homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri menstruale INGROZITOARE


#1 2010-07-13 16:46:24

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

dureri menstruale INGROZITOARE

Am inceput sa am dureri menstruale insuportabile acum 4 ani; mi s-a pus diagnostic boala inflamatorie pelvina si deocamdata nu trece cu antibioticele prescrise de medic. As vrea sa tratez cauza pt durerile astea, ca anticonceptionalele pe care se grabesc ginecologii sa mi le prescrie nu fac decat sa opreasca ovulatia si, implicit, sa diminueze durerile menstruale.
Am dureri crunte, transpir toata de mi se face parul ud de la radacina pana la varfuri si-mi cade sudoarea suvoaie de pe fata. Durerea nu trece cu antiinflamatoare sau cu un simplu algocalmin; sa tin o sticla de apa fierbinte pe burta n-ajuta; ceai de musetel nu ajuta. Am tinut ani de zile tratamente naturiste doua saptamani inainte de ciclu, dar tot nu ajuta la diminuarea durerii. Mai ramane sa incerc un tratament homeopat sau ce mi-a recomandat o farmacista, "Femicur" trei luni; sa vad daca dau ceva rezultate.

L.E. Durerile menstruale mi s-au diminuat acum: dupa tratament cu un antibiotic, dupa mai multe incercari, dupa cura cu suc de noni si tratamente homeopate parca s-a diminuat durerea.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-10-30 16:48:43)

Offline

 



#2 2010-07-13 17:32:22

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: dureri menstruale INGROZITOARE

am si eu o prietena care pateste la fel ca tine la menstruatie, dar ea este asa  de cand i-a venit prima data:* sad
sper sa stie cineva sa iti spuna un remediu

Ultima oara a fost editat de sleeping_beauty (2010-09-21 17:56:43)

Offline

 

#3 2010-07-13 17:43:01

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: dureri menstruale INGROZITOARE

si eu am ganduri sinucigase in prima zi de menstruatie lol nu mi-a gasit niciun medic nimic, unii zic ca e din cauza ca am uterul retrovers, altii ca asa sunt eu si asta-i soarta lol


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#4 2010-07-13 17:45:24

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: dureri menstruale INGROZITOARE

am lasat link doctoressei

Offline

 

#5 2010-07-15 10:02:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: dureri menstruale INGROZITOARE

eu zic sa cauti un medic bun si sa investighezi posibilitatea de a avea endometrioza
intre timp, nu tramalul e solutia, intr-adevar da dependenta si de aceea a si fost nevoie sa cresti doza) ci contraceptivele, pe care de altfel nu inteleg de ce le-ai oprit


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-10-30 16:57:27

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: dureri menstruale INGROZITOARE

o sa mor, o sa innebunesc de durere!!!! am inlocuit intre timp tramadolul cu algocalmin+solpadeine efervescent luate imediat, ca sa nu apuc sa transpir de durere (etc., ca fac urat) si o vreme avea efect, adica eram ok chiar daca ramaneam cu un mic disconfort.
in ultima vreme, doare in continuare foarte rau cu tot cu algocalmin+solpadeine asa ca le mai iau inca o data pe amandoua dupa vreo ora. sunt disperata, mi-e teama de ziua in care imi vine ca de o tortura.
vreo suspiciune de endometrioza in ultima mea echografie????
http://forum.anticonceptionale.ro/uploa … uletin.jpg
situatia e veche de 6 ani si echografiile doar atat arata: ovare usor inflamate si micropolichistice. trebuie sa fac vreo investigatie mai speciala pentru endometrioza?
doar in prima zi de menstra trec prin calvar, in rest nu am dureri de burta. o noutate ar fi ca, in ultima vreme, a inceput sa ma doara burta un picut cu doua zile inainte de menstra. dar dupa ce incepe sangerarea ma doare foarte-foarte rau, chiar si cu analgezice! grater

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-10-30 18:59:02)

Offline

 

#7 2011-10-30 17:46:28

daenarys
Vizitator

Re: dureri menstruale INGROZITOARE

Jean,eu stiu ca la eco vaginal se vede daca e endometrioza.
totusi daca mai vrei parerea unui medic ecografist bun in care eu am incredere,incearca si la mihailescu cosmin il gasesti sanador.
ti as mai recomanda supozitoare carpicon de la romdan smile
daca mai te tine psihic sa faci inca un tratament de genul asta.
eu te as sfatul si sa renunti la algocalminul ala ca pe termen lung nu o sa iti faca bine

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.