homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Temperatura bazala si fertilityfriend


#1 2010-08-26 14:07:29

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Temperatura bazala si fertilityfriend

Dirida, careia ii multumim,  a alcatuit un tutorial care sper sa va fie de folos daca decideti ca a venit momentul sa va monitorizati ovulatia cu ajutorul graficelor de temperatura.

Cont pe Fertility Friend:

1.Accesati linkul: www.fertilityfriend.com
2.Apasati "join now, it's free"
3.Introduceti datele de inregistrare(nickname, e-mail) si apasati "Next". In noua pagina

introduceti cuvantul secret pt identificare in caz ca se uita parola si apasati

"Finish". In noua pagina apasati "Start now". Bifati "I accept all the terms of the

licence" si apasati "I accept al Terms"
4.In pagina "initial setup" selectati: Graph, data de nastere, cu ce zi sa inceapa

saptamana (luni), data ultimul cm, lungimea ciclului, unitatea pt temp(celsius),

modalitatea in care se ia temp (vaginal). Apasati "Setup"
5. In acest moment sunteti logate in contul d-voastra si vi se afiseaza graficul pt

ciclul curent.
6. Pe mail veti primi un mesaj in care vi se comunica id-ul si parola.
7. Faceti click pe day "x" (coloana) si veti fi redirectionati catre o pagina unde se

introduc urmatoarele date:
- temperatura (ex: 36,5) (discarded se bifeaza in caz ca vrem sa nu fie luata in

considerare acea temp)
- mucusul cervical: dry(e uscat), sticky( e lipicios si incolor sau putin albicios),

creamy( e ca un lapte de corp), watery( lapte de corp mai apos si un pic mai

transparent), eggwhite(albus de ou). Se trece mucusul care e cel mai sus pe scara

prioritatilor (ordinea in care le-am trecut e ordinea aparitiei lor pe parcursul unui

ciclu) care apare in ziua respectiva.
- menses/spotting: spotting, light, medium, heavy, N/A(in caz ca nu e deloc)
- intercourse/insemination (cand ati avut contact sexual: PM, AM, yes, both yes etc)
- opk=test de ovulatie (+/-) daca e cazul
- test de sarcina (+/-) daca e cazul
si alte specific situations
Se apasa "Save" de fiecare data pt a se salva noile modificari
Flow-ul se repeta zilnic pt fiecare zi din ciclu.

Cum se ia temperatura:

Se foloseste un termometru digital cu 1 sau 2 zecimale. Poate fi folosit si un termometru cu mercur care se va tine 5-10 minute inainte de citirea temperaturii. In fiecare dimineata, la aceeasi ora, dupa minim 3 ore de somn neintrerupt, inainte de a face orice altceva se introduce termometrul vaginal si dupa bip se citeste temperatura.

Daca somnul nu a fost continuu si au avut loc treziri frecvente in noaptea respectiva se

bifeaza "Sleep deprived". Atentie! nu trebuie sa faceti absolut nimic dupa ce v-ati

trezit inainte de a lua temperatura(v-ati trezit, ati intins mana spre termometru,

introduceti termometrul, asteptati bip-ul si abia dupa puteti face ce doriti: sa dormiti

la loc, sa va ridicati din pat). .
Apoi temp se introduce in grafic, alaturi de alte indicii: mucus cervical, opk etc

Cum se interpreteaza graficul:

