homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??


#1 2006-09-05 17:03:35

Mirabela
Full member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 139

Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

As vrea sa-mi fac o analiza a secretiei....am sunat la un cabinet si mi s-a spus sa folosesc un irigator inainte pt a recolta mai bine.
Eu nu am mai folosit niciodata asa ceva...E obligatoriu?

Offline

 



#2 2006-09-05 17:10:34

crisu_85
Full member
Inregistrat: 2006-07-24
Mesaje: 258

Re: Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

nu-i adevarat.nu trebuie sa fi avut contact sexual cu cel putin 24h inainte de prelevare,sa nu fi pe stop


Inainte sa-l gasesti pe Fat-Frumos, trebuie sa saruti multe broasteā€¦

Offline

 

#3 2006-09-05 18:09:44

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

Mirabela, fara contact sexual cu 24 ore inainte, si fara sa te speli in vagin cu 24 ore inainte de recoltare, si, evident, sa nu singerezi. Nici vorba de irigator! S-or gindi ei sa puna pacientele sa se spele inainte de examenul ginecologic, insa nu e cazul daca vrei examen de secretie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2006-09-05 21:59:49

lexy
Full member
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 225

Re: Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

aaaaa, ce noroc cu subiectul acesta. e ceva ce imi doream demult sa intreb. faza asta cu "fara contact sexual cu 24 de ore inainte" implica orice forma de act sexual: adik, de exemplu, chiar si cu prezervativ? sau daca de exemplu ti se face....sex oral, secretia aia care lubrifiaza  poate sa modifice structura secretiei vaginale, sa-i zicem, obishnuite, care ti se recolteaza a 2-a zi? (deshi cred ca ultima parte e cam stupida, dak vezi de exemplu un film si te exciti si curge acel lichid lubrifiant, atunci ce te mai faci? chestia asta nu prea ai cum s-o stapaneshti). pana acum ceva timp eu shtiam ca ai voie sa faci sex cu 24 de ore inainte, da' doar cu prezervativ. pt ca sperma ar fi cea care influentzeaza bla bla. gata, ashtept pareri. big_smile

Offline

 

#5 2006-09-06 09:37:38

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

lexy a scris:

dak vezi de exemplu un film si te exciti si curge acel lichid lubrifiant, atunci ce te mai faci?

nu te mai uiti la filme pt adulti. big_smile


Nobody home

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-09-06 10:46:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

lexy, ti se spune sa nu ai contact sexual cu 24 ore inainte pentru ca sa nu iasa spermatozoizii pe lama. Sincera sa fiu, nu vad ce greutate e sa te abtii de la contact sexual 24 ore(adica 1 zi)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2006-09-06 12:06:58

lexy
Full member
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 225

Re: Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

stati ca va explic imediat. cand m-am inscris pe acest forum la inceput, ziceam ca am probleme, destul de multe chiar. poate din cauza unui sistem imunitar mai slabit, una dintre aceste probleme era chiar candida. am avut o perioada in care mergeam cred ca cel putin o data la doua saptamani, pt ca imi apareau diferite forme. mergeam sa-mi fac analiza, ma intorceam mi se dadea tratament, il faceam , dup-aia iar mergeam sa fac analiza de secretie sa vad dak a disparut "bubitza" respectiva sau nu. credeti-ma ca era cam greu sa ma abtin cand eu toata ziua bun-ziua faceam aceasta analiza si toata ziua buna-ziua auzeam "fara contact sexual 24 de ore inainte". din fericire acuma a cam disparut problema, sper sa nu reapara. si de aceea era cam dificil sa ma abtin. tongue si eram tare curioasa dak totushi cu prezervativ se poate.

Offline

 

#8 2006-09-07 13:38:00

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

chiar inante de a=ti face examenul d secretie (ianinte cu 1 zi) ai voie s fci sex cu prez.?fara stiu k nu..k or sramana p lama asa cum a zs doctoressa.


