homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ovule pharmatex


#1 2010-05-03 14:42:44

miss_dana
New member
Inregistrat: 2010-04-11
Mesaje: 13

ovule pharmatex

buna.imi cer scuze ca abordez din nou acest subiect dar sunt inca nedumerita.am 19 ani , si nu stiu ce metoda contraceptiva sa folosesc. de cand miam inceput viata sexuala am folosit numai prezervativul,  am o relatie stabila cu primul baiat din viata mea si am o mare problema nu mai pot face cu prezervativ deoarce ma ustura ma jeneaza , nu simt nimic inafara de durere usturime . aceste ovule mi lea recomndat cineva si as vrea sa stiu cat de bune sunt. sau o alta metoda daca  stiti inafara de anticponceptionale deoarece mie cam frik sa nu le uit sa le iau sau altceva


daca aceste ovule sunt introduse corect. fara sapun inainte si dupa , si fara spalat, cu cateva ore bune inainte si dupa. daca baiatul nu ejaculeaza inauntru , aceste ovule ofera o protectie buna ?
am citi pe prospect ca timp de 4 ore tine efectul.
dar  daca nu ejaculeaza inauntru,  in decursul celor 4 ore se pot petrece mai multe rapoarte sexuale ?fara sa apara vreun bebe ?ce metoda contraceptiva buna fara probleme sau eefcte adverse imi recomandati. va multumesc frum .

Offline

 



#2 2010-05-03 14:58:18

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: ovule pharmatex

ovulele ofera protectie in proportie de 60% parca.... ceea ce nu e f mult, sansele de sarcina sunt totusi maricele.

te sfatuiesc sa mergi la un cabinet de planning si sa stai de vb cu un medic de acolo pentru a stabili ce metoda contraceptiva ti se foloseste cel mai bine

iar legat de faptul ca ti-e frica sa nu uiti sa iei anticonceptionalele, poti sa-ti pui o alarma pe telefon smile

Offline

 

#3 2010-05-03 15:31:26

biancalarisa
New member
Inregistrat: 2009-12-31
Mesaje: 11

Re: ovule pharmatex

buna feteleor,va rog si eu frumos sa-mi rapsundeti l o intrebare.am luat Ac si luna trecuta nu le-am mai luat deloc,mi-a venit mentruatia in data de 6 aprilie,si as vrea sa va intreb poate sa-ti intarzie menstruatia dupa incetare lor?tin sa precizez k dupa oprirea menstruatie in prima zi am avut contact sexual neprotejat.pot sa fiu insarcinat?

Offline

 

#4 2010-05-03 15:36:49

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: ovule pharmatex

Menstra poate intarzia dupa intreruperea anticonceptionalelor, insa nu e o regula. Contactul respectiv, sa speram ca nu va pune probleme, desi ar fi fost mai bine sa te protejezi chiar daca erai in prima zi dupa terminarea menstruatiei. Poti face un test de sarcina la trei saptamani de acel contact.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.