homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-2


#20 2007-10-10 11:20:43

madalina074475
New member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 48

Re: rana pe col

Sper sa se rezolve cu tratament si sa nu fie nevoie de alte traznai mai complicate, gen cauterizare.Mai intai trebuie sa fac  analizele si sa vad rezultatul.O sa va tin la curent. Si inca ceva, am o problema in ceea ce priveste pauza pt AC, eu iau de aproape 4 ani, fara sa fac pauza si um medic mi-a zis ca nu e nevoie de pauza altul ca ar trebui facuta pauza la 2 ani de vreo 3 luni. Pana la urma ce sa mai cred?

Offline

 



#21 2007-10-10 11:30:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

ce vrei tu. dreptate are insa cel care zice ca nu e nevoie de pauza


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#22 2007-10-10 11:47:17

madalina074475
New member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 48

Re: rana pe col

Ce inseamna "Rog ex. C. BP."?

Offline

 

#23 2007-10-10 11:53:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

in ce context? cred totusi ca inseamna rog examen babes papanicolau


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#24 2007-10-10 12:15:59

madalina074475
New member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 48

Re: rana pe col

analizele pe care trebuie sa le fac in urma controlului. Si cum se face acest test?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2007-10-10 13:26:41

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: rana pe col

ti se recolteaza cu ajutorul unei periute celule de pe suprafata colului uterin pentru a fi analizate.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#26 2007-10-10 15:30:30

Gabriela7
New member
Inregistrat: 2007-10-07
Mesaje: 15

Re: rana pe col

Hello fetele! V-am scris ceva mai devreme, dar intre timp au mai aparut ceva nelamuriri.

Asa cum v-am spus, am o rana si doctorul mi-a spus ca trebuie cauterizat. Mi-ati recomandat sa cer si a doua parere, dar m-am gandit sa va mai dau cateva detalii de care am uitat.

Acum cativa ani, am fost in paralel la 2 doctori tot din cauza secretiei abundente, de care v-am spus. O doctorita mi-a gasit leziunea si mi-a dat tratament cu spalaturi si ovule (nu mai stiu exact detaliile). Celalalt mi-a spus ca am o ciuperca (doar dupa consult, fara alte investigatii). Fiind un doctor fff bun de la mine din judet, m-am bazat pe experienta lui. Am urmat tratamentul si nu stiu daca din neglijenta sau din frica nu m-am mai dus la control... pana acum.

Doctorul de acum mi-a dat Macmiror 10 zile. Imediat dupa tratament secretia a disparut complet. Era parca neobisnuit de complet... oricum cam dupa o saptamana ea a reaparut... mie mi se parea ca mai putin, dar cand m-a vazut doctorul, a spus ca nu e pe departe normal.

Am inteles de la o alta prietena, care e intr-o situatie asemanatoare, ca cauterizarea e o solutie sigura de a scapa de rana, asa ca m-am gandit s-o fac. Azi am vrut sa fac programarea... cand m-am pus sa citesc pe forumuri despre medicul la care merg eu. Parerile au fost impartite: unele m-au ingrozit, altele erau de foarte bine. Apropos, pot sa dau nume pe acest forum? Adica poate stie careva dintre voi detalii despre acest medic. Mie mi s-a parut profesional... E si sef de lucrari la universitatea de medicina de aici din oras... in caz ca poate va ajuta sa va formati o parere.

Mai o intrebare: acea fata pe forum zicea ca e doar dupa bani si din astea... ea fusese la spital la el. Eu ma duc la clinica la el. Mai trebuie sa dau ceva? In plus fata de cat costa oricum interventia? Se obisnuieste? Ma scuzati va rog ca va intreb asemenea lucruri, dar nu stiu... sanatatea este foarte importanta... nu vreau sa-mi para apoi rau ca nu am intrebat.

PS: Va multumesc in avans si scuze de lungimea mail-ului... sper sa nu va fi plictisit smile

Offline

 

#27 2007-10-10 15:41:54

Sammy
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 1397

Re: rana pe col

parerea mea e ca nu trebuie sa mai dai nimic. daca te-ai fi dus la spital de stat, da, dar asa, e cabinetul lui, el stabileste cat costa consultatia si interventia, nu cred ca mai trebuie sa dai in plus. cel putin eu asa am facut.


"The supreme happiness in life is the conviction that we are loved - loved for ourselves, or rather, loved in spite ourselves'. Victor Hugo

Offline

 

#28 2007-10-10 16:04:03

Gabriela7
New member
Inregistrat: 2007-10-07
Mesaje: 15

Re: rana pe col

Merci Sammy, asa m-am gandit si eu... vroiam totusi sa fiu sigura smile

Offline

 

#29 2007-10-10 16:05:34

Sammy
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 1397

Re: rana pe col

cu multa placere. si eu am facut cauterizare... smile


"The supreme happiness in life is the conviction that we are loved - loved for ourselves, or rather, loved in spite ourselves'. Victor Hugo

Offline

 

#30 2007-10-10 21:35:28

Gabriela7
New member
Inregistrat: 2007-10-07
Mesaje: 15

Re: rana pe col

Ce parere aveti voi? Ar trebui sa am incredere in acest doctor? Multi spun ca ar trebui sa merg prima data la alt doctor, dar nu stiu de ce, mie mi-a inspirat incredere... si nu stiu daca sa-mi fac programare sau nu...

