homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum ne educam copiii - simulator de reactii-2


#20 2010-06-24 19:12:46

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

Cum sa procedez eu cu al meu la 10 luni:
Caz 1: a vazut caruciorul de joaca al unei fetite si a vrut sa-l plimbe, ne-am plimbat, ture peste ture in fata blocului, iar cand ne-am pregatit sa urcam si am vrut sa il iau s-a lasat cu racnete intinzandu-se dupa carucior sa-l impinga iar, ce sa inteleaga un copil de 10 luni ca trebuie sa-l lase.....degeaba ii vorbeam

Caz 2: caruciorul se impiedica la roti, se blocheaza, incep urlete si nervi imediat ca nu se misca, nici macar nu ma lasa sa intervin sa-l deblochez. E foarte nervos si agitat daca ceva nu-i merge cum vrea el si imediat incep tipetele, nu are rabdare sa intervin sa-l ajut.....


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 



#21 2010-06-24 19:25:37

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

juli, eu ca adult sunt asa...nu urlu dar efectiv ma apuca daca ceva nu functioneaza atunci cand am eu nevoie...nu prea ai ce sa ii faci decat sa eviti situatia respectiva, e devreme cred sa ii arati cum se deblocheaza rotile ca sa le rezolve cu mana lui. E impulsiv de mic tongue

eu nu l-as lasa sa puna mana pe lucrul altuia, stiu ca e mic dar de aici trebuie inceput...

Offline

 

#22 2010-06-25 10:48:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

juli 1 - as incerca sa ii spun ca e al fetitei. daca nu si nu... as incerca, la varsta asta mica, sa ii distrag atentia de la el spre altceva.

juli 2 - DACA GASESTI SOLUTIA, ZI SI MIE rotfl cris e la fel ref la... orice. daca nu i se ofera IMEDIAT, ci cu 2 min intarziere... e cu zbierat sad cred ca seamana cu mine, asa faceam si io cand eram mica... uneori mai am si acu apucaturi, vb luminitzei lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#23 2010-06-25 16:02:53

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

Juli 1: Eu as face asa: il iau de manute usor si incerc sa ii "prind" privirea si apoi, cu calm dar FERM, ii spun:trebuie sa intelegi ca nu-i carutul tau. Nu-i al tau, este al ei. II repeti de cateva ori asta si la sfarsit ii spui Multumesc! Multumesc ca ma intelegi...esti un copil minunat etc etc.

Am citit ca de la 10 luni pot fi "educati" in sensul ca fiind un pic ferm cu ei, copii invata anumite chestiuni. Cand zic ferma nu zic strigate sau nervi, Doamne fereste.
Daca reusesti sa ii prinzi privirea, sa va uitati ochi in ochi atunci garantez ca o sa poti, in timp, sa "negociezi" cu el.

Juli 2:
Nu stiu ce sa spun aici. Eu ii mai fac Carolinei cam asa: de ex, plange de rupe cand nu ii dau ATUNCI cand vrea ea de mancare. O iau in brate, o pun la san sau ii dau cu lingurita piure de ceva si cand incepe sa suga sa mananca, dupa ce a luat cateva guri opresc hranirea, ma uit in ochii ei si ii repet mereu: vezi ca papi acum? Nu a avut mama timp sa iti dea chiar in acel moment dar acum papi, vezi? O mangai, ea rade si mananca in continuare. O sa repet procesul asta pana cand o sa aiba rabdare odata si odata caci stiu eu ca o sa aiba.

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2010-06-25 16:04:35)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#24 2010-06-25 21:26:07

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

flower tummenupp plashi la mine ultimul tau post


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-06-30 21:47:34

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

mamici voi ce ati face daca v-ar veni copilul acasa batut de alt/alti copii de varsta lui/ei?
eu cred ca i-as spune sa incerce sa evite o astfel de situatie prin vorbe dar l-as invata sa dea si el inapoi sa nu stea ca fraierul sa manance bataie

cat priveste parintii celuilalt copil....sa zicem ca are un  tata mareee si va inspira frica...il abordati in vreun fel? sau va trimiteti sotii?

