homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare analize


#1 2010-08-31 17:53:00

tinuk
Membru
Inregistrat: 2010-08-31
Mesaje: 4

Interpretare analize

Buna. Azi am primit rezultatele de la ginecolog, mi-am facut test HPV si as avea nevoie de putin ajutor in interpretarea lui. Mi-a iesit Gardnerella, atat am inteles din el.  Mai e ceva in neregula?


Celule epiteliale:

celule superficiale +++
celule intermediare ++
celule parabezale (+)
celule endocervicale ++

Celule inflamatorii:

Granulocite +
histiocite/macrofage (+)

Flora

Gardnerella +++


Clasificare Papanicolaou CII
Flora - FIV
Clasificare - Munchen II
Clasificare Bethesda - Frotiu reactiv


Concluzii : Proces inflamator pe fondul unui frotiu ce pledeaza pentru (??) (actopiz) ( nu inteleg)

Offline

 



#2 2010-08-31 22:07:27

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: Interpretare analize

Scriu si eu aici rezultatul de la PAP pt ca dr mi-a dat foaia si atat  neutral  si nu inteleg nimik  cesafac

Frotiu conventional: Satisfacator pt evaluare
Numeroase PNM  va

1. Frotiu negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna .
- candida -frecventa

2.Celule endometriale la femei peste 40- zero

3. Anomalii ale celulelor epiteliale

   LG-SIL: Atipii HPv 0-?  huh

Descriere : Frotiu cl III Pp ( nu inteleg prea bine )
Frotiu Intern inflamat cu rare celule displazice prin multinucleare, si inca ceva da nu inteleg  hmm

Repeta dupa tratament pt recadrare ( cred  hmm ) IBS

Va rog mult sa-mi spuneti ce naiba inseamna ...ca tampita de dr mi-a dat rezultatul si atat si pana merg la dr vreau sa stiu in ce stare sunt  grater


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#3 2010-09-01 19:59:24

tinuk
Membru
Inregistrat: 2010-08-31
Mesaje: 4

Re: Interpretare analize

Ma ajuta cineva si pe mine va rog? nustiu

Offline

 

#4 2010-09-01 20:10:22

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Interpretare analize

Frotiu clasa II este foarte bun pentru o femeie activa sexual si cred ca de cele mai multe ori acesta se asociaza cu un proces inflamator (cred ca de aceea scrie "frotiu reactiv" la clasificare bethesda).

"actopiz" sa nu fie cumva "ectopie", ca asta nu ar fi bine. Daca ai asa ceva, probabil e necesara o colposcopie.

gardnerella nu e nimic grav, e doar un dezechilibru - cu niste ovule prescrise de medic trece usor; am avut si eu si mi-a prescris niste ovule cu un amestec de antibiotice pentru aplicatii locale, dar am si inghitit antibiotice

PS: testul HPV este altceva decat testul citologic Papanicolau. Testul Papanicolau nu zice cu certitudine daca ai sau n-ai HPV, ci doar poate ridica suspiciuni.

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-09-01 20:14:46)

Offline

 

#5 2010-09-01 20:31:25

tinuk
Membru
Inregistrat: 2010-08-31
Mesaje: 4

Re: Interpretare analize

Da...ectopie scrie. Mi-a zis ca am o zgarietura, dar mica, si ca se vindeca de la sine, dar totusi mi-a dat niste ovule si medicamente. Acum nu stiu daca e pt Gardnerella sau pt rana aia mica. Am luat tinizol in doza unica si ovule cervugid. Daca e doar o zgarietura imi trece, nu?  nustiu daca acel examen presupune sa mareasca imaginea dinauntru pe calculator, l-am facut. Am vazut exact acea zgarietura. Oare ii ia mult timp sa se vindece?

Ultima oara a fost editat de tinuk (2010-09-01 20:33:58)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-09-01 20:33:47

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Interpretare analize

Cervugid sunt foarte-foarte bune pentru multe probleme ale colului (si cred ca si pt gardnerella). Mi-a zis o d-na ginecolog ca Cervugid "e de aur". Se va vindeca zgarietura de la Cervugid, deocamdata nu trebuie sa faci altceva. Doar ca trebuie urmarita evolutia ei, asta conform recomandarilor ginecologului tau.

