raspuns.

Vreau anul asta sa ma inscriu la Tehnica dentara...eu sunt din Arges si aici nu avem aceasta facultate...asa ca am decis sa ma inscriu in alta parte...desi nu pot ajunge cred ca mai mult de 2 ori/sapt...(sunt casatorita si am si bebeu..si e imposibil sa lipsesc mai mult de acasa)...

Ce as vrea eu? Sa-mi recomandati cumva o facultate, poate cineva chiar e inscris sau stie oricum mai multe decat mine...incerc de ceva timp sa-mi scot din cap ca nu am posibilitatea sa fac facultatea asta...dar cred ca e cea mai mare dorinta a mea...va multumesc si astept raspunsurile voastre (bineinteles deca le aveti)

Offline

 



#2 2009-03-10 20:48:56

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: facultate de tehnica dentara

vad ca nu-mi raspunde nimeni..poate nu stiti, va inteleg.
Ce parere aveti de Carol Davila Bucuresti? Cum e ca si facultate?

Offline

 

#3 2009-03-10 23:28:31

Himmel
Insomniac member
De la: Magix
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 5086

Re: facultate de tehnica dentara

din cate stiu yo la Carol Davila tr sa fi prezent pt k faci practica
deci asta nu e o fac care sa te duci de 2 ori pe saptamana smile

dar daca nu ma insel yo ai mai deschis un subiect la fel k asta si ti s a zis de carol davila si etc smile


Poate ca par fragila, neajutorata si nepamanteana, dar am structura de otel.

Offline

 

#4 2009-03-11 09:10:21

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: facultate de tehnica dentara

mersi deliuta...am mai vb la un alt topic, dar nu deschis de mine...era acolo vb de altceva..

Offline

 

#5 2009-05-30 19:52:02

dr.anana
New member
Inregistrat: 2009-05-30
Mesaje: 13

Re: facultate de tehnica dentara

daria_25 a scris:

Fetelor sper sa ma ajutati cumva...caut de ceva timp pe net informatii..dar cred ca tot aici am sa gsesc raspuns.

Vreau anul asta sa ma inscriu la Tehnica dentara...eu sunt din Arges si aici nu avem aceasta facultate...asa ca am decis sa ma inscriu in alta parte...desi nu pot ajunge cred ca mai mult de 2 ori/sapt...(sunt casatorita si am si bebeu..si e imposibil sa lipsesc mai mult de acasa)...

Ce as vrea eu? Sa-mi recomandati cumva o facultate, poate cineva chiar e inscris sau stie oricum mai multe decat mine...incerc de ceva timp sa-mi scot din cap ca nu am posibilitatea sa fac facultatea asta...dar cred ca e cea mai mare dorinta a mea...va multumesc si astept raspunsurile voastre (bineinteles deca le aveti)

buna . eu am terminat tehnica dentara in carol davila tot ce pot sa ti spun e ca nu poti sa faci tehnica dentara la ff ptr k peste tot  inclusiv la particular e obligatorie prezenta  si nu te baga in examene:(

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-03-03 14:57:38

sinziana.lorena
New member
Inregistrat: 2009-12-06
Mesaje: 38

Re: facultate de tehnica dentara

Dr.Anana am o intrebare ,se intra cu admitere la tehnica dentara?si sunt 3 ani la carol davila?multumesc

Offline

 

#7 2010-03-03 17:58:53

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: facultate de tehnica dentara

la carol davila se intra cu admitere: examen la biologie + chimie/fizica(la alegere din astea 2).
Mai este institutul Gaucan de tehnica dentara tot in bucuresti, cu plata (cam 30 de mil/an) si se intra pe baza de examen la: testarea manualitatii si orientare spatiala (notiuni de baza).
daca vrei, iti spun si cartile din care trebuie sa inveti pt carol davila.

si da, sunt 3 ani.

Ultima oara a fost editat de Alex2 (2010-03-03 17:59:16)

Offline

 

#8 2010-03-03 18:02:23

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: facultate de tehnica dentara

3 ani, asa putin  ?? si cum sa te gandesti sa faci medicina dentara la ff ? cand termini facultatea (sa presupunem) stii ce sa le faci oamenilor sau le spui teoria? lol


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#9 2010-03-03 18:24:42

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: facultate de tehnica dentara

black, e vorba de tehnica, nu de medicina. inveti sa faci proteze si dinti de portelan dupa mulaje. intr-adevar e o meserie in care inveti mai mult din practica pe la cabinete decat in facultate.. dar nu ai cum sa te duci la ff.
nu lucrezi cu oamenii, lucrezi cu stomatologi.

