homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Premonitii


#1 2007-10-03 22:15:03

A.W.
Full member
Inregistrat: 2007-04-10
Mesaje: 344

premonitii

Fetelor,voi credeti in premonitii? Sau mai bine zis in instictul vostru care va zice ceva? Mie mi se intampla sa imi vina cateodata cate o idee in cap , sau chiar o senzatie iar apoi sa se intample ceva ce are legatura cu ce am gandit sau simtit..Nu mai zic de vise, k mai mereu dupa ce se intampla ceva imi aduc aminte k am si visat...
Iar senzatiile de deja vu ma innebunesc pur si simplu, sunt atat de puternice...si mereu ma chinui sa imi aduc aminte in ce moment am mai trait acel lucru...Ce parere aveti chiar exista sau aceste idei provin din subconstientul nostru?

Offline

 



#2 2007-10-03 22:26:04

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: premonitii

Premonitii, hmm, presentimente ... inner voice smile ar trebui sa invat sa-mi ascult vocea interioara pentru ca in nenumarate ori evenimentele s-au intamplat asa cum le-am simtit. Accentuez pe "simtit" pentru ca nu am imagini sau vise premonitorii, doar senzatii puternice si de moment, pe care de obicei le ignor, iar apoi se adeveresc.

Deja-vu - am avut o perioada de vreo 5 ani in care deja ma chinuiau chestiile astea, erau foarte dese. Aveam chiar si in vis momente de deja-vu, stiam ca am mai visat si stiam cum s-a terminat visul data trecuta. Acum s-au rarit, nici nu mai tin minte de cand n-am mai avut asa ceva.

Vise - visez colorat, animat, dimineata tin minte totul ca pe un film, dar visele nu au semnificatii concrete. Un singur vis se adevereste insa mereu, cand visez scrisori, felicitari bagate in casuta postala in urmatoarele 3-4 zile primesc vesti sau aflu lucruri total neasteptate.


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#3 2007-10-03 22:50:57

mada_ly_na
New member
De la: Vinatori VN
Inregistrat: 2007-09-16
Mesaje: 51

Re: premonitii

eu d mica am fost invatata sa nu cred in asa ceva,dar tot de mik stiu k am senzatii d deja-vu dar doar pt 2-3 secunde.sau uneori parca s-a mai intamplat o data la fel si nu k am visat sau altceva.si de fiecare cand am parte de foarte mult ras,ma ia cu o clipa de melancolie si presimt k va fi ceva rau,cu lacrimi.si asa e.nuj ce sa cred neutral


Nu sunt c par a fi Nu sunt nimic din ce-as fi vrut sa fiu... Dar pt k m-am nascut fara sa stiu... Sau prea curand, Sau poate prea tarziu... M-am resemnat ca orice bun crestin Si n-am ramas... Decat ceea ce sunt... big_smile

Offline

 

#4 2007-10-03 22:53:10

luna_amara
Hero member
De la: craiova
Inregistrat: 2007-08-16
Mesaje: 2756

Re: premonitii

da senzatii de deja vu am avut,,in vise  cred(am si o carte cu semnificatia viselor)de 2 ori am visat ceva si s a adeverit..da si tin minte ceea ce visez insa nu mereu:)


take me as i am or watch me as i go!

Offline

 

#5 2007-10-03 23:42:23

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

Re: premonitii

eu la captoul asta stau mult prea bn sad si nu prea imi place...am avut vise intotdeauna care au prezis moartea unor rude apropiate (si nu de batranete ci de accidente sau mai grav), cererea in casatorie a unei rude (cu 2 zile inainte)...si mai grav intotdeauna am un anumit "tip" de vis pe care se repeta intotdeauna inainte sa ma mai ciondanesc mai serios cu DL. meu...noroc ca acum multumita acestui vis pot sa evit anumite certuri...asta e partea buna tongue


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-10-04 01:05:46

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: premonitii

eu nu cred in asa ceva.

