homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)


#1 2009-12-06 18:26:36

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

Monica Anghel: Cum am slabit 20 kg in 5 luni!

Regimul disociat al Monicai a facut furori printre femeile dornice sa slabeasca. Afla secretele regimului intr-un interviu


Care a fost reteta succesului tau in materie de dieta?

Monica Anghel: Am reusit sa pierd 20 de kilograme in 5 luni prin regimul disociat. Practic, 3 zile mancam carne, inclusiv mezeluri, organe si tocatura - fara orez. Urmatoarele trei zile erau dedicate legumelor si fructelor... si aici era permis orice in afara de orez, mazare, fasole verde, cartofi, banane, seminte, fistic, pere, struguri si fructe confiate. Apoi urmau zilele de lactate, unde era permis orice, inclusiv smantana. Chiar si cand mergeam la restaurant comandam un platou cu mai multe sortimente de branza.

Ai tinut doar un regim alimentar sau ai facut si sport in toata aceasta perioada?

Monica Anghel: Stiu ca se recomanda - daca tot tii o dieta este bine sa faci miscare, dar eu din pacate nu am avut timp...

Te-a multumit rezultatul?

Monica Anghel: Da, am reusit sa scap de 20 de kilograme... e mare lucru. Am pierdut 7 kilograme chiar in primele doua saptamani, iar dupa aceea nu am mai dat jos nimic timp de o luna. Ma frustra putin ideea, insa stiam de la sotul meu ca asa se intampla - dupa o slabire brusca se petrece una treptata. Chiar si organismul se obisnuieste cu un anumit regim de alimentatie si nu mai reactioneaza asa surprins.

Ce te-a motivat cel mai mult sa tii o cura de slabire?

Monica Anghel: Se zice ca pentru a reusi sa te tii de o anumita dieta iti trebuie o motivatie extraordinara. Nu pot sa spun ca a fost cazul si la mine... a fost o decizie care a venit din interior. Pur si simplu am simtit ca era momentul si nici macar nu m-am chinuit.

Cum te-ai simtit fizic si psihic in timpul dietei?

Monica Anghel: Nu am avut nici un gen de probleme... m-am simtit excelent, atat fizic, cat si psihic, si am avut o energie de invidiat. Nu pot sa spun ca am suferit in mod deosebit.

Ai trisat vreodata?

Monica Anghel: Nu prea... Daca aveam pofta de ceva dulce mancam batoane fara zahar in orice zi si chiar bomboane... cu zaharina e voie. In rest, am respectat regimul. Daca era ziua branzeturilor, nu mancam altceva.

In prezent, mai respecti dieta?

Monica Anghel: Nu atat de strict, acum incerc numai sa ma mentin la greutatea actuala. Evit in continuare cartofii, orezul, dulciurile... nu mai fac excese de nici un gen... Numai daca sunt suparata sau deprimata tind sa mananc mai mult decat de obicei.

Ce sfaturi ai pentru cele care vor sa slabeasca?

Monica Anghel: Eu cred ca nu trebuie sa-si faca probleme deosebite in legatura cu greutatea lor si nici nu ar trebui sa faca o psihoza din kilogramele in plus, de genul 'De luni ma apuc!', dar fara nici un fundament. Aceasta atitudine nu-ti aduce decat frustrari. Sunt convinsa ca precum in cazul meu, se va intampla la un moment dat ceva in interiorul tau, care iti va darui puterea sa te tii de un anumit regim alimentar.


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 



#2 2009-12-23 16:54:17

maria123
Full member
Inregistrat: 2007-06-22
Mesaje: 182

Re: DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

da...dieta asta am incercat-o si eu ...am mancat 3 zile numai portocale,3 zile branza de vaci degrasata si lapte degresat si 3 zile piept de pui la gratar...am slabit in  2 saptm aprox 10 kg....insa nu o recomand...era mereu obosita si dupa cateva cure de slabire printre care si asta mi-a scazut ff mult imunitatea:(

Offline

 

#3 2009-12-23 21:24:52

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

mie mi se pare foarte ok dieta...din ianuarie pe asta m-am hotarat sa o incep numai ca sub alta varianta(3 zile lactate + carne;3 zile fructe + legume)
ce mi se pare un lucru bun este acela ca poti manca oricand,oricat..
maria dieta se poate diversifica,nu trebuie sa mananci un singur aliment..probabil din cauza asta te-ai simtit obosita...


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#4 2009-12-24 00:03:54

maria123
Full member
Inregistrat: 2007-06-22
Mesaje: 182

Re: DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

da,probabil....incearca si spune-mi si mie cum te simti. sper in cazul tau sa fie mai ok.bafta si spor la slabit:)

Offline

 

#5 2009-12-24 08:56:15

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

pai incerc...dar dupa sarbatori...k abia astept maine sa dau iama la sarmale:))..
mersi...poate ne apucam amandoua...ar fi mult mai bine..ne-am sustine una pe alta big_smile


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-12-31 09:09:28

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

Fetelor, va asteptam neaparat cu feed-back. Mai avem si noi putin si trebuie sa alegem o dieta ... asa ca ne bazam pe voi, cele care ne vor lua inainte  kram


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#7 2010-04-14 13:08:54

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

Buna .Oare se poate consuma mustar in dieta aceasta?


