homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Avionul si conditiile generale-4


#58 2010-04-17 20:43:12

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Avionul si conditiile generale

Pai de ce se arunca lichidele la cos daca chiar ei spun ca e voie,atata timp cat sunt in recipiente cu volumul mai mic de 100 ml? Adica,ce,n-am voie cu crema,demachiant,fond de ten,pasta de dinti,gloss,parfum,etc? Desi sunt in recipiente cu vol. mai mic de 100 ml?

Offline

 



#59 2010-04-17 20:46:14

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Avionul si conditiile generale

wild..tot ce ai enumerat tu,eu le-am bagat in bagajul mare.
in cel de mana am pus decat rimelul,tusul,fondul de ten,etc..si apoi o borsetutza mica,cu ceva medicamente in caz de urgenta.
app,sa nu iti bagi in bagajul de mana..foarfeca sau forfecutza..chestii ascutite..ti le arunca(confisca)


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#60 2010-04-17 20:47:55

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Avionul si conditiile generale

mie mi-au aruncat la cos toate machiajele din bagajul de mana


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#61 2010-04-17 20:48:46

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Avionul si conditiile generale

Nu imi pun chestii metalice,dar cosmeticele nu mi le las in cala,sa mi le arunce toti dobitocii si sa ma trezesc ca am hainele imbibate in parfum,creme si demachiant...

Offline

 

#62 2010-04-17 20:50:04

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Avionul si conditiile generale

De ce sa ti le arunce,black,daca chiar ei zic ca ai voie? O sa printez frumos regulamentul si o sa li-l bag pe gat daca indraznesc sa-mi spuna ceva. Oricum o sa merg cu cursa charter,cu echipa nationala,deci ma indoiesc ca se vor trezi sa faca nazuri...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2010-04-17 20:50:33

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Avionul si conditiile generale

le insurubezi bine si eventual le infasori pe fiecare in pungi de plastic si le pui intr-o borseta..
eu chiar nu am avut probleme,sincer.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#64 2010-04-17 20:51:48

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Avionul si conditiile generale

Ok. Multumesc,fetelor. puss

Offline

 

#65 2010-04-17 20:52:17

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Avionul si conditiile generale

WildChild11009 a scris:

De ce sa ti le arunce,black,daca chiar ei zic ca ai voie? O sa printez frumos regulamentul si o sa li-l bag pe gat daca indraznesc sa-mi spuna ceva. Oricum o sa merg cu cursa charter,cu echipa nationala,deci ma indoiesc ca se vor trezi sa faca nazuri...

lol pai cine esti tu? ai fost simpatica..nu are nici o legatura cu cine calatoresti..(si eu am calatorit cu echipa nationala de baschet)..


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#66 2010-04-17 20:53:27

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Avionul si conditiile generale

Pe tata l-au lasat cu curea,pantofi cu catarame,aftershave-uri si alte minuni in bagajul de mana,bla bla ultima oara cand a fost,in noiembrie big_smile Dar eu am ghinion de obicei,asa ca ma astept la orice. E vorba de echipa nationala de fotbal.

Offline

 

#67 2010-04-17 20:55:00

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Avionul si conditiile generale

wild..stii cum e? asa e..depinde de noroc,de cat de plictisit e vamesul,cati draci are..etc,etc...
eu am avut mereu noroc..


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#68 2010-04-17 20:58:47

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Avionul si conditiile generale

Sper sa am si eu. El a fost de vreo 4-5 ori toamna trecuta tot cu dobitocii astia fara creier (jucatori de fotbal,adica) si asa a fost de fiecare data... ca el fara parfumuri,aftershave-uri si geluri de ras prin borseta de cosmetice nu se simte bine. Sper sa fie si cazul meu... ca eu chiar nu imi las cosmeticele in cala. Toate au recipiente mai mici de 100 ml,si in total n-ar depasi vreo 700 ml,sa zic,poate chiar mai putin,dar limita acceptata e un litru,deci n-as vedea problema. Si,cum ziceam,imi iau si un print cu regulamentul in caz ca se trezesc comentand aiurea. N-au decat sa ma puna sa stau nud in avion,nu ma intereseaza hainele/incaltarile,cat mai intereseaza cosmeticele.

Offline

 

#69 2010-04-17 21:04:48

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Avionul si conditiile generale

unde pleci pui?


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#70 2010-04-17 21:07:33

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Avionul si conditiile generale

Belarus - Minsk,Franta - Paris,si probabil Liechtenstein.

Ultima oara a fost editat de WildChild11009 (2010-04-17 21:08:17)

Offline

 

#71 2010-04-17 21:12:22

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Avionul si conditiile generale

nu ai ce sa faci daca iti ia ceva te supui. cu mine nu au avut treaba niciodata..

