homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebare pentru d-na doctoressa


#1 2010-05-13 12:59:32

cl_raluca
New member
Inregistrat: 2010-05-09
Mesaje: 12

intrebare pentru d-na doctoressa

buna ziua,
am si eu o intrebare pentru doctoressa dar inainte de a-mi raspunde trebuie sa ii fac un mic rezumat si anume:
acum 9 ani  m-am operat de un fibroadenom mamar la san,nu este cancerigen mi s-a facut biopsia la el si la cateva timp am inceput sa iau anticonceptionale la sfatul a doi ginecologi'
dupa vre-o cativa ani ,mai excat acum 2 ani mi-au aparut altii doi
si din ce m-am documentat pe internet am vazut ca la persoanele cu fibroadenom mamar nu se recomanda anticonceptionalele pt ca contin hormoni sintetici
plus ca ultima dcotorita ginecolog di ploiesti mi-a recomandat cerazzet ,le iau de 3 luni si vreau sa spun ca nu imi fac bine,9este a treia luna cand le iau si ultima
)mi-a dereglat ciclul,ma tine 2 saptamanai ,am dureri  nu cred repet ca anticonceptionallee fac bine lapersoanele cu fibroadenom mamar dar as vrea sa primesc un raspuns de la doctoressa
si intrebarea mea este urmatoare:de ce se recomnada ?

eu am citi ca nua nticonceptioanale ajuta si te ajuta un homeopat si eun endocrinolog

Offline

 



#2 2010-05-13 16:13:17

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: intrebare pentru d-na doctoressa

Raluca las link doctoressei.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2010-05-13 16:53:08

cl_raluca
New member
Inregistrat: 2010-05-09
Mesaje: 12

Re: intrebare pentru d-na doctoressa

as dorii un raspuns din partea d-nei doctor la intrebarea de mai sus
este bine sa iei anticonceptioanale daca ai fibroadenom mamar sau nu?
si daca nu este bine de ce se recomanda?
eu am citit ca din contra de la anticonceptionale iti pot aparea mai multi fibradenimo maamri decat sa dispara
asa este?

Offline

 

#4 2010-05-13 18:16:43

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: intrebare pentru d-na doctoressa

raluca, andreea ti-a spus ca ii lasa link doctoressei. iti va raspunde cand va intra pe forum

Offline

 

#5 2010-05-14 22:00:26

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: intrebare pentru d-na doctoressa

cl_raluca a scris:

buna ziua,
am si eu o intrebare pentru doctoressa dar inainte de a-mi raspunde trebuie sa ii fac un mic rezumat si anume:
acum 9 ani  m-am operat de un fibroadenom mamar la san,nu este cancerigen mi s-a facut biopsia la el si la cateva timp am inceput sa iau anticonceptionale la sfatul a doi ginecologi'
dupa vre-o cativa ani ,mai excat acum 2 ani mi-au aparut altii doi
si din ce m-am documentat pe internet am vazut ca la persoanele cu fibroadenom mamar nu se recomanda anticonceptionalele pt ca contin hormoni sintetici
plus ca ultima dcotorita ginecolog di ploiesti mi-a recomandat cerazzet ,le iau de 3 luni si vreau sa spun ca nu imi fac bine,9este a treia luna cand le iau si ultima
)mi-a dereglat ciclul,ma tine 2 saptamanai ,am dureri  nu cred repet ca anticonceptionallee fac bine lapersoanele cu fibroadenom mamar dar as vrea sa primesc un raspuns de la doctoressa
si intrebarea mea este urmatoare:de ce se recomnada ?

eu am citi ca nua nticonceptioanale ajuta si te ajuta un homeopat si eun endocrinolog

cu sau fara anticonceptionale, fibroadenoamele alea tot apareau,.
ele nu reprezinta o contraindicatie pentru contraceptive si nici o problema foarte mare(cum bine ai zis, sunt benigne)
deci poti lua contraceptive, chiar si cu estrogeni.....apropo, cerazette nu are estrogeni, de aici si dereglarile tale de ciclu


