homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Desorelle - pastila uitata


#1 2010-07-25 16:41:34

b1anka
New member
Inregistrat: 2010-07-06
Mesaje: 9

Desorelle - pastila uitata

Iau de o luna aproape anticonceptionale desorelle. Mai am de luat inca 2 pastile iar in general le iau la ora 21:30. Aseara am plecat in oras si am uitat sa iau pastila, insa am ajuns acasa la 1:30 si am luat-o atunci. E prea tarziu? Trebuie sa ma protejez suplimentar? Si inca ceva, dupa astea 2 pastile pe care le mai am fac pauza 7 zile in care imi vine menstruatia din cate am inteles. In aceste 7 zile sunt protejata?

Offline

 



#2 2010-07-25 16:49:14

andreeadel
New member
Inregistrat: 2009-04-22
Mesaje: 41

Re: Desorelle - pastila uitata

daca iei pastila pana in 12 ore de la ora obisnuita a administrarii esti protejata. si esti protejata si in cele 7 zile.

Offline

 

#3 2010-07-25 17:15:04

b1anka
New member
Inregistrat: 2010-07-06
Mesaje: 9

Re: Desorelle - pastila uitata

multumesc frumos. Si inca ceva, e adevarat ca daca iau anticonceptionale doar o perioada apoi renunt la ele, o sa fiu mai fertila si o sa pot ramane gravida mai usor?

Offline

 

#4 2010-07-27 23:07:37

b1anka
New member
Inregistrat: 2010-07-06
Mesaje: 9

Re: Desorelle - pastila uitata

azi e prima zi de pauza si inca nu mi-a venit, se poate sa imi vina mai tarziu in una din astea 7 zile de pauza sau e posibil sa treaca cele 7 zile si sa nu imi vina menstra?

Offline

 

#5 2010-07-27 23:45:38

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Desorelle - pastila uitata

bianca dar nu e o regula ca vine in prima zi de pauza...de fapt, de regula nu vine in prima zi ci a 2 a sau a 3 a...dar nu e nimic gresit nici daca vine in oricare zi de pauza wink ...deci n-ai niciun motiv de stres...

si ca sa iti raspund si la intrebarea de mai sus...nu e vorba de ca ramai gravida mai usor ci ca e posibil ca dupa ce renunti la pastile sa ai unele dereglari si sa nu mai stii exact cand e perioada fertila...daca o sa folosesti un prezervativ sau vreo alta metoda nu o sa ramai insarcinata...


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.