homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9-4


#58 2010-09-17 21:13:40

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

loredana, sa-ti traiasca si sa creasca mare si sanatos!!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#59 2010-09-17 21:26:15

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

lore  applause  sa creasca mare puiul!

Offline

 

#60 2010-09-17 21:27:00

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

loredana felicitariiiii pt bebe hjartahjartahjarta

fetelor v-am pupat pe toate, sa ne auzim cu vesti bune, aveti grija de voi si de bebeii vostri hjartahjartahjarta am plecat  partydance
pupiciiiiiiiiiiiiiii


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#61 2010-09-17 21:30:17

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

Loredana, bravo  applause

Pasule, de maine esti femeie maritata tongue Casa de piatra smile

Offline

 

#62 2010-09-17 21:36:07

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

yikes maine se marita paaaassss? yikes habar n-aveam... ei, curaj gaina!!! big_smile pardon, casa de piatra lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2010-09-17 22:19:15

n_loredana2008
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 2953

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

multumesc frumos fetele....poi...hai sa-i uram lui pass la casa de piatra...copii frumosi sanatosi si frumosi...si ce sa mai zis...decat sa ne aduca si noua o felie de tort.


Iannis-04.05.2011
Dominic- dpn 31.12.2017
Daca vreodata ma vei intreba ce am simtit in momentul in care ai venit pe lume, nu am sa iti pot spune, pentru ca sentimentul e unic si nu se poate descrie in cuvinte! Pentru ca tu, copilul meu, esti cel mai mare dintre toti si toate!!

Offline

 

#64 2010-09-18 00:41:36

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

'Seara!!!   big_smile

Va scriu si eu in calitate de donsoara pt ultima data  kapitulation .... Da, maine ma cunun, e oficial. smile O sa fiu CUCOANA, doamna.  lol   Offff, bine mai era la 16 ani  happy


coco, LA MULTI ANI si tot ce iti doresti! te pup de o mie de ori, sa fiti sanatosi tu si cei dragi tie si sa ai parte de tot binele din lume!!!!!!!!!!!   party  birthday  birthday  birthday

o berica pt tine? big_smile  drink  drink  drink  drink  drink  drink    lol

va pup pe toate si mi-e dor de voi!!!!!
ma duc sa dorm, la ora 6 si 20 A.M. ajunge ambarcatiunea cu .....socrii  spranceana
aa, am uitat sa va zic, azi am crezut ca nasc... big_smile a fost cam nasolica dar a trecut... nu ma bateti, de 2 zile nu am stat nici macar 10 minute sa ma odihnesc. azi noapte mi-a fost cumplit de rau, simteam asa o presiune in bazin si col,,, brrr...
dar acum sunt fresh din nou, ca peste 5 ore sa o iau de la capat.  bang  abia astept ziua de LUNI, sa se termine mai repede toata nebunia.


Noapte buna, gagici!  par  puss


da, kata, maineeeee...  lol 

loredana, felicitari pt puiul mic! sa fiti sanatosi si sarcina usoara mai departe!


( atat am citit din urma.. )

Ultima oara a fost editat de passenger (2010-09-18 00:44:15)

Offline

 

#65 2010-09-18 08:58:09

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

Neata fetelor  puss

Noi numai aseara tarziu am ajuns acasa si n-am vazut noutatile de pe forum  big_smile

In primul rand: Gugu felicitari ptr bebe Leonardo grasun si sanatos  bis  bis  bis  bis

Ana ce vesti bune ne-ai adus...sa-nteleg ca 24.09.2010 e ziua cea mare ptr Cati hjarta Ai emotii? macar acum pe ultimii 10m?? tongue

Pass CASA DE PIATRA multa fericire si  tot ce-ti doresti in noua viata  bis  bis  bis

Lavi cum a fost drumul??Uite ca a trecut timpul asa repede...Welcome home  puss

Pupici la toate burticoasele si mamicile  puss , ma duc sa mai citesc din urma ca nu am apucat..acum cu casuta noua happy


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#66 2010-09-18 09:29:11

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

Passssuuuuuuc CASA DE PIATRA !!!!!!!! si o familie frumoasa si implinita !!!!!!!!! majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta
Ai grija cu agitatia , te rog si cu statul in picioare !!!!
hai sa bem in cinstea voastra  storstark  storstark  storstark  storstark  storstark  storstark  storstark  storstark  storstark  storstark  storstark  storstark  storstark  storstark  storstark  storstark  storstark
Loredana , felicitari si sarcina usoara in continuare !!!!!

