homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Apa in timpul mesei-3


#39 2008-06-15 21:11:51

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: apa in timpul mesei

uffff a scris:

eu stiam k nu e bine sa bei apa in timpul mesei si nici 20min dupa pentru k sa se faca digestia bine......

asa stiu si eu...daca bei in timpul mesei dizolva substantele nutritive din alimente si nici 30 min dupa masa nu este bine


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 



#40 2008-06-15 21:17:11

skumpi
Vizitator

Re: apa in timpul mesei

d cand ma stiu beau apa in timpu mesei si tot slaba is...chiar si cand mananc supa beau rotfl asa ca nu`i adevarat
plus k tocmai e metoda d slabire k mananci si bei apa iti umpli stomacu si nu mai tzi`e asa foame tongue
stiam pt cei care vroaiu sa slabeasca ca e "bine" sa bei o cana d apa inainte sa mananci tot asa ca sa tzi se umple stomacu big_smile

 

#41 2008-06-15 21:18:58

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: apa in timpul mesei

pai cine a spus ca ingrasa?nu este sanatos.......plus ca daca bei in timpul apei iti taie pofta de mancare


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#42 2008-06-15 21:20:13

miha_g
Banat
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 704

Re: apa in timpul mesei

Andra123 a scris:

pai cine a spus ca ingrasa?nu este sanatos.......plus ca daca bei in timpul apei iti taie pofta de mancare

se spunea la inceput,la primele pagini

Offline

 

#43 2008-06-15 21:20:38

blue*girl
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-26
Mesaje: 1373

Re: apa in timpul mesei

Chocolate22 a scris:

eu daca nu beau apa in timp ce mananc nu pot sa inghit. si numai atunci beau apa. in rest nu mi-e sete.

shi yo la fel visslar


~ _orice sfarsit e un nou inceput_~

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-06-15 21:21:51

brut
Hero member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 2545

Re: apa in timpul mesei

eu am anumite momente in care simt ca daca nu beau in timpul mesei apa ma inec.. imi sta in gat mancarea, nu mereu, beau apa doar cand simt asta

Offline

 

#45 2008-06-15 21:22:42

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: apa in timpul mesei

miha_g a scris:

Andra123 a scris:

pai cine a spus ca ingrasa?nu este sanatos.......plus ca daca bei in timpul apei iti taie pofta de mancare

se spunea la inceput,la primele pagini

a....nu este adevarat


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#46 2008-06-15 21:23:42

monibv
Full member
Inregistrat: 2007-05-03
Mesaje: 344

Re: apa in timpul mesei

eu cred ca numa inainte e problema cu bautul apei. dizolvi sucurile gastrice si duce la indigestii, balonari etc. da r dupa masa e chiar indicat sa bei apa, mai ales daca ai mancat mai uscat(nu supe ciorbe etc) ca sa ajuti stomacu.
uite am gasit si asta:

Apa ne impiedica sa ne deshidratam, mai ales in timpul verii, cind organismul pierde foarte multe lichide. Da. Explicatia este simpla: apa este vitala, putem sa bem apa cind dorim, in orice moment al zilei, chiar si in timpul mesei. Nu-i ascultati pe cei care nu sint de acord cu aceasta idee. In cazul unor persoane este chiar benefic sa bea apa in timpul mesei. Este cazul persoanelor care sufera din cauza constipatiei, pentru ca astfel, tranzitul intestinal este usurat. Exceptii exista pentru cei care au tulburari digestive. In acest caz, este adevarat ca apa are tendinta de a ingreuna digestia pentru ca dilueaza enzimele digestive, iar acestea isi pierd eficacitatea. Astfel nu veti mai avea impresia de ingreunare.

Consumul de apa in timpul mesei ingrasa?

Nu. Este o idee preconceputa. Daca beti apa in timpul mesei nu va ingrasati, iar daca beti apa intre mese nu slabiti. Apa nu are calorii, este neutra. In schimb, se recomanda persoanelor obeze sa bea apa in timpul mesei pentru a facilita aparitia senzatiei de satietate.

Offline

 

#47 2008-06-15 21:24:53

miha_g
Banat
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 704

Re: apa in timpul mesei

monibv a scris:

eu cred ca numa inainte e problema cu bautul apei. dizolvi sucurile gastrice si duce la indigestii, balonari etc. da r dupa masa e chiar indicat sa bei apa, mai ales daca ai mancat mai uscat(nu supe ciorbe etc) ca sa ajuti stomacu.
uite am gasit si asta:

Apa ne impiedica sa ne deshidratam, mai ales in timpul verii, cind organismul pierde foarte multe lichide. Da. Explicatia este simpla: apa este vitala, putem sa bem apa cind dorim, in orice moment al zilei, chiar si in timpul mesei. Nu-i ascultati pe cei care nu sint de acord cu aceasta idee. In cazul unor persoane este chiar benefic sa bea apa in timpul mesei. Este cazul persoanelor care sufera din cauza constipatiei, pentru ca astfel, tranzitul intestinal este usurat. Exceptii exista pentru cei care au tulburari digestive. In acest caz, este adevarat ca apa are tendinta de a ingreuna digestia pentru ca dilueaza enzimele digestive, iar acestea isi pierd eficacitatea. Astfel nu veti mai avea impresia de ingreunare.

Consumul de apa in timpul mesei ingrasa?

Nu. Este o idee preconceputa. Daca beti apa in timpul mesei nu va ingrasati, iar daca beti apa intre mese nu slabiti. Apa nu are calorii, este neutra. In schimb, se recomanda persoanelor obeze sa bea apa in timpul mesei pentru a facilita aparitia senzatiei de satietate.

applause applause

Offline

 

#48 2010-07-19 23:02:02

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: apa in timpul mesei

Eu nu pot sa beau apa in timp ce mananc .


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#49 2010-07-19 23:21:31

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: apa in timpul mesei

Eu beau apa si cand mananc supa lol

Offline

 

#50 2010-07-19 23:31:03

Greenvision
Full member
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 241

Re: apa in timpul mesei

Eu beau apa si cu ceai/lapte/ciorba :-?


ente....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.