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#9 2006-09-07 13:52:38

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

eu zic sa nu faci sex de nici un fel cu 24 ore inainte de recoltare....oricum, nu ai voie sa te speli in vagin cu 24 ore inainte de recoltare


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2006-09-07 14:00:46

lexy
Full member
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 225

Re: Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

pey practic dak spermatozoizii reprezinta problema, si o faci cu prezervativ ca sa nu permiti patrunderea lor in vagin de nicio culoare, care ar mai fi problema? desigur, nu zice nimeni sa faci sex la ora 13:00 cand tu la 14:00 ai analiza......

Offline

 

#11 2006-09-07 14:03:18

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

lexy....io sunt mai batrina, mie mi se pare ca si dupa cauciucul ala trebuie sa te speli in vagin....in plus, din acelasi motiv, al virstei adica, mi se pare, asa cum am mai spus, ca nu pica cerul daca stai 24 ore fara sex....se poate sa ma insel


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2006-09-07 14:15:03

lexy
Full member
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 225

Re: Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

nu trebuie sa va mai spun ca sunteti excesiv de rabdatoare. multe din aceste  intrebari ar putea fi lamurite inclusiv intr-un cabinet ginecologic. dar shtiti ca majoritatea doctorilor nu au asha mare rabdare cu noi. ati vazut ce am postat mai multe dintre noi apropo de experientze nasoale in cabinetele de ginecologie. asha ca in momentul de fatza probabil ca trebui sa ne multumim cu doctori cu o mana ushoara shi care ne dau tratamente eficiente. nu o sa stea nimeni sa ne raspunda la toate intrebarile pe care le avem. shi shtiti cum e. chiar dak dai de un doctor mishto, nu iti vin toate pe moment, te grabeshti ca mai ashteapta la usha o mie de pacienti etc. eu una insist pe subiectul asta pt ca am auzit o mie de variante (inclusiv de la doctori)apropo de ce trebuie sa faci inainte de o analiza de secretie. si v-am zis si de ce acum cateva luni era cam nasol cu acele 24 de ore. acuma evident ca nu mai e cazul sa ma stresez dak o sa fac aceasta analiza o data la cateva luni, asha de control. smile

Offline

 

#13 2006-09-07 14:27:35

Mirabela
Full member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 139

Re: Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

Nu stiam ca trebuie sa te speli in vagin dupa un contact sexual cu prezervativ.....
Ce se intampla dc nu o faci? Eu pana acum ma spalam ca de obicei la suprafata...

Offline

 

#14 2006-09-07 14:33:11

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

Mirabela, se poate sa nu se intimple nimik....eu am spus ca, din punctul meu de vedere, asa e corect


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#15 2006-09-07 14:51:32

Angi
New member
Inregistrat: 2006-08-03
Mesaje: 76

Re: Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

Dupa capul meu ...dak iti faci un examen de secretie , e logic si normal sa nu faci prostioare cu 24 h inainte .
Mediul din care trebuie sa fie recoltata secretia trebuie sa fie "intact" adik sa nu intre in interactiune cu factori externi . Deci : interzis spalatul in interior , sexul fie el si cu prezervativ k si ala este considerat factor extern si orice altceva care vrei sa-l bagi pe acolo . Asa k lexy , dupa capul meu cam asta se intampla inaintea unui examen de secretie . Chiar nu inteleg de ce tie nu ti se pare corect .

Offline

 

#16 2006-09-07 16:58:26

lexy
Full member
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 225

Re: Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

ce nu mi se pare mie corect?

Offline

 

#17 2006-09-07 17:21:58

Qiss
New member
Inregistrat: 2006-08-24
Mesaje: 64

Re: Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

Dupa ce o faci...cu prezervativ este indicat sa te speli in vagin??nu stiam.Si cu ce?cu irigatorul, cu degetul, cu apa simpla?Scuzati dar....chiar nu stiam. Super forumul asta, aflu multe kestii interesante!!! smile

Offline

 

#18 2006-09-07 17:22:54

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

cu degetelul si apica cu clor (de-aia de curge la dush)


Nobody home

Offline

 

#19 2006-09-07 17:59:15

Mirabela
Full member
Inregistrat: 2006-08-04
Mesaje: 139

Re: Inainte de a ti se recolta secretia trebuie sa folosesti un irigator??

Am si eu o intrebare: Cum se distruge flora vaginala? Din ce cauze?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.