homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Antriconceptionale RIgevidon


#1 2010-07-15 11:34:29

desert.lullaby
New member
Inregistrat: 2010-07-15
Mesaje: 11

Antriconceptionale RIgevidon

Buna ziua.Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine cu privire la aceste anticonceptionale.
Mi-au fost prescrise de medicul ginecolog.Le iau de 15 zile si de o saptamana am niste scurgeri maronii(la inceput au fost roz pal) iar sanii ma dor si sunt foarte umflati si tari.Da-ti-mi un sfat va rog deoarece nu este prea confortabila situatia,nici nu stiu daca este normala,sunt un pic speriata de toata treaba.Va multumesc

Ultima oara a fost editat de desert.lullaby (2010-07-15 11:35:16)


Inima mea poate fi orice: o pajiste pentru gazele, o manastire de calugari crestini, un templu pentru idoli, Ka'aba pelerinului, sulurile Torei si cartea Coranului. Eu cred in religia dragostei, oriunde s-ar indrepta caravanele sale, caci dragostea este religia si credinta mea.

Offline

 



#2 2010-07-15 11:40:16

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Antriconceptionale RIgevidon

Da, sunt efecte secundare normal ale anticonceptionalelor, care apar in primele 3 luni de administrare, pana se obisnuieste organismul (asta nu inseamna ca te vei simti asa 3 luni, nu te speria... depinde de organism)

Offline

 

#3 2010-07-15 12:35:30

desert.lullaby
New member
Inregistrat: 2010-07-15
Mesaje: 11

Re: Antriconceptionale RIgevidon

Sper totusi sa dispara dupa prima folie...ma speriasem deoarece auzisem tot felul de pareri contra rigevidon iar doctorul nu mi-a pus prea multe intrebari despre sanatatea mea inainte sa le prescrie.Nu am avut cazuri de cancer in familie..acum eu sper sa nu se puna problema vreodata de asa ceva,mai ales datorita pastilelor.


Inima mea poate fi orice: o pajiste pentru gazele, o manastire de calugari crestini, un templu pentru idoli, Ka'aba pelerinului, sulurile Torei si cartea Coranului. Eu cred in religia dragostei, oriunde s-ar indrepta caravanele sale, caci dragostea este religia si credinta mea.

Offline

 

#4 2010-07-15 12:46:42

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Antriconceptionale RIgevidon

desert..eu am luat 14 ani rigevidon si sigur nu am facut cancer...
acum depinde de organismul fiecaruia,mie una mi-a mers bine cu ele.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#5 2010-07-15 12:47:31

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Antriconceptionale RIgevidon

Pentru asta e bine ca atunci cand iei anticonceptionale sa-ti faci macar o data pe an niste analize, si daca e ceva in neregula sa mergi la medic
Analizele sunt : hemoleucograma completa, colesterol, trigliceride, glicemie, TGO, TGP si Timp Quick; toate sunt gratuite cu trimitere de la medicul de familie, mai putin Timpul Quick care e vreo 15 ron

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-07-15 23:30:46

desert.lullaby
New member
Inregistrat: 2010-07-15
Mesaje: 11

Re: Antriconceptionale RIgevidon

Multumesc frumos:)
Sper totusi sa dispara mai repede efectele secundare ..sunt foarte neplacute


Inima mea poate fi orice: o pajiste pentru gazele, o manastire de calugari crestini, un templu pentru idoli, Ka'aba pelerinului, sulurile Torei si cartea Coranului. Eu cred in religia dragostei, oriunde s-ar indrepta caravanele sale, caci dragostea este religia si credinta mea.

Offline

 

#7 2010-07-16 21:03:36

andora
Full member
Inregistrat: 2009-07-01
Mesaje: 524

Re: Antriconceptionale RIgevidon

Eu iau de 12 ani rigevidon si nu am nicio problema.
Se spune ca ar fi recomandat celor care au in familie antecedente de chist ovarian sau fibrom.
La  mine totul este ok!


Am facut un pariu cu viata: ca atunci cand ea ma va invinge , eu sa nu am nici un regret!!!

Offline

 

#8 2010-07-18 19:39:22

desert.lullaby
New member
Inregistrat: 2010-07-15
Mesaje: 11

Re: Antriconceptionale RIgevidon

Nu am antecedente de genul..momentan intampin alta problema...am o infectie urinara si mi s-a spus sa urmez tratament cu Nolicin(tablete) si Movalis(supozitoare) timp de 5 zile.Am citit atat prospectul anticonceptionalelor cat si cel al antibioticelor..pe lista substantelor ce pot stopa contraceptia nu se afla norofloxacina si nici meloxicamul(componente ale tratamentului)deci nu cred ca este nevoie sa folosesc o alta metoda de contraceptie non hormonala.Voi ce ziceti? E safe daca raman doar la pastile?


Inima mea poate fi orice: o pajiste pentru gazele, o manastire de calugari crestini, un templu pentru idoli, Ka'aba pelerinului, sulurile Torei si cartea Coranului. Eu cred in religia dragostei, oriunde s-ar indrepta caravanele sale, caci dragostea este religia si credinta mea.