Offline

 

#26 2010-06-30 22:33:09

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

cam asa si eu, desi situatiile difera.

m-as duce singura sa vb cu ala, is rea de gura diablo dar mai bine as merge si cu tati, care, cand e vb de aparat "proprietatea" lui, devine brusc si el rau lol ca in rest e taare bun smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#27 2010-06-30 22:40:22

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

eu va citesc cu interes de pe tusa big_smile

Offline

 

#28 2010-06-30 23:50:38

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

in niciun caz nu l-as invata sa dea inapoi! asta e ca la parintii care isi "dezvata" copii sa ii loveasca pocnindu-i la randul lor yikes


mami de minuni hjarta

Offline

 

#29 2010-07-01 11:08:43

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

aoleu, eu am citit gresit... eu am inteles "nu l-as invata sa dea inapoi"= nu l-as invata sa se teama lol

noo, deci rectificam... fara invatat cupilu sa bata...

Ultima oara a fost editat de katami (2010-07-01 11:09:04)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#30 2010-08-20 21:39:42

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

acum o ora in parc :
fiul meu de 6 ani jumate se joaca cu inca vreo 3 baieti mai mici decat el - in jur de 4-5 ani de-a hotii. alearga se prind unul pe altul in joaca gen "matza", striga unul la altul hotul etc si al meu ii zice la unul (afirmativ, eu nu l-am auzit dar apoi asa a zis baietelul din conflict)ca daca te prind te omor- nu bag mana in foc ca a zis sau nu....Si baietelul de 5 ani se intaorce si-i targe o palma in toata regula de rasuna parcul. al meu se pune pe plans ca prima reactie si pe urma binentels vrea sa-l prinda sa-i dea inapoi , intervin eu si-i explic ca baietelul e mai mic, nu e frumos sa se razbune ....si il rog pe baietel sa-si ceara scuze. Nici vb ca de ce al meu i-a zis ca-l omoara...ii explic ca nu a fost frumos daca a zis asa dar p[robabil a fost din joaca....Baietelul o tine ca nu-si cere scuze sa-si ceara ala meu primul....Dupa vreo 10 minute de negocieri in care nu cedeaza niciunul din copii apare bunica cred a baiatului si cand ii spun ce s-a inatmplat nu-i veni a crede si tot p al meu il acuza ca ar fi vinovat.........
ne-am imbarcat si am plecat....dar baiatul meu si acum plange - bine si ca e afectat dar mai mult de nervi ca nu s-a putut razbuna tongue
hm....ce ziceti?

Ultima oara a fost editat de claudia78 (2010-08-20 21:47:24)

Offline

 

#31 2010-08-20 21:55:00

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

incearca sa-l calmezi, sa ii explici ca era mai mic ca el si poate nu intelege la fel de multe
si daca a zis intradevar ca il omoara incearca sa ii explicica nu e frumos, si nu asta inseamna joaca intre prieteni.nah, pararea mea, nu stiu ce sa zic, dar is copii si is vulnerabili

Offline

 

#32 2010-08-20 22:05:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

parerea mea... ca in general copiii ar tb lasati sa-si rezolve conflictele intre ei si a forta un copil sa-si ceara scuze cand n-o simte e o greseala. si cum zicea si o'hara... nici faza asta cu "mai mic/mai mare" nu e prea sanatoasa, desi si mie imi tot vine sa o bag la inaintare... ca daca al tau e mai mare, nu inseamna ca e obligat sa suporte orice de la unul "mai mic". mai cred ca fiu-taua zis in gluma/joaca ce a zis, iar celalalt tot in joaca a dat (daca tu ma omori, eu ma apar, ceva de genul asta)... doar ca a gresit "doza". si, evident, a lovi nu e deloc ceva de incurajat.

ei, ca baieti, sunt in faza de "stabilit ierarhii" prin jocuri ceva mai violente. acu repet, nu e cazul de incurajat faptul ca celalalt ti-a lovit copilul. si clar al tau trebuia oprit din a da inapoi. dar cred ca nu ar tb cautat niciun "vinovat". eu una cred ca as fi zis ceva de genul: "te-a lovit pt ca era furios pe ce i-ai spus tu si nu l-a invatat nimeni ca de cuvinte te aperi tot cu cuvinte, nu cu pumni". si da, i-as atrage atentia ca niciun cuvant, chiar spus in joaca, nu ramane fara urmari.... si ca orice amenintare se intoarce asupra celui care o emite... intr-un fel sau in altul. as avea grija sa ii subliniez faptul ca celalalt a gresit, insa, ca mod de abordare. sa nu ramana cu impresia ca si el are dreptul sa pocneasca pe primul care ii zice ceva ce nu-i convine.