Ciclul are 2 faze: faza foliculara( in care se formeaza foliculul ceva fi eliberat la

ovulatie) si faza luteala ( perioada de dupa ovulatie care in medie dureaza cam 14 zile,

dar nu e obligatoriu, depinde de fiecare femeie in parte).
Dupa ovulatie are loc o crestere de temp, daca temp se mentine ridicata cel putin 3 zile

dupa ovulatie, FF marcheaza ovulatia in ziua cu temp cea mai scazuta inainte celor 3

ridicate.
Ovulatia se marcheaza cu dunga plina rosie daca FF are mai multe indicii si este sigur

ca atunci a avut loc si cu linie punctata daca nu are toate indiciile. Ovulatia marcata

manual este cu linie albastra.
Temperaturile care nu au fost luate cam la aceeasi ora si cele care au bifat sleep

deprived sunt marcate cu bulina alba, restul cu buline albastre.
Important e sa se introduca cat mai multe indicii in grafic pt ca ovulatia sa fie

marcata cat mai sigur.
Daca se ia doar temperatura atunci se poate afla doar momentul cand a avut loc ovulatia,

pt a avea o viziune mai clara si pt a avea contact cand sansele sunt cele mai ridicate

de a se ramane insarcinata este indicat a se face si teste de ovulatie si a se urmari

mucusul cervical.


Cum copiati linkul la semnatura
In meniu pe FF-> My Home page->modificati setarile care sa apara in home page care credeti de cuviinta ->apasati "Create Home page"> copiati linkul care apare la "Your Charting Home Page Web Address:" si dati paste la semnatura(pe forum-> profil-> semnatura si avatar). Daca doriti sa modficati linkul in FF apasati Change URL si introduceti noul URL.

Good luck!

linkuri utile:
http://www.fertilityfriend.com/videos.html
http://www.fertilityfriend.com/chartingbasics.html
http://www.fertilityfriend.com/guidedtour.html
http://www.fertilityfriend.com/courses/

Offline

 



#2 2010-08-26 16:23:57

mylacik
Hero member
De la: Slovacia
Inregistrat: 2010-06-30
Mesaje: 3883

Re: Temperatura bazala si fertilityfriend

tummenupp tummenupp


http://www.fertilityfriend.com/home/Mylacik
21.05.2011 Mamica fericita de puiut Fabian !! hjarta hjarta Iti multumesc Doamne pentru minune !
bebe avem 3 anisori hjarta hjarta

Offline

 

#3 2010-09-01 14:06:00

rb1891
Full member
De la: SPANIA
Inregistrat: 2009-03-24
Mesaje: 116

Re: Temperatura bazala si fertilityfriend

Buna fetelor, eu  am cont pe fertility friend de 3 luni si vreau sa va spun ca sunt foarte multumita.Am un ciclu putin neregulat -o luna 27 de zile, o luna 34 de zile, dar cu ajutorul site-ului am reusit sa imi detectez ovulatia in fiecare luna. Si chiar e bun graficul pt ca intr-o luna pe linga temp am facut si teste de ovulatie si a coincis.Deci recomand calduros tuturor fetelor dornice de un bebe.La mine nu a venit inca barza pt ca sotul are ceva probleme, dar am incredere ca o data rezolvate si cu ajutorul graficului va veni si la noi bebica mult asteptat.Multa bafta tuturor!

Offline

 

#4 2010-09-01 14:24:03

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Temperatura bazala si fertilityfriend

rb1891 a scris:

Buna fetelor, eu  am cont pe fertility friend de 3 luni si vreau sa va spun ca sunt foarte multumita.Am un ciclu putin neregulat -o luna 27 de zile, o luna 34 de zile, dar cu ajutorul site-ului am reusit sa imi detectez ovulatia in fiecare luna. Si chiar e bun graficul pt ca intr-o luna pe linga temp am facut si teste de ovulatie si a coincis.Deci recomand calduros tuturor fetelor dornice de un bebe.La mine nu a venit inca barza pt ca sotul are ceva probleme, dar am incredere ca o data rezolvate si cu ajutorul graficului va veni si la noi bebica mult asteptat.Multa bafta tuturor!

goodluck  daca vrei poti veni la noi la aspirante http://forum.anticonceptionale.ro/viewt … 7#p1765587 , asa trece timpul mai usor pana vine bebe  smile


.

