homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Imi intarzie menstruatia


#1 2010-03-31 12:19:24

lucky89
Membru
Inregistrat: 2010-03-31
Mesaje: 1

imi intarzie menstruatia

Salut...sunt noua pe aici si sper sa ma ajutati cu sfaturi sau pareri deoarece am o problema si nu stiu ce sa mai cred. Eu nu am un ciclu regulat, deci nu pot sa calculez cand sunt in perioada fertila. Am avut un contact sexual neprotejat pe 18 martie, insa nu a durat mult deoarece i-am zis sa se opreasca din frica, si dupa nici nu a ejaculat deloc. Pe 24 martie ar fi trebuit sa-mi vina insa nici pana acum nu mi-a venit. Am facut 2 teste pana acum,ambele au iesit negative, ultima azi dimineata, adica de la 2 saptamani de la contact si de la o saptamana de intarziere a ciclului. Voi ce credeti? Exista riscul sa fiu insarcinata? Astept pareri si sfaturi, va multumesc smile

Offline

 



#2 2010-03-31 14:01:06

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: imi intarzie menstruatia

metoda calendarului se calculeaza si la o menstruatie neregulata
Metoda calendarului (Ogino-Knauss) se bazeaza pe constatarea ca ovulatia se produce aproximativ cu 2 saptamini inainte de menstruatia urmatoare (aproximativ la mijlocul ciclului menstrual). Se va tine cont de faptul ca durata de viata a spermatozoizilor este de 7-8 zile (si uneori si capacitatea de fecundare se mentine tot atit). Ovulul isi mentine capacitatea de a fi fertilizat 12-24 ore dupa ovulatie. Pentru un ciclu menstrual regulat de 28 zile perioada fertila va fi intre a 7a si a 16a zi. Pentru situatia unui ciclu menstrual neregulat, formula de calcul propusa de Ogino este: x=10+n-28 si y=17+N-28. Unde: x este prima zi a perioadei fertile , y este ultima zi a perioadei fertile , n este numarul de zile ale ciclului cel mai scurt si N este numarul de zile ale ciclului cel mai lung.

Se cere ca femeia sa aiba un calendar precis al duratei ciclurilor menstruale pe o durata de minim 6 luni.

Daca s-a intamplat cum ai zis tu, el nu a ejaculat, e posibil ca testele sa fie pe buna dreptate negative, dar mai exista si varianta cu lichidul preejaculator, de la care se poate ramane insarcinata. testele se fac la 3 sapt, de la contactul cu risc, sau o sapt de intarziere a menstruatiei.

Offline

 

#3 2010-04-01 23:45:49

Andreea89Bich
Membru
Inregistrat: 2010-04-01
Mesaje: 2

Re: imi intarzie menstruatia

Bună ziua! Am o mare problemă. ultimul meu ciclu a fost de pe data de 14 martie 2010 pană pe data de 20 martie 2010.... ?n februarie ?mi ţinuse ciclu de pe 13 februarie 2020 pană pe 19 februarie 2010, iar ?n ianuarie de pe 16 ianuarie 2010 pană pe 22 ianuarie 2010.
Vă spun aceste date pentru că nu ştiu exact cum este cu perioada fertilă. Găsisem ceva pe internet şi am facut un test ?n care ?mi spune ca ciclul meu este de 29 de zile şi că perioada fertilă acum in martie a fost de pe 23 martie 2010 (fertilitate crescută- ?nceputul perioadei de fertilitate semnificativă) pană pe 28 martie 2010 (ovulaţie- Sf?rsitul perioadei de fertilitate semnificativă) ceva de genu. Vă rog frumos să-mi explicaţi şi mie cum se calculează şi ce ?nseamnă mai exact că nu stiu mai nimic despre aceste lucruri.
Problema mea ar fi că pe 26 martie 2010 am ?ntreţinut relaţii sexuale cu prietenul meu şi prezervativul rămăsese blocat. El şi-a scot penisul dar prezervativul, gura prezervativului rămăsese ?ntre buzele vaginului meu..... Şi el a zis că la ?ncercat pe prezervativ dupa şi nu s-ar fi spart... ?mi este frică să nu fi curs ceva totuşi din el pe mn sau ?n mine. Am fost atunci repede şi m-am spălat cu apă caldă cu pompiţa şi dimineaţă cu ceai de muşeţel cu pompiţa dar tot imi este frică..... Oare este posibil să se fi ?ntamplat ceva? Am avut scurgeri abundente vreo 2-3 zile după dar nu ar fi din cauza asta că am mai avut aşa scurgeri.... Vă rog frumos spuneţi-mi ce aş putea face.... Am de ce sa ?mi fac griji? Să ?mi fac totuşi un test de sarcină? Tot pe acel site unde ?mi spunea data de fertilitate si ovulaţie ce am specificat mai sus imi mai spunea şi că pe 11 aprilie 2010 ar trebui să ?mi vină urmatorul ciclu. C?nd să-mi fac totuşi un test de sarcină? Aştept un raspuns c?t mai urgent vă rog.
?ncă ceva aş mai dori să aflu dacă eu am luat anticonceptionale Karissa doar 2 luni c?t să-mi regulez ciclu adică ?n august şi septembrie 2009 după recomandările ginecologului aş putea să le ?ncep acum iar şi să le continui fară nicio problemă? Sau ar trebui să consult iar ginecologul?

