homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Steptococ de tip B in sarcina...ajutooor!!!


#1 2010-04-21 16:32:25

ramona0013
New member
De la: Brasov
Inregistrat: 2010-04-20
Mesaje: 7

steptococ de tip B in sarcina...ajutooor!!!

Draga doamna doctor,sper sa ma lamuriti si pe mine cat mai repede cu putinta,va rog!
Sunt insarcinata in 27 de saptamani si am steptococ de tip B in secretie vaginala.Tin sa mentionez k am facut deja un tratament cu Ospen1500,dar degeaba,steptococul nu a disparut.Din cate stiu eu in cazul acesta singurul lucru care ramane de facut este sa mi se administreze antibiotic intravenos in perioada travaliului pentru a evita infectarea bebelusului...Intrebarea mea este:dak am facut deja o cura de antibiotic timp de 10 zile,mai fac una?sau stau asa pana in momentul travaliului cand mi se va administra antibioticul intravenos?
Eu ma gandesc la bebelus,sa nu fie prea mult antibiotic pt el dak mai fac inca untratament cu antibiotic...
va mutumesc anticipat!!!

Offline

 



#2 2010-04-21 16:39:42

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: steptococ de tip B in sarcina...ajutooor!!!

ramona, regulamentul forumului interzice crearea subiectelor identice; daca vede un moderator ca ai deschis inca un topic pt aceeasi intrebare, il inchide si iti da si warn.
doctoressa nu citeste tot ce se scrie la Probleme medicale, deci mai degraba rogi o moderatoare sa ii lase link catre mesajul tau.

Offline

 

#3 2010-04-21 19:07:25

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: steptococ de tip B in sarcina...ajutooor!!!

ramona0013 a scris:

Draga doamna doctor,sper sa ma lamuriti si pe mine cat mai repede cu putinta,va rog!
Sunt insarcinata in 27 de saptamani si am steptococ de tip B in secretie vaginala.Tin sa mentionez k am facut deja un tratament cu Ospen1500,dar degeaba,steptococul nu a disparut.Din cate stiu eu in cazul acesta singurul lucru care ramane de facut este sa mi se administreze antibiotic intravenos in perioada travaliului pentru a evita infectarea bebelusului...Intrebarea mea este:dak am facut deja o cura de antibiotic timp de 10 zile,mai fac una?sau stau asa pana in momentul travaliului cand mi se va administra antibioticul intravenos?
Eu ma gandesc la bebelus,sa nu fie prea mult antibiotic pt el dak mai fac inca untratament cu antibiotic...
va mutumesc anticipat!!!

Nu este prea mult antibiotic, trebuie NEAPARAT NEAPARAT NEAPARAT sa faci antibioticul injectabil in timpul travaliului, sa iti scrii in frunte sa nu uite doctorii. In rest nu e nici o problema, nu pateste nimic bebelusul, doar ca trebuie sa faci acest tratament in timpul travaliului, neaparat. Asta e tot.

Offline

 

#4 2010-04-21 19:21:54

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: steptococ de tip B in sarcina...ajutooor!!!

ea intreba daca tb sa-l faca si inainte de travaliu, adica acum. vezi ca a mai deschis un topic la vreau sa aflu.

Offline

 

#5 2010-04-21 22:22:37

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: steptococ de tip B in sarcina...ajutooor!!!

anca90 a scris:

ea intreba daca tb sa-l faca si inainte de travaliu, adica acum. vezi ca a mai deschis un topic la vreau sa aflu.

si eu am raspuns foarte clar ca trebuie sa il faca in timpul travaliului, altfel nu are nici un sens. exact asta am zis. ca trebuie in travaliu.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-04-22 10:17:51

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: steptococ de tip B in sarcina...ajutooor!!!

moksha a scris:

Nu este prea mult antibiotic, trebuie NEAPARAT NEAPARAT NEAPARAT sa faci antibioticul injectabil in timpul travaliului

din ce ai scris prima data, eu am inteles ca e obligatoriu sa faca tratamentul in timpul travaliului, dar poate sa il faca si acum, ca "nu este prea mult anibiotic". deci pana la urma nu are rost sa faca 2 tratamente (a facut deja unul fara efect) pana la nastere, iar la nastrere sa il faca pe al 3-lea? asta era dilema ei. antibioticul injectabil din timpul travaliului ramane batut in cuie, dar pana atunci, in saptamanile de sarcina, mai tb sa ia ceva pt streptococul asta? nu afecteaza cu nimic fatul atatea antibiotice?

Ultima oara a fost editat de anca90 (2010-04-22 10:19:25)

Offline

 

#7 2010-04-22 11:59:38

ramona0013
New member
De la: Brasov
Inregistrat: 2010-04-20
Mesaje: 7

Re: steptococ de tip B in sarcina...ajutooor!!!

anca90 a scris:

moksha a scris:

Nu este prea mult antibiotic, trebuie NEAPARAT NEAPARAT NEAPARAT sa faci antibioticul injectabil in timpul travaliului

din ce ai scris prima data, eu am inteles ca e obligatoriu sa faca tratamentul in timpul travaliului, dar poate sa il faca si acum, ca "nu este prea mult anibiotic". deci pana la urma nu are rost sa faca 2 tratamente (a facut deja unul fara efect) pana la nastere, iar la nastrere sa il faca pe al 3-lea? asta era dilema ei. antibioticul injectabil din timpul travaliului ramane batut in cuie, dar pana atunci, in saptamanile de sarcina, mai tb sa ia ceva pt streptococul asta? nu afecteaza cu nimic fatul atatea antibiotice?

exact..asta vroiam sa stiu dak afecteaza fatul sau nu,ink un tratament in plus...dar se pare k nu il afecteaza si administrarea antibioticului in timpul travaliului este OBLIGATORIU!!!
va multumesc mult pentru sfaturi!Astazi am fost la Dna Tudorache si mi-a dat ampicilina 500 una la 6 ore si ovule Klion cate unul seara.Odata ce nu afecteaza bebelusul o sa fac si acest tratament de 7 zile...

Offline

 

#8 2010-04-22 12:14:52

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: steptococ de tip B in sarcina...ajutooor!!!

ramona0013 ai warn pt postare multipla. era suficient un sinugr topic pt ca altfel te pierzi in raspunsuri.

topic inchis.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.