homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am o nelamurire


#1 2010-08-04 13:27:25

ali39
New member
Inregistrat: 2010-08-04
Mesaje: 5

am o nelamurire

Pentru doamna dr. Evelyn -doctoressa
De 1 an iau pilule Cerazzette, in fiecare zi la aceeasi ora ,nu am avut probleme,cand am fost la control dna doctor a zis sa continuam cu exluton.
Cand s-a terminat folia de cerazette a doua zi am inceput cu exluton. In termen,fara intrerupere.
Pe 5 iulie am avut ultimul ciclu, la doua sapt. pe 18 iulie am inceput sa am spottiinguri, si pentru k ma duceam in concediu si vroiam sa nu am prea mult am luat 2 fiole de vit k in doua zile, una pe zi si o lingurita de clorocalcin. S-a oprit pe moment. Contact am avut .
Pe data de 27 a fost prima zi de exluton, si inca nu a aparut ciclul.
Ma dor sanii,in special mameloanele dar acest lucru mi s-a mai intamplat,pentru ca inainte de a lua cerrazette acum 1 an, trei luni am luat exluton si atunci aveam aceleasi simptome,dureri de sani foarte mari si dureroase,in special la mameloane/. De la exluton am vazut ca ma dor sanii, de la cerazzette nu.
Nu stiu ce sa cred,eu scaun moale sau diaree n-am avut,sunatoare n-am baut ,si imi aduc aminte ca pe 20 iulie am baut ,e adevarat un pahar de suc de grefuri dar atat. Cat ar putea sa influienteze un pahar de suc?
Nu stiu ce sa mai cred,poate ca am schimbat pilulele si este vreo reactie ,durerile de sani le am de trei zile.
Astept un raspuns si va multumesc.
Ali

Offline

 



#2 2010-08-05 10:02:59

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: am o nelamurire

ali39 a scris:

Pentru doamna dr. Evelyn -doctoressa
De 1 an iau pilule Cerazzette, in fiecare zi la aceeasi ora ,nu am avut probleme,cand am fost la control dna doctor a zis sa continuam cu exluton.
Cand s-a terminat folia de cerazette a doua zi am inceput cu exluton. In termen,fara intrerupere.
Pe 5 iulie am avut ultimul ciclu, la doua sapt. pe 18 iulie am inceput sa am spottiinguri, si pentru k ma duceam in concediu si vroiam sa nu am prea mult am luat 2 fiole de vit k in doua zile, una pe zi si o lingurita de clorocalcin. S-a oprit pe moment. Contact am avut .
Pe data de 27 a fost prima zi de exluton, si inca nu a aparut ciclul.
Ma dor sanii,in special mameloanele dar acest lucru mi s-a mai intamplat,pentru ca inainte de a lua cerrazette acum 1 an, trei luni am luat exluton si atunci aveam aceleasi simptome,dureri de sani foarte mari si dureroase,in special la mameloane/. De la exluton am vazut ca ma dor sanii, de la cerazzette nu.
Nu stiu ce sa cred,eu scaun moale sau diaree n-am avut,sunatoare n-am baut ,si imi aduc aminte ca pe 20 iulie am baut ,e adevarat un pahar de suc de grefuri dar atat. Cat ar putea sa influienteze un pahar de suc?
Nu stiu ce sa mai cred,poate ca am schimbat pilulele si este vreo reactie ,durerile de sani le am de trei zile.
Astept un raspuns si va multumesc.
Ali

Nu inteleg ce a motivat schimbarea contraceptivelor?Daca ai mai luat exluton si ai avut astfel de probleme, de ce ai acceptat...era de asteptat ca ele sa apara iar.
Stiu ca Exluton e gratuit si cerazette nu e insa nu mi se pare o9 motivatie suficienta....
asadar, lasind la o parte faptul ca intrebarile ar trebui puse medicului care a recomandat conduita(si nu sunt eu acela) care stie ce a gindit cind a facut recomandarea, cred ca problemele pe care le descrii sunt reactii secundare la exluton si ca, daca nu ai un motiv medical pentru care ai schimbat pastilele, ar fi bine sa te reintorci la cerazette


