homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chist ovarian-19


#343 2010-02-24 18:04:25

irisn
Membru
Inregistrat: 2010-02-24
Mesaje: 1

Re: chist ovarian

buna la toata lumea,
ma confrunt cu urmatoarea problema: in urma unor dureri puternice in zona abdominala joasa, am facut o echo transvaginala in urma careia a iesit :"ovar stang polichistic 64.9/47.3 mm, structura chistica, cel mai mare chist diametru 53.6 mm, cu continut semisolid, pereti grosi, sclerosi, reflectogeni, contur neregulat.
am fost apoi la bucuresti la consult , si pt ca eram in a 11 a zi menstruala s-a recomandat 1 zole flamexin, 10 zile cuminol, si de la 1 zi de ciclu Logest. iau aceste medicamnete de 3 zile. azi am mai fost la un medic in orasul meu- e nevoie de unul daca d-ne fereste se sparge -  si mi-a dat ketonal injectabil 5 zile, ampicilina injectabila 5 zile si iar logest- toate incepand cu ziua 1 a ciclului.
intrebarea este daca e rau sa continui acum cu flamexinul si cuminolul(vor fi pana in ciclu) si apoi doar logest la menstra? sau sa continui cu ele si dupa cele 1 zile?
sau e mai bine sa opresc si sa fac tratamentul nr 2 injectabil in timpul mentrei?
odata cu menstra mi s-a recomandat repaos la pat ca exista ris de spargere, si acum tot asa sunt, nu pot merge de durere.

va multumesc anticipat

Offline

 



#344 2010-02-24 21:40:34

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: chist ovarian

Buna tuturor,

Indraznesc si eu cu cateva intrebari/lamuriri in privinta ovarelor cu aspect micropolichistic. Mentionez ca am citit cat am putut de mult pe acest forum despre sindromul SOP.
Am nevoie de cateva sfaturi si stiu ca in afara de doctoressa sunt multe fete cu bogate informatii corecte in privinta mai multor afectiuni.

Acum sa va spun povestea mea cat de concins pot:

Din anul 2005 pana in 2008 am luat anticonceptionale , mi s-a prescris pentru ca aveam ovare polichistice. Am luat de-a lungul timpului Logest, Diane-35 pt acnee si apoi Laurina. In anul 2008 am hotarat sa termin cu ele. Desi nu ingrasa ele totusi creeaza pofta de mancare ,cumulat cu stres si alimentatie dezordonata ajunsesem de la 54 de kg la 80,5 kg. Le-am intrerupt pentru ca vroiam copil. In septembrie 2008 am intrerupt , in nov 08 am avut prima menstra si pe 15 ian am ramas insarcinata fara alta menstra in aceasta perioada. Sarcina am pierdut-o, am facut tratament mi s-a spus ca tb sa slabesc dc vreau copil si prin urmare am tinut regim+tratament medicamentos. Acu am 67 kg. De cand am intrerupt menstruatia+avortul spontan menstrutia mea este f neregulata. Pana acum numai cu dupahston am avut menstra. Mi-am facut recent niste analize sa aflu dc sunt ok daca pot sa am copil ; observasem ca aveam par mai mult si crescut in noi locuri ceva nu era in regula.

Ecografia transvaginala facuta in ziua a 19 a ciclului mi-a iesit in felul urmator:

Endometru: 8,2 mm rectiliniar
Ovar drept: 4.11/2.58 cu aspect micropolichistic
Ovar stang-retrouterin, greu vizibil datorita pozitiei: 3.17/2.71 cu aspect micropolichistic

Paralel cu acestea mi-am facut analize hormonale in ziua a 4-a de menstra:

estradiol  267,7  pmol/L
FSH    5,2  mUI/mL
LH  8.6 mUI/mL

tratamentul care mi-a fost dat contine Diane 35 si am mari dubii sa mai iau anticonceptionale vreodata. Din ce am citit pe net pentru femeile care vor copil si au avut probleme cu greutatea nu se recomanda diane 35. Exista alternative? Nu stiu ce sa fac! Ca sa nu mai zic ca am mentionat doctorei o problema: fara pastile mie nu-mi vine menstra...acest lucru testat 1 an de zile. Mi-a zis sa nu mai imi fac atatea griji ca o sa vina el. Eu ce sa mai inteleg din asta? Pe 24 martie m-am programat la alt medic pentru o adoua opinie. Pe langa tratamentul medicamentos am inteles ca tb sa-ti schimbi total stilul de viata pentru a scapa de aceste chisturi. Miscare, sport +alimentatie controlata.