Offline

 

#4 2010-05-27 19:03:06

cris666
Membru
Inregistrat: 2010-05-27
Mesaje: 1

Re: imi intarzie menstruatia

Mi-a intarziat menstruatia cu 8 zile trebuia sa vina pe 19 mai si nu a venit am facut un test de sarcina dupa 5 zile si a iesit negativ mentionez ca nu am un ciclu regulat + ca am si niste dureri de cap am fost la dr mi a zis ca am cefalee si mi a dat flamexim poate sa intarzie si din cauza asta ?? sunt stresata nush ce sa fak mai fak maine un test mentionez ca nu am nici un simptom care sa prevesteasca o eventuala sarcina dekt dureri de cap

Offline

 

#5 2010-05-27 22:42:19

Karren
Full member
Inregistrat: 2010-01-13
Mesaje: 321

Re: imi intarzie menstruatia

cris666 a scris:

Mi-a intarziat menstruatia cu 8 zile trebuia sa vina pe 19 mai si nu a venit am facut un test de sarcina dupa 5 zile si a iesit negativ mentionez ca nu am un ciclu regulat + ca am si niste dureri de cap am fost la dr mi a zis ca am cefalee si mi a dat flamexim poate sa intarzie si din cauza asta ?? sunt stresata nush ce sa fak mai fak maine un test mentionez ca nu am nici un simptom care sa prevesteasca o eventuala sarcina dekt dureri de cap

Nu'ti raspunde nimeni...asa ca o fac eu! tongue
Daca ai folosit prezervativul corect sau iei antibebe nu e posibila o sarcina.Asta daca va'ti protejat cum trebuie.
Menstruatia iti poate intarzia si din cauza stresului si pentru ca,probabil,ti'e teama de aceasta posibila sarcina.De aia te doare capul,tot de stres zic eu.
Am patit si eu asta.Mai asteapta cateva zile si in caz ca nu'ti vine nici atunci du'te la ginecolog sa vezi daca ai o mica infectia sau alceva care'ti afecteaza ciclul menstrual.


Our love
Vreau varaaaa hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-05-28 10:10:56

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: imi intarzie menstruatia

cris666 a scris:

Mi-a intarziat menstruatia cu 8 zile trebuia sa vina pe 19 mai si nu a venit am facut un test de sarcina dupa 5 zile si a iesit negativ mentionez ca nu am un ciclu regulat + ca am si niste dureri de cap am fost la dr mi a zis ca am cefalee si mi a dat flamexim poate sa intarzie si din cauza asta ?? sunt stresata nush ce sa fak mai fak maine un test mentionez ca nu am nici un simptom care sa prevesteasca o eventuala sarcina dekt dureri de cap

un test de sarcină e concludent la 3 săptăm?ni de la contact sau la o săptăm?nă după ce ți-a ?nt?rziat. ?ncadr?ndu-te ?n acest interval, testul negativ ar trebui să te liniștească, pt că nu există teste fals pozitive. e probabil de la stres, treci printr-o perioadă mai aglomerată sau ceva de genul