Pupacim burtoasele  puss  puss  puss

Ultima oara a fost editat de cocof (2010-09-18 09:30:00)


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#67 2010-09-18 09:34:43

NafNaf
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 1781

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

Neata wave

Ehe Pasule de acum esti femeie serioasa cu copil si husband big_smile
Sa va petreceti frumos si sa fie cu noroc si cu mult, foarte mult LOVE goodluck

Cata eu de felul meu nu zic ca sant tupeista chiar deloc,..as vrea eu  big_smile doar ca in ceea ce priveste sarcina am mers mereu pe instinct si acum cu cupilul fac la fel, am stiut mereu ce vreau, clar de cand am intrat prima oara in cabinet la dr la finalul discutiei i-am povestit cum imi vad eu nasterea
bine el om normal la cap, mi-a zis hai sa nu ne grabim,..abia santem la inceput  smile

In final a fost f bine big_smile te pupam puss

Ultima oara a fost editat de NafNaf (2010-09-18 09:35:18)


hjarta M&M=S

Offline

 

#68 2010-09-18 10:05:59

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

Neata buna, dragutele  puss

Casa de piatra, pass si implinirea tuturor dorintelor!  majoreta   majoreta   majoreta   majoreta

Noi azi avem 23 de saptamani implinite, sunt graviduta in 6 luni  big_smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#69 2010-09-18 10:27:04

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

Felicitari Blue !!!!
Dupa cum v-am promis, am transcris din caiet cateva din recom. dr. la prima vizita (acum 5 ani - s-o mai fi schimbat ceva...nu stiu inca)

Cateva recomandari - prima luna de viata :

1.    Alimentatia:
San cat vrea ea (el) la cerere in prima luna de viata apoi ar fi bines a aibe un program la cca. 2ore30?, 3 ore ziua , iar noaptea doar daca vrea.
Cantitatea de lapte /24ore = 200ml/kg corp/24 ore impartita la numarul de mese .
Curba ponderala ? trebuie sa o cantariti saptamanal in aceeasi zi si in aceleasi conditii. Trebuie sa creasca cu >= 200g / saptamana in primele 4 luni si mai putin, cca. 100-150 g / sapt. dupa aceea.
-ceai ? Baby-Drink ?este ceai instant ? 1 plic la 100ml apafiarta si racita la o temperature optima de baut; Ii dati doar daca nu vrea lapte, este agitata si nu se linisteste nicicum.

2.    Profilaxia rahitismului
-    din a 14-a zi de viata si pana la varsta de 18 luni ii dati Vigantol cate 3 pic/zi (mai crestem cantit. dupa varsta de 6 luni) ? (schimbati sticluta de VIGANTOL la 2 sapt. de la deschidere!!!)
-    calciu sirop Pharco 5 ml X 2/zi ? 10 zile pe luna
-   
3.    Profilaxia colicilor abdominale
-    alimentatie corespunzatoare ? sa manance bine (se pot face colici si de foame)
-    sa ragaie dupa fiecare supt daca se poate
-    sa aiba totusi o pauza de 1h- 1h30? macar intre doua supturi de lapte
-    numai daca are colici (este agitate, este balonata la burtica, isi freaca piciorusele) ii puteti da ceai, o tineti in brate sau chiar o lati langa voi in pat.
-    Poate o ajuta   - Bonisanul (5 pic X 3/zi in prima luna apoi 10 pic X 3/zi) pana la varsta de 6 luni ? este un produs din plante cu rol in digestie, eliminarea gazelor si tonic digestive
-    Debridat sau Sab Simplex ? 15 pic x 3/zi daca este foarte balonata, are burtica foarte mflata si este agitate, regurgiteaza fregvant, isi freaca piciorusele, se constipa

4.    Toaleta zilnica
A tegumentelor prin baie zilnica generala, iar fata si ochii trebuie curatate si dimineata ori cu ser fiziologic ori cu apa fiarta si racita (compresele cu care vor fi curatati ochii nu se vor folosi de la un ochi la celalalt, se schimba)
- nasul trebuie curatat daca are respiratie defectuasa ca si cum ar avea secretii cu betisoare si vata inmuiate in ser fiziologic sau cu spray nasala cu apa de mare Marimer ? 1 puf de 2-3 ori in fiecare nara.
- urechile le curatati doar dupa baie, sterse bine cu prosopul , iar in canalul auditiv cu betisor special cu opritor.
- gurita ? badihonaj bucal cu glicerina 3-4 /zi ? cand se poate
- buricul ? pana cand ii cade , il stergeti cu comprese sterile inmuiate in alcool alb 70? in jur de 3 ori pe zi si dupa ce cade, in locul respectiv stergeti tot cu comprese sterile inmuiate in alcool alb 70? apoi puneti Baneocin pudra tot de 3 ori pe zi pana se vindeca.
- gimnastica si masaj ? masaj general 1/zi si la picioruse de 4-5 ori /zi