Offline

 

#72 2010-04-17 21:18:52

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Avionul si conditiile generale

Sa imi ia ceva DE CE?
Citez:
"Informatii privind transportul bagajelor

Ca pasager al unei companii aeriene aveti dreptul sa transportati gratuit o anumita cantitate de bagaje.
Fiecare companie aeriana are propriile reguli privind transportul bagajelor, de aceea este bine sa va informati inainte de inceperea calatoriei asupra acestor reguli.
In general este permis transportul unei genti de dimensiuni mici (maxim 158 cm suma celor 3 dimensiuni) in cabina si una sau doua genti la cala.

Cantitatea de bagaje acceptata la cala difera si in functie de ruta pe care calatoriti (Europa, Asia, SUA, etc).

Mai jos sunt prezentate cateva informatii utile legate de bagajul de mana si cel de cala.

Bagajul transportat la cala

In general se recomanda utilizarea unor genti rezistente.
Etichetele vechi de pe bagaje se vor dezlipi pentru a nu se produce incurcaturi / intarzieri in timpul noii calatorii.
Nu este recomandat sa transportati obiecte fragile sau valoroase la cala. Daca nu aveti de ales, asigurati-va ca ati impachetat corespunzator acest obiecte fragile (protectie pentru umiditate sau pentru socuri).
Este foarte important sa plasati etichete cu numele, adresa permanenta si telefonul dvs, atat in interiorul gentilor cat si in exterior. Companiile aeriene pun la dispozitie astfel de etichete la ghiseele de check in din aeroport.
In unele aeroporturi exista posibilitatea impachetarii bagajelor de cala intr-o folie de plastic menita sa le protejeze contra umiditatii.

Dupa prezentarea la ghiseul de imbarcare se face si inregistrarea bagajelor de cala, pe acestea se va lipi o eticheta ce contine un cod de bare, greutatea totala a gentii/gentilor, detsinatia finala si numarul zborului. Pasagerului i se inmaneaza o copie a acestei etichete ce trebuie pastrata (in cazul pierderii bagajului sau a deteriorarii acestuia veti avea nevoie de aceasta eticheta).
In cazul unei calatorii cu escala, bagajul de cala este inregistrat pentru destinatia finala.

Bagajul de mana

In bagajul de mana va sfatuim sa transportati obiectele valoroase (chei, telefoane mobile, acte, documente importante, bijuterii, obiecte fragile, aparat fotografiat/filmat, tablouri).

Lichidele transportate in bagajul de mana se supun unor restrictii.
Astfel, sunt considerate lichide: gelurile, materiale semi solide, lotiuni, pasta de dinti, gel pentru par, spuma barbierit, aerosoli si alte articole de consistenta similara.

Ca sa puteti transporta la bagajul de mana lichidele sau produsele similare trebuie sa le introduceti intr-o punga de plastic cu o capacitate de maxim 1 litru (dimensiuni 20cmX20cm) ce poate fi inchisa/sigilata (in majoritatea aeroporturilor gasiti astfel de pungute gratuit). O singura punga de acest fel este permisa per pasager.
Lichidele pe care le veti transporta in aceasta punga se vor plasa in recipiente de maxim 100 ml maximum.
Toate celelalte lichide ce nu pot intruni conditiile de mai sus se vor transporta in bagajul de cala, bine protejate.
Produsele de mancare si medicamentele de care aveti nevoie in timpul zborului pot fi luate la bagajul de mana. Exista cazuri in care vi se poate cere o justificare pentru aceste produse (reteta medicala sau chiar puteti fi rugati sa le gustati).

Bunurile lichide cumparate in aeroport sau in timpul zborului sunt premise, atata timp cat dupa achizitionare acestea sunt puse (de catre vanzatori) in pungute de plastic ce vor fi imediat sigilate. Puteti desigila aceste pungi doar dupa ce ati ajuns la destinatie. In caz contrar, vi se vor retine la controlul de securitate."



Concluzia: am voie cu lichide,in recipiente cu volum de max. 100 ml,in conditiile in care volumul total nu depasese 1 litru. Indiferent daca lichidele alea sunt fond de ten,demachiant,crema,pasta de dinti,rimel,sau altceva. Deci,repet,de ce mi-ar lua ceva? O sa printez regulamentul,unde scrie ce am paste-uit eu mai sus,si daca indrazneste cineva sa aiba macar intentia de a-mi retine ceva,il amenint cu datul in judecata pentru nerespectarea regulamentului. smile

Offline

 

#73 2010-04-17 21:31:25

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Avionul si conditiile generale

Later add: am facut calculul si lucrurile absolut necesare in bagajul de mana nu depasesc un volum de 400 ml. smile

Offline

 

#74 2010-04-17 21:33:51

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Avionul si conditiile generale

e bine.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#75 2010-04-17 21:33:59

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Avionul si conditiile generale

haha.. poti sa vii cu 20 regulamente, n-au ei chef, nu treci. e foarte simplu, crede-ma. smile


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#76 2010-04-17 21:36:26

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Avionul si conditiile generale

si daca te iei cu ei in gura risti sa nu te urce in avion .. asa ca nu are rost pt 2 creme sa te certi cu ei ...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.