Offline

 

#5 2010-11-04 09:56:18

Nody
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-06-25
Mesaje: 461

Re: Temperatura bazala si fertilityfriend

Am tot vazut la alte fete in tabelul de temperaturi de pe fertilityfriend in dreptul randului  teste de sarcina notatia "+" si apoi "B+" sau "+B" , numai stiu. Stiu ca "+" inseamna un test de sarcina pozitiv dar cealalta notatie ce inseamna?
Mersi


bb1-  baietel 4 ani
bb2 - baietel 31 +  gravida

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-11-04 10:42:59

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Temperatura bazala si fertilityfriend

n06d a scris:

Am tot vazut la alte fete in tabelul de temperaturi de pe fertilityfriend in dreptul randului  teste de sarcina notatia "+" si apoi "B+" sau "+B" , numai stiu. Stiu ca "+" inseamna un test de sarcina pozitiv dar cealalta notatie ce inseamna?
Mersi

analiza HCG din sange


.

Offline

 

#7 2010-12-04 20:33:23

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Temperatura bazala si fertilityfriend

Fetele, voi ce termometre folositi? Am avut minut, s-a terminat bateria si mi-am cumparat unul de 30 de lei, nu mai stiu cum ii zice, dar e V A R Z A. Minut nu prea mai gasesc pe la farmacii.... stiti alternative? puss

Super topicul asta smile


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#8 2010-12-04 20:37:16

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: Temperatura bazala si fertilityfriend

dar sa schimbi bateria ai incercat? wink


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#9 2010-12-04 21:13:47

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Temperatura bazala si fertilityfriend

Very funny... nu, nu am incercat, cred ca ma saturasem de el si am profitat de ocazie... si l-am aruncat cand s-a terminat bateria big_smile


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#10 2010-12-04 22:24:32

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Temperatura bazala si fertilityfriend

pacat, era foarte bun. altul mai bun nici nu stiu

Offline

 

#11 2010-12-05 12:06:12

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Temperatura bazala si fertilityfriend

Deci ma faceti sa caut prin gunoaie lol


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#12 2010-12-05 12:11:59

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Temperatura bazala si fertilityfriend

rotfl
poate gasesti tot un Minut, sunt cele mai bune smile
vezi si pe net daca nu gasesti in farmacii, dar sa fii atenta sa fie cu 2 zecimale, ca exista si cu una si nu scrie nimic pe ele. cel cu capacel roz are 2 zecimale, cel alb complet doar una.

Offline

 

#13 2010-12-06 13:06:23

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Temperatura bazala si fertilityfriend

ok..... oricum, ma trez dave de 7 ori/noapte..... ma cam agit degeaba cu tep asta sad ; noroc ca stiu cam cand ovulez... si ma salveaza testele lol


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#14 2011-03-13 20:47:53

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Temperatura bazala si fertilityfriend

question: mi-a expirat perioada vip si nu imi mai arata ce pastile iau si alte emdicamente. pot sa mai setez ceva sa mi le arata? sau asta a fost tot/ sad


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#15 2011-03-13 20:51:01

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Temperatura bazala si fertilityfriend

nu ti le mai arata. dar tu poti sa le introduci in continuare. poate iti iei Vip la un moment dat, sau iti mai dau ei din cand in cand cateva zile si atunci o sa le vezi.

Offline

 

#16 2011-03-13 21:04:21

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Temperatura bazala si fertilityfriend

am inteles! multumesc!


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#17 2011-03-13 21:29:30

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Temperatura bazala si fertilityfriend

cu placere

Offline

 

#18 2011-07-03 21:05:08

olya
Membru
Inregistrat: 2011-07-02
Mesaje: 3

Re: Temperatura bazala si fertilityfriend

temperatura trebuie luata si in zilele cu menstruatie?

Offline

 

#19 2011-07-03 22:41:53

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Temperatura bazala si fertilityfriend

olya a scris:

temperatura trebuie luata si in zilele cu menstruatie?

doar daca vrei, daca nu poti incepe dupa ce se termina menstra


.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.