homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5-42


#780 2010-04-10 19:47:56

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

rruxxy a scris:

Am venit, sunt moarta de obosita ca am umblat toata ziua.

Piticul meu este bine, are 2,300 kg si e cu caputul in jos. Mai rau e ca are circulara dar sper sa nu fie probleme. Pe 29 ma duc iar sa vedem cum decurg treburile. Oricum sunt foarte multumita ca a luat in greutate ca stiti voi ca aveam un stres.
In alta ordine de idei, am luat carucior applause si mi-am luat eu o rochita ca maine mergem la un botez.

Ma duc sa-mi fac un dus si intru mai tarziu, pupici kram

applause  applause  applause  applause super!!!Da doamne sa fi pus si a mea in greutate. Ma bucur tare mult ca te-ai linistit ca puiul a pus in greutate, stiu ca erai cam "speriata". O sa vezi ca scapa el si de circulara.

Ultima oara a fost editat de Andreed (2010-04-10 20:15:38)


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 



#781 2010-04-10 19:49:59

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

Super Ruxxy!! BRavo!  applause  applause  applause


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#782 2010-04-10 20:32:20

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

felicitari rrux.....sa stea bebe bine acolo la caldurica pana vine vremea sa se intalneasca cu sexoasa de mamica lui...pupici la amandoi


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#783 2010-04-10 21:03:46

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

bravo ruxxy!! ce mult ma bucur ca sunteti bine. acum intreb si eu.. sper sa nu radeti de mine...eu nu stiu ce inseamna ca are circulara  supa ..


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#784 2010-04-10 21:27:55

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

Are cordonul ombilical in jurul gatului sad

Vreau sa va spun ca de ieri am mainile si picioarele umflate, pana acum nu am avut probleme dar vad ca s-au umflat dintr-o data.

Va pup puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#785 2010-04-10 21:32:14

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

off saracutul. lasa ca poate se rasuceste el cumva si scapa. va fi bine!
poate ai mancat cu mai multa sare. ai grija la consumul de sare. sau poate ai baut mai multe lichide.


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#786 2010-04-10 21:34:45

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

ruxxy, ce bine ca puiul e bine, si ca a luat in greutate destul de bine zic eu, clar va avea peste 3 kg...

ce carucior ai luat pana la urma, pune-ne o poza cu el
si cu rochita binenteles

si noi mergem maine la un botez si am reusit sa-mi incropesc ceva de imbracta, o sa fac maine niste poze

eu am fost la cump si nu m-am putut abtine , binenteles ca i-am luat ceva bebelinei: niste caciulite pt dupa baita, o pereche de pantalonasi si o bluzita,,,,


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#787 2010-04-10 22:31:42

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

Super, Rux, ma bucur ca e ok bebe, tinem pumnii sa scape de circulara!
Andre, ai dreptate, nu mai trebuie sa ma gandesc asa...
si eu simt cateodata niste intepaturi in vagin, nu stiu de la ce...


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

#788 2010-04-10 22:36:12

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

woow ruxxy..
ce bine a luat in greutate...
pititica mea nu cred ca are peste 2kg, sper sa mai ia si sa mai stea la caldurica.
azi noapte am dormit dezvelita si azi dim ma durea mijlocul de numa -numa.
am luat si noi azi comoda pentru lucrusoarele bebelinei, sapt viitoare abia o sa o montam.
mai avem de montat si patutu si caruciorul.
ruxxxy si eu sunt curioasa sa vad caruciorul vostru.
distractie placuta maine la botez.
bis


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#789 2010-04-10 23:45:57

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

ruxx, bravo. daca faci cezariana nu is pb cu circulara

andreea, tu esti bine, da?

indie, imi pare rau, abia acu ti-am trimis mail... azi n-am apucat sa stau p forum. lista mare n-am gasit-o deloc... carra, tu parca aveai o lista. ma seacaaaaa, nu stiu unde e, nici aici pe forum n-am gasit-o, tin minte ca prin ian, abia ca nascusem, am discutat o gramada pe baza ei. dar iti pot trimite o lista cu cateva chestii pe care nu le-am regasit pe listele ce circulau pe net si mi s-au parut utile.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#790 2010-04-10 23:47:55

