homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!-4


#58 2010-08-02 23:00:43

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!

izaiza a scris:

Salut!
Am nevoie de un sfat,tocmai azi mi-am cumparat anticonceptionale yasmin cu gandul sa le folosesc,normal.E pt prima data cand as lua asa ceva. Dar eu nu am fost la nici un medic ca sa mi le prescrie ,vreau sa le  incerc  pt. ca prietenele mele tot yasmin folosesc si nu au nici o treaba,ba chiar sunt f multumite de ele.(mentionez ca nici ele nu au fost la medic atunci cand au inceput sa le ieie).
Problema mea este ca eu am cilclu menstrual neregulat si acesta problema ma ingrijoreaza,ca imi este ca o piedica in a incepe sa le iau .Ce credeti ca ar trebui sa fac ,sa incep sa le iau ???????????,



astept raspuns va rog puss grater

ar fi bine sa mergi sa vorbesti cu un medic de planning si sa le indrumi si pe prietenele tale sda mearga...sa faca analize, neaparat, chiar daca nu le supara nimic, pot avea surprize


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#59 2010-08-04 23:42:49

izaiza
Membru
Inregistrat: 2010-08-02
Mesaje: 2

Re: anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!

ms de sfaturi:*

Offline

 

#60 2010-09-14 14:16:35

georgiana24
New member
Inregistrat: 2010-09-14
Mesaje: 21

Re: anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!

Buna ziua tuturor.
Am inceput sa iau yasmin (sunt la a 2-a folie) ca metoda contraceptiva, dar si pentru a-mi vindeca acneea. Am constatat insa ca, in decursul primei folii cosurile mi s-au inmultit, cu toate ca pielea devenise deshidratata si aspra. Abia daca dermocosmeticele pe care le folosesc de ani de zile m-au ajutat. M-am speriat. Ten acneic am avut dintotdeauna, insa reuseam sa-l tin in frau cu produse specifice.
In pauza de 7 zile, tenul parca si-a mai revenit.
Acum insa, deoarece am inceput a 2-a folie, mi-e frica sa nu ma umplu iar de bube.
Am o intrebare adresata fetelor care s-au confruntat cu acneea provocata de yasmin: dupa 3 folii (stiu ca asa scrie in prospect) vi s-a mai redus acneea?
Numai bine

Offline

 

#61 2010-09-14 18:31:52

gabriela231
New member
De la: bistrita
Inregistrat: 2010-08-23
Mesaje: 42

Re: anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!

fiecare organism raspunde altfel la ac
si eu aveam ten acneic si am luat ac yasmin vreo 6 luni si mi s-a curatat vizibil; insa nu am avut probleme gen sa ma umplu de cosuri;
probabil ca o sa ti se duca si tie smile


words can't say what love can do rodnar

Offline

 

#62 2010-09-15 17:51:22

georgiana24
New member
Inregistrat: 2010-09-14
Mesaje: 21

Re: anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!

Multumesc pentru raspuns.
Inca astept rezultatele. 8->

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2010-09-16 00:21:08

dea89
Membru
Inregistrat: 2010-09-15
Mesaje: 2

Re: anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!

Buna fetelor!Am si eu o problema in ceea ce priveste acneea si anticonceptionalele Yasmin.Va rog, ajutati-ma!
Am 20 de ani si am avut probleme cu acneea din liceu,imi apareau cosuri dar doar pe obraji in lateral,zona t era neatinsa,de obicei imi apareau inainte de ciclu.Am incercat diferite produse,diete,intr-un final dupa un tratament  serios cu Vichy si sedinte de dermomicroabraziune in primavara aveam o fata aproape perfecta,dar a venit vara si mi-au aparut pe frunte un fel de cosuri ,care pareau mai mult a fi o alergie,nneavand nicodata probleme cu frunte am fost foarte suparata,apoi mi-au   aparut pe fata ,cred ca de la soare ,desi am incercat sa nu ma expun la soare ,am inceput sa folosesc o crema cu protectie mare;atat doctorita ginecolog cat si cea dermatolog mi-au recomandat Yasmin si mi-au spus ca dupa primele 3 luni o sa am un ten curat,am luat prima folie si mi-au aparut mult mai multe cosuri o saptamana am tinut-o numai cu bufeuri de caldura si o durere de cap ,apoi spotting, iar acum sunt la a doua folie ,am multe cosuri pe frunte si dureroase ,mi-au aparut firisoare de par sub barba si nu stiu ce sa ma fac sa continui? e ceva normal? am fost la medic sa-mi iau o trimitere si imi voi face toate analizele ,dar intre timp nu stiu ce sa fac ca sa tin sub control acneea,sunt diperata ! Va rog ,ajutati-ma!