Offline

 

#7 2007-10-04 02:33:16

soulfly
Full member
Inregistrat: 2007-08-25
Mesaje: 686

Re: premonitii

Eu am chestii d-astea. Gen visez ceva si chiar se intampla. Nu identic, dar f asemanator. Sau ma gandesc la o chestie la care nu m-am mai gandit de ani buni si zilele urmatoare se intampla ceva legat de chestia aia. Sau ma gandesc la persoane la care nu m-am mai gandit de f multa vreme si zilele urmatoare aud ceva de pers respectiva. Cat despre instinct.. mai mereu ma bazez pe el. Cand nu stiu ce sa fac, zic "ce-o fi o fi" si fac ce-mi vine, fara sa ma gandesc, fiindca daca as analiza situatia as lasa-o balta cand mi-as da seama de consecinte. Si mereu imi iese bine. Ratiunea mai da gresi, instinctul niciodata!

Ultima oara a fost editat de soulfly (2007-10-04 02:34:14)


"Umbrele seamana, ce-i drept, cu intunericul, dar sunt fiicele luminii." (Lucian Blaga)
My papa told me to stay out of trouble/ "when you've found your man make sure he's for real"/ i've learned that nothing really lasts forever/ i sleep with the scars i wear that won't heal (Roxette)

Offline

 

#8 2007-10-04 12:35:31

angel_mik
Full member
Inregistrat: 2007-08-20
Mesaje: 115

Re: premonitii

si eu am senzatii d'astea...acum vreo 2 ani aveam chiar des...am si vise pe care le repet si deja le stiu finalul, nu stiu cat de adevarate sunt , dar au fost destul de multe coincidente intre vise si realitate, la fel si deja-vu


The best love is the kind that awakens the soul and makes us reach for more, that plants a fire in our hearts and brings peace to our minds

Offline

 

#9 2007-10-04 14:24:12

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: premonitii

nici eu nu credeam, dar de la o vreme visez ceva si apoi constat ca...se intampla anumite chestii ca in vis..chiar zilele trecute am patit-o iar

Offline

 

#10 2007-10-04 14:31:15

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: premonitii

si eu aveam inainte episoade de deja-vu destul de des. de ceva timp vad k ma ocolesc.
iar premonitiile, instictele le combin de regula cu ratiunea. asa imi iese cel mai bine


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

#11 2007-10-04 14:32:05

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: premonitii

cand eram mica tot sufeream de premonitii ca sa zic asa o sa dau doar cateva exemple.eram la tara aveam cam 7 ani si trebuia sa vina mama si tata sa ma ia cu masina.ei intarziau si bunica incepuse sa isi faca griji iar eu i-am zis ca au facut accident de masina in locul cutare si asta chiar se intamplase ,la fel am patit cand eram maricica cu alt accident de masina in care a fost doar mama implicata.cand eram prin a 3a ,a4a eram aram la o prietena de familie si brusc m-am ridicat de pe scaun si am zis ca trebuie sa plec acasa ca a patit tata ceva rau.acasa era ambulanta venita ,tata facuse o criza de inima.si mai sunt dar au durat pana pe la 12 ani toate astea


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#12 2007-10-04 14:48:27

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: premonitii

Si eu am senzatii de deja-vu ,in special in ceea ce priveste mirosul dulce,si mai ales de flori!Ce credeti despre "cand ti se zbate ochiul drept/stang"?Sa fie vorba doar o lipsa de calciu?Doctoressa tu ce zici,medical vorbind?

Offline

 

#13 2007-10-04 23:40:39

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: premonitii

si eu am avut senzatii de deja-vu.dar cel mai mult ma bazez pe intuitie..imi vin tot felul de idei traznite legate de o situatie sau o persoana ( o persoana aparent prietenoasa mie imi trasmite o senzatie foarte naspa,etc) si desi uneori m-am convins k sunt paranoica,peste un timp tot ca mine a fost...
  In rest,cu visele stau prost....visez foarte aiurit,colorat..dar e o lume de-andoaselea...sunt lucruri foarte ciudate kre in vis mi se par normale...si niki nu prea tin minte exact ce visez...
   A....si uneori visez tipi complet necunoscuti...stiu k la un mom dat kn eram mika,ma obseda un tip superb din vis.... uneori ma intreb,oare persoanele astea pe kre le visez si nu le cunosc or exista?


