homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col 2-3


#39 2010-02-27 08:29:52

alla84
New member
Inregistrat: 2010-02-05
Mesaje: 14

Re: rana pe col 2

Buna ziua! Am si eu o problema si v-as ruga sa ma ajutati si pe mine. In noiembrie 2009 am fost la ginecolog la un control de rutina. Medicul mi-a spus atunci ca am o rana pe colul uterin, am facut papanicolaul care a iesit CII si testul secretiei unde a fost prezent tricomonasul. Am primit tratament cu Flagyl ovule si tablete(tablete si sotul) apoi am fost la control unde am primit recomandarea ca ar fi bine sa fac si o biopsie a colului. Am facut si biopsia, cand am fost cu rezultatul mi-a spus ca mai am un ultim control si am scapat( dupa biopsie am urmat tratament cu cervucid ovule), aseara cand am fost la "ultimul" control mi s-a spus ca rana nu trece decat cu cauterizare si trebuie sa revin pentru asta. Nu stiu ce sa fac ! Astept o parere de la voi.


wink

Offline

 



#40 2010-02-27 10:53:07

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col 2

du-te la o colposcopie si mai cere si parerea altor doctori

Offline

 

#41 2010-03-07 19:57:53

mara22mara
New member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 22

Re: rana pe col 2

Buna tuturor...am o intrebare...de cateva zile, dupa un contact sexual, am o scurgere galben-verzuie si simt niste mici intepaturi in vagin...acum 5 luni am fost diagnosticata cu metroanexita,cervicita si vaginita:( abia maine sun sa ma programez la medic, si la cat e de ocupata, cu siguranta cam peste 1 sapt-2 voi fi programata dar pana atunci as vrea o parere din partea voastra....

Offline

 

#42 2010-03-07 19:59:25

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col 2

suna a trichomonas... dar iti dai seama ca e doar o presupunere. diagnosticul ti-l va pune medicul in urma analizelor.

Offline

 

#43 2010-03-07 21:07:34

mara22mara
New member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 22

Re: rana pe col 2

din cate am citit in ultimele minute, trichomonas are ca simptome o scurgere albicioasa urat mirositoare...a mea chiar nu are miros deloc si e si verzuie:-s...oricum iti multumesc pt opinie

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2010-03-08 10:55:18

andrabonita
Membru
Inregistrat: 2010-03-08
Mesaje: 2

Re: rana pe col 2

Buna Ziua .Am si eu o problema si sunt foarte ingrijorata.In luna Ianuarie am facut analize la secretie am fost depistata cu stafilococul auriu am urmat tratament si am impresia ca tot nu am scapat in continuare am mancarimi.Cel mai mult ma speriat ca la rezultatul de papa A iesit nr 2. o leziune pe col HSIL ,celulue endocrine prezente si cobacil.Urmez tratament cu cervugid sunt la a 3 cutie .Nu stiu ce sa fac e posibil sa am cancer?Doctoara mea nu m-ia zis nimic.Nu stiu ce sa fac.Cat de grav e?

Offline

 

#45 2010-03-08 18:39:56

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: rana pe col 2

mara22mara a scris:

Buna tuturor...am o intrebare...de cateva zile, dupa un contact sexual, am o scurgere galben-verzuie si simt niste mici intepaturi in vagin...acum 5 luni am fost diagnosticata cu metroanexita,cervicita si vaginita:( abia maine sun sa ma programez la medic, si la cat e de ocupata, cu siguranta cam peste 1 sapt-2 voi fi programata dar pana atunci as vrea o parere din partea voastra....

poate fi absolut orice, nu e deloc specific, asa ca din pacate va trebui sa astepti sa te vada un medic sau intre timp sa faci analiza de secretie si culturi. poate fi si trichomonas, nu e mereu intr-un singur fel, poate fi gardnerella, pur si simplu nu se poate spune, pentru ca ce descrii tu e pur si simplu simptomul pentru prea multe infectii.

succes!

Offline

 

#46 2010-03-08 19:30:41

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col 2

andrabonita a scris:

Buna Ziua .Am si eu o problema si sunt foarte ingrijorata.In luna Ianuarie am facut analize la secretie am fost depistata cu stafilococul auriu am urmat tratament si am impresia ca tot nu am scapat in continuare am mancarimi.Cel mai mult ma speriat ca la rezultatul de papa A iesit nr 2. o leziune pe col HSIL ,celulue endocrine prezente si cobacil.Urmez tratament cu cervugid sunt la a 3 cutie .Nu stiu ce sa fac e posibil sa am cancer?Doctoara mea nu m-ia zis nimic.Nu stiu ce sa fac.Cat de grav e?

O tipare HPV ar fi foarte indicata in cazul tau. Ca sa vezi daca ai scapat de stafilococ, poti sa repeti analiza.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#47 2010-03-08 22:35:48

ana maria212
New member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 6

Re: rana pe col 2

buna seara si la multi ani la toate fetele , sa va povestesc prin ce-am trecut am fost diacnosticata in luna decembrie 2009 cu asc-us si hpv 16 risc ridicat am urmat tratamentul prescris de d-na doctor cu strictete si dupa foarte multe controale fusesem programata sambata 06.03.2010 la erad m-a urcat pe masa pregatise anestezia toate aparatele si cand sa inceapa s-a uitat mai bine si-mi zice "pai nu mai am ce opera ca rana ti s-a vindecat, o minune de la Dumnezeu" si asa fetelor m-am dus sa fac erad si am plecat de la doamna doctor facand decat un control ginecologic spunandu-mi la plecare ca ne mai vedem dupa o sarcina si ca poate in timp voi scapa si de hpv 16 daca organismul meu reactioneaza la fel de bine ca si pana acum, asa ca m-am pus pe treaba sa fac un bebe.