Offline

 

#10 2010-03-03 18:44:30

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: facultate de tehnica dentara

ah, credeam ca i acelasi lucru big_smile


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#11 2010-03-05 20:02:21

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: facultate de tehnica dentara

draga mea,
tehnica dentara e o facultate cu muuuulte laboratoare. implicit, prezenta.
ca si politehnica, nu se poate face mergand doar o zi doua pe saptamana..
imi pare rau sa te dezamagesc sad

Offline

 

#12 2010-03-05 22:52:27

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: facultate de tehnica dentara

cat eyes, tu esti tehnician dentar ?

Offline

 

#13 2010-03-06 12:09:07

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: facultate de tehnica dentara

alex, vezi ca-ti trimit un mail big_smile


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#14 2010-03-06 18:48:40

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: facultate de tehnica dentara

primit. raspuns tongue

Offline

 

#15 2010-07-05 19:42:45

jivan florina
Membru
Inregistrat: 2010-07-05
Mesaje: 1

Re: facultate de tehnica dentara

buna fetelor!!imi spuneti si mie daca e greu examenul de admitere la carol davila?eu am terminat stiinte sociale si nu prea am facut chimie fizica si biologie...la colegiul gaucan nu se da admitere din astea dar nu stiu cat e de bun acest colegiu...daca ati fost careva la acest colegiu dati-mi ceva informatii...va rog!!

Offline

 

#16 2010-07-09 16:18:19

cipriotul
Membru
Inregistrat: 2010-07-09
Mesaje: 1

Re: facultate de tehnica dentara

Pentru JIVAN FLORINA

buna fetelor!!imi spuneti si mie daca e greu examenul de admitere la carol davila?eu am terminat stiinte sociale si nu prea am facut chimie fizica si biologie...la colegiul gaucan nu se da admitere din astea dar nu stiu cat e de bun acest colegiu...daca ati fost careva la acest colegiu dati-mi ceva informatii...va rog!!


In cazul in care nu ai reusit sa obtii informatiile dorite, as putea sa te ajut eu cat de cat smile


1. Colegiul de tehnica dentara Gaucan, a dat faliment la sf anului 2009. Am sunat la ei si mi-ai spus ca nu se va mai reinfiinta vreodata. Motivul este acreditatea.Nu au reusit sa obtina acreditare pt mai mult de 3 ani.Adica au existat doar pt o singura serie de studenti.

2. La Carol Davila se da un examen pt care trebuie sa te pregatesti f bine. E drept ca poate fi mai usor decat la medicina generala sau stomatologie, insaaaa trebuie totusi sa te pregatesti f bine. Am fost pe 3 iulie la simulare, de unde am dedus ca am de invatat mai in detaliu... aproape ca tocesc big_smile

3. Gaucanul era f bun pt ca avea laboratoare proprii unde puteai lucra din primul an si evident ca te ajutau si practic. La Carol Davila, practica te priveste, adica trebuie sa-ti cauti tehnicieni care sa accepte invatacei.


Sper ca te-am ajutat intr-o masura smile

Offline

 

#17 2011-03-05 15:31:19

kaunis
Membru
Inregistrat: 2011-03-05
Mesaje: 1

Re: facultate de tehnica dentara

Buna tuturor.Eu sunt studenta in anul I la Medicina Generala-Carol Davila si as vrea sa ma transfer la Tehnica Dentara in  cadrul aceleasi universitati intrucat situatia financiara a familiei mele nu e tocmai buna . posibilitatea de  a lucra ca medic necesita sprijinul familiei timp de 6 ani facultate + anii de rezidentiat,iar eu mi-as dori sa ma angajez cat mai curand.Si,de asemenea,mi-am dat seama ca este foarte,foarte mult de invatat si nu stiu daca as putea face fata.
De aceea am de gand sa ma transfer la tehnica dentara.
Aveti idee cand se alege aceasta specializare ? Care este salariul unui tehnician dentar? Bineinteles,la inceput salariul este mai mic,dar in medie,cam care ar fi ?
Multumesc.

Offline

 

#18 2011-03-07 00:58:15

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: facultate de tehnica dentara

eu am un prieten la tehnica dentara, si din ce stiu de la el e foarte ok.. primii 2 ani sunt mai grei.. dar din anul 2 deja poti sa-ti deschizi cabinet, unde sa lucrezi cu un dentist. Salariul, nu stiu cat este, dar stiu ca se castiga destul de bine.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#19 2011-11-17 21:36:48

pery_gabriel
Membru
Inregistrat: 2011-11-17
Mesaje: 2

Re: facultate de tehnica dentara

Salutare tuturor.

Cine imi poate spune si mie in ce consta examenul efectiv la Carol Davila ?
Am inteles ca " biologie + chimie/fizica ", dar se axeaza doar pe o anumita parte din aceste materii sau tot ce se invata in generala/liceu ? smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.