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2010-08-05 10:59:20

ali39
New member
Inregistrat: 2010-08-04
Mesaje: 5

Re: am o nelamurire

Asteptam raspunsul dvs si va multumesc. Nu banii sunt o problema, doamne fereste ,eu mi le-am cumparat intotdeauna, in afara de primele folii care mi le-a dat de la planning, nu inteleg nici eu de ce mi-a schimbat pastlele,stia ca ma dor sanii, dar a zis ca sunt mai bune si sa incercam iar cu astea.
Acum ,cred ca ar trebui sa termin macar o folie ,nu e asa? Si apoi sa revin la cerazette, e usor de procurat si nu am probleme financiare.
Daca mai sunteti de forum ,as vrea sa va mai intreb ceva.
Ali

Offline

 

#4 2010-08-05 11:15:41

ali39
New member
Inregistrat: 2010-08-04
Mesaje: 5

Re: am o nelamurire

Acum am vb si imi aduce o prietena cerazette, sa imi spuneti ce am de facut,cand le iau,ca sa nu mai fac vreo prostie, ca am niste stari nu tocmai confortabile,ma dor si ovarele cred, burta acolo jos, nu prea mai mananc asa bine si o stare tensionata.
Nu am nici un motiv medical pentru care ar trebui sa iau exluton,eu ma dusesem la dansa sa imi faca injectia contraceptiva,ca asa ramasese vorba la ultimul control. Nu le-a mai avut si stand de vorba a zis ca incercam iar cu exlutonul. Asta a fost!

Offline

 

#5 2010-08-06 12:24:35

ali39
New member
Inregistrat: 2010-08-04
Mesaje: 5

Re: am o nelamurire

Astept o parere,ca nu stiu ce sa fac. Intrerupt azi si continui cu cerazzete? Care sunteti pe aici, dati un semn!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-08-06 12:28:23

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: am o nelamurire

termina folia si apoi le schimbi

Offline

 

#7 2010-08-06 12:28:46

daenarys
Vizitator

Re: am o nelamurire

ali,eu zic sa duci folia de exluton pana la capat si dupa sa incepi cu celalat contraceptiv.alaptezi? sau ai o contraindicatie la pilulele combinate?

 

#8 2010-08-06 13:02:38

ali39
New member
Inregistrat: 2010-08-04
Mesaje: 5

Re: am o nelamurire

Nu alaptez ca am 43 de ani si am copil, combinate nu m-a lasat doctorita sa iau ca nu stiu ce fac alea , si uite ce patesc acum.

Offline

 

#9 2010-08-08 22:07:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: am o nelamurire

ali39 a scris:

Acum am vb si imi aduce o prietena cerazette, sa imi spuneti ce am de facut,cand le iau,ca sa nu mai fac vreo prostie, ca am niste stari nu tocmai confortabile,ma dor si ovarele cred, burta acolo jos, nu prea mai mananc asa bine si o stare tensionata.
Nu am nici un motiv medical pentru care ar trebui sa iau exluton,eu ma dusesem la dansa sa imi faca injectia contraceptiva,ca asa ramasese vorba la ultimul control. Nu le-a mai avut si stand de vorba a zis ca incercam iar cu exlutonul. Asta a fost!

ali, oricind vrei poti trece de la exluton inapoi la cerazette. Adica daca ai luat azi deja pastila de exluton, miine la ora obisnuita iei cerazette si gata, ai facut trecerea...fara nici un fel de alte precautii in plus


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2010-08-08 22:53:18

Irinutz_a
Membru
Inregistrat: 2010-08-08
Mesaje: 2

Re: am o nelamurire

Buna seara. Am si eu o nelamurire. Acum 3 saptamani am luat Postinor. Maine ma duc sa imi fac analize de sange si urina. Exista vreo posibilitate sa se vada la rezultatul analizelor (ma refer aici in special la cel de urina) ca am luat aceasta pastila? Ma gandesc la hormoni desi au trecut 3 saptamani de atunci, asa cum am specificat mai sus. Va rog mult sa imi raspundeti. Multumesc anticipat.

Offline

 

#11 2010-08-08 22:55:39

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: am o nelamurire

nu, nici o sansa, pentru hormoni se fac niste analize specifice.

Offline

 

#12 2010-08-08 22:59:03

Irinutz_a
Membru
Inregistrat: 2010-08-08
Mesaje: 2

Re: am o nelamurire

Multumesc mult. M-am calmat acum. wink)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.