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-05-15 18:18:47

cl_raluca
New member
Inregistrat: 2010-05-09
Mesaje: 12

Re: intrebare pentru d-na doctoressa

eu va inteleg
dar din ce m-am documentat pe internet si din reportajele pe care le-am vazut la televizor nu se recomnada anticonceptionale la persoanele cu fibriadenom mamar
ideea este ca eu nu ma acomodez cu ele desi gincelcologul mi le-a dat ca tratament si pentru sani dar din contra ma repet din documentatii anticonceptionalalele nu micsoreaza fibromul ci din contra de la ele este posibil sa iti arara si altii.Iar eu de ex de la cerazeete nu simt nimic benefic,din contra va spun sincer este a treia luna cand iau si dupa 3 pastile luate din tableta noua sun tla ciclu de 2 saptamanai si mai am 3 pastile si am luat degaba,avand un sot va dati seama ca nu prea este placut.

        Trei intrebari vreau sa va pun si sper sa ma ajutati cu niste raspunsuri si anume:
1.cum putem stopa excesul de estrogeni din corp(am inteles ca din cauza cantitatii mari de estrogen din corp apar aceste fibroadenoame mamare)
2.am inteles ca este bine sa urmam o dieta sanatoasa,adica fructe ,legume,peste ,pui ,lapte tot ceea ce este usor si sanatos,mult sport si rugaciuni.
3.credeti ca acesti fibroadenomi mamar apar de la excesul de grasime din corp,mai excat de la alimentia plina de grasimi?

Si nu in ultimul rand vreau sa VA MULTUMESC ca mi-ati raspuns la postit,sincer nu credeam ca o sa imi raspundeti asa repede.

Offline

 

#7 2010-05-16 09:50:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: intrebare pentru d-na doctoressa

1.putem interveni asupra excesuli de estriogen luin anticonceptionale care vor bloca ovarul(si deci secretia de estrogen) cu speranta ca cea pe care o introducem noi in corp e mai mica....
internetul insa nu e izvor de medicina si nici televizorul....studiile de specialitate arata ca poti lua contraceptive chiar daca ai fibroadenom mamar(nu si ca ele ar putea fi un tratament)
repet, cu sau fara anticonceptionale, fibroadenoamele pot aparea si apar.
Am inteles ca nu te ajuta nicicum cerazette...personal nici nu vad de ce sa iei acest contraceptiv....
2. Poti urma orice dieta vrei tu si te conforteza psihic si deasemenea nu e absolut nimic rau in a face sport sau in a te ruga insa cu certitudine nimic din toate astea nu reprezinta tratament impotriva fibroadenomului mamar si nici nu iti ofera vreo garantie ca acesta nu va reaparea
3. nu, nu cred asa ceva in niciun caz.
Cred insa cu tarie ca ar fi bine sa accepti ca ai aceste fibroadenoame, sa aplici local progestagel daca si cind te dor si in rest sa urmaresti ecografic evolutia lor la 6luni/1an


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2010-05-16 11:15:17

daenarys
Vizitator

Re: intrebare pentru d-na doctoressa

raluca,eu am un fibroadenom mamar iau contraceptive.si nu s-a marit nu am aptit nimic.imi fac ecografii la sani in mod regulat urmez un tratament cu matdodynon si sunt ok.doi medici ginecologi si un medic de planning mi-au spus ca pot lua contraceptive.

 

#9 2010-05-18 08:52:57

cl_raluca
New member
Inregistrat: 2010-05-09
Mesaje: 12

Re: intrebare pentru d-na doctoressa

Doamna Doctor,
eu sunt in zodia taur si dupa cum cred ca stiti taurii sunt incapatanati si nu accepta usor un verdict
eu personal ma incapatanez sa casesc cauza aparitiei lor si solutia rezolvarii lor
teoria spune ca orice boala are  si un leac nu?
poate cu ajutorul dumneavostra gasesc lun leac
si cum ati spus pot renunta la anticonceptionalae ca si daca le iau si daca nu le iau este acelasi lucru
oricum cerazette nu mai iau in viata mea si sincer nu inteleg domna doctor de ce mi-au fost recomnadate ca tatament daca ele nu ajuta la micsorarea nodulilor si culmea nici nu m-am simtit bine de la ele