Offline

 

#48 2010-03-09 09:34:34

nico-lia
New member
Inregistrat: 2009-12-16
Mesaje: 8

Re: rana pe col 2

buna ziua tuturor!
am si eu o intrebare. am fost cauterizata in urma cu 3 saptamani si ar trebui sa merg la control saptamana viitoare,dar nefiind obisnuita cu ginecologul prea mult as prefera sa nu mai merg. ma supun vreunui risc daca nu mai merg la respectivul contol?(momentan ma simt bine, nu mai am scurgeri deci e ok)
va multumesc!

Offline

 

#49 2010-03-09 09:38:38

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col 2

Eu zic sa lasi teama sau rusinea de-o parte si sa mergi. Acest control este pentru a vedea daca rana s-a vindecat complet. Eu nu m-as juca asa cu sanatatea mea.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#50 2010-03-09 10:53:55

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col 2

bineinteles ca trebuie sa mergi.

Offline

 

#51 2010-03-09 12:28:52

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: rana pe col 2

TREBUIE sa mergi, nico!!!
Doc tb sa vada cum s-a vindecat, daca mai tb sa urmezi ceva tratament.
E obligatoriu sa mergi!!!


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#52 2010-03-09 12:52:31

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: rana pe col 2

nico-lia a scris:

buna ziua tuturor!
am si eu o intrebare. am fost cauterizata in urma cu 3 saptamani si ar trebui sa merg la control saptamana viitoare,dar nefiind obisnuita cu ginecologul prea mult as prefera sa nu mai merg. ma supun vreunui risc daca nu mai merg la respectivul contol?(momentan ma simt bine, nu mai am scurgeri deci e ok)
va multumesc!

Normal ca trebuie sa mergi, nu inseamna ca daca ai scurgeri si esti ok, de ce crezi ca te-au programat la control? smile Mentalitatea asta nu e deloc buna pentru sanatatea ta in primul rand, daca nu esti obisnuita o sa te obisnuiesti, crezi ca moare cineva de placere cand merge la ginecolog?? Nu, dar se merge pentru ca trebuie. Te rog sa te duci.

Succes!

Offline

 

#53 2010-03-10 11:58:27

andrabonita
Membru
Inregistrat: 2010-03-08
Mesaje: 2

Re: rana pe col 2

Buna ziua tuturor .Multumes frumos black_dress pt sfat.eu am facut testul HpV  si a iesit negativ.Nu imi pot da seama de la ce am acesta rana.ideea e ca nu as vrea sa o cauterizez,marti ma duc sa fac videocolposcopia imi e tare frica.nu as vrea sa o cauterizez cum as putea sa o tratez? sau daca am vreo sansa sa o tratez.multumesc frumos.

Offline

 

#54 2010-03-10 13:13:13

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col 2

Se paote ca rana sa treaca doar cu tratament daca nu e forte veche. Si depinde foarte mult si de puterea organismul lui tau de a inchide rana.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#55 2010-03-11 10:16:12

mrn
Full member
Inregistrat: 2009-12-21
Mesaje: 381

Re: rana pe col 2

buna fetelor! as vrea sa ma duc si eu la un ginecolog. ideea e k imi este cam frik si putin rusine big_smile
tot pe problema de rana pe col..dar nu sunt sigura..de asta vreau sa ma duc la un control. imi puteti spune ce anume o sa-mi faca? big_smile rotfl2 si dak stiti cam cat costa.
si dak se poate cineva kre e din bucuresti sa imi recomande si mie un ginecolog ( sau ginecoloaga big_smile ) kre este bun cesafac
va multumesc smile


Impreuna suntem magnifici..separat insa suntem banali.. hjarta

Offline

 

#56 2010-03-11 10:33:20

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col 2

te urci pe masa, introduce niste valve ca sa indeparteze peretii vaginului, preleveaza celule din col pt un Pap si arunca un ochi la col. daca vede cu ochiul liber o problema o sa te indrume catre colposcopie sau, in functie si de rezultatul la Pap o sa iti dea tratament. posibil o sa iti faca si un control ( introduce 2 degete de la o mana in vagin si cu cealalta mana te palpeaza pe abdomen). nimic din asta nu ar trebui sa doara.
o doctorita f draguta si care o sa te faca sa nu te simti inconfortabil este doc Cojocaru de la Mediplus. la ea mi-am rezolvat eu o problema a colului.
specializate pe probleme de col mai sunt Dr. Tarlea ( tot femeie) de la Sanador si Dr Badea ( deasemenea femeie) de la Micomi dar la aceasta din urma se ajunge ffff greu ( ca timp).
cu preturi nu pot sa te ajut, depinde de la clinica la clinica. ca idee, un consult este in jur de 100 lei, un Pap 50-110 lei.
frica nu are dc sa iti fie, rusine nici atat smile . succes!

Offline

 

#57 2010-03-11 10:36:31

mrn
Full member
Inregistrat: 2009-12-21
Mesaje: 381

Re: rana pe col 2

si mediplus unde este dak poti sa-mi spui :-?
deci nu ar trebuii sa ma doara prea tare, nu? cesafac

Ultima oara a fost editat de mrn (2010-03-11 10:37:38)


Impreuna suntem magnifici..separat insa suntem banali.. hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.