homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Infectie urinara?


#1 2010-08-17 20:58:35

stanescu
Membru
Inregistrat: 2010-08-17
Mesaje: 2

infectie urinara?

Buna ziua

Am si eu cateva intrebari legate de infectia urinara si daca se poate ca doctoressa sa imi raspunda. Va multumesc anticipat.

Am o fetita de 1 an si jumatate si de la nastere ne confruntam cu o infectie urinara cu E coli. In ultima luna de sarcina eu am facut aceasta infectie la secretie si se presupune ca o are si micuta. Dar.....am cateva nelammuriri legate de aceasta infectie urinara. Chiar ma indoiesc ca ar avea-o. desi pana acum am urmat sfatul medicului ei pediatru si am facut numeroase tratamente cu augmentin. Nici eu la varsta de 31 de ani nu am facut atatea tratamente!!!

La ultima analiza are urm rezultat: valorile iesite, si cele de referinta sunt trecute mai jos.
Examen Complet De Urina (sumar +
Sediment)
Epitelii plate: rare
Leucocite: rare
- Bilirubina Negativ mg/dl NEGATIV
- Corpi cetonici Negativ mg/dl NEGATIV
- Densitate 1.015 1.015 - 1.030
- Eritrocite Negativ Eri/ul NEGATIV
- Glucoza Normal mg/dl NORMAL
- Leucocite Negativ Leuco/ul NEGATIV
- Nitriti Negativ mg/dl NEGATIV
- PH 6 5 - 6.5
- Proteina Negativ mg/dl NEGATIV
- Urobilinogen Normal mg/dl NORMAL

La urocultura a iesit E coli 100000
si antibiograma de rigoare.

Intrebare: Faptul ca  la sumar sunt rare lecucocite nu insemana ca Nu ar avea infectie? Unii doctori (consultati dupa lunile de tratament cu antibiotic) sunt de aceasta parere , ca nu ar avea infectie, dar medicul ei pediatru nu a impartasit aceasta parere si prin urmare am facut tratamente repetate cu antibiotic.
Trebuie sa mai precizez ca la inceputul lunii martie a facut rubeola si in momentul in care febra (cea de 3 zile) nu ceda (nu se stia de ce face febra, nu avea inca eruptia pe piele) am facut si o urocultura la care iar a iesit E coli si nu a mai facut tratament pt ca am fost la alt medic si a fost de parere ca rarele leucocite nu indica infectie. Daca era infectie din martie pana acum, august , cred ca patea copilul ceva daca avea infectie, nu? Asta pt ca atunci nu am spus nimic medicului ei pediatru(cel cu antibioticele). Precizez ca avem pe langa medicul de familie, pediatru, un altul cu plata la care mergem si care ne-a scos din multe belele si de aceea o ascultam. Acum insa este in concediu si nu am avut incotro decat la mergem la medicul de familie.

Va multumesc mult de tot si astept raspunsul dvs, eventual pe mail

Offline

 



#2 2010-08-17 21:06:38

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: infectie urinara?

eu as face o pauza cu antibioticul. las-o un pic si refa-i intai flora cu biotics baby sau cu protectis. analizele i le-ai facut de fiecare dtaa la acelasi laborator? atata timp cat a facut de fiecare data tratament cu acelasi antibiotic e f probabil sa se fi dezvoltat imunitate si degeaba i-l mai dai. infectia cu e.coli poate fi mai greu de trata si pt asta trebuie un medic priceput. sanatate!


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2010-08-17 22:03:03

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: infectie urinara?

fetita ta face sau nu la olita? intreb pt ca fetita de 7 luni a unei prietene a tot facut infectii urinare si tratamente cum spui... pt ca facea scaune moi si ff dese care ajungeau unde nu trebuia... mamica ajunsese disperata, cara baxuri de pampersi dupa ea si o schimba pe fata la cea mai mica urma... i-au trecut acum, la 7 luni, cand si-a schimbat consistenta scaunului.

la voi, chiar daca nu face moale... nu e posibil sa ajunga ceva materii fecale in zona in care nu tre, pana sa apuci tu sa o schimbi?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#4 2010-08-30 20:18:51

stanescu
Membru
Inregistrat: 2010-08-17
Mesaje: 2

Re: infectie urinara?

Analizele nu le-am facut la acelasi laborator, le-am luat prin rotatie. dar.....alte simptome nu are, febra nu, de mancat mananca uneori mai mult alteori mai putin. Acum are deja 3 canini, ca i-au dat 2 de vreo sapt, si se vede ca ar sparge gingia si ultimul. Tot ce pot face este intr-adevar sa fac pauza cu antibioticul, sa zic dr pediatru ca ii dau antibioticul si sa refac analizele undeva prin Bucuresti. Sper totusi sa scapam de cosmarul asta.

Moale mai facea cand ii dadeau cainii, acum chiar tb sa o urmaresc cand face caca. Dar chestia cu e coli tine de mult si chiar sa nu dea rezultat? ma indoiesc de corectitudinea analizelor si a antibiogramelor!

Multumesc pt raspunsuri

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.