acu asta e teoria, in practica cine stie ce as fi zis/facut chicot


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#33 2010-08-20 22:14:04

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

pfuai...al meu e ceva de groaza ...varsator ce mai....super razbunator...se abtine pe moment dar la urmatoara ocazie si daca e peste o saptamana...nu uita ! nu iarta..... Mi-e groaza acum ca incepe clasa I.....
copii mici probleme mici...copii mari probleme mari big_smile

Ultima oara a fost editat de claudia78 (2010-08-20 22:17:49)

Offline

 

#34 2010-08-21 14:45:10

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

eu l-as fi tras de urechi putin pe acel baietel, chiar daca era mai mic, la 4-5 ani e suficient de mare sa inteleaga, dar asta fara sa vada copilul meu, ca sa nu creada ca eu sunt cel pe care-l poate folosi ca unealta de razbunare.
Si as fi vorbit si cu parintii sa-si controleze baiatul cam agresiv, zic eu.
Reactia baietelului tau este totusi normala, avand in vedere ca si un om matur ar avea acelasi instinct. Eu cel putin asa sunt.

Acum sa va povestec putin de-al meu: isi expima bucuria prin a prinde si a ciupi, deci nu mangaie, desi am incercat sa-l invat. In parc se bucura ca a vazut un baietel mai mare ca el cu o luna, da sa-l apuce de mana razand si strigand de bucurie, foarte fericit, dar practic, il ciupea. Apoi dupa ce s-au jucat cu o masina, dar al meu s-a infuriat ca celalat tragea de masina spre el (masina era a altui copil) si s-a repezit si l-a apucat de obraz nervos  yikes
I-am spus ca nu e voie, nu e frumos si bineinteles ca am plecat. Nu l-a apucat tare ca eram langa el, dar i-ar fi bagat mainile in ochi daca nu eram pe faza.
Si abia a implinit 1 an si sa-l vedeti ce plansete si cum se lasa in jos daca nu ma duc cu el de mana in directia dorita de el.... nustiu


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#35 2010-08-21 20:43:42

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

juli asta e varsta acum si va tine pana dupa 2 ani big_smile cauta pe net de terrible twos si inarmeaza-te cu rabdare big_smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#36 2010-08-21 20:53:31

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

Juli a scris:

eu l-as fi tras de urechi putin pe acel baietel, chiar daca era mai mic, la 4-5 ani e suficient de mare sa inteleaga, dar asta fara sa vada copilul meu, ca sa nu creada ca eu sunt cel pe care-l poate folosi ca unealta de razbunare.
Si as fi vorbit si cu parintii sa-si controleze baiatul cam agresiv, zic eu.

yikes ai fi urechit un copil care nu e al tau? mie (adica lu' al meu) daca mi-ar/i-ar face asta careva in parc (INDIFERENT ce a facut copilul meu), cred ca as sari io la bataie la parintele respectiv (preferabil fara sa ma vada copiii, ca sa nu dau naibii tot ap-ul rotfl ).

acu serios, fara gluma.... nu mi-as permite niciodata sa lovesc copilul altuia!! yikes


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#37 2010-08-21 21:00:04

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

kata incep sa cred ca suntem niste specimene rotfl suntem minoritare bre...s-ar putea sa ne-o luam si noi prin parc o data rotfl

daca ati avea bone sau educatoare care sa mai dea cate o palmuta ca merg pe acelasi tip de educatie ca si voi cum ati privi chestia asta?

vb acu cateva zile de bone cu cineva si zicea ca si-ar pune camere de luat vederi in casa. bun, si daca vezi azi ca a incasat-o ieri cupilu, cum mai dai timpul inapoi, cum stergi din mintea copilului palma aia? degeaba ai pus camera...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#38 2010-08-21 21:17:18

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cum ne educam copiii - simulator de reactii

io am facut karate 8 ani, bre rotfl nu ma bate chiar orice mamica in parc rotfl

mie nu mi se pare chiar degeaba faza cu camerele... asa e, nu poti da timpul inapoi... da macar nu o incaseaza si a doua oara. cand eram io bebe, tata a prins-o absolut intamplator pe bona mea luandu-ma din casa la 6 dim (ei plecau la munca ff devreme) si stand cu mine la cozi... ca deh, are copil, sa o lase lumea sa se bage in fatza. daca nu observa...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.