homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

"We don't need no education?!"


#1 2007-09-19 17:31:32

dulcik21
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-29
Mesaje: 218

"We don't need no education?!"

Ce parere aveti? Avem nevoie de educatie sa reusim in viata?


Cand altii te cred fericit si tu crezi ca nu esti, ia-te dupa ei!  smile

Offline

 



#2 2007-09-19 17:36:44

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: "We don't need no education?!"

categoric DA


storstark

Offline

 

#3 2007-09-19 17:38:58

sarah_ath
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 921

Re: "We don't need no education?!"

educatie .....cu siguranta...
dar educatia nu e sinonima cu scoala


ceea ce nu ma distruge ma face mai puternica
nu incerca adancimea apei cu ambele picioare

Offline

 

#4 2007-09-19 17:43:27

dida
Insomniac member
Inregistrat: 2006-11-20
Mesaje: 6767

Re: "We don't need no education?!"

da normal ...
ideea era sa nu incerce altii sa ne "educe" in modul lor eronat


it doesn`t matter if the guy is perfect or the girl is perfect as long as they are perfect for each other

Offline

 

#5 2007-09-19 17:45:34

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: "We don't need no education?!"

educatie categoric da.
scoala... nu neaparat, daca ai noroc nici nu mai conteaza - si aici ma refer la studii peste studii, mastere doctorate etc. cand vad cati miliardari avem in jur, fara sa aiba macar o facultate... parca imi vine sa ma las tongue


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-09-19 17:47:12

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: "We don't need no education?!"

la un interviu nu te intreaba nimeni daca te-a educat mama si cu tata. se uita direct la studii... training-uri si alte calificari profesionale. reusita in viata in ce consta?: un job bine platit, o locuinta..si familia.cum le avem...? daca e jobul ok... e si reusita garantata


ivy a scris:

educatie categoric da.
scoala... nu neaparat, daca ai noroc nici nu mai conteaza - si aici ma refer la studii peste studii, mastere doctorate etc. cand vad cati miliardari avem in jur, fara sa aiba macar o facultate... parca imi vine sa ma las tongue

si ce folos? nu vezi ca rade oricine de acei miliardari, ca nu stiu sa lege 2 vorbe sau ca nu au cultura generala?

Ultima oara a fost editat de anca13 (2007-09-19 17:48:21)


storstark

Offline

 

#7 2007-09-19 17:53:16

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: "We don't need no education?!"

eh... n-am zis ca ii respecta cineva... dar cred ca trebuie sa fie tare mishto sa ai atatia bani, sa poti sa faci absolut tot ce vrei... in stadiul ala cred ca nici nu-ti mai pasa ce zic altii despre tine sau cum ai obtinut banii aia.
dar pt noi, oamenii de rand, care n-au noroc cu carul, evident ca educatia e de baza.

Ultima oara a fost editat de ivy (2007-09-19 17:53:30)


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#8 2007-09-19 17:57:23

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: "We don't need no education?!"

sa sti ca si saracii sunt fericiti in felul lor. am mai vazut.. saraci..si cu o droaie de copii... sunt fericiti in legea lor. adevarat ca toti visam sa fim in lokul celor care ii vedem pe la tv ca arunca cu bani dar...iti  zic eu..te-ai plictisi. mai bine asa


storstark

Offline

 

#9 2007-09-19 17:58:01

sarah_ath
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 921

Re: "We don't need no education?!"

educatia tine toata viata...e adevarat ca cei 7 ani de acasa sunt foarte importanti...dar toata viata mai invatam ceva, devenim mai educati...tot ce conteaza e sa vrei sa iti continui educatia...
miliardarii de peste noapte, daca ar vrea si le-ar pasa ar putea ajunge sa fie exemple bune pentru ceilalti....evident asta e doar un deziderat...
dar cand lumea il vede pe al de becali, care abia leaga trei cuvinte corect... ce se gandeste: nu i-a trebuit scoala (pentru ca cel mai des educatia este asimilata scolii de orice nivel) sa ajunga asa bogat, atunci mie de ce mi-ar trebui?....si uite asa lumea renunta la a se educa, prin orice mijloc...


ceea ce nu ma distruge ma face mai puternica
nu incerca adancimea apei cu ambele picioare

Offline

 

#10 2007-09-19 20:05:58

marissa
Sr. member
De la: ..a million miles away
Inregistrat: 2007-04-22
Mesaje: 1704

Re: "We don't need no education?!"

free a scris:

Nu putem cataloga educatia printr-o simpla afirmatie sau negatie . Educatia individului e un proces complex si are legatura cu diversi factori . Nu e deajuns sa-si bata parintii capul cu tine in cei 7 ani de acasa daca tu nu vrei sa-ti asculti . Nu e deajuns sa faci o scoala , un liceu daca tu treci ca gasca prin apa [ asta nu inseamna ca nu iei din zbor niste informatii , dar nestructurate ] . In primul rand conteaza daca tu vrei sa fii educat in viata .