deci doamna doctor cum putem gasi leacul ?
si am vazut ca scria o fata pe site ca a facut tratament cu matdodynon ,se poate lua recomnadat de ginecolog sau de oncolog,cum s eia ,si chiar da rezultate?\

si ca o paranteza,,
imi spunea o amica cum de ginecologul mia dat anticonceptionale lrima data acum 5 ani daca eu nu mi-am facut niste analize hormonale sa vada am probleme sic u glanda''si multi doctori recomanda anticnceptionalele doar dupa un simplu consult,este normal?
va rog mut s ama ajutai cu alte raspunsuri

Offline

 

#10 2010-05-18 09:17:30

cl_raluca
New member
Inregistrat: 2010-05-09
Mesaje: 12

Re: intrebare pentru d-na doctoressa

mesaj pentru daenarys
buna
in primul rand crede-ma ca stiu tactica standard
adica yikes ecografie mamara +control profesor Blidaru
dar eu vreau si o rezolvare la aparatia lor
ma intelegi?
de 2 ani am alti doi si la fel cum spui tu mi-au stagnat si mie
sunt bine acolo la locul lor
cel mai bine ar fiis a fac un copil dar nu sunt pregatita
si astfel incerc sa gasesc o solutie sa disparitia  pana la un copil
am luat si eu anticonceptionale
si sincer nu vreau sa le mai iau ca de la cerazette nu m-am simtit bine deloc
dar din c e mi-a zis doctoresa nu anticonceptionaleel duc la stagnarea lor si nici la scadera lor ci un tratment excat cum spui tu
eu sincer nu am auzit de tratamnet cu  matdodynon dar as vrea sa incerc si eu
si de aceea am intrebat-o pe doctoresa ce trebuie sa fac sa incer csi eu tratemntul tau
asa ca momentan astept raspunsul dansei
te pup

Offline

 

#11 2010-05-20 15:01:41

cl_raluca
New member
Inregistrat: 2010-05-09
Mesaje: 12

Re: intrebare pentru d-na doctoressa

buna ziua
as vrea sa mi se raspunda si mie de catre doamna doctor cand are timp la postitul cu numarul 9 si numarul 11 si de asemena as vrea sa imi raspunda si la urmatoarele doua intrebari si anume:as dorii sa o intreb daca as putea folosi si eu trtamnetul cu  matdodynon si sa iau alte antiocnceptionale ?sau trebuie inatai sa vin la dansa la o consultatie si apoi sa decidem ce tratament ar trebuii sa folosesc ca masura de siguranta pt fibroadenom,ca sa spun asa.
va multumesc si astept raspuns la ambele postituri

Ultima oara a fost editat de cl_raluca (2010-05-20 15:06:50)

Offline

 

#12 2010-05-22 14:26:22

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: intrebare pentru d-na doctoressa

cl_raluca a scris:

Doamna Doctor,
eu sunt in zodia taur si dupa cum cred ca stiti taurii sunt incapatanati si nu accepta usor un verdict
eu personal ma incapatanez sa casesc cauza aparitiei lor si solutia rezolvarii lor
teoria spune ca orice boala are  si un leac nu?
poate cu ajutorul dumneavostra gasesc lun leac
si cum ati spus pot renunta la anticonceptionalae ca si daca le iau si daca nu le iau este acelasi lucru
oricum cerazette nu mai iau in viata mea si sincer nu inteleg domna doctor de ce mi-au fost recomnadate ca tatament daca ele nu ajuta la micsorarea nodulilor si culmea nici nu m-am simtit bine de la ele

deci doamna doctor cum putem gasi leacul ?
si am vazut ca scria o fata pe site ca a facut tratament cu matdodynon ,se poate lua recomnadat de ginecolog sau de oncolog,cum s eia ,si chiar da rezultate?\

