homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu


#1 2010-04-07 17:32:32

adina florentina
Membru
Inregistrat: 2010-04-07
Mesaje: 3

am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

buna ziua la toata lumea si dnei doctor, am si eu o problema pe care nu stiu cum s-o interpretez...am luat logest timp de 7 luni dupa ce am terminat cu alaptatul,sotul meu a plecat in strainatate si am hotarat sa renunt la anticonceptionale, cu 18 zile inainte de a termina folia am facut o operatie dentara si am luat antibiotice o saptamana, timp in care ne-am protejat inclusiv 8 zile dupa terminarea tratamentului.Problema este ca in loc sa-mi vina ciclu mi-a curs o secretie gelatinoasa, maronie, am dureri de burta, chiar mi-ai aparut si cosuri, ca in adolescenta, dar ciclul nu mi-a venit si au trecut aproape 2 saptamani.Astept si eu un raspuns inainte sa-mi iau un test de sarcina,crezand ca eu am luat corect anticonceptionalele conform prospectului.
Va multumesc!

Ultima oara a fost editat de adina florentina (2010-04-07 17:47:08)

Offline

 



#2 2010-04-07 18:03:32

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

Daca ai intrerupt anticonceptionalele cel mai probabil este vorba de o dereglare a menstrei din cauza asta. Mai asteapta cateva zile si daca tot nu apare, mergi la medic sa-ti dea ceva care sa induca fortat menstra.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2010-04-07 18:05:05

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

pe perioada tratamentului cu antibiotic a aparut sangerarea,sau macar o secretie maronie?


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#4 2010-04-07 18:07:16

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

Eu dupa ce am renuntat la ac, mi-a intarziat 3 saptamani in prima luna si 2 sapt. in a 2a luna. Asta e a 3-a luna si vad ca si-a revenit la normal, mi-a venit dupa 28 de zile.
Deci e posibil sa fie doar o dereglare.

Offline

 

#5 2010-04-07 18:08:22

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

eu din cate am inteles...a renuntat la AC dupa ce a terminat folia...deci normal ar fi trebuit sa-i vina...k doar organismul nu stia k ea nu va mai lua alta folie smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-04-07 21:40:16

daenarys
Vizitator

Re: am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

adina florentina a scris:

buna ziua la toata lumea si dnei doctor, am si eu o problema pe care nu stiu cum s-o interpretez...am luat logest timp de 7 luni dupa ce am terminat cu alaptatul,sotul meu a plecat in strainatate si am hotarat sa renunt la anticonceptionale, cu 18 zile inainte de a termina folia am facut o operatie dentara si am luat antibiotice o saptamana, timp in care ne-am protejat inclusiv 8 zile dupa terminarea tratamentului.Problema este ca in loc sa-mi vina ciclu mi-a curs o secretie gelatinoasa, maronie, am dureri de burta, chiar mi-ai aparut si cosuri, ca in adolescenta, dar ciclul nu mi-a venit si au trecut aproape 2 saptamani.Astept si eu un raspuns inainte sa-mi iau un test de sarcina,crezand ca eu am luat corect anticonceptionalele conform prospectului.
Va multumesc!

secretia aia gelatinoasa maronie a fost menstra ei,asta daca a aparut in cele 7 zile de pauza.

Ultima oara a fost editat de daenarys (2010-04-07 21:45:48)

 

#7 2010-04-08 09:50:51

adina florentina
Membru
Inregistrat: 2010-04-07
Mesaje: 3

Re: am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

va multumesc mult de raspunsuri.Ai dreptate YoHanna organismul meu nu avea de unde sa stie k eu nu voi mai lua urmatoarea folie, cat despre sercretie a aparut cam in aceea perioada in care trebuia sa apara menstruatia.
intarziere de menstra am mai avut cand am renuntat la exluton, pe care il foloseam cand alaptam, dar nu 2 sapt
oricum pana duminica imi fac testul
ce o vrea Dumnezeu, fetitza ar vrea un bebe, numai sa fie el sanatos.

Offline

 

#8 2010-04-08 11:36:28

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

eu zic ca nu e cazul sa te gandesti la sarcina

Offline

 

#9 2010-04-09 13:51:03

adina florentina
Membru
Inregistrat: 2010-04-07
Mesaje: 3

Re: am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

gata fete, s-a elucidat misterul, azi mi-am facut testul si a iesit negativ, in concluzie voi merge la medicul ginecolog sa vdm ce se intampla
va multumesc de ajutor

Offline

 

#10 2010-07-21 23:49:14

wica2witch
Membru
De la: romania
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 2

Re: am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

vreau si eu un raspuns cat mai repede posibil! am luat anticonceptionale(rigevidon) timp de 4-5 ani...dar de 3 luni am renuntat la ele. Imediat dupa aceea mi-a venit ciclul(la cateva zile) dar de atunci nimic...astept de 2 luni si nimic. ce e de facut? multumesc

Offline

 

#11 2010-07-22 00:10:36

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

Daca intre timp nu ai avut contacte neprotejate de care sa-ti faci griji, iti intarzie cu siguranta din cauza ca ai renuntat la anticonceptionale. Mergi la medic daca totusi nu da semne sa apara!