Offline

 

#64 2010-09-16 14:50:06

georgiana24
New member
Inregistrat: 2010-09-14
Mesaje: 21

Re: anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!

Buna dea.
In timpul primei folii si mie mi-au aparut mai multe cosuri, si adevarat, dureroase. Am avut si spotting, insa vad ca luna aceasta s-a reglat.
Dureri de cap nu am avut, rau nu mi-a fost. In schimb pot spune ca am cazut in depresie. Momentan mi-am mai revenit, acneea e cat de cat camuflabila cu un fond de ten bun. Ceea ce m-a uimit este ca inainte aveam tenul gras, insa acum cred ca e foarte deshidratat. Citisem undeva ca tenul trebuie sa fie foarte bine hidratat, altfel acneea isi face de cap. Am revenit la o crema de la avene si pot spune ca e cat de cat mai bine.
Ca si tine am incercat fel de fel de diete, nu mai zic cosmeticale (si medicamentoase si dermocosmetice, recomandate), unele cu rezultate (pe termen scurt sau mediu), altele fara. Nu stiu acum daca se poate spune ca acneea e vindecabila, sau doar tinuta in frau si prevenita.
Multa sanatate.

Offline

 

#65 2010-09-16 16:50:21

dea89
Membru
Inregistrat: 2010-09-15
Mesaje: 2

Re: anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!

Multumesc Georgy pentru raspuns .sper sa mi se regleze ..si sa scap intr-un final de acnee smile

Offline

 

#66 2010-09-16 17:32:02

georgiana24
New member
Inregistrat: 2010-09-14
Mesaje: 21

Re: anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!

Cu placere dea smile

Offline

 

#67 2010-09-21 15:39:09

gugustiuc
New member
Inregistrat: 2010-09-20
Mesaje: 19

Re: anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!

Hi!
Pentru dea89...Acnnea poate fi cauzata de mai multe mecanisme, una din cauze este cea de natura hormonala (si se folosesc anumite anticonceptionale, nu toate sunt benefice in tratamentul acneei). Acneea poate avea mai multe grade de severitate, in functie de care se poate stabili tratamentul. Daca ti s-a recomandat Yasmin, inseamna ca este vorba de o forma usoara sau moderata de acnee. Se poate intampla ca acneea "sa infloreasca" in timpul folosirii Yasmin doar daca inainte ai folosit Diane; daca nu ai folosit Diane si acneea s-a exacerbat, inseamna ca au aparut noi cauze cum ar fi inflamatia, infectii cu diverse localizari, sau aveai niste chisturi ovariene vechi dar mai pot fi si alte cauze. Faptul ca ti-au aparut firisoare de par ma face sa cred ca e vorba de chisturi ovariene, dar daca iei Yasmin, se vindeca si acestea. Sunt necesare cel putin 9 luni pentru distrugerea unui folicul de par. Ai facut o alegere excelenta de a folosi in acelasi timp si dieta si tratamentul dermato-cosmetic (Vishy este si favorita mea)!

Offline

 

#68 2010-09-21 16:46:37

miky22
Membru
Inregistrat: 2010-09-21
Mesaje: 4

Re: anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!

buna
Sunt noua pe site s sunt ff disperata....NU am avut acnee in viata mea,aveam un ten de imi vine sa plang cand ma gandesc.acum 4 luni am renuntat la anticonceptionale (mercilon) .Dupa vreo 2 luni am inceput cu un cos doua trei ,dispreau ,apareau altele.Disperata am fost la dermato.Toate analizele au iesit f bine, doar la cele hormonale mi-a iesit FSH  si LH ff mic. Am inceput sa iau de 13 zile melleva 35,dar parca mai rau este!va rog sa ma ajutati cu un sfat daca ati trecut prin asta.nu mai ies afara din casa,refuz sa traiesc cu fata asa.....!Am cheltuit la bani pe creme de nu mai zic....Acum folosesc zineryt si acnomega 200.dar tot mai apar.....Dua cat timp se vede efectul anticonceptionalului?Ma scuzati ca pun atatea intrebari dar sunt la paman!!!ms anticipa

Offline

 

#69 2010-10-14 11:28:58

Jollie
Membru
Inregistrat: 2010-10-14
Mesaje: 1

Re: anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!

