homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

PPILULA ANTI-CICLU-2


#20 2007-09-22 22:43:10

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: PPILULA ANTI-CICLU

Probabil in acele conditii nu se mai formeaza endometrul.... zic si eu.. big_smile

Offline

 



#21 2007-09-23 17:33:28

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: PPILULA ANTI-CICLU

Metoda amenoreei de lactatie
Este o metoda de planificare familiala traditionala, pentru mamele care alapteaza si care furnizeaza protectie naturala impotriva sarcinii timp de pana la sase luni de la nastere.

Cum actioneaza?
Metoda amenoreei de lactatie se bazeaza pe infertilitatea fiziologica a femeii care alapteaza. Suptul sanului trimite semnale neuronale catre hipotalamusul mamei influentand nivelul si ritmul secretiei hormonului eliberator de gonadotropina (GnRH). GnRH influenteaza eliberarea de FSH si LH de la nivelul hipofizei, hormonii responsabili cu dezvoltarea foliculilor si a ovulatiei. In felul acesta, alaptarea determina reducerea si dezorganizarea dezvoltarii foliculare. Fara ovulatie, fertilizarea nu poate avea loc.

si probabil pe langa astea nici nu i se f endometrul cum spunea alexia...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#22 2007-09-23 18:45:01

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: PPILULA ANTI-CICLU

atunci poate si pastilele alea au acelasi principiu de functionare

Offline

 

#23 2007-09-24 00:05:23

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: PPILULA ANTI-CICLU

Fetele...dar cand iei antibebe se mai formeaza endometru? Eu nu cred...ca doctoressa zicea ca e menstruatie falsa...plus ca mai zicea si ca 1-2 piaturi acolo poate fi menstruatia...cred ca in alea 1-2 picaturi nu are cum sa se elimine endometrul. Probabil e pe acelasi principiu...nu se produce ovulatia (ca doar au si efect antibebe...din ce scrie acolo), nu se dezvolta endometrul...nu are ce sa se elimine. Zic si eu...
Oricum...nu stiu daca e chiar sanatos. Mai ales ca inc anu a fost testat indeajuns...nu se stiu efectele pe termen lung.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#24 2007-09-24 16:42:05

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: PPILULA ANTI-CICLU

se subtiaza endometrul...dar el tot se formeaza...ca daca nu mi s ar forma endometrul as incepe sa intru la idei...ca ce elimin eu in fiecare luna aprox 5 zile...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2007-09-24 16:45:54

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: PPILULA ANTI-CICLU

crys_ty_na a scris:

eu am vazut ce groaznic a fost cand am unit acum in vara 2 folii...ma tinut mult mai mult si am avut niste dureri groaznice...nici nu vreau sa mi imaginez cum as fi dupa un an fara menstruatie...

eu dupa 3 am unit 3 folii si de tinut m-a tinut la fel, dar mi s-a parut ca a fost mai putin tongue


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#26 2007-09-27 01:04:49

dojo
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-07-08
Mesaje: 276
Site

Re: PPILULA ANTI-CICLU

Pe mine nu m-ar atrage. Poate suna masochist, dar pe mine nu ma deranjeaza atat de mult menstruatia. Sunt in stare de "functionare", nu neaparat la pat, ca my guy nu iubeste neaparat bloody love, dar in rest merge totul OK. Flux destul de redus, dismenoree ba, merg la munca, fac sport .. trece usor si fara grija. Si vine la ora fixa aproape big_smile

Offline

 

#27 2007-09-27 04:20:44

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: PPILULA ANTI-CICLU

Pe mine ma enerveaza durerile de burta....si frica sa nu ma patez...si sa streseaza si ca atunci cand plec undeva trebuie sa fac calcule sa nu fie exact in perioada aia (ma simt nahspa...daca nu am baie sa ma duc cand am eu chef...plus durerile de burta deranjante...in eprioada aia am chef doar sa stau in pat).
Urasec perioada aia...ma simt super aiurea...plus ca sunt mai nervoasa...am si pielea mai sensibila...ma mai dor si sanii. Plus ca de cand nu mai iau antibebe nu mai stiu cand trebuie sa-mi vina...si stau mereu cu frica sa nu ma ia pe nepregatite...si sa ma patez fara sa-mi dau seama cand sunt pe undeva.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.