Offline

 

#7 2010-06-03 08:20:09

puiumeumic
New member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-02-21
Mesaje: 28
Site

Re: imi intarzie menstruatia

"Buna. Am si eu o problema. Sunt casatorita de vreo 7 luni dar sunt cu actualul sot de 5 ani - si cam de 4 ani de cand ne-am inceput activitatea sexuala am folosit ca metode contraceptive (la inceput prezervativul), apoi am luat eu anticonceptionale + coitus interruptus .... iar apoi dupa nunta am renuntat la cele doua si am ramas doar la coitus interruptus ( pentru ca nu ne simtim pregatiti inca sa avem un copil...si am zis sa mai asteptam). Problema este ca nu stiu cat de eficienta este aceasta ultima metoda, doar de una singura, pentru ca... ultima menstruatie am avut-o pe 5 aprilie... si inca nu mi-a venit, am facut si 2 teste de sarcina cam la interval de 1 saptamana intre ele si nimic... dar incep sa ma ingrijorez:( se poate sa fi dat gres testele? Si sa fiu insarcinata? Sau este vreo dereglare hormonala la mijloc? Tin sa precizez ca anticonceptionalele le-am luat neitrerupt timp de 3 ani, iar inainte sa le am aveam menstruatia foarte neregulata, ceea ce vad ca mi se intampla si acum dupa ce le-am intrerupt (dar totusi perioada asta de intarziere de pe 5 aprilie pana in prezent mi se pare prea mare). Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu vreun sfat. Care ar putea fi cauza? Iar daca este vorba de dereglare ... este vorba de vreo dereglare care sa aiba legatura cu sexul (prea des sau prea rar - cat de regulat trebuie sa fie? Stiu ca sexul este sanatos - dar cat de des? Asta din punct de vedere al sanatatii fizice si psihice bineinteles...)
Cam atat. Multumesc. Astept un raspuns!"


God bless me soon as He has blessed all you mommies puss

Offline

 

#8 2010-06-03 10:01:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: imi intarzie menstruatia

poate fi si sarcina, poate fi si dereglare hormonala.

coitus interruptus nu e deloc sigur. cu atat mai mult cu cat nu ai ciclu regulat, nu il prea poti combina nici cu metoda calendarului. probabil stii ca in lichidul preejaculator se pot afla spermatozoizi ramasi pe canal de la o ejaculare anterioara. in niciun caz nu se practica coitus interruptus imediat dupa un act finalizat cu ejaculare - sansele ca lichidul preejaculator sa fie plin de spermatozoid sunt ft mari. daca barbatul a urinat de cateva ori de la ejacularea anterioara, atunci sansele de sarcina sunt mai mici, dar ele tot exista.

dereglarile hormonale nu au nicio treaba cu frecventa actelor sexuale. pt ele, te poti adresa unui endocrinolog, care sa iti dozeze hormonii si sa se pronunte pt un tratament (desi ma indoiesc ca exista).

testele de sarcina se fac fie dupa o saptamana de la intarziere, fie la 3 saptamani de la ultimul contact neprotejat. daca trebuia sa iti vina la inceputul lui mai si ai facut si de curand un test de sarcina, atunci mai degraba e vorba de o dereglare. da, testele pot da rezultate fals negative, insa daca ai facut mai multe si in perioada indicata, cu prima urina de dimineata, cred ca poti exclude sarcina din ecuatie.

de ce ati renuntat la AC si de ce nu folositi prezervativul? sfatul meu e sa discuti cu un medic de planning si sa alegeti impreuna metoda e contraceptie potrivita. repet, coitus interruptus nu e deloc sigur.

anticonceptionalele nu trateaza dereglarile hormonale, deci e firesc sa ai un ciclu neregulat si acum, dupa ce le-ai lasat.