Offline

 

#31 2007-10-10 22:52:27

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

poti sa spui linisti ta numele si sa ceri o parere...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#32 2007-10-10 23:23:19

Gabriela7
New member
Inregistrat: 2007-10-07
Mesaje: 15

Re: rana pe col

Dr Grigoras din Timisoara... am gasit si topicul dedicat "medicilor buni", unde am intrebat... dar se pare ca nimeni nu stie sad. Cred ca voi face programarea si nu ma voi mai lasa speriata de vorbele unora... ca la fel citisem pe net ca doare colposcopia si m-am speriat, iar in cele din urma a fost chiar ok smile.

Offline

 

#33 2007-10-11 22:01:43

maya13
New member
Inregistrat: 2007-10-11
Mesaje: 6

Re: rana pe col

Buna. Am 27 ani, necasatorita, fara copii. Am ajuns pe acest forum in speranta ca voi putea primi niste sfaturi. Sunt intr-o situatie asemanatoare celor spuse mai sus si incerc sa aflu ce am de facut mai departe.
De un an jumate am dureri genitale, in special la contact. Am fost la mai multi medici crezand ca exista vreo infectie. Dar nici un doctor nu a gasit nimic si chipurile ca aceste dureri sunt in capul meu. Am renuntat cu timpul la a cauta raspunsuri pana cand am inceput sa am sangerari extramenstruale, indeosebi la contact. Astfel in aprilie a.c. la testul Babes-Papanicolau mi-a iesit HSIL - leziune scuamoasa intraepiteliala de grad inalt. Mi s-a recomandat o colposcopie, pe care am facut-o la Spitalul Municipal. Diagnostic: ZT atipica cu GAA grad major si glande cu guleras pe ambele buze ale colului. Am repetat in iunie Testul Papanicolau la care a iesit tot HSIL dar cu suspiciune de invazie + celule epiteliale scuamoase superficiale si intermediare cu nucleu mult marit (3x) cu contur neregulat pe alocuri. Am facut biopsie in luna iulie si mi-a iesit displazie moderata (CIN II). Testul HPV a iesit pozitiv cu risc crescut 16.
In tot acest timp au continuat durerile genitale. M-am plimbat de la un medic la altul, toti imi spuneau sa stau linistita ca nu este decat o mica rana pe col si se rezolva prin tratament (desi luasem pana atunci antibiotice si ovule).  M-am documentat pe internet, am vb cu mai multe persoane si am inteles ca diagnosticul este ceva mai grav si trebuie o interventie mai complexa. Astfel am ajuns si m-am stabilit la Dr Alexandru-Florin Anca la Spitalul Municipal, de care am auzit lucruri f bune. Mi-a spus ca acele dureri sunt de la o anexita netratata si mi-a dat tratament cu zanocin cam 3 saptamani (in 2 reprize). Dupa care acum 3 saptamani mi s-a facut o conizatie sub AG IOT. Am inteles ca s-a eliminat o mare parte din col. Partea eliminata a fost dusa la o clinica particulara pt biopsie iar rezultatul este: Displazie epiteliala scuamoasa moderata a colului uterin (CIN II) si infectie HPV.
Doresc sa mentionez ca nu am facut alte teste sau tomografii.
In concluzie mi s-a spus ca rezultatul este f bun, in sensul ca nu este cancer; sunt doar celule precanceroase si ca partea afectata a fost eliminata la timp si infectia nu a trecut in tesut. Si ar trebui peste 2-3 luni sa repet colposcopia si testul HPV. Dar nu mi s-a dat nici un tratament deocamdata. mai iau doar Zanocin.
Sincera sa fiu nu stiu ce sa mai cred.... am vorbit cu diverse persoane la spital care au trecut prin aceeasi situatie si am auzit altceva decat imi spun medicii. Si ca ar fi indicat sa fac mai multe analize, eventual la Institutul Oncologic.
Sistemul meu imunitar este foarte slabit si probabil din aceasta cauza insanatosirea este mai lenta. De cateva luni sunt foarte obosita, desi ma odihnesc destul.
Va rog dati-mi un sfat....

Multumesc si sanatate multa!

Ultima oara a fost editat de maya13 (2007-10-11 22:08:10)

Offline

 

#34 2007-10-11 22:07:31

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: rana pe col

si eu zic ca pt moment e mai bine sa nu mai faci nimic. de fiecare data ti-a iesit cin II ceea ce e ok.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#35 2007-10-11 22:11:23

maya13
New member
Inregistrat: 2007-10-11
Mesaje: 6

Re: rana pe col

multumesc mult pt raspuns.
am zis ca sa nu avanseze ........ anul trecut mi-am facut Papanicolau si a iesit negativ si dupa 6 luni sa iasa direct HSIL .... mi s-a parut cam ciudat.

multumesc mult

Offline

 

#36 2007-10-11 22:14:40

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: rana pe col

poti sa il repeti dupa 2 luni.

cu placere


mami de minuni hjarta

Offline

 

#37 2007-10-12 09:47:54

madalina074475
New member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 48

Re: rana pe col

Am facut si aceste analize, hmmm, destul de incomod, dar nu dureros. Acum astept rezultatul, sper sa fie bun.

Offline

 

#38 2007-10-12 11:17:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

maya 13, nu vreau sa te necajesc insa HSIL sugereaza infectie persistenta si risc de progresie. CIN II e displazie moderata care intereseaza 2/3 din grosimea epiteliului. Nu e intr-adevar cancer necazul este insa ca, din nefericire, nici siguri ca el nu va aparea nu putem fi....ce se poate face mai departe? Papanicolau si colposcopie la fiecare 3 luni...sistemul tau imunitar e slabit taman de aceasta afectiune de care discutam acum...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.