homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Analize hormonale - DHEAS


#1 2010-08-17 13:49:04

sonia78
New member
Inregistrat: 2008-02-04
Mesaje: 36

Analize hormonale - DHEAS

Acum trei saptamani mi-am facut niste analize hormonale> DHEAS, testosteron si cortizol. Aceste analize le-am facut dupa un control la medicul ginecolog. Din luna noiembrie 2009 am oprit ACurile pentru ca aveam dureri mari de san. Ciclul mi-a venit regulat de atunci, problema fiind doar aparitia unei acnei suparatoare. Pentru aceasta am fost la medicul ginecolog, care dupa un control si o ecografie mi-a spus ca aparatul genital este ok.
Analizele hormonale au iesit in limitele normale, mai putin DHEAS, mi-a iesit 81.9, valoarea normala incepand de la 90 si ceva in sus. Medicul ginecolog mi-a spus ca nu vede o problema, dar pentru acnee sa ma adresez unui dermatolog.
Intrebarea mea este ce e cu aceasta valoare sub limita normala si cum as putea ajunge la limita normala.

multumesc.

Offline

 



#2 2010-08-17 16:08:14

Alina_Gab
New member
Inregistrat: 2010-07-17
Mesaje: 29

Re: Analize hormonale - DHEAS

Sa-ti explic ce e cu DHEAS-ul asta. In organismul femeii exista 2 surse de testosteron:ovarul si glandele suprarenale.DHEAS este forma de metabolizare a DHEA din care se formeaza testosteronul de origine suprarenaliana. Deci daca DHEAS e scazut, atunci DHEA si testosteronul de origine suprarenaliana sunt mai mici ceea ce nu reprezinta o problema.Daca era peste limita superioara insemna ca suprarenalele tale screta mai mult testosteron decat ar trebui. Nu- ti fa probleme privind DHEAS. De obicei acneea e semn de testosteron crescut...dar la tine nu e cazul. Probabil un dezechilibru hormonal provocat de intreruperea AC

Offline

 

#3 2017-06-22 22:00:50

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Analize hormonale - DHEAS

Hello
Sper sa ma poata ajuta cineva...
In urma cu o saptamana mi-am facut niste analize hormonale, trimisa fiind de medicul dermatolog. Celelalte au iesit bune, mai putin DHEA care, conform buletinului de analize, are limitele intre 4,507 - 33,977 si eu am rezultatul 54,709.. Nu stiu care poate fi cauza, de aia va scriu si poate reuseste sa ma lamureasca cineva... e posibil sa fie acest rezultat influentat si de o pastiluta de Escapelle??? multumesc anticipat!

Offline

 

#4 2017-06-23 10:45:16

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Analize hormonale - DHEAS

pinky, trebuie sa le interpreteze dermatologul sau endocrinologul impreuna cu restul valorilor, asa el il sine nu spune nimic
ca idee, DHEA e un precursor al celorlalti hormoni sexuali, de obicei daca e crescut e crescut si testosteronul, probabil de asta ti l-a dat dermatologul, ca daca ar fi asa s-ar explica anumite simptome care tin de excesul de hormoni androgeni (acnee, pilozitate)
deci vezi ce zice medicul

Offline

 

#5 2017-06-23 14:37:43

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Analize hormonale - DHEAS

Multumesc pentru raspuns, heim! Dermatologul m-a trimis cu aceste analize la endocrinolog, sa vad ce zice si el...

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.