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-09-01 20:37:47)

Offline

 

#7 2010-09-01 20:37:56

tinuk
Membru
Inregistrat: 2010-08-31
Mesaje: 4

Re: Interpretare analize

Multumesc  smile

Offline

 

#8 2010-09-01 20:57:21

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: Interpretare analize

You_and_Me a scris:

Scriu si eu aici rezultatul de la PAP pt ca dr mi-a dat foaia si atat  neutral  si nu inteleg nimik  cesafac

Frotiu conventional: Satisfacator pt evaluare
Numeroase PNM  va

1. Frotiu negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna .
- candida -frecventa

2.Celule endometriale la femei peste 40- zero

3. Anomalii ale celulelor epiteliale

   LG-SIL: Atipii HPv 0-?  huh

Descriere : Frotiu cl III Pp ( nu inteleg prea bine )
Frotiu Intern inflamat cu rare celule displazice prin multinucleare, si inca ceva da nu inteleg  hmm

Repeta dupa tratament pt recadrare ( cred  hmm ) IBS

Va rog mult sa-mi spuneti ce naiba inseamna ...ca tampita de dr mi-a dat rezultatul si atat si pana merg la dr vreau sa stiu in ce stare sunt  grater

nimeni nu ma lamureste si pe mine ?! supa


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#9 2010-09-02 03:34:19

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Interpretare analize

Candida aceea cred ca trebuie tratata, probabil o sa iti prescrie ovule Cervugid.
Cred ca ar fi bine sa faci colposcopie (daca n-ai facut deja), sa iti vizualizeze colul sa n-ai vreo leziune care necesita tratament (si pt asa ceva - eventual - tot ovule Cervugid se dau, dar nu intotdeauna). Era mai bine daca iti iesea clasa II, dar zici ca ai clasa III - care cere sa faci si colposcopie (La colposcopie iti zice daca cumva e ceva mai grav; tot asa se vad si eventuale condiloame). In mod normal trebuia sa iti prescrie ceva, macar ovule si sa repeti Pap-ul dupa un anumit interval. Se repeta din 6 in 6 luni sau macar o data pe an, in functie de cum ti se recomanda. Citeste si aici: http://forum.anticonceptionale.ro/t1483 … colau.html

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-09-02 21:50:24)

Offline

 

#10 2010-09-02 07:45:37

daenarys
Vizitator

Re: Interpretare analize

you,ai o infectie cu candida si papanicolau clasa 3.dupa capul meu clasa asta e data de infectia aia cu candida mai ales ca nu vad in rezultatul pap suspiciune de hpv.eu zic sa faci un tratament eficient pt.canida si sa faci dupa inca un test papanicolau.daca si atunci iese clasa 3 mergi si faci o colposcopie.nu vad de ce sa faci colposcopie acum avand infectia aia cu candida care se poate sa fie raspunzatoare pt.testul papanicolau 3.eu una asa as proceda smile

nu are peste 40 de ani scrie acolo clar ca celulele alea sunt 0 smile

 

#11 2010-09-02 11:22:37

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: Interpretare analize

am hpv pozitiv si rana pe col dar nu-mi zice clar ce clasa am , vad ca e cu semnul intrebarii  huh ..nu am semne de candida decat o simpla secretie ..atat  dar daca a iesit inseamna ca e  cesafac

dae  puss ..am fost la interpretare si dr a ramas putin uimita de certificatul de analiza ..incomplet si destul de simplu ..fara prea multe clasificari ...in fine mi-a explicat si mi-a zis si ea la fel intai sa fac tratament pt candida pt ca ea a influentat clasificarea si apoi vin fac iar pap si vedem ce iese cu adevarat ...mi-a dat o reteta destul de maricica ..si va trebui sa o respect cu strictete ..in fine ...multumesc fetelor  smile


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.