homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Adolescenta


#1 2010-08-17 11:19:30

MaRiLeNa877
New member
Inregistrat: 2010-08-14
Mesaje: 20

Adolescenta

Am deschis acest topic deoarece sunt disperata!! Am o sora de 13 ani care crede ca nimeni n-o iubeste din cauza ca atunci cand pe parinti ii intreaba de cati ani arata, ei ii spun ca de 15 ani pt ca e mai dezvoltata. E foarte suparata din acesasta cauza.
Am avut o discutie cu ea ieri si i-am spus ca ea e inca in crestere si ca nu trebuie sa-si faca probleme deoarece pe viitor baietilor o sa le placa ca are sanii mari. Ea a spus ca nu suporta ca are sanii mari si ca atunci cand o sa implineasca 18 ani o sa-si faca operatie de micsorare a sanilor.
Azi era cu mama afara si s-au intalnit cu o prietena de-a mamei. Acea prietena i-a spus ca m-a ajuns pe mine si mama a spus ca e mai solida si ca mananca mai bine. Acum vrea sa nu manance timp de 2 zile nimic deoarece crede ca e prea grasa.
E normal la adolescenti asa ceva?

Offline

 



#2 2010-08-17 12:11:51

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Adolescenta

.. Wow, e interesant ce spui tu acolo. Nu cred ca e cineva care sa isi doreasca sa arate mai mic decat este. Mai normal mi se pare invers .. Adica .. eu am 19 ani peste vreo 2 saptamani si arat ca la 15 ani. Si asta chiar e frustrant, crede-ma lol Nu zic, toata lumea imi spune ca degaj o maturitate in stil, vorbire, gandire, comortament etc ce imi arata in mod clar varsta, dar e frustrant sa fii privita ca o pustoaica abia intrata pe bancile liceului, in conditiile in care am imediat 20 de ani ( asa, amplificand varsta ca sa subliniez ideea). My point is - sa vrei sa arati MAI MIC decat esti ( inteleg ca problema e fizica ), mi se pare ciudat. Nu ma intelege gresit, nu insinuez nimic, sunt convinsa ca asta e doar o etapa in viata ei, peste care va trece pe masura ce se va maturiza - fapt ce se intampla mai ales in urma trecerii timpului; pentru ca asta confera experienta de viata si contribuie decisiv la formarea caracterului.

Nu stiu ce sa zic, incercati sa ii explicati ca ceea ce vede ea ca fiind o problema .. chiar NU este. Spuneti-i ca sunt oameni cu adevarate probleme - infirmi, pitici ( la modul patologic ), obezi etc - care n-ar putea sa isi doreasca mai mult sa arate ALTFEL. Daca ea se plange ca are sanii mari ( nu imi pot da seama cat de mari ar putea sa ii aiba la 13 ani ), sa se gandeasca ca sunt altele care ar da orice pentru sani ca ai ei. Si cand cineva ii spune ca seamana cu tine, spune-i ca e ca o lauda - oricum asta e si ideea, mie INCA mi se mai spune ca m-am schimbat, chit ca de la 15 ani tot 1.60 am si tot asa slabuta sunt .. dar asta e tendinta. N-o sa-i spui cuiva pe care il intalnesti pe strada - " vai, ai ramas la fel de mica ca la 15 ani "... lol Ideea e sa n-o scapati de sub control, sa nu cumva sa comita vreo prostie sau sa inceapa sa nu manance - acum, cand e in crestere si are nevoie de proteine, vitamine, cand trebuie sa se dezvolte si celula nervoasa samd.

Eu cred ca e totusi o etapa, intra intr-o etapa destul de critica - 14 - 15 -16 ani .. stii si tu cum e, fiecare adolescent actioneaza in felul lui propriu. Si, repet, sa nu va scape din mana .. Inca nu mi se pare ca e tragica gandirea ei, cata vreme nu exagereaza si nu intrece o limita. Ideea e sa aveti grija. De curiozitate - poti sa nu imi spui, daca vrei - ce inaltime si cate kg are ? Nu de alta, dar din relatarea ta, eu inteleg ca problema nu exista efectiv si ca e doar in mintea ei.

