homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inceputul vietii sexuale-2


#20 2010-04-09 19:16:07

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Inceputul vietii sexuale

da ayra...la tine observ ca e cam invers decat se intampla la majoritatea...sex la 13 si plimbari de mana la 20 si ceva...acum te joci si cu papusile?


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#21 2010-04-09 20:12:06

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Inceputul vietii sexuale

Sunt partial de acord cu Ayra. In primul rand,eu nu concep notiunea de 'sex' fara sa existe si termenul 'dragoste' pe aproape. Pentru mine nu exista sex fara sentimente.Nu exista sentimente,nu vreau nici sex,as simple as that. Pe de alta parte,dulcegariile si gesturile timide si dragute la o varsta frageda sunt doar the means to an end. Copiii,pe la 10-11-12 ani nu fac gesturile astea pentru ca ele inseamna ceva sau pentru ca le inteleg pe deplin sensul si rolul... ci pentru ca e one step closer spre ceea ce fac 'adultii' si anume sex. Copiii nu fac gesturile alea pentru ca li se pare boem sa aiba o traire inocenta si pura,ci pentru ca este ceea ce au la indemana cel mai apropiat de 'the real thing'. smile Cand aveam eu 11 ani si incepusem cu saruturi si tinut de mana si chestii pe jumatate stangace si pe jumatate romantice,nu le percepeam ca atare. Era doar un pas... un pas care avea sa dureze ceva timp (aproape 4 ani,in cazul meu) pana sa trec la etapa urmatoare,si pot sa garantez ca asa e pentru aproape toata lumea zilelor nostre. Acum,in schimb,inseamna de infinite ori mai mult un sarut inocent sau un pupic pe frunte,sau o remarca stangace spusa in momentul oportun,sau tinutul de mana intr-o situatie dificila... intelesul gesturilor este cu totul altul. Fiecare gest este o declaratie,fiecare gest este o promisiune... Nu,nu poti percepe asta la 10-12 ani cand nu stii iubirea in toate aspectele ei (ca poti sa stii iubirea la orice varsta,dar si aspectul sexual joaca un rol,rol pe care ajungi sa il cunosti dupa ani buni).

Offline

 

#22 2010-04-09 21:28:48

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Inceputul vietii sexuale

Exact. Nu, x_ynna, desi apreciez ironia, acuma nu ma joc cu papusile.

Voiam doar sa zic altceva. Pana sa ajunga la un prag de maturitate, copiii copiaza modelele pe care le vad. Adica ... vad ca mama si tata se tin de mana cand meg pe strada (sau orice cuplu mai in varsta decat ei), atunci vor face si ei acelasi lucru, pentru ca li se pare normal, nu pentru ca are vreo semnificatie aparte pentru ei. De aceea, copiii cand sunt mici se joaca "de-a mama si de-a tata", simuland obiceiuri si modalitati de trai pe care le vad zilnic.

Eu una concep sexul fara dragoste. Dar nu neaparat la asta ma refeream. Doar ca, asa cum a zis si WildChild, acuma, cand ma tine prietenul meu de mana simt ca exista o legatura speciala intre noi, cand imi arunca o privire timida ma infior, cand ma saruta pe frunte imi dau seama ca are grija de mine si ma protejeaza ... sau ... faptul ca ma pupa pe obraz sau ma strange in brate cand sunt plina de nervi conteaza enorm. Semnificatia gesturilor este cu totul alta ca la 14 ani, cand faceai aceste gesturi oarecum mecanic.

La 14 ani puteam sa sarut un tip la jocul "invarte sticla" sau doar sa ma sarut cu el pentru ca era un pariu sau de amuzament. Acuma un sarut este atat de plin de putere, de dragoste, incat creeaza o legatura. Cand esti mic, e interesant sa faci asta si pe urma sa le povestesti prietenelor tale. Ca si la baieti. Vor sa faca sex cat mai repede pentru ca se practica, pentru ca ceilalti din jur o fac, etc. Poate ca eu gandesc gresit, dar mi se pare mai firesc sa te implici cu-adevarat la 20 si ceva de ani, cand esti capabil sa simti anumite gesturi in totalitatea lor, decat mai devreme, cand oricum vei trece mult mai usor peste...