Offline

 

#12 2010-07-22 10:03:10

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

de acord cu piie wica

Offline

 

#13 2011-11-01 18:43:45

Voce7
New member
Inregistrat: 2011-01-03
Mesaje: 9

Re: am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

Salut tuturor.

Ma confrunt cu o problema asemanatoare. In septembrie am luat ultima folie de anticonceptionale, pe 22 septembrie am avut menstra si am intrerupt administrarea anticonceptionalelor pe care le luam cam de un an. Octombrie a fost prima luna fara pastilute si mentra trebuia sa vina pe 20 dar nici la monementul actual nu am avut-o desi au trecut aproape 14 zile de atunci.
Care credeti ca e cauza? stoparea pastilelor sau o sarcina desi in octombrie nu am avut niciun contact.

Offline

 

#14 2011-11-01 19:11:43

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

sarcina nu este pentru ca nu ai avut contact.
e din cauza ca ai oprit pastilele, mai asteapta putin. ai ceva simptome ca ti-ar veni? inainte de a lua pastilele era regulata menstra? daca mai trec cateva zile si tot nu iti vine, mergi la doctor ca sa iti dea tratament adecvat.


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#15 2011-11-01 19:25:18

adimih
New member
Inregistrat: 2011-10-31
Mesaje: 9

Re: am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

buna...si eu sunt in aceiasi situatie ca tn VOCE7 am intrerupt AC in luna septembrie pe 24.......iar menstra am avut-o 29.Luna Octombrie nu am luat nicio pastila insa luna aceeasta nu am avut deloc sangerare menstruala.....sunt putin ingrijorata pt ca ultimul contact sexual l-am avut in prima zi dupa mestruatia din septembrie...e posibil sa fiu insarcinata????


rodnar

Offline

 

#16 2011-11-01 20:05:49

Voce7
New member
Inregistrat: 2011-01-03
Mesaje: 9

Re: am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

Off cum ne dam noi organismele peste cap pentru EI.
Simptome am cam de o saptamana...disconfort in zona abdominala, durere usoara de ovare iar inainte de pastile ciclul era destul de regulat 28-30 de zile. Am sa mai astept o saptamana, cred ca am sa fac si un test de sarcina - just in case...si daca tot nu-mi vine am sa merg si la medic... sad

Ultima oara a fost editat de Voce7 (2011-11-01 20:07:27)

Offline

 

#17 2011-11-01 20:26:32

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

beneficiile pt EI: placere mai mare
beneficiile pt NOI: ciclu perfect regulat, SPM aproape inexistent, ten mai curat, dureri in timpul menstrei mult reduse, si de ce nu, placere mai mare si pt noi prin renuntarea la prezervativ.

asa ca hai sa nu dam vina pe masculii din viata noastra pt lipsa noastra de informare, sau pt faptul ca (,) corpurile noastre se adapteaza mai greu la schimbari.

adimih, ar fi frumos sa nu postezi la mai multe topicuri aceeasi problema, incalci si regulamentul, si este si greu pt useri sa iti urmareasca povestea; cu toate astea, iti raspund ca protectia se mentine pana in prima zi de menstra, dupa care ea dispare, putand aparea ovulatii multiple; practic, "reaparatia" fertilitatii depinde de mai multi factori, nimeni nu poate spune cand vei ovula, eventual doar prin echografii zilnice si folosirea altor metode de depistare a ovulatiei; lipsa menstrei dupa renuntarea la ac este o chestie normala, multe femei se confrunta cu ea.

voce, aceeasi chestie ti-o spun si tie: lipsa menstrei si implicit dereglarea ciclului e o chestie normala.

daca sangerarea aia va da o stare de liniste, puteti merge la un consult ginecologic, in urma caruia daca medicul considera ca e necesar, va poate induce menstra.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#18 2011-11-02 10:51:55

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

Voce7, tu n-ai cum sa fii insarcinata. mai asteapta, e de la pastilele pe care le-ai luat pana acum.

adimih, daca acel contact din prima zi dupa menstruatie a fost neprotejat, atunci, da, poti fi insarcinata. fa un test.

Offline

 

#19 2011-11-02 12:52:44

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: am renuntat la anticonceptionale si nu mi-a venit ciclu

mai este un beneficiu pentru ei ca nu se streseaza deloc cu contraceptia... si ca efect adevrs: se invata fara prezervativ...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.