Dupa parerea mea e deosebit de important sa-ti cladesti o baza pe care sa "construiesti" informatiile ce vor urma . Sa ai cat de cat o cultura generala si o privire de ansamblu asupra lumii in care traiesti , sa poti sa te exprimi liber fara sa te faci de rasul celorlalti . Multa lume spune ca scoala n-are niciun rost , insa sunt niste "rotite" care se invart si trebuie invartite . Cu cat ai creierul mai structurat si informat iti e mai usor sa razbesti in aceasta lume destabilizata .

Nu neaparat diplomele , certificarile , licente , masterate si alte aberatii arata cat de apt esti , cat ce ai in cap . Daca nu esti in stare sa te porti intr-o societate degeaba esti tu plin de informatii fie ele si structurate .
Si in legatura cu banii . Degeaba ai bani si mori fara sa realizezi pe ce lume ai trait , mai bine "sarac" si stii barem ca ai trait pe o planeta numita Terra .

imi place cum gandesti smile


I miss you,I miss your smile And I still shed a tear Every once in a while
And even though it's different now You're still here somehow
My heart won't let you go And I need you to know
I miss you... hjarta grater

Offline

 

#11 2007-09-19 22:54:14

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: "We don't need no education?!"

Per ansamblu sunt de acord cu ceea ce a zis free...
    sistemul educational in Romania este sub orice critica si nu e noutate pt nimeni... Dar scoala practic are rolul sa te faca sa gusti din toate..sa-ti faci o baza de cunostiinte..si apoi sa alegi singur mai departe (o facultate,un liceu,un master)...
   Educatia depinde pana la un pct de fiecare...sunt atatia tocilari kre in afara de scoala habar n-au..si sunt atatia care nu dau pe la scoala dar au o cultura vasta (am un coleg de clasa...se vrea un inadaptat si un neinteles,e un inconstient-nu a dat bacul si etc...dar garantez k are o cultura mai vasta dekt a multora care au luat bacul si sunt si la facultate)

   Din pctul meu propriu...educatia ar trebui sa fie sinonima culturii


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#12 2007-09-20 01:56:29

soulfly
Full member
Inregistrat: 2007-08-25
Mesaje: 686

Re: "We don't need no education?!"

Ideea e ca se leaga intre ele - educatia de acasa cu ceea ce inveti la scoala.  A fi educat si fara cultura e totuna cu a fi cult, dar needucat. Trebuie sa stii sa le imbini. De ce legati ideea de "reusita in viata" de ideea de bani si bogatie?? Ca sa "reusesti in viata" trebuie sa existe o armonie, sa ai o personalitate complexa. Sa stii mediu din toate. Nu mult din ceva, putin din altceva, nici putin din fiecare. Mult din fiecare e cam slaba sansa.. or fi si exceptii... Trebuie sa ai si o cultura generala, si caracter, si simt practic, si abilitati in comunicare, sa stii sa iubesti, sa stii sa ierti, sa fi dur, dar si tolerant, sa fii calm, dar si coleric, etc. Si cel mai important.. sa stii sa te adaptezi oricarei situatii...  Din punctul meu de vedere, cheia succesului e ECHILIBRUL!


"Umbrele seamana, ce-i drept, cu intunericul, dar sunt fiicele luminii." (Lucian Blaga)
My papa told me to stay out of trouble/ "when you've found your man make sure he's for real"/ i've learned that nothing really lasts forever/ i sleep with the scars i wear that won't heal (Roxette)

Offline

 

#13 2007-09-20 12:52:37

luna_amara
Hero member
De la: craiova
Inregistrat: 2007-08-16
Mesaje: 2756

Re: "We don't need no education?!"

dulcik21 a scris:

Ce parere aveti? Avem nevoie de educatie sa reusim in viata?

ohooo si inka de  cat!!!depinde acuma de care vb...cea de scoala adica sa ai liceu facuultate si asa mai departe sau de educatia de acasa de cei 7 ani de acasa(\educatia facuta de mama si de tata)


take me as i am or watch me as i go!

