homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sangerare indelungata dupa avort


#1 2010-09-25 21:56:12

raluraluca
Membru
Inregistrat: 2010-09-25
Mesaje: 3

sangerare indelungata dupa avort

buna tuturor

am si eu o  problema urgenta. am facut un avort in urma cu aproape o luna, iar sangerarea nu s-a oprit nici acum. sangerarea are o culoare inchisa si este la fel de abundenta ca si la menstruatie. nu am avut frisoane,febra, medicamentele prescrise de doctor le-am luat cu exactitate. am fost de mai  multe ori la control dupa avort, iar dr mi-a spus ca nu mi s-a dilatat uteriul destul si de aceea sangerearea dureaza atat de mult. mi-a prescris maleat de ergometril, insa nici dupa terminarea tratamentului sangerearea nu s-a oprit. la ultimul control mi s-a spus ca e nevoie de o rechiuretare, deoarece nu s-a eliminat acel ceva ce trebuia sa se elimine in mod normal in primele zile dupa avort.
nu stiu ce sa mai cred. este eroarea doctorului sau este corpul meu de``vina``?
sunt foarte ingrijorata ca sangerez inca. este ceva normal sa sangerez atata timp?

Ultima oara a fost editat de raluraluca (2010-09-26 16:23:42)

Offline

 



#2 2010-09-26 09:10:50

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: sangerare indelungata dupa avort

ii las link doctoressei

Offline

 

#3 2010-09-26 18:33:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sangerare indelungata dupa avort

nu, categoric nu e normal sa singerezi atita timp
in ceea ce priveste cauza insa e mult de discutat: intreruperea de sarcina e o operatie in orb si are riscuri de tot felul, care sunt sigura ca ti-au fost prezentate atunci cind ai mers pentru avort....daca ai semne de intrebare cu privire la medicul care a facut interventia ai intotdeauna posibilitatea de a merge la altul...oricum ar fi, cred ca, avind in vedere singerarea destul de abundenta si foarte indelungata e musai de facut ceva sa fie oprita cit mai curind(si reinterventia e cea mai potrivita solutie cel mai adesea)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2010-09-26 20:56:12

raluraluca
Membru
Inregistrat: 2010-09-25
Mesaje: 3

Re: sangerare indelungata dupa avort

multumesc pentru raspuns

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.