homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pastila dea 2 zi


#1 2010-03-13 15:40:00

mellagnia
New member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 14

pastila dea 2 zi

buna...am si eu nevoie de un sfat.
am luat pastila de a doua zi, dupa 5 zile mi-a venit ciclu, care a durat in jur de 4-5 zile si acum nu stiu camdtrebuie sa imi vina ciclul nomal ca sa incep sa iau anticonceptionalele.

cat timp iti intarzie dupa aceasta pastila?mie pana acum i-a intarziat cu 4 zile....sa imi fac probleme? sad

multumesc pt rasp anticipat

Offline

 



#2 2010-03-13 15:45:05

persifona
Vizitator

Re: pastila dea 2 zi

Nimeni nu-ti pate spune cat poate intarzia.. Postinorul da niste reactii adverse destul de ciudate si depinde strict de organismul tau. Asteapta sa treaca 7 zile de intarziere si fa un test de sarcina cu prima urina. Daca iese negativ, poti incepe sa iei anticonceptionale, cu conditia sa te protejezi cu prezervativ pana inghiti primele 7 pastile

 

#3 2010-03-13 15:46:50

mellagnia
New member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 14

Re: pastila dea 2 zi

persifona a scris:

Nimeni nu-ti pate spune cat poate intarzia.. Postinorul da niste reactii adverse destul de ciudate si depinde strict de organismul tau. Asteapta sa treaca 7 zile de intarziere si fa un test de sarcina cu prima urina. Daca iese negativ, poti incepe sa iei anticonceptionale, cu conditia sa te protejezi cu prezervativ pana inghiti primele 7 pastile

sa icep anticonceptionalelefara sa imi fi venit menstruatia? nu se incepe cu prima zi de ciclu?

Offline

 

#4 2010-03-13 15:49:27

persifona
Vizitator

Re: pastila dea 2 zi

Asa ar fi cel mai ok, ca sa elimini posibilitatea unei sarcini. Dar daca intarzie si vrei sa iei neaparat, ca sa scapi de grija, poti face cum am zis mai sus. Daca vrei sa astepti, e f ok si asa.

 

#5 2010-03-21 16:23:50

katy26
New member
Inregistrat: 2009-10-31
Mesaje: 9

Re: pastila dea 2 zi

buna ziua,

Am si eu o problema. Sunt in a 26-a zi a ciclului menstrual si din pacate s-a rupt prezervativul. Mi-am dat seama imediat dar deja partenerul ejaculase. S-a intamplat sambata seara pe la 8 si astazi este duminica. Eu sunt in italia si sunt inchise farmaciile, plus de asta pilula de a doua zi se da doar cu reteta. Intrebarea mea este daca exista riscul de a fi ramas insarcinata chiar daca sunt in a 26-a zi a ciclului, avand un ciclu de 33-34 de zile. As putea lua pastila si pana in 48 de ore adica maine,luni 22.03?
Va rog astept cat mai repede un raspuns.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-03-21 16:35:55

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: pastila dea 2 zi

Da poti iei si maine pastila de a doua zi.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#7 2010-03-21 16:46:19

Roxiii
Full member
Inregistrat: 2008-11-28
Mesaje: 399

Re: pastila dea 2 zi

Dupa socotelile mele, nu erai in perioada fertila si parerea mea e sa nu iei nimic plus ca asa cum bine spui si tu, in Italia nu se dau fara reteta asa ca chiar daca ai vrea sa iei nu ai cum pana maine cand ai putea sa mergi la medic sa ceri reteta.Inca ceva: ai mai luat astfel de pastile in ultimul timp ca nu se iau mai mult de 2 pe an.Decizia iti apartine, oricum pastila se ia la maxim 72 de ore dupa contactul cu risc(deci pana maine seara la ora 8) dar nu uita ca sunt destul de periculoase deci nu trebuie sa facem abuz de ele.

Offline

 

#8 2010-03-21 18:08:03

katy26
New member
Inregistrat: 2009-10-31
Mesaje: 9

Re: pastila dea 2 zi

Multumesc ptr raspunsuri. Da am mai luat dar in urma cu 4 ani.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.