Offline

 

#14 2007-09-20 13:10:19

kimy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-08-05
Mesaje: 3425
Site

Re: "We don't need no education?!"

Cred cu tarie ca avem nevoie de educatie,ma refer si la cei 7 ani de acasa si la studii.Mai ales in zilele acestea cand mai nou,masterul devine din ce in ce mai "obigatoriu".

Offline

 

#15 2007-09-20 14:16:23

barbara_mori
Hero member
Inregistrat: 2007-02-26
Mesaje: 2157

Re: "We don't need no education?!"

cu siguranta avem nevoie de educatie,si de cele mai multe ori educatia ne ajuta sa ne descurcam si in viata(pe mine mama ma invatat sa nu ma dau batuta nicioadata,si sa fiu tare in orice problema pe care o voi intampina in viata)educatia primita ma ajutat sa fiu increzatoare,si am un caracter f puternic...cunosc pers care au o medie la sc f mare,dar nu sunt in stare sa faca nimik,nu au autoritate si nici personalitate...


si uneori ne e mai de folos scoala vietii!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Pentru a fi popular da-le oamenilor vesti bune despre obiceiurile lor proaste!

Offline

 

#16 2007-09-20 15:09:47

AdA_Ad9
Hero member
De la: Bucuresti-in mare parte:D
Inregistrat: 2007-02-26
Mesaje: 2193

Re: "We don't need no education?!"

tema asta mi-a adus aminte de ce ne zicea profu de filozofie ieri.spunea ca un om needucat nu are nevoie de multe lucruri ca sa isi traiasca viata,are nevoie de mancare,de un pat ca sa poata dormi(nu conteaza cum arata patul,daca e murdar sau nu)si satisfacerea nevoilor personale.un om needucat nu este un om cu adevarat fericit.
un om educat are nevoie mai mult,el nu se poate multumi sa locuiasca intr-un mediu murdar,pentru el patul trebuie sa fie curat,de mancat nu mananca orice si nu se multumeste sa faca ceva doar asa ca sa fie,face totul cu cap.mi s-a parut destul de interesant ceea ce a zis profu.si are dreptate....


Să dărui totul, să sacrifici totul fără speranţă de răsplată;asta inseamnă iubire.Albert Camus

Offline

 

#17 2007-09-20 17:09:10

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: "We don't need no education?!"

marissa a scris:

free a scris:

Nu putem cataloga educatia printr-o simpla afirmatie sau negatie . Educatia individului e un proces complex si are legatura cu diversi factori . Nu e deajuns sa-si bata parintii capul cu tine in cei 7 ani de acasa daca tu nu vrei sa-ti asculti . Nu e deajuns sa faci o scoala , un liceu daca tu treci ca gasca prin apa [ asta nu inseamna ca nu iei din zbor niste informatii , dar nestructurate ] . In primul rand conteaza daca tu vrei sa fii educat in viata .

Dupa parerea mea e deosebit de important sa-ti cladesti o baza pe care sa "construiesti" informatiile ce vor urma . Sa ai cat de cat o cultura generala si o privire de ansamblu asupra lumii in care traiesti , sa poti sa te exprimi liber fara sa te faci de rasul celorlalti . Multa lume spune ca scoala n-are niciun rost , insa sunt niste "rotite" care se invart si trebuie invartite . Cu cat ai creierul mai structurat si informat iti e mai usor sa razbesti in aceasta lume destabilizata .

Nu neaparat diplomele , certificarile , licente , masterate si alte aberatii arata cat de apt esti , cat ce ai in cap . Daca nu esti in stare sa te porti intr-o societate degeaba esti tu plin de informatii fie ele si structurate .
Si in legatura cu banii . Degeaba ai bani si mori fara sa realizezi pe ce lume ai trait , mai bine "sarac" si stii barem ca ai trait pe o planeta numita Terra .

imi place cum gandesti smile

si mie smile


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#18 2007-09-20 20:45:53

Fadette
Full member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 548

Re: "We don't need no education?!"

clar ca avem nevoie. Fara educatie nu prea se poate...adica...depinde si de ce intelegem prin reusita.


I'm just a dreamer, I dream my life away
I'm just a dreamer who dreames a better day...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.