Spre exemplu, mi-am inceput viata sexuala cu un tip de care imi placea, tineam la el, am avut pana la urma o relatie de 1 an si jumatate. Prima oara nu a fost extraordinar, nici pe urma, decat cu cateva exceptii. In schimb acuma, dupa cativa parteneri de care chiar nu m-a interesat (fuck buddies sau relatii de hai-sa-fie ca trebuie sa mai facem si sex), pot spune ca ma daruiesc total de fiecare data cand fac sex/dragoste cu el. Pentru ca acum am gasit ce imi trebuie, persoana care mi-a dus notiunea unor sentimente in alta dimensiune ...

Nu stiu daca m-a inteles cineva lol

Offline

 

#23 2010-05-24 21:19:30

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: Inceputul vietii sexuale

Daca persoanei respective i se pare ok,si se simte pregatita, e ok ,dar eu personal n-as fi deacord.Adica da ,exista curiozitatea aia si iti doresti sa aflii,mai ales ca daca ai prietene mai mari si ele iti spun ce "au facut" te tenteaza.Dar la 13 ani nu esti inca pregatita.Eu la 12 ani am avut primul..prieten:)) si era amuzant,era dragut credeam ca o sa dureze o vesnicie si era asa pura chestia asta,cu strangeri de manuta si pupici ca nici nu te puteai gandi la altceva.Plus ca la varsta aia inca te mai uiti la desene,te mai joci cu papusile big_smile:-"

Offline

 

#24 2010-05-25 13:32:52

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Inceputul vietii sexuale

dance

Ultima oara a fost editat de sleeping_beauty (2010-09-21 15:40:00)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-05-25 14:34:55

Soulshard
Banat
Inregistrat: 2010-03-22
Mesaje: 5717
Site

Re: Inceputul vietii sexuale

la cei 47 de ani cat ii are taica'miu nici acum nu se lipseste de la tom & jerry sau speed runner. e un copil in fiecare dintre noi indiferent de varsta. difera doar modul cum o arati. sexul de la 13-14-15 ani mi se pare o foarte mare prostie. chiar daca te documentezi cum trebuie si iti asumi riscuri si te pregatesti. consider ca sunt alte chestii de care ar trebui sa'si faca un adolescent griji la varsta aia. curiozitate...vointa...exista la toti. dar trebuie sa ai o limita si sa te gandesti ca indiferent cat de pregatit esti (boy or girl we're the same) vei ajunge fie sa regreti fie sa constati ca nu ai fost indeajuns de pregatit si asa vei fi ranit. again...indiferent de esti fata sau baiat. eu unu sincer pana la 18 ani nici nu m'am stresat sa am relatie d'apoi sa mai si fac sex. aveam alte griji pe cap decat asa ceva.


Imperfect man in a perfect world. Why do i even exist?
Cand pun ochiul in luneta curat tot de pe planeta.

Offline

 

#26 2010-05-25 14:38:11

suzanaj
Sr. member
Inregistrat: 2010-04-22
Mesaje: 1281

Re: Inceputul vietii sexuale

desene.. credeam ca toata lumea se uita, an 24 si ma uit, tata are 52 si se uita,al meu prieten are 27 si se uita .. e normal


Exista doua moduri de a-ti trai viata:ca si cum nu ar exista miracole sau ca si cum totul ar fi un miracol.(albert einstein)

Offline

 

#27 2010-05-25 19:37:03

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: Inceputul vietii sexuale

luminitza a scris:

autumn, eu am 26 ani si inca ma uit la desene  yikes

si eu  rodnar :-"..dar ziceam asa...ca la varsta aia e ceva specific. lol Intelegi tu ce vreau sa zic:D

Ultima oara a fost editat de autumn.dreams (2010-05-25 19:37:49)

Offline

 

#28 2010-05-30 23:05:03

old_soul
Insomniac member
De la: locul unde e liniste
Inregistrat: 2008-04-29
Mesaje: 6127

Re: Inceputul vietii sexuale

x_ynna a scris:

o sa isi spuna si fetele probabil cu parerea...a mea asta e...
eu am inceput la aproape 20 de ani si nu regret absolut nimic...ma simteam bine cu mine cat am fost virgina...sigura si mandra de ceea ce eram...si hotarata si cu incredere nesfarsita in el cand m-am hotarat sa imi incep viata sexuala...
nu orice broasca merita sarutata wink

same here..  rodnar


My Tears Dry On Their Own

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.