legat de "sexul este sanatos - dar cat de des?", dpdv psihic, raspunsul este la voi (la tine si sotul tau): este bine atat cat va doriti voi. nici mai mult, nici mai putin. cand amandoi sunteti multumiti de frecventa raporturilor sexuale, totul este bine si in limite normale. dpdv fizic, nu stiu sa existe alte restrictii legate de frecventa, decat riscul unor cistite in cazul unor rapoarte prea dese. eu, de ex, daca o fac zilnic, ma aleg cu o cistita de toata frumusetea. dar asta depinde de fiecare organism. daca tu o faci des si nu ai nicio problema medicala care sa decurga din asta, inseamna ca e in regula, nu e prea des.

sper ca ti-am putut fi de folos.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2010-06-03 10:02:57)

Offline

 

#9 2010-06-03 12:22:22

puiumeumic
New member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-02-21
Mesaje: 28
Site

Re: imi intarzie menstruatia

anca90 a scris:

poate fi si sarcina, poate fi si dereglare hormonala.

coitus interruptus nu e deloc sigur. cu atat mai mult cu cat nu ai ciclu regulat, nu il prea poti combina nici cu metoda calendarului. probabil stii ca in lichidul preejaculator se pot afla spermatozoizi ramasi pe canal de la o ejaculare anterioara. in niciun caz nu se practica coitus interruptus imediat dupa un act finalizat cu ejaculare - sansele ca lichidul preejaculator sa fie plin de spermatozoid sunt ft mari. daca barbatul a urinat de cateva ori de la ejacularea anterioara, atunci sansele de sarcina sunt mai mici, dar ele tot exista.

dereglarile hormonale nu au nicio treaba cu frecventa actelor sexuale. pt ele, te poti adresa unui endocrinolog, care sa iti dozeze hormonii si sa se pronunte pt un tratament (desi ma indoiesc ca exista).

testele de sarcina se fac fie dupa o saptamana de la intarziere, fie la 3 saptamani de la ultimul contact neprotejat. daca trebuia sa iti vina la inceputul lui mai si ai facut si de curand un test de sarcina, atunci mai degraba e vorba de o dereglare. da, testele pot da rezultate fals negative, insa daca ai facut mai multe si in perioada indicata, cu prima urina de dimineata, cred ca poti exclude sarcina din ecuatie.

de ce ati renuntat la AC si de ce nu folositi prezervativul? sfatul meu e sa discuti cu un medic de planning si sa alegeti impreuna metoda e contraceptie potrivita. repet, coitus interruptus nu e deloc sigur.

anticonceptionalele nu trateaza dereglarile hormonale, deci e firesc sa ai un ciclu neregulat si acum, dupa ce le-ai lasat.

legat de "sexul este sanatos - dar cat de des?", dpdv psihic, raspunsul este la voi (la tine si sotul tau): este bine atat cat va doriti voi. nici mai mult, nici mai putin. cand amandoi sunteti multumiti de frecventa raporturilor sexuale, totul este bine si in limite normale. dpdv fizic, nu stiu sa existe alte restrictii legate de frecventa, decat riscul unor cistite in cazul unor rapoarte prea dese. eu, de ex, daca o fac zilnic, ma aleg cu o cistita de toata frumusetea. dar asta depinde de fiecare organism. daca tu o faci des si nu ai nicio problema medicala care sa decurga din asta, inseamna ca e in regula, nu e prea des.

sper ca ti-am putut fi de folos.

MULTUMESC FRUMOS! Mi-a venit si menstruatia intre timp!  happydance Dar totusi cred ca o sa reincep AC smile


God bless me soon as He has blessed all you mommies puss

Offline

 

#10 2010-07-13 21:50:11

tzushka
New member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 49

Re: imi intarzie menstruatia

am si e o problema sad ultima menstruatie am avut`o pe 7 iunie si de atunci am avut mai multe contacte sexuale, toate protejate (prezervativ) ..acum ar fi trebuit sa imi vina menstruatia de o saptamana si tot nu a venit sad .e posibil sa fi ramas insarcinata?nu mi-a intarziat niciodata atat de mult si de cateva zile numai la asta ma gandesc..acu 3 luni am avut un contact neprotejat dar am luat pastila de a 2 zi si am avut ciclul dereglat in prima luna apoi a venit normal, nu cred ca are vreo legatura cu asta.astept un raspuns va rog sad


De ce iubim barbatii ?
Pentru ca dupa toate intamplarile, nu pot trai fara noi, oricat de tare ar incerca.
teiubesc  al9leacer

Offline

 

#11 2010-07-13 23:39:11

katharina_x
Full member
Inregistrat: 2009-07-11
Mesaje: 510

Re: imi intarzie menstruatia

Din moment ce spui ca te-ai protejat inseamna ca nu esti insarcinata. Daca dupa contactul acela de acum 3 luni ti-a venit menstra e ok. Probabil iti intarzie de la stres, stiu ca iti faci griji sa nu cumva sa fie sarcina dar calmeaza-te si fa un test de sarcina eventual.