5.    Temperatura in camera

Constant sa fie 24-25?C iar la baie 28-30 ?C
-    camera trebuie aerisita de cate 3ori/zi si musai dupa baie
Afara, la pimbare iesim de la varsta de 10 zile ? 2 saptmani in prima zi 15 minute, a doua zi 15 min X 2ori/zi, a treia zi 20 min. X  2ori /zi s.a.m.d. pana ajungeti sa iesiti 2-4 ore /zi.
Vremea trebuie sa fie stabile , din 1 oct ? 30 aprilie  iesti in timpul pranzului (in intervalul 11   ?>  16-17), iar din 1 mai  pana in 30 septembrie , iesiti dimineata si dupamiaza , spre seara.
Temperatura corpului este de 37 ? 37,4? - daca creste > 37,5? vorbim de circumstante (tel.) ? se poate lua Eferalgan 2ml X 2ori/zi

LE oups - am aruncat o privire in mare si e plin de greseli textul  - remediez dupa ce ma intorc de la piata

Ultima oara a fost editat de cocof (2010-09-18 10:46:25)


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

#70 2010-09-18 10:32:38

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

neața gagici  happy

pass, cred că ești ?n focuri acum, te așteptăm cu vești bune despre mersul evenimentelor și menajează-l pe sebi c?t poți. casă de piatră și numai de bine s-auzim de la voi  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta x

loredana, felicitări pt fasolică, la mai mare!

Lavi, te așteptăm din nou l?ngă noi puss

stefany, nici o emoție p?nă acum, dar mai e timp. de miercuri mă internează și poate c?t stau prin spital, să rumeg problema, mă iau și emoțiile lol

nu știu dacă voi mai putea intra pe forum miercuri și joi, sper să-mi iau iar laptopul, dar ?n caz că nu am cum, vă anunță LadyPink ce fac sau Chrys, care ?n ziua c?nd nasc e chiar de serviciu și cu siguranță va face primele poze, ?n momentul 0 (sper să poată tongue )

blue
, felicitări, sunteți mari de acum!

coco, mulțumim pt informații, eu cu siguranță mi le copiez ?n calculator, să le am pt că sunt f utile

Ultima oara a fost editat de anabella_n (2010-09-18 10:37:17)

Offline

 

#71 2010-09-18 10:33:25

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

Neata!

Pass casa de piatra doamna  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta


Blue ne facem si noi mari incet incet  applause  applause  applause  applause  applause


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#72 2010-09-18 11:15:29

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

Buna!

fetele, eu de aseara am niste dureri crunte de burta. ma lasa cu no=spa, dar ma apuca iar grater
offf ...

sa aveti un we linistit
puss  par  kram


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#73 2010-09-18 11:23:07

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

aliy, să nu naști!!! smile
nu suni mai bine doctorul să vezi de ce oare? ai făcut efort? te-ai supărat?

Offline

 

#74 2010-09-18 11:24:44

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

hello! pup burticile!

Pass, Casa de piatra! sa fiti fericiti impreuna!  par

coco, multumim de info  puss

pe mine noaptea ma doare burta cand ma intorc de pe o parte pe alta  va

Offline

 

#75 2010-09-18 11:26:17

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

anabella_n a scris:

aliy, să nu naști!!! smile
nu suni mai bine doctorul să vezi de ce oare? ai făcut efort? te-ai supărat?

chiar n-am facut... ieri toata ziua, ca si azi, am stat numai in pat.
mai stau un pic.

aaa si nici nu m-am suparat.

Ultima oara a fost editat de aliy (2010-09-18 11:28:01)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#76 2010-09-18 11:34:45

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici- 9

și pe mine mă doare rău de tot la ?ntors, gărgă! de asta noaptea nici nu mă mai ?ntorc, dorm ?n aceeași poziție de c?teva săptăm?ni bune

aliy, un pup să treacă puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.