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

pai scrie aici katami ca si mie imi va trebui


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#791 2010-04-10 23:57:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

adina, uite, da nush cat va ajuta.. nu e nici pe departe lista completa, e ceva adatat la specificul maternitatii iasi, am facut-o pe baza uneia primite de la o'hara pt o colega de fac. parantezele si ce e dupa randul gol sunt comentariile mele, restul e lista primita

    Scutece pampers new born ? chiar daca acasa vei folosi alta marca in maternitate astia asta cer?de ce? Nu ma intreba tongue pachetul nu trebuie sa fie desfacut ca nu mai e steril dom?le big_smile
-    Prosop + scutece din finet ? cate 2 scutece/ zi. Avand in vedere ca vei sta macar 3 zile sa ai vreo 6-7 scutecele pregatite. Eventual ia-ti 4 si iti mai aduce husbandu curate de acasa.
-    Hainute ? 2 schimburi/ zi + o rezerva. Schimburi inseamna body-uri cu maneca lunga sau bluzite care se incheie in fata + pantalon cu picior sau salopeta cu picior + bonetele + manusi sa nu se zgarie. Eventual 1-2 babetele pt cand il hranesti. (ce babetele, PROSOAPE  MULTE... nu faceau fata babetelele la debitul de lapte scurs...)
-    Paturica ? 1-2 (eu asta n-am avut, l-am invelit tot cu un scutec de finet, e caaaald)
-    Sab simplex +/- bonisan pt colici ? asta folosesc si ei (iar n-a fost cazul, e prea devreme pt colici...)
-    Bepanthen insa nu mai retin daca vor crema sau lotiune. Oricum dupa nastere au asistentele grija sa il trimita pe tati la farmacia spitalului sa cumpere tot ce le trebuie tongue (crema. Acasa e muuult mai bun sudocrem sau bioderma abc derm)


-    Hartie igienica MULTA (eu am consumat singurul sul p care il aveam la clisma tongue )
-    Hartie dintr-aia pt bucatarie, la sul... e multifunctionala, o poti pune p colac la wc daca stai jos ? eu una am preferat sa nu, dar altele chiar nu puteau ? mananci pe ea, iti pregatesti tampoanele de vata cu tifon pe ea...)
-    Ceva de rontait pt imediat dupa, LA INDEMANA... eu nu aveam, era noapte, imi era jena sa fosnesc in salon... dar dimineata m-am repezit la mancare ca niciodata. Si 2 l de apa (minim) pt travaliu.
-    Servetele umede (preferabil ceva mai de calitate, de la farmacie) pt TINE... ca nu exista dus, e groaznic cu ?spalatul?, la bude e curent, murdar si e maare minune sa existe clenci la usi (eu inainte de nastere, la dilatatie 7 si clisma, imi tineam singura usa pe dinauntru)). Pt bebe NU  te lasa cu ele. Si nici cu cosmetice, il spala cu sapunul lor....
-    ?Ceva? (cearsafuri de unica folosinta, am auzit ca exista, pelinci absorbante.. musama... ceva) ca sa pui sub tine la masa de toaletat... uneori, in functie de asistenta de pe tura, e MIZERABILA, nu se dezinfecteaza, nu se schimba hartia... nu exista hartie etc. Eu n-am avut... si am dat acu 3 mil pe analize de frica sa n fi luat ceva.
-    Un prosop mare sau un cearsaf de sacrificiu pt imediat dupa nastere, sa dormi cu el intre genunchi... eu am avut si mi-a prins f bine, a redus mult tensiunea din proaspata cusatura
Hainutele in care il veti duce acasa le aduce tati in ziua respectiva. Nu tre sa le iei cu tine la maternitate. Sa fie pregatite intr-un loc in care si cel mai emotionat tatic sa le gaseasca, spalate si calcate.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#792 2010-04-11 07:38:31

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

Sanca, eu nu mananc deloc sarat, pana acum nu am avut probleme dar de vreo 2, 3 zile e jale, abia mi-am dat jos inelele si bine ca am apucat ca acum nu le mai scoteam...zici ca am pernute.