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#14 2007-10-05 00:02:46

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: premonitii

Visez lucruri care apoi se intampla in realitate.Dar numai in legatura cu persoanele care imi sunt dragi.Ultimul vis ciudat l-am avut acum vreo 2 luni, cand am visat toata noaptea denumirea unei substante. Habar n-aveam ce face respectiva substanta. A doua zi am fost cu fiu-miu la medic. I s-a prescris o reteta.Pe primul rand era un medicament ce continea exact acea substanta.
Mi se mai intampla si ziua sa ma opresc din orice activitate si sa ma gandesc intens la cine stie ce nazbatie, ca sa aflu apoi ca acel gand care nu-mi dadea pace s-a adeverit.
Dar ... partea proasta e ca sunt lucruri grave pe care le aflu asa ,din neant, insa nu pot preveni pe nimeni in privinta a ceea ce urmeaza sa se intample. Am incercat, dar n-am reusit. Uneori consider ca mi s-a dat un dar, alteori ca e un blestem. Uneori as vrea sa stiu cum pot fi dezvoltate aceste perceptii extrasenzoriale, alteori as vrea sa nu le mai am niciodata.
Partea ciudata e ca stau uneori la calculator si ma gandesc la cate un lucru si ma trezesc ca fiul meu imi aduce respectivul obiect. O fi vreo gena pe care i-am transmis-o si lui?

Ultima oara a fost editat de andrada79 (2007-10-05 00:20:38)


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

#15 2007-10-07 13:58:15

skumpi
Vizitator

Re: premonitii

brrr.....
tot tp...nush ce sunt...dar d obicei visez tot felu si mai ales cand visez o persoana pe care n`am vazut`o d mult sau n`am vb a doua zi o vad sigur..sau vorbesc cu ea ..things like this`!
maica`mea e cu vise si...mi`a insuflat d mika semnificatiia lor...
acu cateva zile am visat nsuh`ce placinta si mancare..si mi`a zis mami sa am grija k mancarea nu e buna in vis ... e boala`
si seara ..ce fac eu...mananc peste si m`am inecat cu un os sad mi`a ramas in gat...si rpd la spital la urgente sad
asta` e o intamplare recenta ..da fel si fel d "semne "

 

#16 2007-10-07 17:53:01

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: premonitii

chestia asta cu dejavu-ul e memoria noastra involuntara. eu mai am dejavu-uri si uneori my se intampla cand sunt in masina sa plang.. imi vine asa o strae de tristete..so cnd sunt acs... sau uneori imi vine sa plang si sa rad in acelasi timp. uneori ma bazez si pe instinct si nu dau gres, uneori se my intampla ca instinctul meu sa ma insele.

Ultima oara a fost editat de blue_elf (2007-10-07 17:54:00)


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#17 2007-10-07 18:44:39

Lili_delfi
Sr. member
De la: nowhere and everywhere
Inregistrat: 2007-09-26
Mesaje: 1074

Re: premonitii

si eu "sufar" de premonitii... cel putin visele... nu de putine ori mi s-a intamplat k ceea sa visez sa se intample. de exemplu, am visat-o pe vecina mea, care era insarcinata cu gemeni, k a avortat spontan, desi avea 7 luni. si am aflat peste 2 zile k a nascut prematur, la 7 luni si copiii au probleme. alt vis cu unchiul meu. visasem k a carat un frigider si deodata l-a durut groaznic mijlocul. aflu apoi de la bunica, ca e internat in spital k are discopatie lombara.
cel mai naspa vis, a fost cu prietena mea, cea care a avortat. inainte sa afle k a ramas, o visasem in cabinetul medicului, pregatindu-se de "operatie". detest visele astea, pt k stiu k mereu se implinesc sad si mi se intampla des chestii d-astea


Nimeni nu moare virgin... viata i-o trage fiecaruia cel putin o data !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.