E posibil totusi sa am ovulatie cu aceste chisturi si sa raman intre timp insarcinata? Ar fi culmea sa se intample asa ceva


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#345 2010-02-25 00:03:12

cinderela
Hero member
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 2627

Re: chist ovarian

Buna fetelor.am si eu o intrebare...mereu iarna si mai nou c?ar si acum cand e caldutz ma balonez si ma dor ovarele...vreau sa va intreb daca acest lucru se se poate datora faptului ca am ovar micropolichistic?am primit tratament 10 zile cu orgametril deoarece nu mi-a venit stopul din 29 dec+crema si ovule canesten 3 zile pt candidoza care o am+diane 35 din prima zi de ciclu.e k tratamentul asta?am auzit ca sunt tari diane 35,am mai luat inainte loette si novynette dar nu am avut probleme.


'Cause I've got you to make me feel stronger /When the days are rough and an hour feels much longer /Yeah when I got you to make me feel better /When the nights are long they'll be easier together...hjartahjartahjarta...

Offline

 

#346 2010-02-25 09:41:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chist ovarian

cristina_i, tu ai fost diagnosticata cu sop? una e sa ai ovare polichistice la o ecografie si alta e sa ai sindromul. de obicei diagnosticul de sindrom il pune un endocrinolog, el e cel mai in masura sa stabileasca asta. prin urmare, cred ca ar fi bine daca ai mai merge la un doctor, de preferinta endocrinolog.
adesea foliculii de pe ovare sunt confundati la ecografie cu chisturi.
poti ramane insarcinata daca ai ovare polichistice, insa mult mai greu. totusi, nu e imposibil.
legat de parul de pe corp, responsabil ar fi testosteronul; de regula se dozeaza testosteronul si prolactina in astfel de cazuri. din pacate, hirsutismul si ciclurile neregulate sunt simptome de sop sad. e indicat sa te vada un endocrinolog, pt a stabili corect diagnosticul si tratamentul. ginecologii sunt de multe ori pe dinafara in astfel de probleme, care, ce-i drept, nu tin de domeniul lor.

Offline

 

#347 2010-02-25 21:51:11

mari22
Membru
Inregistrat: 2010-02-25
Mesaje: 1

Re: chist ovarian

buna tuturor!am  ovarul stang polichistic si cel drept are un chist 55mm si sunt la ultima luna de tratament cu AC yasmin dupa care voi merge sa fac o eco  sa vad rezultatul tratamentului desi dupa durerile de ovare din ultimele zile ma indoiesc sa fie ceva bun:((grater.Intrebarea mea pentru voi :la cat timp dupa terminarea AC pot face analizele hormonale ? ultima pastila va fi pe 4 a lunii .

Offline

 

 Publicitate


loading...

#348 2010-02-26 00:14:26

cinderela
Hero member
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 2627

Re: chist ovarian

Mie nu imi raspunde nimeni?


'Cause I've got you to make me feel stronger /When the days are rough and an hour feels much longer /Yeah when I got you to make me feel better /When the nights are long they'll be easier together...hjartahjartahjarta...

Offline

 

#349 2010-02-26 01:00:18

cristina_i
Full member
Inregistrat: 2005-12-26
Mesaje: 509

Re: chist ovarian

anca90 a scris:

cristina_i, tu ai fost diagnosticata cu sop? una e sa ai ovare polichistice la o ecografie si alta e sa ai sindromul. de obicei diagnosticul de sindrom il pune un endocrinolog, el e cel mai in masura sa stabileasca asta. prin urmare, cred ca ar fi bine daca ai mai merge la un doctor, de preferinta endocrinolog.
adesea foliculii de pe ovare sunt confundati la ecografie cu chisturi.
poti ramane insarcinata daca ai ovare polichistice, insa mult mai greu. totusi, nu e imposibil.
legat de parul de pe corp, responsabil ar fi testosteronul; de regula se dozeaza testosteronul si prolactina in astfel de cazuri. din pacate, hirsutismul si ciclurile neregulate sunt simptome de sop sad. e indicat sa te vada un endocrinolog, pt a stabili corect diagnosticul si tratamentul. ginecologii sunt de multe ori pe dinafara in astfel de probleme, care, ce-i drept, nu tin de domeniul lor.

nu am fost diagnosticata sau poate ca am fost daca mi s-a dat ca tratament diane 35. Ovare cu aspect micropolichistic scria doar pe ecografie. Restul analizelor endorinologice au fost ok in limite normale.

iti multumesc f mult pt raspunsul tau! asa am sa fac  am sa ma duc si la endocrinolog! nu iau diane 35 decat dc exista vreun doctor care sa-mi poata da indrumari plauzibile si rationale asupra tratamentului.


Liber Profesionist

http://cuvinte-nespuse.blogspot.com
www.euripedia.ro Dexul tau Alimentar!!!