Asta este caruciorul, i-a placut mult sotului si am zis sa-l luam ca si asa eram intr-o mare dilema si nu stiam ce sa aleg http://www.articole-pentru-copii.ro/ind … ts_id=1259

Adina, distractie placuta la botez, eu nu prea am chef sa merg, as sta sa lenevesc toata ziua dar sunt niste prieteni foarte apropiati.

Offline

 

#793 2010-04-11 08:07:37

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

Neata burtici

Ruxy, poate o sa fie bine si va scapa de circulara.
E frumos caruciorul, sa il plimbati sanatosi in el pe Vlad smile

Katami, sunt foarte bine, a fost o sperietura mare, dar sunt bine. AStept sa merg joi la dr si atunci sar pe el rotfl2


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#794 2010-04-11 09:12:22

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

Mersi Andreea kram

Nu cred ca va scapa de circulara pana la final dar am inteles ca nu sunt asa mari probleme.
Oricum stiu ca-mi face ceza si sunt mai linistita ca la nasterea normala si cu circulara nu e asa ok.
Pana sa se intoarca cu caputul in jos nu avea, cand s-a intors s-a gandit sa se joace putin cu cordonul smile

Offline

 

#795 2010-04-11 09:19:00

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

rruxxy a scris:

Mersi Andreea kram

Nu cred ca va scapa de circulara pana la final dar am inteles ca nu sunt asa mari probleme.
Oricum stiu ca-mi face ceza si sunt mai linistita ca la nasterea normala si cu circulara nu e asa ok.
Pana sa se intoarca cu caputul in jos nu avea, cand s-a intors s-a gandit sa se joace putin cu cordonul smile

smile , multe fete au avut bebei cu cordonul si daca iti face ceza nu e problema. Tu mai vorbeste cu el, poate te asculta si il da jos de la gat smile
Si eu am emotii ca se poate "juca" cu omfalocelul si se poate rupe membrana aia...


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#796 2010-04-11 10:14:22

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

neatza fetele!
ruxy super caruciorul. o sa stea vladut in el ca un bos!  chicot

fetelor eu ce sa ma mai fac ca noapte de noapte ma trezesc ca dorm pe burta. zau ca mi-e frica sa nu ii fac ceva.. ma intorc involuntar sad nu stiu ce solutie sa gasesc?!


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#797 2010-04-11 10:36:33

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

neatza fetele.
eu am listutza data de katami la serviciu pe desktop ...
vad deja ca a mai scris ea draga de ea inca o data ce trebuie.
aici acasa am alta lista, tot de pe forum, parca:

Mikutza, uite lista 
BAGAJE SPITAL

COSMETICE SI IGIENA:

- sapun
- periuta + pasta de dinti
- prosop de dus
- prosop de fata
- servetele umede in loc de deodorant (pachet mare si pt bebe)
- hartie igienica
- pieptan
- elastice de prins parul
- prosop moale pt sani (trebuie spalati cu apa curata inainte de fiecare alaptare)
- Garmastan pt eventualele rani la sani Lansinoh
- Ceai de galbenele + sticla cu dop gaurit pt spalaturi
- Tampoane vata + tifon (30 buc)
- Bephaten pt bebe si rani
- Analgezice, algocalmin

HAINE

- CAMASA DE NOAPTE CU DESCHIDERE IN FATA
- HALAT SAU CAPOT
- CHILOTI
- SOSETE
- SLAPI PT DUS
- LENJERIE DE PAT

DIVERSE

- incarcator
- apa plata
- aparat foto/ camera
- ceai de chimen, anason, seminte de marar, fenicul ? pt lactatie
- mancare + fructe+ de rontatit
- cutit + lingura + furculita + farfurie + cana + servetele de masa
- agenta + pix
- vaza pt flori
- strugurel buze
- batiste hartie
- aparat ras
- bulletin
- adeverinta de salariat in care se precizeaza plata CAS si contul
- dosar de analize pe perioada sarcinii
-    kit celule stem
-    nr tel celule stem

