homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nelamurire. Help! Menstruatie intarziata.


#1 2010-05-04 16:18:17

smrtas
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2010-05-04
Mesaje: 36

Nelamurire. Help! Menstruatie intarziata.

Buna,

Am un ciclu regulat de 29 de zile, cu ovulatia in zilele 16-17 (pe baza testelor de ovulatie). Din ianuarie am renuntat la anticonceptionale (Jasmine), si incercam sa avem un bebe. In ianuarie, cu 5 zile inainte de menstruatie, mi-am facut de curiozitate un beta hcg, si mi-a iesit valoarea 10, dar in ziua 25 mi-a venit menstruatia. In urmatoarele luni, am incercat in continuare, dar am avut cicluri destul de ciudate, unul de 31 de zile, apoi unul de 26, cu ultima menstruatie pe 29 martie. Trebuia sa am o menstruatie acum pe 26 aprilie (ovulatia, conform testelor a fost pe 15 aprilie), dar de atunci nu a venit. Mi-am tot facut teste de sarcina si au iesit negative, si ieri un beta hcg cu valoarea 0.1. Vreo idee despre ce mi s-ar fi putut intampla? Daca intarzie si saptamana asta, vineri/luni as vrea sa merg la doctor.

Mai exista vreo posibilitate sa fiu insarcinata? Simptome sunt din plin: am sanii grei si sensibili, am episoade de greata, sunt foarte obosita, secretie alba crescuta...

Multumesc pentru timpul acordat!  smile

Offline

 



#2 2010-05-04 16:48:15

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Nelamurire. Help! Menstruatie intarziata.

Smrtas, Mai exista un scenariu. Acela de a nu fi ovulat in 15 aprilie, in ciuda testelor de ov. pozitive. Nivelul LH-ului(cel masurat de testele de ovulatie) poate creste suficient cat sa pozitiveze un test, dar insuficient pentru a desprinde ovulul din folicul. Am mai intalnit cazuri , aici pe forum, cu doua randuri de teste de Ov. pozitive in cursul unui ciclu unde ovulatia s-a produs la ce-a de a doua serie de teste +. Ca sa stii sigur ca ai ovulat, nu sunt suficiente doar testele de ov. O monitorizare a temperaturii bazale, cu o crestere evidenta a ei in perioada postovulatorie (luteala)  iti poate indica cu siguranta o ovulatie.
Pe de alta parte, chiar daca ai ovulat mai tarziu de 15 apr. si ai avut contacte dupa aceasta data, poti fi insarcinata, dar cu foarte putine zile postovulatorii astfel incat testele nu pot sesiza o sarcian la varsta asta.
Daca te intereseaza sa afli mai multe poti intra la topicul pentru aspirante la titlul de mamica, unde sunt si au fost multe fete in aceeasi situatie si care te pot lamuri in mult mai multe probleme .


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#3 2010-05-04 16:51:10

smrtas
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2010-05-04
Mesaje: 36

Re: Nelamurire. Help! Menstruatie intarziata.

Multumesc Coco,

Ce ma streseaza e 0.1 de la hcg.. om vedea:) multumesc pentru raspuns, verific si topicul celalalt!

Offline

 

#4 2010-05-04 18:31:41

smrtas
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2010-05-04
Mesaje: 36

Re: Nelamurire. Help! Menstruatie intarziata.

Alte opinii? Multumesc    cesafac big_smile

Offline

 

#5 2010-05-04 18:36:35

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Nelamurire. Help! Menstruatie intarziata.

coco a zis foarte bine ce a zis. nu stiu ce as mai putea adauga.
beta HCG 0,1 inseamna ca nu esti insarcinata sau ca ai facut testul prea devreme.

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.