Offline

 

#350 2010-03-04 12:30:28

mira555
New member
Inregistrat: 2010-02-03
Mesaje: 8

Re: chist ovarian

Buna.Pana la urma am fost la control la Policlinica Astra la doamna doctor Sebesian Daniela...parca asa se numea...cand am intrat a fost draguta m-a intrebat mai multe..apoi m-a consultat si mi-a luat o lama...cand m-am dus dupa rezultat a zis ca nu am nimic si totusi eu inca am usturimi si o scurgere urata...deja m-am cam saturat de doctori si tratamente si nici un rezultat..si am facut totul asa cum trebuia si la tratament si tot inainte la doctorita mea.... app pe analiza scire: Leucocite relativ frecvente.Hematii absente.Gonococ absent.Flora polimorfa..daca are cineva vreun sfat ascult sad

Offline

 

#351 2010-03-28 15:11:13

Ellice
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2010-03-28
Mesaje: 12

Re: chist ovarian

Buna,mi-a luat mult pana sa ma gandesc sa ostez si eu aici.alaturi de voi.
Problema pe care o am este un chist pe ovarul drept descoperit acum ~3luni cand am ramas insarcinata si am fost la control.Din pacate sarcina s-a oprit din evolutie undeva la 5 saptamani.La echo tranvaginal s-a obs. si acest chist.Nu mi s-a dat atunci nici un trat in ideea ca este chist folicular si ar trebui sa se retraga la primul ciclu.Dupa ce am facut chiuretajul, la 2 sapt am fpst la recontrol , chistul era tot acolo dar cu alte dimensiuni (de la 66mm/35mm la 69mm/45mm)Dr. a zis sa asteptam pana la ciclu..am asteptat..La control pe care l-am facut pe27.03.2010 rezultatul echo este urmatorul : ovarul drept transformat tumoral;prezinta o formatiune anecogena bine delimitata cu pereti grosi de 70mm/74mm cu septuri subtiri fara formatiuni solide cesafac .Ovarul stang este OK. mi s-a prescris tratament cu Diane 35,pentru 3 luni..am inceput deja sa il iau. Daca nu se va retrage..banuiesc ca interventia chirurguicaka va fi recomandata..Intrebarea mea este: pot ramane insarcinata si cu un sg ovar ?? Exista si alte tratamente naturiste care sa ajute la diminuarea marimii ? Va multumesc mult !


16+ gravida bebe Eduard voinicelul lui mami si al lui tati hjarta

Offline

 

#352 2010-03-28 15:33:03

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: chist ovarian

Nu e nevoie neaparat sa se extirpe ovarul impreuna cu acel chist. Asta se intampla in situatii deosebite.
Daca din nefericire ramai cu un singur ovar, nu e nici o problema, poti ramane insarcinata.
Nu stiu in ce masura tratamentele astea naturiste sunt bune deoarece nu sunt testate precum medicamentele alopate si nici nu as merge pe ideea "daca e naturist nu-mi poate face rau".

Offline

 

#353 2010-03-30 13:19:32

daniela_daniela
Membru
Inregistrat: 2010-03-30
Mesaje: 3

Re: chist ovarian

Buna ziua!am si eu o problema...acum o jumatate de an,in urma unui consult ginecologic de rutina,mi au fost gasite 2 chisturi ovariene(unul pe ovarul stang de 5,4si altul pe ovarul drept de 3,2).am mers la medic si mi s a spus ca cel mai bn ar fi sa fac un examen RMN sa vada despre ce este vorba exact si ce tratament sa urmez.un urma analizelor mi s a recomandat un tratament cu diane 35.dupa 3 luni chisturile mi au scazut cu cate 1 cm fiecare.am continuat inca 3 luni si am mers iar la control foarte linistita cu gandul ca ca totul o sa fie bn si ca au mai scazut cate un centimetru ,dar nu a fost asa.chisturile au ramas la aceeasi dimensiune...doctora a zis sa mai incercam totusi inca 3 luni cu diane 35 si daca tot nu se retrag o sa ma operez....acum in paralel cu diane 35 iau si mladite de zmeur care am citit eu ca ar fi bune.nu stiu foarte multe si vreau sa fac orice numai sa nu ma opereze.credeti ca o sa se retraga macar un centimetru dupa tratamentul asta?a mai facut cineva tratamentul asta?as vrea si sfatul doctoressei daca se poate.va multumesc anticipat!

Offline

 

#354 2010-03-30 13:36:02

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chist ovarian

asta e tratamentul clasic pt chisturi. daca nu functioneaza, nu cred ca va fi obligatorie operatia, cu atat mai mult cu cat chisturile nu sunt exagerat de mari (daca au scazut 1cm, inseamna ca cel mai mare are ~4cm).
ciclul e regulat?