BANI

Doctor
Moasa
Asistente, Infirmiere
Neonatolog
Rezerva Spital

BAGAJ BEBE

-scutece pampers newborn; huggies new born!!!
- sampon / gel dush bebe ? ieftin si mic
- prosop bebe
- scutece finet
- pudra
- fasha buric
- hanutze bebe
- paturica
- cosulet
- sab simplex pt colici
- biberon
- ser fiziologic
- supozitoare glicerina
- vitamina A uleioasa
COSMETICE BEBE:
-    MUSTELA fluid de curatare fara clatire 40 lei

LUCRURI BEBE ACASA

Mobilier:

1. Patut lemn:
- bebe se poate prinde cu manutele de gratii si il ajuta sa se ridice
- un bebe mai activ poate sa-si provoace rani lovindu-se de gratii (chiar si cu protectii).
2. Patutul cu plasa:
- e mai putin periculos pentru ca nu e din materiale dure
- sunt pliante
- cand creste bebe nu are de ce sa se sprijine
- pe pozitia a doua, copilul ajunge ca doarma cam jos
- nu toate au dimensiuni standard: 60/120cm sau 70/140cm (atentie la saltea)
3. Saltea Durflex sau Saltea cocos si latex natural (Nu saltea iarba!)
4. Comoda sertare pt. hainute si accesorii bebe sau dulapior bebe
5. Masuta de infasat (necesara in cazul problemelor cu spatele)

Somn:

1. Lampa de veghe ( cand se trezeste bebe sa manance, ca sa nu aprinzi lumina si sa-l trezesti de tot)
2. Set lenjerie cu aparatori (2-3)
- un singur set are nevoie de aparatori
3. Paturici diverse lana+bumbac (2)
4. Sac de dormit cu fata din bumbac
5. Plapumioara (iarna, daca in camera sunt sub 22-24 grade)

Hainute:

- doar din bumbac
- nu se recomanda pt primele 2-3 luni hainute care se inchid la spate, sunt greu de schimbat
- pijamalutele intregi, combinezoanele, body-urile sunt mai utile in primele luni decat costumasele bluzita cu pantalon, deoarece bebeii se foiesc mult si le aluneca pantalonasii
- de preferabil, combinezoanele, body-urile sa fie cu capse in fata, suprapuse parte peste parte, cele care se baga pe cap sunt mai greu de folosit la bebe mic
- aveti in vedere faptul ca bebeii cresc foarte repede si nu apuca se le poarte pe toate de prea multe ori
- luati in considerare succesiunea anotimpurilor, e inutil sa luati hainute de vara pentru bebe 3 luni daca pana atunci deja va fi toamna-iarna
- e de preferat sa cumparati hainutele mai aproape de DPN, ca sa puteti lua in calcul si ce mai primiti (second-hand sau nou noute de la musafiri)

1. Body (se inchid intre picioare ) maneca lunga (iarna) sau tip maiou sau maneca scurta (vara) (4)
2. Combinezoane (body cu maneca si picior) (4)
3. Pulovere (iarna) sau bluzite (vara) pentru iesit afara sau mers in vizita (1-2)
4. Pantaloni sau pantaloni-salopeta pentru iesit afara sau mers in vizita (1-2)
5. Perechi manusi de interior, antizgariere cu unghiile (2)
6. Perechi sosete interior (4 perechi)
7. Caciulite interior (2-3)
- daca e cald in camera, doar dupa ce face baie
8. Pereche manusi fas (iarna) (1)
9. Pereche ghetute-botosi exterior (iarna) (1)
10. Costum fas exterior (iarna) (1)
11. Caciula fas exterior (iarna) (1)
12. Bavete (2)
- cele mai practice sunt cele cu o parte din plastic sau musama care se leaga la spate.

