homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dupa cauterizare....


#1 2010-06-21 23:29:09

SurY
New member
Inregistrat: 2010-06-21
Mesaje: 8

Dupa cauterizare....

Hello!!! Am 23 de ani in urma unui control am aflat ca am o rana pe col destul de urata desi nu am avut nicio nastere nicun avort ...posibil sa fi aparut de la anexita. Acum 8 saptamani am facut  cauterizare pe col , dupa 5 saptamani am fost la control , doctorul mi-a spus ca este ok ca imi pot relua activitatea sexuala si obiceiurile legate de igiena.  Acum in a8-a saptamana...dupa contactul sexual am avut o scurgere rozalie , a 2-a zi a fost maronie... si inca vreo 2 zile f.f.f.f. putin galbuie-maronie. Oare este posibil sa am din nou rana ? ca nu mai vreau sa trec inca o data prin asa ceva ... e groaznic mai ales in prima saptamana. Am un ciclu absolut normal la 28 de zile care tine ...destul de mult 7 zile . Nu pot sa am un contact protejat cu partenerul meu,insa avem grija mare , i-am cerut doctorului niste anticonceptionale acesta mi-a prescris yasmine dar nu le-am luat inca ptr ca imi este frica sa nu ma ingras desi m-a asigurat ca nu se va intampla asa ceva . As vrea sa stiu care ar putea fi cauzele acelei scurgeri .. Multumesc!

Offline

 



#2 2010-06-22 08:47:02

daenarys
Vizitator

Re: Dupa cauterizare....

da,se poate sa fie de la col.mai ales daca contactul a fost mai dur.si nu inteleg de c enu te protejezi corespunzator,esti la putin timp dupa o cauterizare si din cate stiu eu o sarcina sau un avort nu este ok sa faci acum.asa ca ia ac.prescrise de medic sau foloseste prezervativ.ingrasatul ar trebui sa fie cea mai mica grija a ta acum.

si ranuile pe col nu apar de la anexite ci de la infectii netratate,contacte prea dure,contacte pe uscat...cam atat imi vine in minte la ora asta.

Ultima oara a fost editat de daenarys (2010-06-22 08:49:56)

 

#3 2010-06-22 12:17:27

SurY
New member
Inregistrat: 2010-06-21
Mesaje: 8

Re: Dupa cauterizare....

cand am facut testul secretiei nu mi-a iesit nimic , probabil cum zici u de la contactul sexual ....
da, ai dreptate o sa incep sa  iau  ac  ... oricum cred ca o sa dau fuga si pe la doctor sa vad care-i treaba ca nu-mi place deloc
supa  cesafac

Offline

 

#4 2010-06-22 12:18:27

daenarys
Vizitator

Re: Dupa cauterizare....

da si eu zic ca cel mai bine e sa mergi iar la medicul tau.
bafta si sanatate iti doresc1

 

#5 2010-06-22 14:27:23

SurY
New member
Inregistrat: 2010-06-21
Mesaje: 8

Re: Dupa cauterizare....

iti multumesc!

si daca tot am zis de ac. tu ce parere ai? oscilez intre a lua sau nu. am vazut fete care au ajuns la 120 kg din cauza lor(plecand de la greutatea de 55-60) si asta cu prescriptia medicului.
dar pe de alta parte nu mai vreau sa astept cu sufletul la gura daca imi vine sau nu ... de la prezervative ma irit rau de tot e f. neplacut ptr mine.
medicul mi-a prescris yasmin a zis ca pt inceput sunt mai usoare si f. ok

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-06-22 14:34:59

daenarys
Vizitator

Re: Dupa cauterizare....

uite si eu am aceiasi problema cu prezervativul ma irit si ma ustura.
cu ingrasatul depinde de la organism la organism.ac in sine nu ingrasa dar pot da pofta de mancare.asa ca daca te hotarasti sa iei ai grija sa nu mananci mai mult si sa nu iti schimbi obiceiurile alimentare.eu una sunt pro contraceptie eficienta,ac.sunt totusi medicamente si trebuiesc luate sub supraveghere medicala facute niste analize in fiecare an.acum din experienta mea cu 2 tipuri de contraceptive pot sa iti zic ca nu m-am ingrasat de la ele,durerile menstruale s-au diminuat,nu mai sangerez mul stiu sigur ziua cand imi vine.

daca mai vrei sa mai intrebi ceva te astept smile

 

#7 2010-06-22 14:48:47

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Dupa cauterizare....

trebuie ca fiecare sa isi gaseasca contraceptivul potrivit. eu am luat 9 ani anticonceptionale si nu m-am ingrasat nici macar 1 kg. deci depinde de organism si anticonceptional.

eu dupa cauterizare 3 luni de zile nu am avut contact, la recomandarea dr.

Ultima oara a fost editat de tomina (2010-06-22 14:50:52)


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#8 2010-06-22 15:00:42

SurY
New member
Inregistrat: 2010-06-21
Mesaje: 8

Re: Dupa cauterizare....

multumes mult! esti foarte amabila!
tot pe forumuri am citit ca ar fi mai bine sa le iei seara ca sa poti manca bine dimineata ca asa cum ai zis iti provoaca pofta de mancare aceste AC...acum nu stiu daca asta conteaza... cum ai zis si tu sa ramai la acelasi regim ca inainte.
de 2 zile m-am apucat sa fac niste spalaturi cu pelin si galbenele rau nu au ce sa imi faca nu? nu am mai obs nimic ciudat deocamdata.
sunt groznice aceste probleme. eu una ma stresez foarte tare imi fac griji . cel putin cand mi-a zis ca am rana am fost foarte demoralizata. 3 luni am facut tratament pt anexita nu imi trecea si apoi si cauterizarea... dupa cauterizare am avut niste dureri groaznice... si acum mai simt uneori ca niste intepaturi. groaznic! fac si foarte mult sport in medie 2 ore jumate /zi doctorul mi-a spus ca sportul inseamna sacrificii acum nu stiu ce sa zic eu fara sport nu pot. oricum nu cred ca influenteaza cu ceva

Offline

 

#9 2010-06-22 15:06:01

daenarys
Vizitator

Re: Dupa cauterizare....

sur nu mai face spalaturi,abia ai facut o cauterizare vrei sa redeschizi rana? de sport nu stiu ce sa zic....

 

#10 2010-06-22 15:35:01

SurY
New member
Inregistrat: 2010-06-21
Mesaje: 8

Re: Dupa cauterizare....

credeam ca sunt bune ca mai cicatrizeaza

Offline

 

#11 2010-06-22 15:38:02

daenarys
Vizitator

Re: Dupa cauterizare....

ti-a recomandat cumva medicul???
eu zic sa stai cuminte,poti s ate ranasti daca bagi prea adanc irigatorul.in plus zau asa au trecut abia 2 luni de la cauterizare.

 

#12 2010-06-22 15:40:30

SurY
New member
Inregistrat: 2010-06-21
Mesaje: 8

Re: Dupa cauterizare....

nu mi-a recomandat , uite ca la asta nu m-am gandit. Thx

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.