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#8 2010-04-14 14:47:16

andutu
Full member
Inregistrat: 2008-10-05
Mesaje: 532

Re: DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

stie cineva daca apa fiarta bauta dimineata pe stomacul gol are vreun efect???trebuie pusa si lamaie?a incercat cineva?


Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata!

Offline

 

#9 2010-05-13 14:00:57

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

Ce pacat , fetelor,  ca nu mai scrieti  si aici!!!!


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#10 2010-05-30 22:06:47

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

se pare ca fetele fug de dieta asta ...Incearc-o tu, georgeta, si ne inspiram de la tine

Bafta  par


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#11 2010-05-31 08:28:22

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

wittya_ina puss multumesc.Eu am pus-o in practica de aproape 7 saptamani  big_smile si sunt multumita de ea.


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#12 2010-05-31 09:54:03

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

fii totusi f atenta pt ca  sotul meu a tinut-o, a dat jos 16 kh si la cateva lun dupa asta a fost diagnosticat cu diabet tip II. Medicii i-au spus ca a fost suprasolicitat si dereglat pancreasul din diferite cauze dar la asta a contribuit in oarece masura si dieta disociata.

Ai grija...


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#13 2010-05-31 10:24:23

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

wittya_ina , multumesc.Poate, sa mai tin regimul acesta ,1-2 saptamani ...pana imi da un semn doamne doamne   si voi putea manca normal timp de 9 luni big_smile  rugaciune ......dupa, voi vedea ce regim voi tine sa pierd din kg


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#14 2010-05-31 13:20:24

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

o parere personala si bine docuemntata: orice dieta drastica sau care se modifica aportul de nutrienti, afecteaza fertilitatea

Stiu sa-ti spun asta pt ca am asteptat acest bebe 6 ani si am trecut prin n experiente/experimente

Iti recomand cu caldura dieta montignac: poti manca aproape de toate... trebuie doar sa fii atenta la combinatiile alimentelor. Colega mea a slabit 30 kg in 9 luni... dupa nastere

Ultima oara a fost editat de witty_ina (2010-05-31 13:21:30)


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#15 2010-05-31 13:51:00

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

witty_ina , multumesc.Nici nu stiu ce sa spun....eu am explicat dr . mele ca urmez aceasta dieta ...mi-a spus sa continui cu ea , ca este foarte buna pentru mine , in aceasta perioada.... offtopic Ti-am citit randurile  foarte  atenta , deoarece si eu de aproape 6 ani , tot sper ca intr-o buna zi voi avea un bebelus.Acum sunt in tratament pentru FIV...Mi s-a recomandat de cunostinte si dieta Montiac, o voi lua in calcul pe viitor....colega ta , a slabit super mult  tummenupp  applause


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#16 2010-05-31 14:03:17

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

Doctorul care a avu curajul sa spun asta e un incompetent. Dieta disociata trebuie tinuta pe termen ff scurt (pt 1-3 kg) ca sa fie ok si nu pt 10-20 kg. Monica Anghel a slabit 20 kg sau mai bine dar a avut probleme mari cu fertilitatea. Dupa ce a oprit dieta, a inceput tratamente serioase de refacere plus pt fertilizare. Acum (dupa ceva anisori de la dieta) e insarcinata si chiar ea a spus ca dieta nu trebuie tinuta pe termen mai lung.

Da un search pe google si, prin forumurile de specialitate de pe afara, vei vedea

Intai documenteaza-te pt ca un bebe e mult mai important.

FIV e unica voastra solutie? Pot sti ce probleme aveti... ma gandesc ca poate te pot ajuta dat fiind ca si noi am fost in pragul FIV


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#17 2010-05-31 14:19:50

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

Da , o sa tin cont de ce mi-ai spus tu , referitor la aceasta dieta.. offtopic .Eu : sterilitate primara . hidrosalpings bilateral(  am  ambele trompele sigilate-capsate  ) . fibrom uterin ..sotul si el cu probleme.Da , FIV este unica noastra solutie.Iti multumesc ca incerci sa ma ajuti ....dar , din pacate , nu  mai pot face nimic altceva , dacat sa ma rog  rugaciune  rugaciune sa se prinda fertilizarea


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#18 2010-05-31 14:22:58

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

Iti tin pumnii sa vina si la tine bebe. Stiu ce inseamna sa-l astepti atat timp...
Hai..,capul sus ca sigur vine  par


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#19 2010-05-31 14:26:28

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: DIETA MONICA ANGHEL (dieta disociata)

offtopic   Ina  puss  rugaciune iar tie sa iti creasca bebelusul sanatos.


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.