Baie, schimbat, cosmetice:

1. Pampers new born (1 pachet) Huggies
2. Servetele umede fundulet (1 pachet)
3. Pungi 2 kg pentru scutece folosite (1 rola)
4. Scutece din finet 90x90 (5)
5. Cadita - cu suport bebe inside: se poate folosi cat e bebe mic
- fara suport: nerecomandabil mamicilor nesigure
6. Prosop bebe cu colt pentru cap (2)
7. Pieptene
8. Forfecuta copii varfuri rotunjite (aveti grija sa fie buna)
9. Betisoare urechi copii, cu opritor (1 pachet)
- unii pediatri recomanda ca igiena sa se faca doar cu o bucata de tifon steril inmuiat in apa, la suprafata urechii
10. Produse de ingrijire bebe (gel dus, sampon, talc, crema sau ulei de corp)
- marcile difera in functie de sensibilitatea bebeului
- cele mai utilizate: sanosan, klorane, mustela, B?bchen
- unii pediatrii recomanda folosirea uleiului de masline fiert si racit + vit. A in locul uleiului de corp
11. Ser fiziologic (fiole de plastic) pentru curatarea nasucului si seringa adiacenta sau pipeta
12. Aspirator nazal
- la inceput e buna pompita manuala cu varf de silicon, dar nu creeaza vid prea bun
- aveti grija ca varful de silicon sa nu fie mai mare decat nara copilului (mai exista si din astea)
- batista bebelusului (dispozitiv care se conecteaza la aspiratorul casnic) este recomandata de majoritatea mamicilor

Medicamente

1. Nurofen/Panadol pentru febra si dureri
2. Pentru buric:
- pansamente sterile
- alcool sanitar
- baneocin pudra

3. Pentru iritatii:
- Bepanthen
- Crema de galbenele (Melkfett)
- Penaten (cu extras din seu de oaie, cutie de tabla)
- unii pediatrii recomanda sa nu se dea cu nici o crema pe fundulet daca bebe nu are iritatie ci doar spalat de 4-5 ori pe zi cu apa si sapun
4. Colici:
- Babydrink (se prepara cu dublul cantitatii de apa pentru ca e foarte dulce)
- Babycalm (la fel de bun dar mai ieftin)
- SabSimplex (picaturi)
- Infacol (Anglia, foarte bun)

Mese:

1. Pompa san
NU: pompa manuala Chicco: nu videaza complet, e foarte greu de muls sanul.
DA: Stony Angel cu sticluta atasata, Avent.
2. Set stocarea laptelui matern (1)
3. Mameloane silicon (1 pereche)
4. Dischete mamelon (1 cutie)
5. Biberoane anticolici + tetine (1)
- cele din cauciuc natural sunt mai scumpe si de deterioreaza repede
- la cele cu forma ortodontica nu s-a confirmat ca ar avea o influenta mai buna asupra dezvoltarii danturii
- cele din silicon sunt mai rezistente si nu provoaca alergii
- sunt impartite pe grupa de varsta si tipul de lichid (adica pt. 0-3 luni sau pt lapte ori lichide mai groase)
- daca ?ti si alaptezi bebelusul, opteaza pentru o tetina cu baza mai larga si gaura mai subtire, pentru a nu se lenevi sa suga la s?n
- tetinele de la Chicco nu se schimba si nu se potrivesc nici macar de la model la model, daramite la alte marci
- aveti grija ca biberoanele sa se inchida etans
6. Perie speciala pt sticle
7. Incalzitor biberon
8. Pentru Sterilizare:
Solutie de sterilizat: ramane un parfum destul de intepator pe tetine si pe biberoane care pe unii bebei ii deranjeaza, pe altii nu
Fierbere: unele mamici spun ca datorita calcarului ramas pe biberon bebeul a facut bubite la gura si dupa ce nu a mai sterilizat asa biberonul au trecut si bubitele...
Microunde: aveti grija la cuptor sa fie mai inalt, sa incapa trusa de sterilizat
9. Ibiric sau oala mica gradata (doar pentru bebe)
10. Lingurita mica de silicon sau alt material moale (pentru picaturi anticolici, zeama de lamaie cand sughite sau chiar ceai)
11. O cutie mai maricica de plastic care sa se inchida ermetic si in care sa-i puneti toate lucrurile lui " de bucatarie"

Pt. calatorie:

1. Carut bebe (preferabil 3in1)
Cerinte:
- maner reversibil (sa-l poti intoarce pe bebe cu fata sau cu spatele la tine) sau cosulet care se poate intoarce, eventual si cu inaltime reglabila, sa nu mergi aplecata
- roti duble pe fata si bidirectionale (sa poata fi manevrat usor in ambele pozitii ale manerului)
- sa aiba suspensii
- frana pe rotile din spate sau din fata
- roti de preferabil din cauciuc
- ham de siguranta cu prindere in cinci puncte
- pliabil gen umbrela (usor de inchis cu o singura mana si sa aiba loc in portbagaj)
- aparatoare de picioare/ploaie
- cu 3 sau mai multe pozitii ale spatarului
- cat de cat usor
- husa de iarna (si pe varianta sport), husa de ploaie si husa detasabila
- sa nu fie prea ingust pentru anotimpul rece
- materialul husei sa fie de calitate si de preferat detasabil ca sa poata fi spalat
- centurile de prindere a copilului sa fie plasate ergonomic atat pentru bebe mic cat si pentru bebe mare
Daca carutul nu e 3in1:
2. Scaun masina 0-18kg cu inclinatie cosulet sugari/scaun copii (atentie la material sa nu transpire)
3. Portbebe:
- cu trei pozitii: cu fata la tine, cu spatele la tine si culcat
- sa aiba sustinatoare de barbie
- sa aiba partea pentru spate intarita si eventual sustinatoare pentru cap
- cureaua de la mijloc sa fie reglabila ( pentru cazul in care bebe e mai grasunel si tb sa il imbraci si gros-fas- datorita vremii).
- atentie la bretele, se incrusiceaza pe spate, si sunt foarte greu de imbracat cu tot cu bebe, daca esti singura
4. Geanta transport, de schimbat si mancat
5. Parasolar masina - spate si laterale (3)

Alte accesorii:

1. Termometru camera
2. Termometru corp
- digital cu cap mobil, ca bebe nu sta locului cand ii iei temperatura rectal si poti sa-l ranesti
3. Termometru apa-cada
4. Dispozitiv monitorizare bebe
NU: walkie-talkie Bertoni (nu e foarte sensibil la zgomot)
DA: BebeSounds, Philips, Primii pasi
6. Carusel muzical (prindere pe patut)
7. Jucarii zornaitoare de mana
8. Suzete (2)
- unele suzete lasa urme pe obraji, atentie la forma mulajului din exterior
9. Lant prindere suzete de hainute si/sau cutiuta pentru suzeta
10. Dispozitiv anti-tantari (vara)
DA: Zanza No de la Chicco
Online


rux f frumos caruciorul, si pare solid.
din ce in ce mai multa lume aud cumparand dhs.
indie si eu am intepaturi in vagin si imi zic ca bebe nu mai are rabdare si iese...
cred ca mai loveste si pe acolo din cand in cand.
puss

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2010-04-11 10:40:37)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#798 2010-04-11 10:47:05

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 5

neata fetelor smile
Alina, Sanca multumesc de sfaturi. nus ce diaree e asta ca ma apuca doar o data dimineata. ieri nu am mai avut nimic. cine stie !?
Cara si eu am ganduri din astea cu nasterea prematura. mai ales de la contractii. tu daca nu ai contractii nu te ingrijora puss . vorbm cu bebe si il rugam sa stea la caldurica
Ruxy felicitari! ce bine a luat bebele tau in greutate. de fapt se vede ca ai si burtica mare smile . totusi mai are timp sa scape de circulara.
sanca nu iti face griji, nu are ce sa se intample kram . asa am patit si eu. si la un moment dat cand sa ma intorc pe burta 'poc' una buna de la bebe de m-am trezit. si a doua oara la fel. iti spune bebe cand nu e ok smile . eventual poti sa il rogi pe sotul sa te mai surprinda noaptea cum dormi si daca esti pe burtica sa te scoale sa te intorci.

m-am apucat si eu de bagajul de spital. eu sunt in urma cu toate. eu si superstitiile mele sad . pt bebe nu am decat patut (de lemn, care sta sub patul nostru, dezasamblat) si cateva hainute (slab si la capitolul asta). acum nu mai pot merge sa le cumpar. o sa ma bazez pe ai mei sa se miste cu hainutele si cu restul.

Musai sa editez big_smile : am ajuns si noi azi la 50 de kg tongue !

Ultima oara a fost editat de tomina (2010-04-11 11:42:34)


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.