Buna ziua, pb mea e legata de anticonceptionalele yasmin.iau anticonceptionale de o luna(la recomandarea medicului ginecolog) , de ieri am inceput al doilea blister. am observat o acnee tot mai accentuata( de cateva saptamani incoace), cosurile sunt in zona obrajilor si se intind putin si pe gat iar in zona T nu am nici un cos.cosurile sunt sub piele si uneori dor.am fost la dermatolog si am inceput de 2 zile un tratament cu niste pastile , lotiune si crema. crede-ti ca e nevoie de o perd de 3 luni pt acomodarea organismului la anticop? am intrebat medicul ginecolog dc le pot schimba si le mi-a zis ca yasmin sunt cele mai bune cu efect impotriva acneei, deci continui sa le iau. e nevoie de o perioada de acomodare? asta ar fi dilema mea.sau exista riscul sa nu revin la ten ok dc continui cu anticoncept? eu nu am avut astfel de pb cu tenul inainte , specific.
multumesc mult

Offline

 

#70 2010-10-17 14:30:49

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!

sincer, daca problemele cu tenul au aparut dupa ce ai ibnceput contraceptivele eu sunt de parere ca trebuie schimbate
mergi deci la un medic de planning(nu la ginecolog0 ca el are mai mult timp sa se documenteze ce si cum cu contraceptivele si vorbeste despre schimbarea lor


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#71 2010-12-16 12:26:21

alina_marin
Membru
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 1

Re: anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!

Buna fetelor, am o problema, timp de 3 ani am utilizat Diane la recomandarea medicului ginecolog (acnee si ovare poli) dupa o perioada am inceput sa nu mai pot suporta tratamentul (dureri de cap, depresie, ameteli, ingrasare), tot la recomandarea medicului ginecolog am inceput sa iau Yasmine, sunt la a 5-a folie dar mi-au aparut exagerat de multe cosuri, fata mi s-a umplut, niciodata nu am avut asa ceva, exclud ca si cauza igiena mea zilnica deoarece foloseste cele mai bune creme de intretinere si produse de machiaj sau alimentatia.
Credeti ca este cazul sa schimb anticonceptionalele? la anu' am nunta si daca o tin tot asa banuiesc ca o sa ajung la o acnee severa.
Ma puteti ajuta cu un sfat...este normal ce mi se intampla?

Ultima oara a fost editat de alina_marin (2010-12-16 12:28:18)

Offline

 

#72 2010-12-16 13:50:51

daenarys
Vizitator

Re: anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!

alina,eu una as merge la un medic de planning sa schimb contraceptivele smile

 

#73 2014-08-11 23:25:44

AndreeaCarp
New member
Inregistrat: 2014-05-24
Mesaje: 12

Re: anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!

Eu am avut acnee si va recomand sa cautati un tratament natural pe baza de creme cu ulei 100% pur din arbore de ceai-tre tree oil de la Thursday Plantation. Cred ca poate fetele stiu cat de eficient este uleiul din tea tree impotriva acneei. Pe mine aceste produse m-au ajutat sa scap de cosuri si puncte negre si le recomand cu multa caldura. Va pup

Offline

 

#74 2014-08-11 23:34:11

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!

AndreeaCarp ai ban 2 zile pentru reclama. Ai mai fost avertizata,urmatorul ban va fi de o luna!


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#75 2015-07-31 15:21:48

lora_c10
New member
Inregistrat: 2010-08-08
Mesaje: 15

Re: anticonceptionale Yasmin ptr problemele de acnee ??!

sevana a scris:

hellou everyone ,
am 20 de ani si am inceput sa iua anticonceptionale Yasmin la recomndarea medicului ginecolog si dermatolog !m-ar interesa sa stiu daca acste anticoncptionale sunt cu adevarat eficiente in tratarea problemelor de ten si in cat timp isi fac efectul ? iau deja de o luna si nimic sad

Hm, eu am facut pete maronii pe fata de la ele.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.