Lips of splendor and tongue of deceit. All dying now as our fragile wrists hold only waste..
Yeah, that's my eye!

Offline

 

#12 2010-07-14 01:06:57

tzushka
New member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 49

Re: imi intarzie menstruatia

adevarul e ca sunt stresata tot timpul sa nu se intample ceva.iar acum ca mi`a intarziat numai la ce`i mai rau ma gandesc..o sa fac un test si sper ca o sa iasa bine smile sad


De ce iubim barbatii ?
Pentru ca dupa toate intamplarile, nu pot trai fara noi, oricat de tare ar incerca.
teiubesc  al9leacer

Offline

 

#13 2010-07-14 01:15:57

katharina_x
Full member
Inregistrat: 2009-07-11
Mesaje: 510

Re: imi intarzie menstruatia

Pai gandeste la rece putin. Te-ai protejat, prezervativul nu s-a rupt, nu a alunecat, nimic.  Deci e totul ok.


Lips of splendor and tongue of deceit. All dying now as our fragile wrists hold only waste..
Yeah, that's my eye!

Offline

 

#14 2010-07-21 01:02:14

tzushka
New member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 49

Re: imi intarzie menstruatia

am fakut si testul si a iesit negativ smile .. dar totusi e a3a sapt de kand trebuia sa imi vina menst si inka nu a venit cesafac .... oare kare poate fi kauza?tot am dureri abdominale ka inainte de menst. dar nimik nustiu .. ke sa fak? :-(


De ce iubim barbatii ?
Pentru ca dupa toate intamplarile, nu pot trai fara noi, oricat de tare ar incerca.
teiubesc  al9leacer

Offline

 

#15 2010-07-21 01:16:02

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: imi intarzie menstruatia

Sa ai rabdare si sa astepti pentru ca o sa vina smile

Offline

 

#16 2010-07-21 21:42:37

tzushka
New member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 49

Re: imi intarzie menstruatia

off..dar mi` e kam frika sad ..si unde ar trebui sa merg?la medikul de familie sau la ginekolog? cesafac la ginekolog nu am avut kurajul sa merg si mi`e foarte rusine rodnar


De ce iubim barbatii ?
Pentru ca dupa toate intamplarile, nu pot trai fara noi, oricat de tare ar incerca.
teiubesc  al9leacer

Offline

 

#17 2010-07-22 00:02:10

tzushka
New member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 49

Re: imi intarzie menstruatia

prima data e mai greu k la orike lukru wink) ...sper sa imi fak kuraj si sa merg zilele astea smile


De ce iubim barbatii ?
Pentru ca dupa toate intamplarile, nu pot trai fara noi, oricat de tare ar incerca.
teiubesc  al9leacer

Offline

 

#18 2010-07-22 00:07:09

wica2witch
Membru
De la: romania
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 2

Re: imi intarzie menstruatia

ma tot uitam pe forum si poate se gaseste cineva sa imi raspunda si mie la o intrebare. Am luat anticonceptionale(rigevidon) aproape 5 ani,n-am avut nicio problema,dar de 3 luni si jumatate am renuntat la ele.Imediat dupa aceea,la cateva zile mi-a venit ciclul,dar de atunci nu s-a mai intamplat nimic...sunt 2 luni si jumatate de cand astept sa-mi vina iarasi....si tot nimic. Imi puteti da vre-un raspuns? va rog

Offline

 

#19 2010-07-22 10:02:56

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: imi intarzie menstruatia

wica2witch ai warn pt postare multipla. ti s-a raspuns la celalalt topic la careb ai intrebat.
citeste te rog regulamentul si respecta-l.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.