Ultima oara a fost editat de kdeea (2010-08-17 12:14:21)


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#3 2010-08-17 12:31:21

MaRiLeNa877
New member
Inregistrat: 2010-08-14
Mesaje: 20

Re: Adolescenta

kdeea a scris:

.. Wow, e interesant ce spui tu acolo. Nu cred ca e cineva care sa isi doreasca sa arate mai mic decat este. Mai normal mi se pare invers .. Adica .. eu am 19 ani peste vreo 2 saptamani si arat ca la 15 ani. Si asta chiar e frustrant, crede-ma lol Nu zic, toata lumea imi spune ca degaj o maturitate in stil, vorbire, gandire, comortament etc ce imi arata in mod clar varsta, dar e frustrant sa fii privita ca o pustoaica abia intrata pe bancile liceului, in conditiile in care am imediat 20 de ani ( asa, amplificand varsta ca sa subliniez ideea). My point is - sa vrei sa arati MAI MIC decat esti ( inteleg ca problema e fizica ), mi se pare ciudat. Nu ma intelege gresit, nu insinuez nimic, sunt convinsa ca asta e doar o etapa in viata ei, peste care va trece pe masura ce se va maturiza - fapt ce se intampla mai ales in urma trecerii timpului; pentru ca asta confera experienta de viata si contribuie decisiv la formarea caracterului.

Nu stiu ce sa zic, incercati sa ii explicati ca ceea ce vede ea ca fiind o problema .. chiar NU este. Spuneti-i ca sunt oameni cu adevarate probleme - infirmi, pitici ( la modul patologic ), obezi etc - care n-ar putea sa isi doreasca mai mult sa arate ALTFEL. Daca ea se plange ca are sanii mari ( nu imi pot da seama cat de mari ar putea sa ii aiba la 13 ani ), sa se gandeasca ca sunt altele care ar da orice pentru sani ca ai ei. Si cand cineva ii spune ca seamana cu tine, spune-i ca e ca o lauda - oricum asta e si ideea, mie INCA mi se mai spune ca m-am schimbat, chit ca de la 15 ani tot 1.60 am si tot asa slabuta sunt .. dar asta e tendinta. N-o sa-i spui cuiva pe care il intalnesti pe strada - " vai, ai ramas la fel de mica ca la 15 ani "... lol Ideea e sa n-o scapati de sub control, sa nu cumva sa comita vreo prostie sau sa inceapa sa nu manance - acum, cand e in crestere si are nevoie de proteine, vitamine, cand trebuie sa se dezvolte si celula nervoasa samd.

Eu cred ca e totusi o etapa, intra intr-o etapa destul de critica - 14 - 15 -16 ani .. stii si tu cum e, fiecare adolescent actioneaza in felul lui propriu. Si, repet, sa nu va scape din mana .. Inca nu mi se pare ca e tragica gandirea ei, cata vreme nu exagereaza si nu intrece o limita. Ideea e sa aveti grija. De curiozitate - poti sa nu imi spui, daca vrei - ce inaltime si cate kg are ? Nu de alta, dar din relatarea ta, eu inteleg ca problema nu exista efectiv si ca e doar in mintea ei.

Multi inainte puss
Ea are 1,62 si 54 de kg. Si poarta si sutienele mele fara problema rotfl2 are cam vreo 80B.
Mie nu mi se pare deloc grasa.

Offline

 

#4 2010-08-17 12:50:49

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Adolescenta

Eu cel mai mult, la centimetri mei, am avut vreo 52 de kg, acum 1 an - 2. Deci pe-acolo. Si, intr-adevar, eram " implinita ", sa zicem, dar nicidecum grasa .. Spune-i sa NU isi mai faca nicio problema, chiar nu e grasa deloc.

Am o prietena care are 1.54, sau asa ceva si poarta minim 80B, daca nu si mai mult - si nu e ca si cum n-ar arata bine .. Important e acum sa rezlizeze ca problema e doar in mintea ei. Va trece si peste asta, sunt absolut convinsa ca asa va fi. Multa bafta ! kram

Ultima oara a fost editat de kdeea (2010-08-17 12:51:33)


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#5 2010-08-17 14:47:11

MaRiLeNa877
New member
Inregistrat: 2010-08-14
Mesaje: 20

Re: Adolescenta

ok  multumesc puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.