si ca o paranteza,,
imi spunea o amica cum de ginecologul mia dat anticonceptionale lrima data acum 5 ani daca eu nu mi-am facut niste analize hormonale sa vada am probleme sic u glanda''si multi doctori recomanda anticnceptionalele doar dupa un simplu consult,este normal?
va rog mut s ama ajutai cu alte raspunsuri

presupunind ca ai avea probleme cu glanda asta nu are nici o relevanta in ceea ce priveste contraceptivele.
aparitia mastozei fibrochistice poate fi din mai multe cauze, evident le poti gasi insiruite in mai multe locuri pe net si e inutil sa le mai insir si eu odata aici.
mi-ar place sa putem gasi o solutie pentru diasparitia mastozei tale, iti dai seama ca mi-ar creste teribil self-enteemul, insa trebuie sa fiu cinstita cu tine si sa recunosc faptul ca nu cred ca reusim.
Fireste insa ca poti incerca tratamentul cu mastodynon si poti lua alte contraceptive...atita tot ca mi-e imposibil sa dacid aici, pe forum despre care contraceptive poate fi
vorba...asa ca poate nu ar fi o idee rea sa ne vedem
Tin insa sa precizez inca de acum ca mastodynon e un produs naturist, cu rol in diminuarea durerilor(chestiune pe care o face si progestagelul insa fara efectele secundare ale mastodynon)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2010-05-22 21:22:09

cl_raluca
New member
Inregistrat: 2010-05-09
Mesaje: 12

Re: intrebare pentru d-na doctoressa

buna ziua
sunt constiienta ca trebuie sa vin la un control ca sa imi recomnadati alte anticonceptionale
pe mine sa fiu sincera nu ma dor sanii
foarte rar am mici cum sa va spun intepaturi usoare de la frig
cam atat
asa dureri nu am
si profesorul blidaru nu mi-a recomnadat sa iau nimic ci mi-a spus sa las sanii in pace ca sunt bine
in sensul sa las nodulii in pace sa nu iau tratamente dupa ureche excat cum imi spuneti si dumenaovasta
dar va spun sincer mi-ar placea totusi sa gasim o solutie
o cauz a apatieitei lor trebuie sa existe?
si la cati medici destepti pe lumea asta sunt ar trebuii sa speram totusi ca se va gasii o solutie?
cand o sa am bani mi-ar pleacea sa va cunosc personal la cbainetul dumneavostra
o intrebare mai am si anume:daca dupa 3 lunid e luat cerazzet pot sa renunt la ele daca nu ma simt bine cu ele?
nu se intampla nimic?
ca v-am spus doctorita aceea la care m-am dus la ploiesti mi-a zis sa nu le intrrup chait daca acteva luni nu am contact sexual pt ca le iau si ca tratamnet pt san?
dar repet nu ma simt bine d ela ele plus ca sunt la ciclu aproep toata tableta si nu vad logica sa le mai iau?
dumneavoastra ce spuneti?
astept un raspuns urgent la acest postit deoarece luni mi se termina tableta si vreau sa stiu ce sa fac
va multumesc anticipat

Offline

 

#14 2010-05-22 21:30:40

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: intrebare pentru d-na doctoressa

Poti intrerupe cezarette cand termini folia. Nu faci nimic care sa iti agraveze situatia.

Daca vrei sa mergi la cabinetul doctoressei, poti merge cu adeverinta de salariu, de elev sau student si cu buletinul si vei beneficia de consultatie gratuita.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#15 2010-05-24 09:24:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: intrebare pentru d-na doctoressa

cl_raluca a scris:

buna ziua
sunt constiienta ca trebuie sa vin la un control ca sa imi recomnadati alte anticonceptionale
pe mine sa fiu sincera nu ma dor sanii
foarte rar am mici cum sa va spun intepaturi usoare de la frig
cam atat
asa dureri nu am
si profesorul blidaru nu mi-a recomnadat sa iau nimic ci mi-a spus sa las sanii in pace ca sunt bine
in sensul sa las nodulii in pace sa nu iau tratamente dupa ureche excat cum imi spuneti si dumenaovasta
dar va spun sincer mi-ar placea totusi sa gasim o solutie
o cauz a apatieitei lor trebuie sa existe?
si la cati medici destepti pe lumea asta sunt ar trebuii sa speram totusi ca se va gasii o solutie?
cand o sa am bani mi-ar pleacea sa va cunosc personal la cbainetul dumneavostra
o intrebare mai am si anume:daca dupa 3 lunid e luat cerazzet pot sa renunt la ele daca nu ma simt bine cu ele?
nu se intampla nimic?
ca v-am spus doctorita aceea la care m-am dus la ploiesti mi-a zis sa nu le intrrup chait daca acteva luni nu am contact sexual pt ca le iau si ca tratamnet pt san?
dar repet nu ma simt bine d ela ele plus ca sunt la ciclu aproep toata tableta si nu vad logica sa le mai iau?
dumneavoastra ce spuneti?
astept un raspuns urgent la acest postit deoarece luni mi se termina tableta si vreau sa stiu ce sa fac
va multumesc anticipat

In primul rind da, intrerupe cerazette, nu patesti nimic daca il intrerupi  si nici nu inteleg de ce il iei.
se va gasi o solutie, foarte probabil, la un moment dat, sunt sigura...e nevoie insa de timp si de rabdare.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2010-05-25 22:06:12

tweettty
New member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 63

Re: intrebare pentru d-na doctoressa

Si eu am fibroadenom mamar si iau Yasmin. Numai ca al meu a crescut, si urmeaza sa fie scos dupa sesiune. Doctorita mi-a zis ca pot sa iau in continoare Yasmin, mai ales ca iau pentru ca am menstra foarte abundenta din 2 in 2 saptamani fara. Am incurcat-o sau sunt ok? Deci pana la urma nu au nici o legatura sau e posibil sa fi crescut din cauza ancticonceptionalelor?

Offline

 

#17 2010-05-26 09:37:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: intrebare pentru d-na doctoressa

pai e posibil...nu inteleg de ce yasmin si nu mai putini estrogeni dar ma rog...
insa nu ai incurcat-o, poti lua contraceptive!!!


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#18 2010-05-26 14:50:02

cl_raluca
New member
Inregistrat: 2010-05-09
Mesaje: 12

Re: intrebare pentru d-na doctoressa

intrebare pentru doamna doctor,
vreau sa va spun ca v-am ascultat sfatul si am renuntat la cerazzet (stiti motivele vi le-am enumerat mai sus)
momentan nu vreau sa iau anticonceptionale pentru ca eu cateva luni sa zicem 4-5 luni nu am contact sexual si ma gandesc ca nu are rost sa iau doar de dragul de a lua dar va intreb totusi ce se intampla cu nodulii la san daca nu iau anticonceptionale cateva luni?se maresc?sau nu se intampla nimic?o sa incerc cat de repede pot sa vin la dumneavoastra pentru o consultatie.
astept raspuns la intrebare

Offline

 

#19 2010-05-27 10:44:23

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: intrebare pentru d-na doctoressa

cl_raluca a scris:

intrebare pentru doamna doctor,
vreau sa va spun ca v-am ascultat sfatul si am renuntat la cerazzet (stiti motivele vi le-am enumerat mai sus)
momentan nu vreau sa iau anticonceptionale pentru ca eu cateva luni sa zicem 4-5 luni nu am contact sexual si ma gandesc ca nu are rost sa iau doar de dragul de a lua dar va intreb totusi ce se intampla cu nodulii la san daca nu iau anticonceptionale cateva luni?se maresc?sau nu se intampla nimic?o sa incerc cat de repede pot sa vin la dumneavoastra pentru o consultatie.
astept raspuns la intrebare

cu nodulii de la sin se poate intimpla orice: se pot mari, se pot micsora sau pot ramine pe loc....imi dau seama ca e foarte imprecis raspunsul meu insa asta e realitatea


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.