Offline

 

#9 2010-07-18 21:29:13

daenarys
Vizitator

Re: Antriconceptionale RIgevidon

cand iei antibiotice te protejezi cu prezzervativ pe toata durata tratamentului cu antibiotice si inca 7 zile dupa terminarea lui (pana cand inghiti 7 pastile)

 

#10 2010-07-18 21:38:26

desert.lullaby
New member
Inregistrat: 2010-07-15
Mesaje: 11

Re: Antriconceptionale RIgevidon

PFFF... va mie in 6 zile imi vine ciclul...5 zile fac tratament incepand de azi...mai trebuie sa ma protejez si dupa cele 7 zile??gen knd incep folia noua????

Ultima oara a fost editat de desert.lullaby (2010-07-18 21:43:50)


Inima mea poate fi orice: o pajiste pentru gazele, o manastire de calugari crestini, un templu pentru idoli, Ka'aba pelerinului, sulurile Torei si cartea Coranului. Eu cred in religia dragostei, oriunde s-ar indrepta caravanele sale, caci dragostea este religia si credinta mea.

Offline

 

#11 2010-07-18 23:36:02

cobra89
New member
Inregistrat: 2010-07-18
Mesaje: 23

Re: Antriconceptionale RIgevidon

poti sa ma ajuti cu o intrebare?

Offline

 

#12 2010-07-19 08:14:45

daenarys
Vizitator

Re: Antriconceptionale RIgevidon

desert.lullaby a scris:

PFFF... va mie in 6 zile imi vine ciclul...5 zile fac tratament incepand de azi...mai trebuie sa ma protejez si dupa cele 7 zile??gen knd incep folia noua????

da primele 7 zile din folia noua te protejezi suplimentar + pauza de 7 zile.

 

#13 2010-07-27 22:45:39

desert.lullaby
New member
Inregistrat: 2010-07-15
Mesaje: 11

Re: Antriconceptionale RIgevidon

Mi-a venit ciclul in urma cu 5 zile...in ultimele 3 zile secretia pe care o am are in compozitie mai mult sange decat in mod obisnuit si este de culoare rosiatica(nu maro ca in primele 2 zile)..simt dureri la nivelul mijlocului si colului uterin...este normal??


Inima mea poate fi orice: o pajiste pentru gazele, o manastire de calugari crestini, un templu pentru idoli, Ka'aba pelerinului, sulurile Torei si cartea Coranului. Eu cred in religia dragostei, oriunde s-ar indrepta caravanele sale, caci dragostea este religia si credinta mea.

Offline

 

#14 2010-07-28 23:37:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Antriconceptionale RIgevidon

desert.lullaby a scris:

Mi-a venit ciclul in urma cu 5 zile...in ultimele 3 zile secretia pe care o am are in compozitie mai mult sange decat in mod obisnuit si este de culoare rosiatica(nu maro ca in primele 2 zile)..simt dureri la nivelul mijlocului si colului uterin...este normal??

e foarte normal
Nu te mai stresa, astea nu sunt probleme, se vor rezolva de la sine
Ai deci rabdare si, eventual, daca esti nesigura, mergi si vorbeste cu un medic de planning


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#15 2010-07-28 23:50:37

desert.lullaby
New member
Inregistrat: 2010-07-15
Mesaje: 11

Re: Antriconceptionale RIgevidon

Va multumesc frumos ,o seara buna!:-*


Inima mea poate fi orice: o pajiste pentru gazele, o manastire de calugari crestini, un templu pentru idoli, Ka'aba pelerinului, sulurile Torei si cartea Coranului. Eu cred in religia dragostei, oriunde s-ar indrepta caravanele sale, caci dragostea este religia si credinta mea.

Offline

 

#16 2010-08-21 11:16:27

desert.lullaby
New member
Inregistrat: 2010-07-15
Mesaje: 11

Re: Antriconceptionale RIgevidon

am terminat a doua folie de anticonceptionale acum 4 zile..nici urma de ciclu insa......am motive de panica????


Inima mea poate fi orice: o pajiste pentru gazele, o manastire de calugari crestini, un templu pentru idoli, Ka'aba pelerinului, sulurile Torei si cartea Coranului. Eu cred in religia dragostei, oriunde s-ar indrepta caravanele sale, caci dragostea este religia si credinta mea.

Offline

 

#17 2010-08-21 11:24:08

desert.lullaby
New member
Inregistrat: 2010-07-15
Mesaje: 11

Re: Antriconceptionale RIgevidon

si in cazul in care nu-mi apare deloc ce imi recomanzi?


Inima mea poate fi orice: o pajiste pentru gazele, o manastire de calugari crestini, un templu pentru idoli, Ka'aba pelerinului, sulurile Torei si cartea Coranului. Eu cred in religia dragostei, oriunde s-ar indrepta caravanele sale, caci dragostea este religia si credinta mea.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.