homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Posibila infectare cu toxoplasma/listeria in per sarcinii


#1 2010-05-06 11:33:07

AncaMV
Membru
Inregistrat: 2010-05-05
Mesaje: 3

Posibila infectare cu toxoplasma/listeria in per sarcinii

Buna ziua,
sunt insercinata in 21 de saptamani, analizele de trim I au indicat ca nu am avut niciodata toxoplasma sau listeria (sau citomegalovirus) si nici nu eram infectata in mom recoltarii lor. Intre timp eu am mai avut contact cu animale, si, din pacate, am descoperit tarziu ca pestele preparat la gratar nu era atat de bine prelucrat termic (mai avea si sange in interior) pe cand avea sarcina 20 de sapt.

Ce pot face acum? Sa fac analize (cand sa le fac astfel incat sa fie si anticorpii, dar sa nici nu las fatul prea mult expus acestor bacterii)? Sa le repet la un anumit interval, sau ce pot face?  supa

Offline

 



#2 2010-05-06 11:48:03

daenarys
Vizitator

Re: Posibila infectare cu toxoplasma/listeria in per sarcinii

Anca,eu zic sa te linistesti.slabe sanse sa ai ceva acum.dar daca vrei banuiesc ca din sange se poate verifica.

 

#3 2010-05-06 12:14:11

AncaMV
Membru
Inregistrat: 2010-05-05
Mesaje: 3

Re: Posibila infectare cu toxoplasma/listeria in per sarcinii

daenarys a scris:

Anca,eu zic sa te linistesti.slabe sanse sa ai ceva acum.dar daca vrei banuiesc ca din sange se poate verifica.

Daenarys, multumesc pt raspns!

Dar cand sa fac testele, ca am inteles ca nu apar anticorpii imediat ca am luat bacteria.

edit later: daca, Doamne fereste m-am infectat, se mai poate face ceva ca sa nu ajunga la bebe?

Ultima oara a fost editat de AncaMV (2010-05-06 12:15:22)

Offline

 

#4 2010-05-06 12:28:37

daenarys
Vizitator

Re: Posibila infectare cu toxoplasma/listeria in per sarcinii

Anca.la asta chiar nu stiu sa iti raspund.dar sincer sansele ca tu sa ai  toxo sunt o,dupa parerea mea.poate e mai bine sa stai linistita,ca nelinistea asta nu faca bine bebelui.

vb.si cu medicul tau

 

#5 2010-05-06 14:17:00

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Posibila infectare cu toxoplasma/listeria in per sarcinii

AncaMV a scris:

Ce pot face acum? supa

SA TE CALMEZI smile si sa te bucuri de sarcina. daca n-ai luat astea pana acum, inseamna ca ai o imunitate ok si e fff putin probabil sa le iei. asta nu inseamna sa te expui voit, dar nici sa te sperii din orice smile stresul face mai rau bebeului tau decat a facut gratarul ala.

ti-as trimite cateva poze sa-ti arat ce "gratare" am mancat eu in timpul sarcinii... sa te linistesc chicot

si inca ceva... daca igg-urile ti-au iesit negative, ORICUM te va pune medicul sa repeti analizele...

sarcina usoara in continuare!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-05-07 11:44:01

AncaMV
Membru
Inregistrat: 2010-05-05
Mesaje: 3

Re: Posibila infectare cu toxoplasma/listeria in per sarcinii

Fetele, va multumesc pt raspunsuri!   rodnar

Sper si eu sa fie totul ok, si sa nu ma stresez, dar intrebarea e pe undeva si mai scoate capul pana nu primeste raspuns clar, negru pe alb.  coffestudiu 

Sunt programata la morfo-fetala sapt viitoare si am sa-l intreb pe dr ce parere are. Cred ca orice parere ar avea eu tot am sa fac la un mom dat niste analize (cam la sf sapt viitoare, ma gandesc).

Va doresc o zi frumoasa si bebei sanatosi si norocosi!   goodluck

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.