Offline

 

#355 2010-04-02 10:55:36

daniela_daniela
Membru
Inregistrat: 2010-03-30
Mesaje: 3

Re: chist ovarian

da Anca chistul are aproximativ 4,20 cm.ciclul mi a venit intotdeauna regulat si mai ales dupa ce am inceput tratamentul cu diane 35 nu au fost probleme deloc.ce nu inteleg eu este de ce dupa primele 3 luni de tratament a scazut iar dupa urmatoarele 3 luni cu acelasi tratamet nu a mai avut niciun efect?

Offline

 

#356 2010-04-02 11:02:02

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chist ovarian

s-ar putea sa nu fie functionale chisturile si atunci sa fie imune la diane... nici scaderea din primele 3 luni nu a fost una miraculoasa hmm. poti sa incerci cu mladite de zmeur, insa n-am auzit pana acum sa dea rezultate neutral.
cred ca se pot face mai multe investigatii pt a determina de ce natura sunt chisturile. mai cere si o a doua parere...

Offline

 

#357 2010-04-02 11:51:17

daniela_daniela
Membru
Inregistrat: 2010-03-30
Mesaje: 3

Re: chist ovarian

multumesc frumos pt sfat!

Offline

 

#358 2010-04-12 19:39:31

pretty_in_scarlett
New member
Inregistrat: 2008-04-02
Mesaje: 8

Re: chist ovarian

Acum 3 luni am descoperit (intamplator, aveam infectie urinara si mi-a recomandat doct sa fac si o eco) ca am un chist functional de 3 cm pe ovarul stang. Bun... trebuia sa vin la control luna urmatoare sa vad daca creste sau scade dar nu simteam nimic in neregula cu mine asa ca am amanat... Pana acum mi-a venit ciclul ca de obicei fara nici o prob...luna asta in schimb sunt deja 6 zile de intarziere (fata de per. maxima - am ciclul intre 30 si 34 de zile). Am facut doar sex protejat (prezervativ) si un test de sarcina in dim asta care a iesit negativ...deci sarcina se exclude... Este posibil ca un chist sa nu provoace nici o problema initial si apoi sa cauzeze o intarziere atat de mare?

Mentionez ca mi-am facut deja progr maine la ecograf... dar astept o opinie pt ca imi fac griji....

Ultima oara a fost editat de pretty_in_scarlett (2010-04-12 19:41:49)

Offline

 

#359 2010-04-12 23:00:27

pretty_in_scarlett
New member
Inregistrat: 2008-04-02
Mesaje: 8

Re: chist ovarian

Nimeni?sad

Offline

 

#360 2010-04-13 01:54:31

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: chist ovarian

pretty_in_scarlett a scris:

Acum 3 luni am descoperit (intamplator, aveam infectie urinara si mi-a recomandat doct sa fac si o eco) ca am un chist functional de 3 cm pe ovarul stang. Bun... trebuia sa vin la control luna urmatoare sa vad daca creste sau scade dar nu simteam nimic in neregula cu mine asa ca am amanat... Pana acum mi-a venit ciclul ca de obicei fara nici o prob...luna asta in schimb sunt deja 6 zile de intarziere (fata de per. maxima - am ciclul intre 30 si 34 de zile). Am facut doar sex protejat (prezervativ) si un test de sarcina in dim asta care a iesit negativ...deci sarcina se exclude... Este posibil ca un chist sa nu provoace nici o problema initial si apoi sa cauzeze o intarziere atat de mare?

Mentionez ca mi-am facut deja progr maine la ecograf... dar astept o opinie pt ca imi fac griji....

Nu e de la chist cu destul de mare certitudine. Un singur chist, despre care chiar tu ai scris ca e functional, pe care l-ai descoperit intamplator, nu ridica prea mari probleme, stai linistita. Asteapta sa vezi rezultatul de la eco si vei vedea ce e de facut apoi, dar nu e panica, stai linistita, sunt multe cauze pentru care ar putea intarzia. Ramane oricum sa vezi un medic, cum trebuia sa faci de la inceput si ai amanat smile Stai linistita, succes si astept vesti bune.

Offline

 

#361 2010-04-13 09:44:39

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chist ovarian

pretty_in_scarlett a scris:

Este posibil ca un chist sa nu provoace nici o problema initial si apoi sa cauzeze o intarziere atat de mare?

eu zic ca este, cu atat mai mult cu cat acel chist avea tot timpul sa se mai mareasca, in 3 luni. numai ca intarzierea de care vb nu e mare. eu aveam chist de 4 cm cand imi intarzia cate 2 sapt. cred ca orice chist maricel poate deregla ciclul.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.